מאמר שמפריך את הטענות של ירון זליכה - עמוד 2 - אקטואליה ותרבות - HWzone פורומים
עבור לתוכן
  • צור חשבון

מאמר שמפריך את הטענות של ירון זליכה

MiniMizer

Recommended Posts

• תגובות 83
  • נוצר
  • תגובה אחרונה

יחסית נמוכים, אבל לעומת התקופה שלפני שנות ה-90 הם גבוהים.

לפני העליה הגדולה יכלת לקנות דירה 2 חדרים באיזור הבימה ב-30 אלף דולר ודירת שיכון בנשר ב-9 אלף דולר.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

כמובן שיש אזורים שבהם הביקוש עלה כתוצאה מפיתוח אבל מענין לדעת כמה דירת שני החדרים (עם מרפסות ענקיות) ליד הבימה, שביקשו עליה 30 אלף דולר שווה היום.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

150000$ ' הם בערך חצי מיליון שקל ....

לא אופתע אם דירה כזאת תמכר במיליון , קרי ערכה עלה פי 10 . (וסביר להניח שהיא נמכרת ביותר ממיליון)

ולא , אין בועה ..

עם של דלביובים .

מספיק שיהיה משבר/מיתון או להפך עליית ריבית , ואתה תראה את המחירים מתרסקים .

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ראיתי את ההרצאה הזאת פעם.

אני יכול להעלות לפחות נקודה אחת שבה לדעתי הוא מקשקש.

הוא אומר שהמדיניות הנוכחית(חסרת האחריות) של מיסוי מעידה על שחיטות ומבריחה משקיעים.

נו באמת. עד כמה שידוע לי יכולה להתחרות עם כל אירופה בהשקעות, זה באמת לא חסר לנו.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

לא נראה לי שאיזה כתבה שמראה כל מיני סטטיסטיקות (עם סטטיסטיקה אפשר לשחק) יכולות להסתיר את האמת שזליכה אומר בפרצוף.

איך אתה יודע שזו אמת? בגלל שזה נאמר בפאב על ידי ירון זליכה? רוב מה שכתבת זה לא נכון עובדתית במקרה הטוב, או שקר במקרה הפחות טוב.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

איך אתה יודע שזו אמת? בגלל שזה נאמר בפאב על ידי ירון זליכה? רוב מה שכתבת זה לא נכון עובדתית במקרה הטוב, או שקר במקרה הפחות טוב.
אם אתה טוען זאת, הדבר הנכון לעשות הוא להתייחס לטיעונים עצמם, ואת זה טרם ראיתי אותך עושה. :)

קראתי, אגב, את המאמר וחלק גדול מהדברים בקישורים שלו. יש שם הרבה דברים נכונים, אבל לטעמי, יותר מידי התעסקות בסטטיסטיקות טפלות (איך "נכון" למדוד שיעורי אבטלה, ומה גודל הדירה הממוצעת), ומעט מדי (למרות שיש קצת) התייחסות לטיעונים שירון זליכה מעלה בנושאים אלה:

האם אי-השתתפותן של אוכלוסיות מסוימות בכוח העבודה היא בעיה אמיתית שפוגעת בכלכלה או שזה "red herring" וממילא אין מספיק משרות בשבילן.

האם מדיניות הריבית הנמוכה של בנק הביאה בסופו של דבר יותר תועלת למשק (לדוגמה מניעת התחזקות השקל שהיה פוגע בייצואנים) או יותר נזק (לדוגמה עליית מחירי הדירות), ועד כמה הריבית באמת השפיעה בעניינים האלה.

אין ספק שדיון מעמיק הוא רצוי, ואין לקבל שום טענה כאמת רק משום ש"זה נאמר בפאב ע"י ירון זליכה". במיוחד כשיש אנשים שמציגים טענות ותאוריות נגדיות. עם זאת, נראה לי שכותב המאמר התחמק מדיון זה ברובו, ופשוט שם לעצמו מטרה לפגוע באמינותו של זליכה בשיטת: "בוא נראה כמה נקודות שבהם לא דייק / טעה / שיקר ומשם נשכנע את הקוראים שאין לקחת שום דבר מדבריו ברצינות". בסופו של דבר זה מאמר שהוא לחלוטיין "לגופו של אדם", גם אם הוא מנסה להיראות ונראה ממבט ראשון כאילו "לגופו של עניין".

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

MiniMizer , אני לא כלכלן אבל אני פחות או יותר מבין את מה שהוא מסביר. אולי תקרא לו נביא זעם ואולי הוא מגזים בשביל להעביר נקודה אבל גם אם הוא צודק חלקית המצב של המדינה גרוע מאוד והוא לא הולך להשתפר ץ הוא לא מתבסס רק על הדעה שלו - הוא עושה וקורא מחקרים. הוא גם מביא קבלות (כמו ירידה ב30% במחירי חלפים) .

אגב אני קניתי את הדירה שלי ברחובות בכ 650 אלף שקל לפני כ8 שנים . היום הדירה הכי זולה ברחוב היא קומה ראשונה (אני ב4) ועולה 1.1 מיליון. יש לי אפילו שכן שמוכר דירה בדיוק כמו שלי בקרוב ל 1.3 מיליון שקל. אנשים יכולים לשכוח מלקנות דירה היום.

אם אני הייתי צריך להביא מהבית בערך 200 אלף שקל (30% ) בשביביל לקנות דירה אז היום אנשים היום צריכים כ 300-400 אלף. אם הייתי לוקח משכנתא מקסימלית של 455 אלף שקל היום אנשים צריכים בשביל לקנות את אותה דירה 840-900 אלף . ומה שזה אומר שלוקח לאנשים יותר זמן לקנות דירה אלא אם כן הם לוקחים עוד לוואות מהצד ( יש שוק אפור, לא?) בשביל להגיע ל30% ואז בגלל שהמשכנתא שלהם יותר מכפולה ממה שאני לקחתי (היה לי יותר מ30%) אז התשלום החודשי שלהם כפול והמשכנתא שלהם יותר ארוכה.

הממשלה מובילה אותנו לאבדון עם המיסים. איך אנשים מתמודדים עם מע"מ גבוה? הם קונים פחות. לוקחים יותר במס הכנסה נשאר פחות לצריכה. אם שכר דירה לוקחת לך 50% מהשכר אתה צריך לקצץ בדברים אחרים. קיצוצים אומרים שהכסף לא עובר ידיים. ומה עסקים גדולים עושים עם הכסף שלהם? משקיעים אותו בארץ? הם לא פראירים עד כדי כך - פה הם רק חולבים את הממשלה בשביל הטבות והכסף שלהם הולך לעשות טיולים בחו"ל . ולמה בכלל לסכן את הכסף שלהם - הם לוקחים הלוואות מהציבור ואז משלמים חזרה רק 50% (עדיף על 0 לא?) . אם מישהו לא ישלם משכנתא אתה יודע מה יקרה לו - הבנק לא יעשה לו שום הנחות מקסימום פריסת חוב ליותר זמן (הם יקבלו יותר כסף בסוף) אבל אם אתה לא משלם הם ימכרו לך את הבית ואם ישער חוב הם יקחו את זה ממך (בארה"ב זה לא ככה ובגלל זה הבנקים נכנסו לצרות צרורות) .

חוץ מזה מקצצים בקצבאות הילדים - כן אולי אנשים מנצלים את זה אבל מה הם עושים עם הכסף? הם קונים איתו מוצרים ושירותים בארץ. מקצצים לחלשים ואז הם מחפשים עבודה ובגלל שהשוק לא מיצר מספיק מקומות עבודה אז מעסיקים יכולים לשלם שכר יותר נמוך. ואז השכר של כולם יורד ומי מרוויח - בעלי הון, מעסיקים - כל מי שיכול להעסיק רואה חשבון טוב , של לוביסטים ולסדר לעצמו אסטרטגיות מס ופתורים.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

150000$ ' הם בערך חצי מיליון שקל ....

מספיק שיהיה משבר/מיתון או להפך עליית ריבית , ואתה תראה את המחירים מתרסקים .

לא תהיה שום התרסקות במחירים כי אין בועה. המחירים זינקו כי יש מחסור קשה מאוד בדיור באזורי ביקוש עקב תמ"א 35 ועוד כל מיני תוכניות כושלות לפיזור האוכלוסיה. (תמ"א 35 יצרה מחסור בדיור באזורי ביקוש ועודף היצע באזורים לא מבוקשים במטרה לעודד הגירה מהמרכז) המצב לא יתחיל להשתפר עד שהמדינה תעמיד פינוי-בינוי, הפשרת קרקעות, פינוי בסיסי צה"ל מהמרכז, תמ"א 38 ועוד בראש סדר העדיפויות הלאומי. וגם אז המחירים ירדו בקצב 4-5 אחוז בשנה במקרה הטוב.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

תמ"א 35 יצרה מחסור בדיור באזורי ביקוש ועודף היצע באזורים לא מבוקשים במטרה לעודד הגירה מהמרכז

אם זו היתה הסיבה, המחירים היו צריכים לרדת באיזורים הלא מבוקשים (איפה זה?). למיטב ידיעתי, המחירים עלו באופן קיצוני בכל הארץ.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

לא תהיה שום התרסקות במחירים כי אין בועה. המחירים זינקו כי יש מחסור קשה מאוד בדיור באזורי ביקוש עקב תמ"א 35 ועוד כל מיני תוכניות כושלות לפיזור האוכלוסיה. (תמ"א 35 יצרה מחסור בדיור באזורי ביקוש ועודף היצע באזורים לא מבוקשים במטרה לעודד הגירה מהמרכז) המצב לא יתחיל להשתפר עד שהמדינה תעמיד פינוי-בינוי, הפשרת קרקעות, פינוי בסיסי צה"ל מהמרכז, תמ"א 38 ועוד בראש סדר העדיפויות הלאומי. וגם אז המחירים ירדו בקצב 4-5 אחוז בשנה במקרה הטוב.

יש בועה .

דירה ממוצעת עם 4 חדרים עולה 1,500,000 שקל , המשכורת הממוצעת במשק (נטו) היא 8,000.

בוא נקדיש חצי מהמשכורת למשכנתא , כלומר 4,000.

נעשה את החילוק המתבקש ונקבל 375 חודשים , שהם 31 שנה ..

ואפילו אם אנו זוג שכל אחד משקיע 4,000 , כלומר 8,000 .

נעשה את החילוק המתבקש ונקבל 187 חודשים , שהם 15 שנים ..

נשמע סביר , אבל לא לשכוח , שמדובר כאן על זוג שמשתכר 16,000 נטו , ומקדיש חצי מההכנסה שלו למשכנתא .

כמובן שהחסרתי תשלום ביטוח + ריבית ,שמגדיל את התשלום בכמה מאות אלפים .

מה עוד שכמובן שרוב הזוגות לוקחים את המסלול שנשען על ריבית המשק , כי זאת נמוכה כרגע ..

מה יקרה כאשר הריבית תעלה ל 3 אחוזים , בעוד מספר שנים ?

http://www.yad2.co.il/Nadlan/sales.php?AreaID=2&City=&HomeTypeID=&fromRooms=4&untilRooms=&fromPrice=1000000&untilPrice=1500000&PriceType=1&FromFloor=&ToFloor=&Info=

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ארכיון

דיון זה הועבר לארכיון ולא ניתן להוסיף בו תגובות חדשות.

• צור חדש...