מה זה מסך "בריא" לעיניים - עמוד 2 - מסכי מחשב - HWzone פורומים
עבור לתוכן
  • צור חשבון

מה זה מסך "בריא" לעיניים

orila

Recommended Posts

קצב הרענון מתייחס לכמה בשנייה המסך יכול לקבל ולעדכן. ההבדל נעוץ בכך שלהבדיל מCRT, שבו גם תמונה סטטית נמחקת ומצטיירת מחדש X פעמים בשנייה, בLCD תמונה סטטית נשארת קבועה.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

Qttp צודק. מסך LCD לא מהבהב ולקצב הרענון שלו אין שום משמעות כשזה מגיע לבריאות העיניים.

בנושא העיניים -- אין כזה דבר מסך שהוא לא בריא או מסך שטוב יותר לעיניים ממסך אחר באופן מוחלט וחד-משמעי. אותה "עייפות" לעיניים תלויה המון בסביבת והרגלי העבודה ולא ממש במסך עצמו. כאשר מדברים על עייפות לעיניים הרבה פעמים מתכוונים לכך שהשריר שאחראי על המיקוד נאלץ ל"עבוד" ולשנות את המוקד. בכל פעם שמסיטים את המבט מהמסך למקור אחר שנמצא בתנאי תאורה שונים או במרחק שונה, השריר בעין "מתאמץ" כדי למקד את התמונה. שינויי מיקוד תכופים גורמים לעייפות. זאת אחת הסיבות שבגללן לא מומלץ לעבוד עם מסך ודף נייר ולהעביר כל הזמן את המבט מאחד לשני (כמובן שמדובר בהרגל עבודה ולא במבצ חד-פעמי). גורמים נוספים שמשפיעים על העייפות הם בהירות המסך והעובדה שהרבה אנשים לא שמים לב וכשהם קוראים טקסט הם "שוכחים" למצמץ מה שמוביל להתייבשות של העין ולגירויים.

באופן כללי כדי למזער את התופעות הללו חשוב:

1. לעבוד ברזולוציה טבעית של מסך ה-LCD. כל רזולוציה שאינה טבעית גורמת לטשטוש תמונה כזה או אחר מה שלא תורם.

2. להוריד את רמת הבהירות. רוב המסכים מגיעים מהמפעל כשהגדרת רמת הבהירות גבוהה מדי.

3. לדאוג שגם כל שאר ההגדרות (ניגודיות, צבע) הן הגיוניות.

4. כשזה מגיע לארגונומיה, אלו פשוט ערכת תכונות שעוזרות להתאים את המסך לסביבת העבודה ותנוחת ישיבה ארגונמוית, ולא להפך.

5. כל המסכים חדים באותה מידה בתנאי שעובדים ברזולוציה הטבעית. לכן בניגוד לדעה הרווחת, מהבחינה הזאת אין שום הבדל בין פאנל TN לפאנלים איכותיים יותר. מה שכן, לאור זוויות הצפיה המוגבלות של פאנל TN במסכים גדולים (22-23" אינץ' ומעלה) ובהרגלי עבודה מסוימים (האם יושבים כל הזמן בדיוק מול מרכז המסך במרחק מתאים, האם משתמשים בכל שטח המסך או רק באזור המרכזי שלו ועוד) ייתכן שזוויות הצפיה יגרמו לתוכן המוצג בנקודות המרוחקות של המסך להיראות פחות ברור מה שיגרום ליותר פעולות מיקוד "והתאמצות" של העין. אך זה עניין די סובייקטיבי שהרגישות לו משתנה בין אנשים שונים.

6. לא לשכוח למצמץ. לא להבות במסך בלי למצמץ, ולא לשבת קרוב מדי למסך.

7. לא קשור רק לעיניים. לעשות הפסקות תכופות ולחלץ עצמות. לא לשבת כל היום מול המחשב ללא תנועה.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

רזולוציה טבעית - הסבר:

המסך מגיע עם כמות מסויימת של פיקסלים (מטריצה אורך X רוחב) - הכמות הפיסית של הפיקסלים (לא משנה מה מסתתר מאחוריהם כי זה משתנה מטכנולוגיה לטכנולוגיה) זו הרזולוציה הטבעית.

מערכת ההפעלה מאפשרת למשתמש לשנות את הרזולוציה של המסך לערכים יותר נמוכים - על מנת שתוכל למשל לראות את התמונה יותר גדול. הבעיה:

1. לא תמיד נשמר היחס בין אורךX רוחב - ואז התמונה מתעוותת.

2. לא תמיד החלוקה היא שלמה והמסך "משלים" את חלקי הפיקסלים וזה נראה כמו מריחה.

תמיד מומלץ להשתמש ברזולוציה הטבעית של המסך (אם מתעקשים לשנות - צריך לוודא שנשמר יחס אורךXרוחב, וניתן להגיע לרזולוציה החדשה ע"י חלוקה במספר שלם של הרזולוציה הטבעית)

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

סתם שאלה - ארגונומיה זה כמובן טוב, אבל אחרי שכיוונת את המסך כראות עיניך - איזו סיבה אתה מוצא להמשיך להתעסק עם המשענת הארגונומית?

לאנשים שמבלים הרבה זמן מול המסך.. לאלה שמשנים תנוחות, למחשב המיועד למספר משתמשים, לבעלי ממדים "מיוחדים" שמצריכים התחשבות "מיוחדת" (ילדים למשל!).. אני חושב שארגונומיה צריכה להיות בראש הדרישות!! אני מרגיש חובה להדגיש נקודה זו שהצליחה לחמוק ממני כל פעם קודמת שקניתי מסך!!

לא רק שהדל מציע אפשרויות ארגונומיות רבות, הוא גם מיישם אותן בצורה די קלה, יציבה ומזמינה לשימוש!

אם לסכם זאת בכמה מילים - זו הייתה ההפתעה המתוקה שלי מהמסך ;D

בהשמת דגש על זה שהדל מיישם את הארגונומיה בצורה קלה ומזמינה לשימוש.. אני, משתמש יחיד שמבלה המון זמן מול המסך, מוצא את עצמי מדי פעם -ומבלי לחשוב על זה יותר מדי-, שולח יד ומכוון את המסך בהתאם לתנוחה בה אני נמצא.

זה שהוטמע אצלי בעבר שהמסך מכוון למצב קבוע, וגם אם חשבתי שמצב זה היה טוב עבור צורת הישיבה שלי.. זה לא אומר שאני נמצא בצורת ישיבה זו כל הזמן.. מסתבר שאני משנה אותה לא מעט, רק שבעבר "התפשרתי" כיוון שלא הייתה לי דרך להתמודד עם זה!

לפעמים מדובר בשינויים לא קטנים שגם הם נעשים בקלות רבה (לצפות בוידאו כשאתה נשען לאחור.. או בכלל יושב על ספה.. נמוכה למשל..)!

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ארכיון

דיון זה הועבר לארכיון ולא ניתן להוסיף בו תגובות חדשות.

• צור חדש...