SSD - "המדריך החסר" (*מתעדכן) - עמוד 4 - אמצעי אחסון - HWzone פורומים
עבור לתוכן
  • צור חשבון

SSD - "המדריך החסר" (*מתעדכן)

ksn1981

Recommended Posts

אכן, יונתן לא כתב את זה, אז הוא ציטט את כל מה שאני כתבתי, וכתב את הערותיו אחרי.. וספציפית בנקודה הזאת הוא דווקא לא כתב תגובה.. בכל אופן, עכשיו זה מופיע קצת אחרת ואני מבין שצריך לשנות את זה..

ברשותכם, אשאל שאלות ממוקדות.. בנקודות שדוברו בתגובות האחרונות.. ואערוך את המדריך בהתאם..

נניח שהתקנו (עם מערכת הפעלה) בצורה "מושלמת" (מערכת קבצים מתאימה, מוגדר כ-AHCI, ללא בעיית ALIGNMENT, ועם כל ה-TWEAKS המומלצים למערכת ההפעלה..)

1.

האם ישנו צורך בהתקנת תוכנות/כלים כלליים שיעשו עבודה שוטפת עם ה- (מעבר להגדרות הראשוניות שעשינו באופן חד פעמי)??

2.

האם חבילת התוכנות/הכלים שמגיעה עם מסוים אמורה לעשות זאת, או שמא כלים אלה הם לא מעבר לכלים שעוזרים בביצוע המעבר הראשוני ל- ואח"כ לא יהיו שמישים?

3.

לא כל ה-SSDs מגיעים עם כלים כאלה.. נכון?

4.

כשדיברנו על MLC, דיברנו על הצורך באלגורתמים מתוחכמים שיישמרו את הביצועים ואת אורך חיי השבבים (ECC/GarbageCollection).. האם מדובר בכלים שמממשים אלגורתמים אלה או שמא האלגוריתמים מטופלים במערכת ההפעלה כמו ה-TRIM?

5.

לגבי אותם אלגוריתמים ייחודיים (דוגמת זה של מארוול שהזכרנו), היות והם קיימים ב-SSD ולא באחר, האם הם מגיעים בצורת דרייבר, תוכנת תחזוקה או אחר?

6.

בכלל, האם SSD מגיע עם דרייבר (לבקר שלו אני מניח) או שהוא מזוהה אוטומטית במערכת ההפעלה?

7.

האם זה מזוהה כ-SSD או כ-HDD או שזה לא משנה בכלל?

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

• תגובות 69
  • נוצר
  • תגובה אחרונה

KSN שלום,

ביצעתי חפירה קטנה - ולגבי מחיקה של המידע מ-SSD מצאתי את - מתוך http://gizmodo.com/5489933/leave-no-trace-how-to-completely-erase-your-hard-drives-ssds-and-thumb-drives

לי אין דיסק SSD ולכן אינני יכול לנסות זאת - לגבי דיסק קשיח רגיל אני משתמש ב-DBAN

Wiping SSDsTo solve write performance problems on drives that don't support TRIM (check with your drive vendor for firmware upgrades) is to use wiper.exe (included with some SSDs) or to run the Secure Erase feature supported in most recent ATA/IDE and SATA drives. The Secure Erase feature can be activated on many systems by running Secure Erase 4.0 (HDDerase.exe), available from http://cmrr.ucsd.edu/people/Hughes/SecureErase.shtml. Version 4.0 works with most recent ATA/IDE and SATA hard disks and SSDs, but if you use an Intel X-25M, X-25E, or X-18M SSD, follow this link to download Secure Erase 3.3 http://www.iishacks.com/index.php/2009/06/30/how-to-secure-erase-reset-an-intel-solid-state-drive-ssd/. Note that it is no longer being developed, and we were unable to use it on a system running an 690 chipset.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

אכן, יונתן לא כתב את זה, אז הוא ציטט את כל מה שאני כתבתי, וכתב את הערותיו אחרי.. וספציפית בנקודה הזאת הוא דווקא לא כתב תגובה.. בכל אופן, עכשיו זה מופיע קצת אחרת ואני מבין שצריך לשנות את זה..

ברשותכם, אשאל שאלות ממוקדות.. בנקודות שדוברו בתגובות האחרונות.. ואערוך את המדריך בהתאם..

נניח שהתקנו SSD (עם מערכת הפעלה) בצורה "מושלמת" (מערכת קבצים מתאימה, מוגדר כ-AHCI, ללא בעיית ALIGNMENT, ועם כל ה-TWEAKS המומלצים למערכת ההפעלה..)

1.

האם ישנו צורך בהתקנת תוכנות/כלים כלליים שיעשו עבודה שוטפת עם ה-SSD (מעבר להגדרות הראשוניות שעשינו באופן חד פעמי)??

2.

האם חבילת התוכנות/הכלים שמגיעה עם SSD מסוים אמורה לעשות זאת, או שמא כלים אלה הם לא מעבר לכלים שעוזרים בביצוע המעבר הראשוני ל-SSD ואח"כ לא יהיו שמישים?

3.

לא כל ה-SSDs מגיעים עם כלים כאלה.. נכון?

4.

כשדיברנו על MLC, דיברנו על הצורך באלגורתמים מתוחכמים שיישמרו את הביצועים ואת אורך חיי השבבים (ECC/GarbageCollection).. האם מדובר בכלים שמממשים אלגורתמים אלה או שמא האלגוריתמים מטופלים במערכת ההפעלה כמו ה-TRIM?

5.

לגבי אותם אלגוריתמים ייחודיים (דוגמת זה של מארוול שהזכרנו), היות והם קיימים ב-SSD ולא באחר, האם הם מגיעים בצורת דרייבר, תוכנת תחזוקה או אחר?

6.

בכלל, האם SSD מגיע עם דרייבר (לבקר שלו אני מניח) או שהוא מזוהה אוטומטית במערכת ההפעלה?

7.

האם זה מזוהה כ-SSD או כ-HDD או שזה לא משנה בכלל?

1. כלום, לאחר שהרצת כמה בנצ'ים ראשוניים על מנת לראות שהכל תקין משם אין שום צורך לבצע פעולות על הכונן כ"תחזוקה שוטפת", אני רק ממליץ לבצע לאחר כמה חודשים בדיקות נוספות של בנצ'ים בכדי לוודא שה-TRIM וה-Garbage Collection עושים את העבודה כמו שצריך.

2. על אילו חבילות של תוכנה אתה מדבר? לא נתקלתי בתוכנות שהיצרניות מספקות על מנת לבצע תחזוקה שוטפת.

3. שוב, עם מעל 10 כוננים שכבר עברו דרכי לי לא יצא להיתקל בכלל בדבר שכזה.

4. אני יחלק את זה לפי התכונות (האלגוריתמים):

Garbage Collection - איסוף זבל שמתבצע ברקע, מוטמע בתוך הבקר ואין צורך להריץ שום יישום על מנת שהאלגוריתם תתבצע.

Idle Time Garbage Collection - נפוץ בעיקר בבקרי Sandforce אך גם ל-Marvell יש את התכונה הזו בנוסף לאיסוף הזבל השוטף שלהם, על מנת שאיסוף הזבל בזמן מנוחה תתבצע יש לבצע Log Off ממערכת הפעלה (לא כיבוי! אלא להימצא בתוך מסך הבחירה של המשתמש) ולתת מספר שעות מידי כמה חודשים, תכונה זו גם מובנת בתוך הבקר.

Error Correction - תכונה זו מופעלת בכל פעולה של כתיבה שאתם מבצעים עם הכונן ומוודא שהבקר כותב את המידע לתוך התאים המתאימים.

TRIM - תכונה המובנת בתוך מערכות ההפעלה ופועלת באופן שוטף כאשר אתם נמצאים בתוך מערכת ההפעלה, תכונה זו אינה חלק מהבקר אך יש צורך בתמיכה ישירה של התכונה הזו בתוך הבקרים (כיום אין בקר שאינו תומך ב-TRIM).

5. ניתן לראות מעל היכן הם מוטמעים, ככלל אין דבר כזה תכונות אשר מוטמעות בתוך הדרייבר אצל כונני SSD.

6. אין דבר כזה דרייבר לכונן SSD אלא רק עדכוני קושחה אשר מתבצעים על הכונן עצמו ולא כחלק ממערכת ההפעלה.

7. מזוהה ב99% לפי דגם ה-SSD, בתוך ה-Device Manager תמצא לרוב את שם הדגם והחברה של הכונן (אצל לוחות אם של אינטל הזיהוי מתבצע רק לאחר שהותקן ה- Rapid Storage Technology.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

Idle Time Garbage Collection - נפוץ בעיקר בבקרי Sandforce אך גם ל-Marvell יש את התכונה הזו בנוסף לאיסוף הזבל השוטף שלהם, על מנת שאיסוף הזבל בזמן מנוחה תתבצע יש לבצע Log Off ממערכת הפעלה (לא כיבוי! אלא להימצא בתוך מסך הבחירה של המשתמש) ולתת מספר שעות מידי כמה חודשים, תכונה זו גם מובנת בתוך הבקר.

7. מזוהה ב99% לפי דגם ה-SSD, בתוך ה-Device Manager תמצא לרוב את שם הדגם והחברה של הכונן (אצל לוחות אם של אינטל הזיהוי מתבצע רק לאחר שהותקן ה-Intel Rapid Storage Technology.

איסוף זבל בזמן מנוחה, זה אמיתי ? אף פעם לא שמעתי שחובה לעשות כזה דבר.

לגבי הזיהוי, יש כוננים שמזוהים מצויין כמו OCZ אבל לא מזוהה אצלי בכלל

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

זה לא בגדר חובה אבל כן מומלץ לבצע את זה למרות שפעולת ה-TRIM אמורה לספק את המענה לכך יש אפשרות בכל זאת שתיתכן ירידת ביצועים עם הזמן לכן עדיין רצוי להשתמש גם בפעולה הזו.

לגבי הזיהוי צירפתי תמונה כדוגמא לאיך שזה נראה אצלי ועוד תמונה עם קצת רמיזה לביקורת הבאה ;D

[attachment deleted by admin]

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

תודה רבה gabriel6,

ברשותך, אסכם את הנושא לפי ידע אישי שלי (עברתי גם על הלינק שהבאת):

• מידע שנמחק הוא בעצם מידע שמקומו סומן כ-"פנוי".. ז"א עד שלא נזדקק למקום פנוי זה על מנת לכתוב עליו מידע חדש, המידע הישן "לא נמחק באמת" וניתן לזיהי/שחזור ע"י תוכנות ייעודיות לכך! כנ"ל עבור מחיקת מחיצה או ביצוע פורמט, שמשנה את מערכת הקבצים אך לא את המידע של הקבצים עצמם!
  • על מנת "למחוק באמת", יש לדרוס את המידע הישן עם מידע חדש.. ז"א לסמן את מקום המידע הישן כפנוי ומיד "להזדקק" למקום זה ולכתוב עליו מידע חדש אך חסר משמעות.. גם לכך יש מספר שיטות ותקנים (איזה מידע חדש לכתוב וכמה מעברי כתיבה לעשות..) ובמקרים קיצוניים ורגישים במיוחד זה יכול להיות ביצוע נטרול מגנטיות (אם מדובר בדיסק קשיח - מגנטי) ואפילו השמדה פיזית של הכונן!
  • קיימות תוכנות ייעודיות (לפעמים כחלק מתוכנה כללית יותר) שמבצעות "מחיקה אמיתית" על דיסק קשיח או כרטיס/כונן פלאש.. ברמה של דיסק, מחיצה, תיקיה או קובץ.. ויש שאפילו עושות זאת על השטחים המסומנים כ-"פנויים" (ז"א כולל שטחי הקבצים שנמחקו בעבר בשטיה הרגילה)..

אם כך, והפיתרון הוא תמיד בכתיבה דורסת, אני לא יודע למה זה אמור להוות בעיה ב-.. אולי זה קשור לכך שה-TRIM נתמך או לא.. אבל אני זוכר שקראתי מאמר של חוקרים מאיזושהי אוניברסיטה ש-"חשפו" שמידע לא יכול להימחק מ-.. יש לכם מושג בעניין?

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

יונתן.. רק קראתי את התגוב המפוטת שלך.. תודה רבה על העזרה והידע היוצאי דופן..

אני עורך את המדריך ונראה מה נשאר..

איך אני אוהב כשהפינות מתחילות להיסגר :hat:

2. על אילו חבילות של תוכנה אתה מדבר? לא נתקלתי בתוכנות שהיצרניות מספקות על מנת לבצע תחזוקה שוטפת.

3. שוב, עם מעל 10 כוננים שכבר עברו דרכי לי לא יצא להיתקל בכלל בדבר שכזה.

יצא לי לקרוא "שבחים" על התוכנות/הכלים של אינטל.. הם ניתנים להורדה מהאתר שלהם.. הנה לינק

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

אגב עדכוני קושחה Firmware.

אין לי מושג כמה צריך/כדאי לעשות עדכוני קושחה ל-SSD. לי כאמור יש Vertex 3 עם גרסא 2.02 כאשר הם מציעים את 2.11.

לא ניתן לעדכן את הדיסק כאשר הוא פועל (דיסק מערכת ההפלה) ולא מסופקת תוכנה שיכולה לרוץ -boot disk או משהו כזה.

אז מה הרעיון? אני חייב להשתמש המחשב אחר בשביל זה, או להתקין מערכת הפעלה נוספת דיסק אחר. לא נראה לי הרעיון הכי מבריק לספק כך עדכוני תוכנה.אני לא יודע אם זה רק ל- או גם לחברות אחרות אז יכול להיות שזה רלוונטי למדריך באופן כללי.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

תוריד את הקובץ ISO צרוב אותו לדיסק או USB

ויהיה לך LINUX LIVE CD עם הכלים של OCZ לעידכון

לינק

http://www.ocztechnologyforum.com/forum/showthread.php?89670-Tools-for-OCZ-SandForce-Driven-SSD-s

חייב חיבור לאינטרנט כי הוא מוריד את הקושחה העדכנית

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

אגב עדכוני קושחה Firmware.

אין לי מושג כמה צריך/כדאי לעשות עדכוני קושחה ל-. לי כאמור יש Vertex 3 עם גרסא 2.02 כאשר הם מציעים את 2.11.

לא ניתן לעדכן את הדיסק כאשר הוא פועל (דיסק מערכת ההפלה) ולא מסופקת תוכנה שיכולה לרוץ -boot disk או משהו כזה.

אז מה הרעיון? אני חייב להשתמש המחשב אחר בשביל זה, או להתקין מערכת הפעלה נוספת דיסק אחר. לא נראה לי הרעיון הכי מבריק לספק כך עדכוני תוכנה.אני לא יודע אם זה רק ל- או גם לחברות אחרות אז יכול להיות שזה רלוונטי למדריך באופן כללי.

זה רק אצל :\

יונתן.. רק קראתי את התגוב המפוטת שלך.. תודה רבה על העזרה והידע היוצאי דופן..

בכיף, תודה לך על המחמאה ;)

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

זה לא סיפור גדול

אם יחד עם ה- יש גם דיסק קשיח אז אפשר להגדיר בביוס שיעלה הדיסק הקשיח ראשון ולהתקין עליו מערכת הפעלה.

בדר"כ זה כבר קיים מאחר ו- נכנס כתוספת מאוחרת.

ואז במקרה של עדכון קושחה מעלים את המערכת מהדיסק הקשיח ומעדכנים.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

זה מחשב חדש אז אין דיסק ישן עם מערכת הפעלה.

רציתי להוריד את הקובץ מ-rapidshare כמו ש-Moog הציע אבל הקובץ פשוט לא יורד משם ומפסיק אחרי כמה מגות. כנראה שהם חזקים על הקטע של לגבות כסף ואני לא מבין איך אין מקור אחר להורדה של הקובץ.

אני אנסה למצוא לינוקס אחר.

וכן אני אבדוק AS אחרי, לפני כבר בדקתי. לא שזה ישנה כל כך את הביצועים אבל למען קידום מדעי צריבת הקושחה בעולם.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ארכיון

דיון זה הועבר לארכיון ולא ניתן להוסיף בו תגובות חדשות.

• צור חדש...