שקע אחד בחדר, מה עושים? - אלקטרוניקה ומודינג - HWzone פורומים
עבור לתוכן
  • צור חשבון

שקע אחד בחדר, מה עושים?

yortem

Recommended Posts

הבית שלי די ישן ולא חשבו לעתיד כ"כ כשבנו אותו ככה שיצא שיש לי שקע אחד בלבד בחדר.

רציתי לדעת, איך אני יודע שאני מעמיס עליו יותר מדי?

למשל

מחשב גיימינג (רשום על המארז 600W אם זה עוזר)

+ מזגן קטן ביתי 1 כוח סוס אני חושב

+ מטען לטלפון

+ מסך מחשב 23 אינץ' .

+ רמקולים

בעזרת מפצל, זה יותר מדי?

מה לעשות?

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

אין לי אופציה כזאת חח.

בכל אופן,

במקום אחר בבית שלי יש לי ציוד מוסיקה.

מחשב

+

מיקסר כזה :http://www.behringer.com/EN/Products/UB1202.aspx

+

רמקול פרוטק 500A - חמש מאות וואט.

לדעתכם זה יכול להחזיק על שקע אחד?

אני פשוט ממש לא מבין בזה, ולא רוצה להעמיס.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ראשית אסייג את דברי ואומר שאיני חשמלאי מוסמך, גם אם יש לי ידע בנושא.

בסייג שני אומר שהכל מתייחס למצב בו מערכת החשמל תקינה בשקעים ובלוח, אחרת הכל יכול להיות והשאלות המתאימות הן כמה זה מסוכן ולא מה העומס.

1. לשקע סטנדרטי בבית יש יכולת תאורטית לסחוב עד 16 אמפר שזה בערך 3500 וואט. מדובר בכמות אדירה של חשמל.

2. לשקע מיושן מאד (לפני שנות ה 80 לפחות), יש יכולת לספוג נניח עד 2000 וואט, וגם אני טיפה מקטין.

3. מחשב, מסך, מערכת שמע (שאינה הגברה מקצועית - להופעה למשל), ציוד תקשורת ועוד. כל אלו צורכים מעט זרם, ההספק של המחשב הוא המקסימלי האפשרי וכמעט לעולם אינו מנוצל, רוב הזמן המחשב יצרוך 100-200W. של 500W שוב מדבר על מקסימום ובמתח נמוך יותר של המגבר.

4. מזגן מודרני 1 כ"ס צורך לרוב עד 800W, וישנים יותר עד 1000W.

5. מזגן 3 כ"ס חזק מאד מגיע לעיתים רחוקות ל 3500W.

6. העומס המותר יקבע לרוב ע"י המפסק בלוח שגם מוגבל ל 16 אמפר (או 10), והחישוב צריך להערך פר מפסק (שאלטר). שים לב שניצול מלא בו זמנית הוא נדיר מאד ולרוב רק חלק מהמכשירים עובדים.

לפי כל אלה, אני חושב שזה די בטוח במצב שתארת, מומלץ להפריד את המזגן מציוד רגיש בעיקר בגלל שבתחילת העבודה של המנוע יש מפל מתח חזק וזה ל בריא, אבל מעשית זה לרוב לא פשוט לעשות זאת לכל מזגן קטן אז אפשר לחיות גם כך.

מקווה שעזרתי.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

שקע יכול להחזיק 10A (כתוב 16, במציאות הוא לא מחזיק את זה). 10A הם 2400VA. (לזמנים קצרים ניתן לחרוג מזה במידה מסויימת)

בבתים ישנים החוטים בקירות הם בדרך כלל 1.5mm^2, גם כאן החוטים יכולים להחזיק כ 10A שהם 2400VA (ום כאן ניתן לחרוג לזמנים קצרים). על אותו קו יכולים להיות שקעים מחדרים שונים, תאורה וכו, כלומר תבדוק מה מחובר על המפסק בלוח ותסכם את כל מה שנמצא על אותו מפסק

מבחינת השקע לא נראה שאתה מגיע קרוב למקס' באף אחד מהחדרים. מבחינת חוטים בקירות, תבדוק שאין יותר מידי דברים שמסתכמים על אותו קו (אותו מפסק בלוח) - אוליי כולל מחדרים אחרים, אם יש ונראה שאתה מגיע למספרים גדולים, תצתרך לבדוק אם הקו הוא 1.5 או 2.5 (שניתן לחבר אליהם 10A ו 16A בהתאמה)

אם אתה רוצה לחשב בעצמך כמה משהוא לוקח ב VA :

1 כוח סוס = 750W

1W הופך לכמות שונה של VA תלוי בסוג המכשיר, בדרך כלל בין 1 ו 2 VA. דוגמאות :

מחשב : ספק Active PFC 1VA, ספק Passive PFC 1.4VA, ספק ללא PFC 2VA

ציוד היקפי : 2VA

ציוד אודיו : משתנה, הייתי אומר משהוא כמו 1.5VA

מזגן : 1.1VA

גופי חימום : 1VA

תאורת ליבון : 1VA

תאורה חסכונית (כל הסוגים) : 2VA

למשל :

קומקום :

3000W = 3000VA

מזגן 1 סוס :

750W * 1.1 = 825VA

מחשב שלוקח 500W אם ספק Active PFC + מסך שלוקח 60W :

מחשב 500W = 500VA

מסך 60W * 2 = 120VA

ביחד 620VA

הבעיה של המזגן היא כזאת : כשמנתקים את המתח למזגן "מבחוץ" (לא מהשלט של המזגן) בזמן שהוא עובד הוא יוצר נחשול מתח. אם המתח מתנתק תוך כדיי שהמזגן והמחשב עדיין מחוברים ביניהם (למשל : המפצל שאליו שתיהם מחוברים נופל מהשקע, קופץ המפסק של החדר בלוח וכו) לנחשול המתח שנוצר יש גישה חופשית למחשב..... וזה הסיבה למה רצוי להפריד אותם, לא בגלל צריכה גבוהה

אם אתה לא מרחיק את המזגן מהשקע מה המקס' שאתה כן יכול לעשות :

- תחבר אותם ממפצל שעומד טוב בשקע (פס שקעים אם כבל ולא מפצל פשוט שכל המשקל שלו מוחזק מהשקע)

- אל תחבר את המפצל למגן ברקים בצורה שגם המזגן וגם המחשב נמצאים ביחד בצד ה "מוגן". המזגן אמור להיות "בחוץ"

- אם למפצל יש מפסק אל תכבה אותו בזמן שהמזגן עובד

- אל תעמיס בחדר הזה או בחדר אחר על אותו קו בצורה שתגרום להקפצת המפסק בלוח

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

יש הרבה מגינים שונים שיכולים להיות כל דבר בין "לא נותן כלום" "כמעט לא נותן כלום" "נותן הגנה מסוימת" ו "נותן הגנה מסוימת אבל מסוכן לשימוש"

מה שבטוח - כמות הפעמים שהמגן יכול לתת משהוא נמוכה, הם מיועדים להגן ממקרה חד פעמי כזה או אחר או כמה מקרים בודדים, לא מנחשולים שנוצרים על בסיס קבוע בגלל בעיה בחשמל של הבית

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

מצטרף לשאלה של הבחור אבל טיפה שונה..

האם אמורה להיות בעיה עם החיבורים הבאים על שקע אחד בלבד:

מחשב שולחני (ספק כח 850W)

מטען מחשב נייד (Lenovo T430)

טלוויזיה (40" BRAVIA)

ממיר yesMaxHD

אקווריום קטן (פלורסנט ומסנן)

מזגן 1 כ"ס (אני חושב)

נתב (Netgear)

במקום לפתוח דיון חדש, אבל אם יש צורך לא תהיה בעיה.

תודה!

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

בלי נתונים מדויקים ניתן רק לנחש....... אם אתה רוצה למצוא במדוייק תצתרך לבדוק כמה באמת כל דבר לוקח

מחשב - דיי לא ניתן לדעת בלי מפרט. אם ספק ה 850W מועמס עד המקס' יקח כ 1075VA. בלי נתונים מדוייקים אני סתם מנחש שהוא מועמס בכ 700W, ואז הוא יקח מהשקע 875VA (הספק 875W, מקדם הספק 1)

כולל מסך של המחשב ? אם כן 100VA (הספק 50W, מקדם הספק 0.5)

מחשב - נניח מטען 90W ונניח המחשב מאמץ אותו עד הסוף, 100VA (הספק 100W, מקדם הספק 1)

טלויזיה - 200VA (הספק 200W, מקדם הספק 1)

ממיר - 100VA (הספק 50W, מקדם הספק 0.5)

אקווריום - 105VA (פלורסצנט 18W - כולל גוף התאורה 30W, מקדם הספק 0.35, הספק פילטר 10W, מקדם הספק 0.5)

מזגן - 825VA (הספק 1 סוס = 750W, מקדם הספק 0.92)

נתב - 60VA (הספק 20W, כולל ספק 30W, מקדם הספק 0.5)

__

סך הכול - 2365VA (בדיוק 10A)

על השקע כאמור כתוב 16A אבל הוא מחזיק משהוא כמו 10. אם הוא במצב טוב - לא רופף, התקע נכנס פנימה בכוח והפינים של התקע לחוצים טוב ועמוק במגעים של השקע לא תהיה לו בעיה

חוץ מהשקע יש את המפצל (איך הכול מחובר לשקע ?) וכאן מתחיל פוטנציאל לבעיות :

- מפצל מהסוג שמתחבר על השקע : יש להם נטייה לצאת מהשקע (לצאת קצת ולהקטין את שטח המגע בין הפינים של המפצל והחיבורים בתוך השקע) מה שיכול לגרום להרבה התחממות ושריפת השקע. בחלק מהם יש גם ניטים שלא מוחזקים כמו שצריך על המגעים הפנימיים והם גם כן מקור לבעיות. אני לא ממליץ על המפצלים האלה

- מפצל אם כבל (פס שקעים) : בדרך כלל לא תהיה בעיה, לפחות לא אם זה מפצל שבנוי טוב (כבל 1.5mm^2 ולא 1.0 וכו)

אבל בהחלט גבולי - אם הצריכה אצלך גבוהה יותר - מזגן 1.5 סוס ולא 1, מחשב שלוקח יותר ממה שחישבנו וכו' אתה מגיע לגבולות של המפצל ואז של השקע

הפתרון המושלם הוא להפריד את המזגן לקו חשמל משלו, אם יש מזגנים קטנים כאלה בכמה חדשרים בבית ניתן להעביר מהלוח קו 2.5 משותף שיחזיק את כולם (יכול להחזיק עד 4 מזגים של 1 סוס במצב גבולי, מה שאומר שבמציאות ניתן לחבר אליו 3) וכך להפריד אותם מהחשמל של החדרים

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ארכיון

דיון זה הועבר לארכיון ולא ניתן להוסיף בו תגובות חדשות.

• צור חדש...