מחפש מסך רחב 20"-24" לעבודה גראפית עד 2500ש"ח - עמוד 2 - מסכי מחשב - HWzone פורומים
עבור לתוכן
  • צור חשבון

מחפש מסך רחב 20"-24" לעבודה גראפית עד 2500ש"ח

nadavy11

Recommended Posts

תודה על התגובות הנוספות ,

ice2k -

אגיד לך למה ההבדל בין ה 16:9 ל 16:10 לא כל כך מפריע לי ,

אני משתמש כבר כמה שנים עם מסך 4:3 שעדיין מאוד נוח לי לצרכים השונים שאני עושה שבו הרזולוציה המקסימלית היא 1280X1024 .

אז - עם רזולוציה של 1080 יש לי מקום עבודה עוד יותר גדול ומרחב "אקטיבי" גדול מאוד - של 23" , לכן ה 1200 לא חשוב לי במיוחד כרגע , אין לי שימוש מיוחד בו (גם אני יכול להתפשר על הרבה דברים) .

חוץ מזה , אני חושב שהרזולוציה וגודל המסך הזה יספיקו מעל ומעבר לעבודה בפוטושופ ברמת פיסקלים (הגדלות של X800 ולפעמים יותר) , לכן חשוב לי גם זוויות הצפייה - שלא ישתנו בכל הזזת ראש למעלה או למטה .

טוב בנושא של שני הפנלים האלה אני כבר לא יודע הרבה ,

אבל בכל זאת , אם אכייל את הדל - תוצאות השחור שלו יוכלו להשתוות לזה של הסמסונג לדעתך ?

יש שינויים משמעותיים בין ה PVA ל חוץ מזה ?

אני מסתפק במסך אחד של 23" , מספיק אני בדילמות אם יהיה לי מקום לאחד , אז לשניים ? :)

DarkLloth -

סבבה :) אתה יכול להרחיב קצת עליו ? אתה מכיר מה החסרונות שלו , אם יש ?

tarpon57 -

תוכל להרחיב קצת על החסרונות של מסך 23" ? אולי יש משהו שתוכל להוסיף על מה שכבר נכתב .

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

אבל בכל זאת , אם אכייל את הדל - תוצאות השחור שלו יוכלו להשתוות לזה של הסמסונג לדעתך ?

כיול יכול להשפיע על האופן שבו הצבעים מוצגים. רמת השחור היא פונקצייה של טכנולוגיית הפאנל שלכיול אין השפעה עליה.
קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

נדב - אני חייב לציין לטובה את התהליך שבו אתה שיקולי קנייה, הגדרה של מה טוב ומה לא טוב בצורה מפורטת ובמילים שאתה יכול לקרוא בעצמך בשלב ההתלבטות. הלוואי וכולם כאן היו עושים שיקולי קנייה כמוך ופחות שיקולים בסגנון: "זה המילה האחרונה נכון לעכשיו 1300 שקל יום אחרי זה אצלך בבית"

אם החלטת שיחס שמעדיף פחות רזולוצייה אופקית יהיה נוח לך בשביל המחיר אז כנראה מצאת מסך. אני אישית עדיין חושב שיש בשיקול הזה אפקט של התרגלות ואתה בעצם רגיל למשהו כשיכול להיות מאוד שתתרגל עוד יותר טוב למשהו אחר אבל כאן אני כבר נכנס עמוק מדי לפסיכולוגייה של העדפות או התנהגות צרכן :).

מה שכן באותו הקשר תמיד תוכל לקנות ולסחור בהמשך בהפסד קטן אם תגלה שיחס אחר יתן לך יותר תועלת.

לצערי אני לא מכיר לעומק את שני מסכי ה23 המוזכרים (הדל והסמסונג C-PVA) ואני בעיקר רואה את ההפרש מחיר הגבוה מאוד בינהם (באחוזים). דבר אחד שאני יכול להגיד לך על פאנלי VA שיש להם "בעייה" של איבוד פרטים קל בגווני שחור במרכז המסך כשיושבים מולו (הכוונה לCONTRAST). אם דווקא זזים הצידה, הפרטים העדינים בשחור מתגלים (נשמע קצת מוזר אבל זה המצב) זה לא משהו נוראי ובטח שאין מה להשוות את זה לבעיות של פאנלי TN בדיוק פרטים וצבעים וכמובן שמסכי גרפיקאים מאוד יקרים משתמשים בפאנלי PVA אך חשוב רק להכיר את זה אם אתה פרפקציוניסט של דיוק וצבעים. לפאנלי אין את הבעייה הזאת אך איתם מגיע מחיר גבוה וכמובן בעיות אחרות (לכל סוג פאנל יתרונות וחסרונות). שים לב רק שבDELL זה לא בדיוק פאנל אלא E- זול יותר שלו יש זוויות צפייה פחות טובות (אבל גם לו אין את הבעייה של איבוד קונטרסט במרכז).

בקיצור - המסכים הזולים שהוצעו כאן הם לא סתם זולים, או יותר נכון - היקרים לא סתם יקרים - יש להם פאנלים טובים יותר. אין מה להתרגש מזה כמובן, נראה שהאלטרניבות 23" שהוצעו כאן מתאימות מאוד לצרכים שלך (בעיקר אם יש לך גישה לציוד כיול).

וכמובן - אל תלך על פאנל TN לגרפיקה - כן LED או לא LED. כשיש היום פאנלי EIPS וCPVA במחירים שווים לכל נפש אין אפילו סיבה טובה אחת להעדיף TN לגרפיקה.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

QttP -

תודה , חידשת לי , חשבתי שהכיול כן משפיע .

ice2k -

מעריך את התגובה שלך ,

אני אוהב לקנות דברים כשאני יודע מה אני בוחר , יש הרבה מסכים בכל מיני מחירים וגדלים עם סוגי פנלים שונים אז אם כבר אני קונה מסך חדש ויותר רציני , אני מנצל את ההזדמנות "לחקור" קצת על דברים שאני לא יודע . שכאן כל התודות מגיעות לכם - כל החברים והמשתמשים שמגיבים כאן , שעוזרים לי עם הכל .

חוץ מזה , לפעמים מישהו עם התלבטות דומה מחפש דיון כזה שיסביר לו קצת יותר מה טוב ולא טוב , אז אולי זה יוכל לעזור לו גם .

יכול להיות שאתה צודק וזה דבר שאשים לב אליו אחר כך , שאני אעבוד עם המסך בשוטף . בכל אופן כרגע זה נראה לי זניח , אינצ נוסף ו"עוד 120 פיקסלים אופקיים" , מול תוספת כסף (דברים משתנים כשאתה בצבא ;) ) . מכל מקרה אני חושב שתבין את המצב שלי טוב יותר אם תדע שהמסך שלי כרגע הוא -

SyncMaster 721S

http://www.afterdawn.com/products/product_details.cfm/817/samsung_syncmaster_721s

שעד היום היה מעולה , למרות שאני לא בטוח על זוויות הצפייה והצבעים שלו ..

העניין הוא שאני יכול להתפשר על דברים קטנים ולא פרפקציוניסט לגמרי בנושא בצבעים , אני יכול להתפשר על צבעים פה ושם , הבעיה תתעורר כשיש תמונה בהירה - לדוגמא תמונה עם רקע באז' בהיר (אבל לא שרוף, שמבינים שזה לא לבן) , שבמסך עצמו ייראו כאילו היא קונטרסטית יותר והרקע כן יהיה שרוף . זה הבדל דק אבל ברמת העיקרון אני לא מחפש את הדקויות , אני מחפש את זה שהמסך לא ייתן צבעים לא נכונים - כי אני יוצא מנקודת הנחה שהוא יהיה מכויל אז בכל מסך התמונה תיראה טוב - הכי קרובה למה שעשיתי אצלי .

הבנתי שב 2311 יש אפשרות לכיוון המסך , אבל חוץ מזה - כתבת שיש לו קצת בעיות בזוויות הצפייה . פה חסר לי קצת עובדה "בשטח" כי בעצם - עד כמה זוויות הצפייה במסך הזה לא טובות ? אם אני יושב מול המסך או מסתכל עליו מזווית של בערך 30 מעלות , אראה שינוי בצבע ? או שזווית הצפייה קריטי כשמסתכלים מזווית גדולה יותר - 60+ .

אם בזוויות האלה זה בסדר - אין לי בעיה , מה שאני מחפש זה שהוא לא יהיה "מסך לפטופ" :) (למרות שגם איתו למדתי איכשהו להסתדר , רק שצריכים קצת מתיחות לצוואר ולידיים לפני)

בהתחלה חשבתי על מסכי eizo אבל מהר הבנתי שיש טובים או שווים אליהם וגם זה שהחברה מאוד ממוקדת על תפקיד מסוים אחד - רק גרפיקה בלי הסתייגויות , אז דחיתי את זה (וכך גם הוצאה של 3000+) עד שיום אחד אפתח חנות ודפוס ;)

המשך יום נעים וסופ"ש רגוע .

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

הבנתי שב 2311 יש אפשרות לכיוון המסך , אבל חוץ מזה - כתבת שיש לו קצת בעיות בזוויות הצפייה . פה חסר לי קצת עובדה "בשטח" כי בעצם - עד כמה זוויות הצפייה במסך הזה לא טובות ? אם אני יושב מול המסך או מסתכל עליו מזווית של בערך 30 מעלות , אראה שינוי בצבע ? או שזווית הצפייה קריטי כשמסתכלים מזווית גדולה יותר - 60+ .

אם בזוויות האלה זה בסדר - אין לי בעיה , מה שאני מחפש זה שהוא לא יהיה "מסך לפטופ" :) (למרות שגם איתו למדתי איכשהו להסתדר , רק שצריכים קצת מתיחות לצוואר ולידיים לפני)

מה שקורה במסכי הIPS מסוג זה הוא שבזוויות אופקיות גבוהות השחור מקבל הילה ונראה אפור (בIPSים ישנים יותר זה היה סגול), מה שמיתרגם לאובדן ניגודיות. מעבר לכך אין שינויי צבע בתמונה ובגוונים בהירים (למעשה כמעט כל גוון חוץ מכהים עמוקים) לא יהיו בעיות. מסך כמו של לפטופ זה בטח לא יהיה (אגב גם מסכי TN שולחניים ניחנים לרוב בזוויות צפייה הרבה יותר טובות מאחיהם בלפטופים).

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

העניין הוא שאני יכול להתפשר על דברים קטנים ולא פרפקציוניסט לגמרי בנושא בצבעים , אני יכול להתפשר על צבעים פה ושם , הבעיה תתעורר כשיש תמונה בהירה - לדוגמא תמונה עם רקע באז' בהיר (אבל לא שרוף, שמבינים שזה לא לבן) , שבמסך עצמו ייראו כאילו היא קונטרסטית יותר והרקע כן יהיה שרוף . זה הבדל דק אבל ברמת העיקרון אני לא מחפש את הדקויות , אני מחפש את זה שהמסך לא ייתן צבעים לא נכונים - כי אני יוצא מנקודת הנחה שהוא יהיה מכויל אז בכל מסך התמונה תיראה טוב - הכי קרובה למה שעשיתי אצלי .

אם כן הדרישות שלך מדיוק פרטים וצבעים לא גבוהות במיוחד, אתה בעיקר דורש משהו שהוא לא גרוע מבחינת זוויות צפייה וצבעים כמו למשל פאנל TN מטכנולוגייה ישנה.

שני המסכים ייתנו לך פיתרון טוב לאחר כיול צבעים.

ולא בדיוק רשמתי שלDELL יש בעייה של זוויות צפייה אלא שהוא לא סתם זול יותר ב1000 ש"ח אלא מכיל פאנל נחות קצת מפאנל אמיתי מבחינת זוויות צפייה. בכל מקרה קנייה כדאית כאשר הסמסונג 2333T נושף בעורפו מבחינת המחיר.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

QttP-

יכול להיות שזה דבר שמשתנה בכל מסך , לגבי ההילות קראתי במאמר שישנה בעיה עם זה , אבל שרק עם רקע שחור אפשר לשים לב לזה , לגבי הניגודיות אני חושב שזה דבר שמשתנה בכל מסך .

לגבי הלפטופ צחקתי , אבל בכל זאת יש לי היום מסך TN ואולי הוא ישן מדיי כי יש לו זוויות צפייה לא משהו - כשאני יושב ועובד בגובה העיניים עדיין אפשר לשים לב לחלק קצת קונטרסטי וכהה יותר בחלק העליון שלו .

ice2k -

הבנתי שגם לפני הכיול ה 2311 מגיע מכויל בצורה סבירה , לפי המאמר כאן - http://www.flatpanelshd.com/review.php?subaction=showfull&id=1275291737

לאחר כיול זה משתפר מאוד .

אבל מצד אחר - במאמר הזה עשו השוואה בין ה 2410 ל 2311 ושם ראיתי קצת יותר מוחשי מה זה ההבדל של האינצ' , שעכשיו גורם לי קצת לחשוב יותר על הבחירה , בכל מקרה אני אלך לאיזה חנות לראות את ההבדלים בשטח ואם ה16:9 ב 23" טוב מספיק בשבילי .

לא בטוח לגבי ה2333T , יש בו משהו מיוחד , חוץ מהמחיר ?

לא מצאתי עליו הרבה מידע וגם הוא פנל PVA - שהבנתי פחות טוב מה E- או .

סתם לידע כללי - הסתכלתי במסך שיש לך ורציתי לשאול מה זה הפנל שיש לך ? לא מצאתי את המסך בחנויות בארץ אז ככה שהבנתי שאולי חיפשת אותו במיוחד ?

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ב2333T כמו שרשמת עיקר הייחוד הוא במחיר, או יותר מדוייק רמת הפאנל המצויינת למחיר. זה לא בדיוק פאנל PVA אלא פאנל C-PVA טיפה יותר נחות.

וזה גם לא בדיוק שפאנל PVA פחות טוב מIPS, לכל אחד חסרונות ויתרונות, בממוצע פאנלי נחשבים פיתרון יותר טוב אבל זה כבר תלוי עד כמה כל מאפיין הוא קריטי למשתמש (כמו שרשמתי לך למשל פאנלי PVA יכולים להגיע לשחור טוב יותר מפאנלי IPS).

במסך שלי יש פאנל S-MVA שדי דומה לפאנלי הC-PVA החדשים יותר.

אין את המסך הזה בארץ - הוא הובא מארה"ב. הייתי צריך מסך 24 עם פאנל טוב וחיבורי טלווזיה מלאים, המסך הזה היה במחיר יותר טוב מהDELL המקבילים שענו לדרישות, בגלל המחיר הבאתי אותו. בכל מקרה אני חושב שהיום כבר אין את הדגם הזה.

לגבי ההבדלים בין היחסי תמונה והעוד אינטש, לא סתם המלצתי לך להכניס את זה שיקולים פשוט ה24" 16 על 10 הרבה יותר מתאימים לעבודה.

אני מניח שהתמונה הזו השפיעה עלייך:

dellu2311h_large12.jpg

מקור:

http://www.flatpanelshd.com/review.php?subaction=showfull&id=1275291737

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

הבנתי..

בכל זאת , ראיתי בסיקור שממנו הבאתי את תמונת הדוגמא שה 2311 דווקא סביר עם שחורים וניגודיות , לא צוין משהו מיוחד איתו בנוגע לזה , או שפספסתי משהו בכתוב .

דווקא ראיתי איפשהו שהפנל שלך נחשב לאחד לא טוב במיוחד , או שלא הבנתי נכון ..

המסך שלך משולב טלוויזיה ?

כן , התמונה הזו השפיעה וגרמה לי לחשוב קצת יותר על הבחירה ..

בעיקר בגלל קצוות התמונה שרואים שנחתכו , כאן אני רואה בעצם "מה אני מפסיד" אבל מצד שני - שני המסכים דיי גדולים אז גם כאן יש משהו מטעה .

קראתי את הדיון הזה גם

http://hwzone.co.il/community/index.php?topic=485558.0

שעלו לי שאלות לגבי ה 2311 -

בעיית הצבעים שהוזכרה יכולה להסתדר עם כיול , נכון ?

מה זה אומר שאפשר לחבר כמה התקנים למסך ? אוכל לחבר לדוגמא את המחשב הנייח ואת הנייד בשתי חיבורים שונים ולהחליף מסכים כשארצה ?

עוד משהו שרציתי לשאול - אתה יודע אם מרגישים בהבדל אם אחבר את המסך בחיבור DVI במקום VGA ?

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

אכן לא הבנת נכון לגבי הפאנלים. S-MVA זה פאנל תקציבי בדיוק כמו שC-PVA כזה וגם E- כזה, כולם פחות טובים מהגירסאות הטובות: S-PVA ו H- במסכים היקרים שלא רצית לקחת. אבל מצד שני כולם הרבה יותר טובים מTN. שתבין - הטכנולוגייה מתקדמת, הפאנלים האלה זה לא דבר קבוע. אתמול היה MVA, היום יש CPVA ולמעשה כבר הSPVA האגדי מוחלף על ידי בטכנולוגייה שדומה יותר לIPS. ככה שאל תנסה להשוות דברים של לפני שנה שנתיים להיום.

אתה קונה מסך תקציבי, אל תבנה עליו יותר מדי.

לגבי חיבורים - תוכל להכניס לו מכשירים כמספר החיבורים שלו וזה הכל, אין מה להסתבך פה יותר מדי (ואל תשאל אותנו שאלות לגבי הנייד שלך שאנו לא מכירים ובכלל לא קשור פה, נראה לי שדי ברור שתוכל לחבר אותו כל עוד יש לו יציאה - לא צריך לשאול את זה, וכן - כשיש מספר חיבורים תמיד יש דרך להעבירם במסך בדיוק כמו טלווזיה).

עם כבל VGA תקין קשה מאוד להרגיש הבדל בין דיגיטלי ואנלוגי כל עוד הוא לא ארוך, לדעתי אף אחד לא באמת מסוגל להבדיל בין החיבורים עם כבלים קצרים תקינים בעבודה רגילה (ולא בכל מיני נסיונות חיפוש בזוויות צפייה משונות).

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

תודה על התגובות הנוספות

ice2k -

הבנתי , תודה .

אני יודע שהטכנולוגיות משתנות ומתקדמות , רציתי להבין קצת יותר את ההבדל ואת הפנאל שלך - שאני לא מכיר , ככה גם להבין יותר את כל העניין של הפאנלים השונים .

המסך הזה אולי תקציבי אבל כרגע נראה הדבר שאני הכי מחפש , הייתי הולך על גרסה יותר חדשה של ה 2410 , כי כרגע נראה שרצו להכניס בו הרבה , לתוך שוק שנמצא בין לבין . הוא איכותי אבל נראה לי שחסר בו קצת משהו כדי שיהיה טוב יותר , עוד קצת שפשוף של לדעתי . בינתיים - ה 2311 מציג תכונות דיי טובות למה שאני צריך והוא יותר מתאים לי מה 24 למרות החיסרון שלו באינצ וביחס . אחרי הכל - לשניהם יש אותו פנאל .

השאלה שלי הייתה מאוד נקודתית על אם אוכל לחבר אל המסך עוד מכשירים , אז קח את הדוגמא לשני מחשבים , במקום מחשב ונייד ..

מה שרציתי לדעת זה , וענית לי , זה אם אוכל להחליף תצוגה בין מי שמחובר למסך , עכשיו שאני יודע שכן - מעולה .

אני בכלל לא רציתי לדון כאן על הנייד , כי אני יודע שהוא לא קשור ..

אעשה גם כמה ניסויים עם DVI מול VGA , תודה .

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

הכל תלוי בצרכים מול כסף: יחס התצוגה הנוח יותר ביחד עם העוד אינטש ורזולוצייה בהחלט עדיפים, אך 1000 ש"ח נוספים בשביל משהו שהוא גם ככה לא זול - כנראה זה משהו שעדיף לך יותר מהתועלת שהזכרתי בתחילת המשפט. זה הניתוח הנכון ועושה רושם שהגעת להחלטה הנכונה שהיא אישית.

לגבי זה שיש להם אותו סוג פאנל, אז ניסיתי להסביר לך שלא. לאחד יש IPS ולשני יש E-IPS שזו גירסה קצת פחות טובה שלו אך זולה יותר לייצור, זה לא ששניהם מפיקים את אותה איכות תמונה.

לגבי פאנלים, לא חסר מידע ברשת - גם על MVA. הצעד הכי בסיסי הוא וויקיפדייה ולאחר מכן מקורות יותר מקצועיים.

הנה מה שרשום שם על MVA ו PVA:

Multi-domain vertical alignment (MVA)

Multi-domain vertical alignment was originally developed in 1998 by Fujitsu as a compromise between TN and IPS.[citation needed] It achieved pixel response which was fast for its time, wide viewing angles, and high contrast at the cost of brightness and color reproduction. Modern MVA panels can offer wide viewing angles (second only to S-IPS technology), good black depth, good color reproduction and depth, and fast response times due to the use of RTC (Response Time Compensation) technologies. When MVA panels are viewed off-perpendicular, colors will shift, but much less than for TN panels.

There are several "next-generation" technologies based on MVA, including AU Optronics' P-MVA and A-MVA, as well as Chi Mei Optoelectronics' S-MVA. Analysts[who?] predicted that MVA would dominate the mainstream market, but the less expensive and slightly faster TN overtook it. The pixel response times of MVAs rise dramatically with small changes in brightness. Less expensive MVA panels can use dithering and FRC (Frame Rate Control).

[edit] Patterned vertical alignment (PVA)

Patterned vertical alignment and super patterned vertical alignment (S-PVA) are alternative versions of MVA technology offered by Samsung's and Sony's joint venture S-LCD. Developed independently, they offer similar features to MVA, but with higher contrast ratios of up to 3000:1.[citation needed] Less expensive PVA panels often use dithering and FRC, while S-PVA panels all use at least 8 bits per color component and do not use color simulation methods. S-PVA also largely eliminated off angle glowing of solid blacks and reduced the off angle gamma shift. Some newer S-PVA panels offered by Eizo offer 16-bit color internally .[citation needed] , which enables gamma and other corrections with reduced color banding. Some high end Sony BRAVIA LCD-TVs offer 10bit and xvYCC color support, for example the Bravia X4500 series. PVA and S-PVA offer the best black depth of any LCD type along with wide viewing angles.[citation needed] S-PVA also offers fast response times using modern RTC technologies.

http://en.wikipedia.org/wiki/TFT_LCD

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

לגבי זה שיש להם אותו סוג פאנל, אז ניסיתי להסביר לך שלא. לאחד יש ולשני יש E- שזו גירסה קצת פחות טובה שלו אך זולה יותר לייצור, זה לא ששניהם מפיקים את אותה איכות תמונה.

בקשר לזה... לא ראיתי בשום מקום התייחסות חד-משמעית לנושא. רשמית את הפאנל של הU2410 מכנים H- (זה לא S-IPS). במקומות מסוימים אומרים שזה יותר טוב מ-E-, במקומות אחרים שזה אותו הדבר. בכל מקרה בהשוואה בין ה2209WA לU2410 אני לא יכול לומר שהU2410 מציג תמונה טובה יותר.
קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

אם מה שאתה אומר נכון אז אני מניח שהשוק כבר בתהליך להפטר מפאנלי H-, הרי אם הם דומים לחלוטין באיכות וEIPS זולים יותר ליצור (אני מניח שאת זה כן ראית) אין שום סיבה להמשיך עם פאנלי HIPS.

הלוואי וזה יהיה המצב (או יותר נכון - כבר, EIPS כבר הרבה זמן בשוק), כל עוד המחיר לאותה איכות יורד אז אני בטח בעד. משום מה יש לי תחושות שהדברים הם קצת יותר עמוקים. בדיקה מקצועית עם מדידות מקצועיות בטח תשכנע אותי, כל השאר קצת פחות. התנהגות של יצרנים גם כן תשכנע אותי (אמנם פחות) - למשל כשכל המסכים החדשים המיועדים לפלח השוק המקצועי יותר יצאו עם פאנל EIPS. כולי תקווה שזה יקרה בכל מקרה.

מה שכן, זה לא אומר כלום לגבי ההעדפות שלי. בשיקולים שלי מחיר טוב הוא לא פחות חשוב מאיכות טובה ולמעשה אני מעדיף מחיר טוב כל עוד יש ברירה.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ארכיון

דיון זה הועבר לארכיון ולא ניתן להוסיף בו תגובות חדשות.

• צור חדש...