האם באבונטו באמת אין וירוסים?! - לינוקס, Mac ומערכות הפעלה אחרות - HWzone פורומים
עבור לתוכן
  • צור חשבון

האם באבונטו באמת אין וירוסים?!

lesForce

Recommended Posts

אני שוקל אם לעשות את המעבר בין ללינוקס - אבונוטו.

פשוט נימאס לי שבווינדוס בהתחלה , אחרי פירמוט , הכל עובד מהיר , וככל שעובר הזמן - הוא נהיה יותר איטי מיום ליום. כמו כדור שלג בירידה.

עכשיו השאלה שלי היא האם באמת הסיכוי להידבק ביורוס על הוא מאוד נמוך? או שהמצב כבר לא ככה היום?

כלומר המערכת תיפעל גם בעוד שנתיים בדיוק כמו ביום התקנתה?

ובאמת לא צריך תוכנת אנטי-וירוס?

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

קיימים כנראה ביחס ישיר לכמות המשתמשים. הוירוסים ללינוקס ללא ספק

אלגנטיים יותר, אבל פחות נפוצים. אם אתה תקפיד על נהלי עבודה (אגב,

אם תפקיד על אותם נהלים עם חלונות גם כן הסיכוי יפחת) הסיכוי שתדבק

בוירוס הוא מאוד קלוש. אין צורך באנטיוירוס, רק common-sense.

אנטי וירוס - היום, לדעתי הוא סוג של "מנגון הגנה מטיפשות" אתה מוריד

קובץ לא חתום ומריץ כמנהל מערכת... כמה טיפש צריך להיות בשביל זה?

כמובן שיש הרבה יותר אלגנטיים (שמגיעים עם חותמת גנובה).

ככול שהמערכת הפעלה הופכת לנפוצה יותר, ככה מפתחי הוירוסים ישאפו

לפתח לה. אבל זה עוד רחוק מאיתנו, לפחות עד שגוגל תכנס רשמית לתחום

מערכות ההפעלה (למחשבים נייחים) ואז אולי נראה שינוי.

האיטיות בחלונות היא לרוב בעיה של fragments בכונן, registry מנופח,

שאריות של תוכנות שהוסרו וכיוצ"ב. סובלת אך ורק מהראשון (לא

באופן רשמי, שכן המערכת קבצים שונה ויש לה מערכת defrag שמתבצע

כל הזמן) בסופו של דבר ימצאו fragments בכונן שיאטו את קצב העבודה,

והפתרון גם כן, הוא התקנה מחדש.

קח בחשבון שלעבור ללינוקס למי שכל חייו השתמש בחלונות זה לא עניין

של מה בכך, ואתה תצטרך להשקיע זמן בללמוד את המערכת ואת דרכי

עבודתה.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

כמו שנחרש כבר מספיק פעמים, בנויה בצורה הרבה יותר חכמה וכדי לקבל ווירוס צריך להיות טמבל גדול.

וחוץ מזה בכלל אין ווירוסים ככה שאם אתה מקבל הודעה חשודה בפייסבוק או במסנג'ר אתה יכול להכנס אליה בלי חשש וזה מה שאני עושה תמיד :screwy:

חוץ מזה אחרי שמשתמשים במערכת זמן ארוך מספיק ולומדים אותה כמו שאתה יודע - תאמין לי שלא תרצה לחזור. הכל פשוט, הכל עובד, הכל קל, אין תחזוקה, התקנות לוקחות שניה, ועוד מליון דברים טובים אחרים. כמובןשבהתחלה תנסה לעבוד כמו שאתה רגיל מווינדוס והכל יראה לך מוזר ומעצבן אבל אם תכנס לזה תוך כדי רצון ללמוד אז תצליח להנות מלינוקס.

אתה יכול לא לפרמט שנים על גבי שנים, המערכת לא צוברת כלום. רק cacheים של תוכנות מקסימום. (מקום בדיסק קשיח, לא משהו שמשפיע על הביצועים)

אם כי בלינוקס גרסאות יוצאות מהר מאוד (באובונטו כל חצי שנה) ושדרוג זה חרא דבר, אז בסוף כן מפרמטים כל חצי שנה :lol:

אבל התקנה מחדש של זה עניין קצר מאוד, את הhome שמים במחיצה נפרדת (ההגדרות של המשתמש והקבצים שלו) ומפרמטים את הבסיס רק, ואם תרשום לך תיעוד של כל מה שהתקנת, תוכל להתקין את הכל בחזרה עם פקודה אחת בודדת.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

אני אישית עובד עם שתי המערכת, אובונטו 10.04 ו-חלונות 7 פרו.

בסך הכל אני מרוצה, גם מלינוקס וגם מחלונות. מאז מיקרוסופט

שיפרו רבות את המערכת הפעלה שלהם בעיקר בצד המהירות והאבטחה.

חלונות 7 מתוקנת כ-3 חודשים ואין דעיכה בביצועים נכון לעכשיו (למרות

שאני לא מתקין דברים חדשים על שמאל ועל ימין). לעומת זאת

על נייד אחר כ-שנה וחצי כבר, וגם כן, ויש דעיכה מינורת בדפדפן, אני לא

יודע אם זה בגלל המערכת הפעלה עצמה, או בגלל הגירסאות החדשות

יותר של הדפדפן (כרומיום) והנגן פלאש.

לדעתי, בשורה התחתונה, 7 לא סובלת מאיטיות כמו בעבר, ואם

זאת הסיבה היחידה למעבר, אפשר לוותר עליה.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ככול שהמערכת הפעלה הופכת לנפוצה יותר, ככה מפתחי הוירוסים ישאפו

לפתח לה. אבל זה עוד רחוק מאיתנו, לפחות עד שגוגל תכנס רשמית לתחום

מערכות ההפעלה (למחשבים נייחים) ואז אולי נראה שינוי.

זה טיעון שכיח אבל הוא לא נכון. השכיחות של לינוקס באתרי WEB היא גבוהה הרבה יותר ובכ"ז מי שניזוקו מתולעים ווירוסים הם דווקא האתרים שמריצים חלונות.

לשואל המקורי:

אין בלינוקס. אין רוגלות שמותקנות לי מתחת לאף, אין תוכנות שמתקינות את עצמן לעלות באיתחול ולשבת על הsystem-tray לגזול משאבים, אין תוכנות שאחרי התקנתן מנוע החיפוש בדפדפן מתחלף לי וכל סרגלי הכלים משנים צורה, אין דבר כזה הפעלה אוטומטית של תכניות מתוך דיסק (הוא התקן USB) שנכנס ועוד רעות חולות מחווית המשתמש של משתמשי (אם אפשר לקרוא לזה חוויה בכלל)

(יש בעולם היוניקס ולינוקס בכלל זה, מה שנקרא rootkits ככה שגם בלינוקס צריך להקפיד על עדכונים רלוונטיים)

ואם אתה בכל זאת עובר, אל תצפה מהמערכת החדשה להיות . היא לא. התחזוקה שונה, העבודה השוטפת שונה במקצת. תהיה פתוח לשבת וללמוד.

אז בסופו של דבר גם הלינוקס יהיה איטי... תודה

נו, שטיפת המוח עובדת...

לא, לא יהיה איטי שום דבר. אם המחשב הותקן והוגדר כהלכה, תוכל לעבוד על המחשב שנים, והוא יתנהג זהה לחלוטין כמו ביום הראשון.

...אובונטו לעומת זאת על אחר כ-שנה וחצי כבר, וגם כן, ויש דעיכה מינורת בדפדפן, אני לא יודע אם זה בגלל המערכת הפעלה עצמה, או בגלל הגירסאות החדשות

יותר של הדפדפן (כרומיום) והנגן .

דפדפן הוא עוד תכנית, ולא תמיד הכי חשובה, ולא מערכת ההפעלה עצמה. אם הדפדפן איטי חפש את הבעיה בו. אם שאר התכניות עובדות יפה אז הבעיה לא במערכת אלא בתכנית הספציפית שאיטית יותר.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ללינוקס אין וירוסים - לא נכון

קיימים כמה עשרות וירוסים שנכתבו ללינוקס, הם לא הצליחו להדביק מחשבים כי יש מערכת הרשאות שלא מאפשרת למחשבים להידבק ללא מעורבות פעילה _מאוד_ של המשתמש

בכל תוכנת קוד סגור יכולות להיות תכונות של וירוסים או spyware, גם אם התוכנה לא נחשבת לוירוס

למשל :

סקייפ חופרת בקבצי סיסמאות ב /etc ודברים אחרים שהיא לא אמורה : http://yro.slashdot.org/article.pl?sid=07/08/26/1312256 ויתכן שמשדרת אותם לרשת

גרסאות מוקדמות של דרייבר של היו מראות פרסומות של בהפעלה של המחשב

דרייברים סגורים מסוימים יכולים לתקוע עדכונים של המערכת (בגלל שהם סגורים לא ניתן לבנות חלק מהם כך שיתאימו לגמרי למערכת העדכונים וכך נדפקת כל מערכת ההפעלה כשבאים לעדכן)

אם תחליט בעצמך מה אתה מתקין במחשב ומה לא אתה מוגן. לא תאפשר לדברים להתקין את עצמם בלי הסכמה שלך וזה ההגנה שיש ללינוקס נגד וירוסים

מחשב ממשיך לעבוד במהירות גם זמן ארוך אחריי שהוא מותקן. הירידת ביצועים כנראה קיימת לא בדקתי) אבל קטנה מאוד בהשוואה לירידה בוינדוס אחריי כמה חודשים או שנים

כמות הוירוסים תלויה בעיקר ברמה של המשתמשים ופחות בכמות שלהם. המשתמשים של בדרך כלל מתקדמים יותר במחשבים ויש להם שמץ מה הם עושים

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ללינוקס אין וירוסים - לא נכון

קיימים כמה עשרות וירוסים שנכתבו ללינוקס, הם לא הצליחו להדביק מחשבים כי יש מערכת הרשאות שלא מאפשרת למחשבים להידבק ללא מעורבות פעילה _מאוד_ של המשתמש

נו? אם אין הדבקות אז יש או אין? האם צריך אנטי וירוס כאשר אין פגיעות? נסיונות פגיעה יש, אבל ללא הצלחה

בכל תוכנת קוד סגור יכולות להיות תכונות של וירוסים או spyware, גם אם התוכנה לא נחשבת לוירוס

למשל :

סקייפ חופרת בקבצי סיסמאות ב /etc ודברים אחרים שהיא לא אמורה : http://yro.slashdot.org/article.pl?sid=07/08/26/1312256 ויתכן שמשדרת אותם לרשת

גרסאות מוקדמות של דרייבר של nvidia היו מראות פרסומות של nvidia בהפעלה של המחשב

דרייברים סגורים מסוימים יכולים לתקוע עדכונים של המערכת (בגלל שהם סגורים לא ניתן לבנות חלק מהם כך שיתאימו לגמרי למערכת העדכונים וכך נדפקת כל מערכת ההפעלה כשבאים לעדכן)

אם תחליט בעצמך מה אתה מתקין במחשב ומה לא אתה מוגן. לינוקס לא תאפשר לדברים להתקין את עצמם בלי הסכמה שלך וזה ההגנה שיש ללינוקס נגד וירוסים

מסכים בהחלט רק כמה הערות:

- תשתמש רק בדרייברים סגורים שבאים עם ההפצה (יש כמה באובונטו ATI NVIDIA ועוד כמה)

- כמות הדרייברים הסגורים היא מועטה ביותר וכמעט לכל רכיב חומרה יש תמיכה מהקופסה עם הקרנל הקיים.

- עידכונים. זה נכון. אם הדרייברים באים עם ההפצה זה לא אמור להוות בעיה (באובונטו הם מותקנים אחרי הסכמת המשתמש ומסופקים ע"י ההפצה)

- הקובץ /etc/passwd/ כבר מזמן לא מכיל סיסמאות. אלא רק את משתמשי המחשב. בהתקנה דיפולטית לא פרנואידית, אין שום בעיה לאף תוכנה לקרוא את הקובץ הזה וכל משמש רשאי לקרוא אותו. אין מה להתרגש מזה בכלל. אגב, גם כשהכיל סיסמאות הן היו מוצפנות ואי אפשר היה להסיק מכך מהן הסיסמאות האמיתיות.

- הפרסומת של NVIDIA באמת עיצבנה, אבל זה לא וירוס.

מחשב לינוקס ממשיך לעבוד במהירות גם זמן ארוך אחריי שהוא מותקן. הירידת ביצועים כנראה קיימת לא בדקתי) אבל קטנה מאוד בהשוואה לירידה בוינדוס אחריי כמה חודשים או שנים

מאיפה זה? יש לך מספרים? לא בדקת אז איך אתה יכול לדעת? מנסיון - שרתי דואר ישנים שעובדים שלוש וארבע שנים ולא מורגשת שום איטיות. אני לא מוצא שום דבר שיכול "ללכלך" את המערכת ולפגוע לה בביצועים. משתמש יכול למשל להתקין מליון תוספי דפדפן לעצמו וזה אולי יאט לו את הדפדפן אבל רק את שלו כי זה מותקן בספריית הבית שלו. באחרים זה לא יפגע.

כמות הוירוסים תלויה בעיקר ברמה של המשתמשים ופחות בכמות שלהם. המשתמשים של לינוקס בדרך כלל מתקדמים יותר במחשבים ויש להם שמץ מה הם עושים

נכון שהחוליה הכי חלשה היא האדם, אבל לא רק:

כמות ההדבקות תלוייה בעיקר בתכנון מערכת ההפעלה. יוניקס תוכננה להיות מערכת מקושרת ברשת, רבת-תהליכים ורבת-משתמשים בו זמנית. לינוקס (שהיא גם סוג של יוניקס) כנ"ל. חלונות לעומת זאת לא היתה כזאת. NT לא תוכננה להיות ברשת כל הזמן, NT לא תוכננה להיות עם ריבוי משתמשים המחוברים בו זמנית שהתווסף רק בXP ועד היום הוא די מוגבל אפילו בחלונות 7.

כמות ההדבקות תלויה גם בסיבוך של מערכת ההפעלה. חלונות היא בליבה שלה, מערכת מורכבת ומורכבת ואין לכך שום הצדקה טכנית. (אולי מסחרית, אבל לא טכנית). הסיבוך הזה מקשה על הגנת המערכת, מקשה לתקן תקלות בזמן וחושף יותר פרצות.

ראה עוד כאן:

http://www.theregister.co.uk/2004/10/22/security_report_windows_vs_linux/

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

הקובץ passwd - לא היחיד, ועדין יש שאלה פתוחה מה סקייפ מחפשת שם

הדרייבר של - לא וירוס, אבל לא שונה מ adware בהתנהגות

מהירות - במחשב דסקטופ אישי יש משתמש אחד, כך שכל מה שהוא עושה משפיע אליו. זה לא משנה שאם היו משתמשים אחרים אז זה לא היה מזיז להם

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

הקובץ passwd - לא היחיד, ועדין יש שאלה פתוחה מה סקייפ מחפשת שם

מה הבעיה? הרבה תוכנות ופונקציות API של פותחות את הקובץ הזה. אין כל חשש מזה (אחרת הוא היה נגיש לroot בלבד)

מהירות - במחשב דסקטופ אישי יש משתמש אחד, כך שכל מה שהוא עושה משפיע אליו. זה לא משנה שאם היו משתמשים אחרים אז זה לא היה מזיז להם

מה פתאום. יש מחשבי דסקטופ משפחתיים שלכל משתמש במחשב יש שם וסיסמה משלו וככה לא דורכים זה על זה ולא מקלקלים זה לזה. מי שמקלקל זה לעצמו בלבד

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

לצערי אתה מטעה 11010010110, לינוקס כן סובלת מתחלואה אחת שגם חלונות סובלת...

(אין לה את בעיות ה-registry או שאריות תוכנה)

בלינוקס כמו בחלונות, בסופו של דבר יווצרו File Fragmentation, בעיקר אם הכונן שלך "כמעט"

מלא רוב הזמן. המערכות קבצים החדשות (EXT2..4 ו-NTFS) מנסות להימנע ככל האפשר מחולקת

הקבצים ע"ג שטחים נפרדים בכונן, ברגע שהכונן כמעט מלא כנראה שלא תהיי ברירה אחרת ויווצרו

"רסיסים" של הקובץ.

לטעון שלינוקס רצה אחרי 4 שנים בדיוק כמו ביומה הראשון היא טענה מטעה.

http://en.wikipedia.org/wiki/File_system_fragmentation

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ארכיון

דיון זה הועבר לארכיון ולא ניתן להוסיף בו תגובות חדשות.

• צור חדש...