איך עובד bypess transistor - אלקטרוניקה ומודינג - HWzone פורומים
עבור לתוכן
  • צור חשבון

איך עובד bypess transistor

CyberBot

Recommended Posts

לדוגמא במעגל הזה:

http://t2.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcQjbzMAiCMlGpJBwQ8K0SZLCEvyYpmOcfWCESwiqpgFv2EFtFt9_Q

ממה שהבנתי הערך Ic שבDATA SHEET של הטרנזיסטור זה יהיה הזרם המקסימלי שאני יוכל למשוך בתצורה הזאת

זה נכון או שלא הבנתי נכון?

לדוגמא(של הטרנזיסטור הזה tip2955):

IC

Collector Current

15

A

למה במעגל זה מראה רק עד 3A?

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

מה שמגביל אותך בזרם זה פיזור החום מהטרנזיסטור.

הטרנזיסטור פועל במצב פעיל ולא ברוויה, לכן המתח עליו יהיה שווה למתח הכניסה פחות מתח היציאה - במקרה הזה זה 4v.

עם צלעות גדולות לTO220 אתה יכול לפזר 12w, שזה בדיוק 3A.

איך המעגל פועל ?

ה7805 דוחף את הטרנזיסטור למצב פעיל כך שמתח המוצא יהיה 5v (משוב שלילי).

אם אתה רוצה עוד מידע אנטולי כתב מאמר מעולה על מייצבי מתח ליניארים.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

יכול להיות שכן, עם גוף גדול ואולי גם מאוורר.

זה טרנזיסטור דרלינגטון, לכן יש לו מתח Vce גבוה גם ברוויה (עד 3 וולט עבור 10A).

בשביל מיתוג זרמים גבוהים בדרך כלל לא משתמשים בטרנזיסטור בי פולרי אלא בממסר או מוספט.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

יש לך שנאי קיר שיכול לעמוד בזרם של 10A ? הם ענקיים וכבדים מאוד.

אם כן תצטרך לשים כמה טרנזיסטורים במקביל עם גוף ענק (יכול להיות משוטף).

אם אדווה (Ripple) יחסית גבוה הוא לא בעיה אמליץ לך ללכת על ספק ממותג.

אתה יכול לבנות אחד לבד (מאוד לא פשוט), לקנות אחד מוכן או להשתמש בספק של מחשב.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

כמו שאמרו לך כבר, הזרמים שמופיעים בדפי המפרט של הטרנ' כ-absolute maximum לא לוקחים בחשבון מה שנקרא SOA(Safe Operating Area). פיזור חום הוא בעיה גדולה מאוד. בדר"כ כשאין ברירה ורוצים כן להשתמש בטרנ' (כמו לדוגמא מייצבים לינאריים) משתמשים בכמה טרנזיסטורים במקביל. במצב כזה כמובן חובה להוסיף נגדים קטנים (בערכם, לא ביכולת פיזור ההספק שלהם) בין האמיטר של כל טרנ' לבין המוצא. המטרה שלהם היא לתת משוב שלילי שמגביל את הזרם במידה וטרנ' מסוים מוליך יותר זרם מטרנ' אחר ועל ידי כך לאזן יחסית את הזרמים שזורמים בכל טרנ'. בטרנ' ביפולאריים איזון הזרמים היא בעיה גדולה הרבה יותר מאשר ב-MOS מהסיבה הפשוטה שהם עם tempco (קבוע תרמי) כזה שככל שהטרנ' מתחמם יותר הוא מוליך זרם גבוה יותר. ב-MOS יש כמה פרמטרים שמשפיעים על הקבוע הזה ולכן בעוד בטמפ' נמוכות ישנה עליה של הזרם עם הטמפ', החל מנקודה כלשהי המגמה הזו משתנה ולכן הם יותר עמידים מהבחינה הזו. ל-BJT יש גם פרמטרים נוספים שמגבילים את הזרם שאפשר להעביר בהם כפונקציה של המתח, אפשר לקרוא על זה בדפי המפרט שלהם.

אגב, במייצבי מתח משתנים לזרמים גבוהים יש בדר"כ relay's שממתגים בין משניים של השנאי בכדי להפחית את מפל המתח על גבי טרנ' המעבר. במידה ואתה מייעד אותו למתח קבוע כלשהו אין צורך כזה.

אם הנושא של מייצבי מתח מעניין אותך אני ממליץ בחום לקרוא את המאמרון שכתבתי בנושא - קישור נמצא בחתימה שלי.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

כמו שאמרו לך כבר, הזרמים שמופיעים בדפי המפרט של הטרנ' כ-absolute maximum לא לוקחים בחשבון מה שנקרא SOA(Safe Operating Area). פיזור חום הוא בעיה גדולה מאוד. בדר"כ כשאין ברירה ורוצים כן להשתמש בטרנ' (כמו לדוגמא מייצבים לינאריים) משתמשים בכמה טרנזיסטורים במקביל. במצב כזה כמובן חובה להוסיף נגדים קטנים (בערכם, לא ביכולת פיזור ההספק שלהם) בין האמיטר של כל טרנ' לבין המוצא. המטרה שלהם היא לתת משוב שלילי שמגביל את הזרם במידה וטרנ' מסוים מוליך יותר זרם מטרנ' אחר ועל ידי כך לאזן יחסית את הזרמים שזורמים בכל טרנ'. בטרנ' ביפולאריים איזון הזרמים היא בעיה גדולה הרבה יותר מאשר ב-MOS מהסיבה הפשוטה שהם עם tempco (קבוע תרמי) כזה שככל שהטרנ' מתחמם יותר הוא מוליך זרם גבוה יותר. ב-MOS יש כמה פרמטרים שמשפיעים על הקבוע הזה ולכן בעוד בטמפ' נמוכות ישנה עליה של הזרם עם הטמפ', החל מנקודה כלשהי המגמה הזו משתנה ולכן הם יותר עמידים מהבחינה הזו. ל-BJT יש גם פרמטרים נוספים שמגבילים את הזרם שאפשר להעביר בהם כפונקציה של המתח, אפשר לקרוא על זה בדפי המפרט שלהם.

אגב, במייצבי מתח משתנים לזרמים גבוהים יש בדר"כ relay's שממתגים בין משניים של השנאי בכדי להפחית את מפל המתח על גבי טרנ' המעבר. במידה ואתה מייעד אותו למתח קבוע כלשהו אין צורך כזה.

אם הנושא של מייצבי מתח מעניין אותך אני ממליץ בחום לקרוא את המאמרון שכתבתי בנושא - קישור נמצא בחתימה שלי.

תודה בכל אופן וכן קראתי אבל בריפרוף(ADHD)

אז אתה אומר לשים שתי טרנזיסטורים במקביל וככה אני יקבל יותר זרם?

יש המלצה לטרנזיסטור טוב?מעוניין להשתמש עם 7812

אם אני ישתמש עם שנאי של 12V 200MA ואז את ה7812 זה אומר שזרם המוצא של יהיה עד 1.5A או שזה לא אפשרי בגלל השנאי?

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

כמו שאמרתי, אפשר לשים כמה טרנזיסטורים במקביל במידה ושמים נגדים מתאימים על כל אחד מהטרנ'.

בנוגע לזרם, כמובן שאי אפשר לקחת יותר ממה שהחוליה החלשה ביותר מסוגלת לספק. מעבר לזה שאם אתה רוצה 12V ביציאה אז צריך לדאוג שבכניסה למייצב (7812) יהיה לפחות Drop-out מעל מתח המוצא, שזה בערך 3V עבור הסדרה הזו של השבבים.

לפי השאלות שלך נראה שיש לך חוסר רציני בידע בשביל לעשות את זה כמו שצריך. או שתשתמש במשהו שכבר נבדק (תחפש בגוגל ותמצא מעגלים שמתאימים לך), או שתשקיע את הזמן להשלים את הידע שחסר לך.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ארכיון

דיון זה הועבר לארכיון ולא ניתן להוסיף בו תגובות חדשות.

• צור חדש...