סליחה מלצרית מה עם הבירה? - עמוד 3 - צרכנות - HWzone פורומים
עבור לתוכן
  • צור חשבון

סליחה מלצרית מה עם הבירה?

Tomerb1

Recommended Posts

• תגובות 47
  • נוצר
  • תגובה אחרונה

משתתפים בולטים בדיון

משתתפים בולטים בדיון

אוקיי, אז קודם כל, גילוי נאות: אני מלצר.

אז למי שלא יודע איך זה עובד לרוב:

לרוב המלצרים ישנה השלמה ל 21. אזי, אם הטיפים שהם קיבלו במהלך המשמרת מכסים את שעות העבודה שלהם, כפול 21, אז הבעלים לא מתערב.

אם הם קיבלו פחות מזה, הרי שהבעלים ישלים להם ל 21 שקל לשעה.

דוגמות:

א) אם עבדתי 10 שעות, והרווחתי 150 שקל בטיפים, הרי שהבעלים ישלים עוד 60 שקלים. אני אביא לו את ה 150, ובסופו של דבר אקבל 210 שקל בתלוש המשכורת על המשמרת הזו.

ב) אם עבדתי 10 שעות, והרווחתי 300 שקל בטיפים, 210 שקל אני אחזיר לבעלים ואקבל בחזרה בתלוש המשכורת. 90 השקלים הנותרים ילכו לכיסי, במזומן.

למי שתוהה - הסידור הזה חוקי (אם כי יש פה עניין אפור כלשהו). ככה זה ברוב המסעדות ובבתי הקפה. מן הסתם, יתכנו מקומות שבהם זה אחרת.

תקשיב, אני לא יודע מי מכר לך את הלוקש שזה חוקי אבל זה לא. כל תשלום שהוא אמור להיות כתוב איפה שהוא ואמורה לצאת עליו קבלה. למשל אני גם מעביר שיעורים פרטיים ואני רשום בתור עוסק פטור ומוציא קבלה על כל שקל שאני מקבל.

מה שאתה מתאר פה זה את בעל הבית עושה עליך קופה. הוא מדווח שהוא משלם עליך מכיסו (מופיע בתלוש) למעשה הוא לא. ככה שהוא דופק אותך ואת המדינה. אם הטיפ היה באמת טיפ אז היית מקבל משכורת כלשהיא ועל זה היית מוסיף את הטיפ.

אני תמיד מרגיש פראייר שאני משאיר טיפ ועכשיו אני יודע למה, אני עוזר לבעל המקום לרמות ולשקר ולמעשה (אלא אם באנו חבורה והשארנו סכום ממש מכובד) לא נתנו באמת טיפ למלצר כי זה בעצם מתקזז לו עם המשכורת.

אם תחשוב על זה מה שקורה שאני נותן טיפ לבעל העסק.

זה נשמע לך סביר?

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

תקשיב, אני לא יודע מי מכר לך את הלוקש שזה חוקי אבל זה לא. כל תשלום שהוא אמור להיות כתוב איפה שהוא ואמורה לצאת עליו קבלה. למשל אני גם מעביר שיעורים פרטיים ואני רשום בתור עוסק פטור ומוציא קבלה על כל שקל שאני מקבל.

מה שאתה מתאר פה זה את בעל הבית עושה עליך קופה. הוא מדווח שהוא משלם עליך מכיסו (מופיע בתלוש) למעשה הוא לא. ככה שהוא דופק אותך ואת המדינה. אם הטיפ היה באמת טיפ אז היית מקבל משכורת כלשהיא ועל זה היית מוסיף את הטיפ.

אני תמיד מרגיש פראייר שאני משאיר טיפ ועכשיו אני יודע למה, אני עוזר לבעל המקום לרמות ולשקר ולמעשה (אלא אם באנו חבורה והשארנו סכום ממש מכובד) לא נתנו באמת טיפ למלצר כי זה בעצם מתקזז לו עם המשכורת.

אם תחשוב על זה מה שקורה שאני נותן טיפ לבעל העסק.

זה נשמע לך סביר?

יש כאלו מקומות כמו לדוגמא הנאפיס, ששם המלצרים עובדים ללא שום משכורת מבעל העסק. הם מרוויחים רק מהטיפים שמשאירים להם, ברור שזה לא חוקי.

אבל אני לא מבין באמת איך עדיין זה נמשך ככה שנים אצלם ברשת ולא עושים עם זה משהו

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

באופן מפתיע, זה כן חוקי אבל בעל העסק צריך לרשום את כל הטיפים בתור הכנסה אם הוא עובד ככה: http://www.ovdin.co.il/waiter.php

הוא גם צריך לשלם תנאים סוציאליים לפי ההכנסה האמיתית ולא לפי משכורת המינימום (כלומר, אם הטיפים הם 300 שקל כל יום אז התנאים הסוציאליים - פנסיה, פדיון ימי חופשה וכו' הם לפי 300 שקל ליום ולא לפי מינימום שהוא 210): http://www.articles.co.il/article.php?id=23353

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

יש כאלו מקומות כמו לדוגמא הנאפיס, ששם המלצרים עובדים ללא שום משכורת מבעל העסק. הם מרוויחים רק מהטיפים שמשאירים להם, ברור שזה לא חוקי.

אבל אני לא מבין באמת איך עדיין זה נמשך ככה שנים אצלם ברשת ולא עושים עם זה משהו

דווקא זה חוקי, כל עוד הטיפים הם לפחות שכר מינימום (או למעשה, השכר שעליו סוכם עם המעביד) או אם המעביד משלים

לפחות לשכר מינימום (שוב, למעשה, השכר שעליו סוכם עם המעביד) אם הטיפים אינם לפחות שכר מינימום / השכר שעליו סוכם.

את התגובה הזאת ניסיתי לכתוב לפני איזה 10 דקות, אבל המחשב קרס, אז היא קצת באיחור. תתמודדו:

המלצר חייב לקבל את המשכורת שלו, לפחות (והמשכורת צריכה להיות לפחות שכר מינימום, כמובן)

כלומר, אם הטיפים הם פחות מהמשכורת של המלצר, המעסיק מחוייב להשלים למלצר את שאר הסכום.

אם הטיפים עוברים את המשכורת, אז זה כבר תלוי במדיניות של המקום

יש מקומות שהטיפ ילך לעובד (בתוספת/לא בתוספת משכורת, שוב, לפי מדיניות המקום),

יש מקומות שהטיפים יתחלקו בין כל העובדים באותה משמרת

ויש מקומות שהטיפים ילכו ישירות לקופת המסעדה (כלומר, לבעל העסק למעשה).

שוב, כל עוד העובד מקבל את השכר שסוכם עליו (והשכר הזה הוא לפחות שכר מינימום), אין כאן עבירה על החוק.

בנוסף, כל רווח חייב במס, בין אם זה טיפים או כל דבר אחר, וכן, גם על המלצרים להצהיר על הרווחים האלה, לפחות על פי החוק.

אני בטוח שמעט מאוד עושים את זה, אבל זה משהו אחר...

אבל בחזרה לנושא,

מה דעתכם על "תוספת אבטחה"?

רק לי זה נראה ביזיון? מה הלאה? "תוספת ניקוי שולחן"? "תוספת קציצת בצל"?

וחוץ מזה, נראה למישהו שזה באמת מגיע אל המאבטח ולא למקום?

מקום סביר (נניח 50 מקומות ישיבה), שמלא למדי (בערך 80-90 אחוז תפוסה) ושהלקוחות מתחלפים כל שעתיים (זמן סביר לשבת במקום כלשהו)

ירוויח 45 שקל לשעתיים (נניח שהתוספת היא שקל לאדם) באמצעות התוספת הזאת.

כלומר, זה כבר מכסה את המשכורת של המאבטח (אולי קצת פחות מזה), וזה כשאני נדיב כלפי המקום, ואם זה מקום לא מאוד גדול.

בנוסף, יש לפעמים מסעדות/ברים שיש להם מן מתחם משותף, ואז יש רק שומר או שניים עבור 4-5 מקומות, ואז זה יוצא אפילו יותר כסף.

ויצא לי גם לראות שגובים 2 שקלים לאדם עבור תוספת .

שוב, ביזיון?

אני אגב אף פעם לא משלם תוספת אבטחה

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

my two cents:

תוספת אבטחה: בושה וחרפה לדעתי, מסכים עם infer73. בעל המסעדה מרגיש שהוא משלם על ורוצה לפצות על ההפסדים? שיעלה את מחירי המנות בשקל.

השלמת הטיפ לשכר מינימום: תיאורטית אין עם זה בעיה, אבל כבר שמעתי על בעלי עסק שמתחכמים - את החישוב הם עושים על כל החודש, ולא על כל יום בנפרד. מה זה אומר? שאם יום אחד היה עמוס, המלצר קרע את התחת והרוויח 300 ש"ח בטיפים, אבל ביום אחר המסעדה הייתה ריקה והוא הרוויח בקושי 100 ש"ח, אז בעל המקום ישלים את השכר כאילו המלצר הרוויח בכל יום 200 ש"ח.

לתלונתו של פותח הת'רד, ובאופן כללי: אם למלצר לוקח חצי שעה להביא משקאות, אז אני כבר אתלונן למנהל / אחראי משמרת, ואצפה לקבל פיצוי כלשהו. אם הפיצוי סביר והמלצרית מתנהגת בצורה סבירה (מתנצלת על העיכוב וכו') אז יהיה גם טיפ סביר.

אגב, דבר מעניין שנתקלתי בו לפני כמה ימים: ישבתי עם אחיי בצהריים במסעדה, והמלצריות כל הזמן ניסו לדחוף לנו דברים - תזמינו תוספת, תזמינו שתייה, תזמינו קינוח וכו'. זה ממש גרם לזה להיראות כאילו המלצריות מקבלות עמלה על כל מנה שאנחנו מזמינים (בלי קשר לטיפ)...

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

באופן מפתיע, זה כן חוקי אבל בעל העסק צריך לרשום את כל הטיפים בתור הכנסה אם הוא עובד ככה: http://www.ovdin.co.il/waiter.php

הוא גם צריך לשלם תנאים סוציאליים לפי ההכנסה האמיתית ולא לפי משכורת המינימום (כלומר, אם הטיפים הם 300 שקל כל יום אז התנאים הסוציאליים - פנסיה, פדיון ימי חופשה וכו' הם לפי 300 שקל ליום ולא לפי מינימום שהוא 210): http://www.articles.co.il/article.php?id=23353

למעשה אתה אומר מה שאמרתי, צריך לדווח על כל ההכנסה.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

שוב, כל עוד העובד מקבל את השכר שסוכם עליו (והשכר הזה הוא לפחות שכר מינימום), אין כאן עבירה על החוק.

בנוסף, כל רווח חייב במס, בין אם זה טיפים או כל דבר אחר, וכן, גם על המלצרים להצהיר על הרווחים האלה, לפחות על פי החוק.

אני בטוח שמעט מאוד עושים את זה, אבל זה משהו אחר...

זו בדיוק הבעיה. תוספת הכנסה מטיפים לא נכנסת לתלוש והמלצר לא משלם מיסים. מצד אחד המדינה מפסידה מיסים, מצד שני המלצר מפסיד זכויות סוציאליות. מי שמרוויח זה בעל העסק. אם העובד יפוטר אחרי שנה הוא יקבל פיצויים לפי שכר מינימום. כנ"ל לגבי פנסיה, דמי הבראה ועוד. אם העובד יפגע בעבודה תשלום פיצויים מביטוח לאומי יחושב לפי שכר מינימום.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

היא לא נכנסת לתלוש כי העובד בוחר שלא לדווח עליה, וגם המעביד לא.

העובד לא יכול לצפות לקבל זכויות סוציאליות על הכנסה שהוא לא מדווח עליה...

אני לא טוען שזה בסדר, אבל חלק מהאשמה היא על העובדים, שאינם מדווחים על ההכנסות האלה.

ובנוגע למעביד, אם הוא ייתפס, הוא יישלם הרבה מאוד כסף. אבל הרבה עושים זאת

כי הסיכוי שהם יתפסו קטן ביותר, לעומת זה שהם לא צריכים לשלם מס על ההכנסות האלה.

מה שצריך לעשות זה לא להפסיק להשאיר טיפים (למרות שמי שמתכוון להפסיק, אין לי בעיה עם זה),

אלא לשאול את המלצר מה המדיניות של המקום בנוגע לטיפים, ואז להחליט אם בא לכם להשאיר.

אם למשל הטיפ מגיע למעשה למסעדה ולא לעובד, אז כמובן שלא הייתי משאיר כלום.

אם הטיפ מגיע ישירות לעובד, אז זה כבר תלוי בשירות שאני מקבל.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

קשה מאד לתפוס את המעסיק כי אף אחד לא יכול לדעת כמה כסף המלצר הכניס לכיס במשמרת. מעסיק יכול להיות אדם שומר חוק. משכורת משולמת בדיוק לפי החוק. אם המלצר מצהיר על 100 ש"ח טיפים כאשר בפועל הוא קיבל 250 ש"ח מעסיק לא יכול לעשות דבר בנידון. מלצרות זה תחום מאד אפור, אבל מי שנפגע מכך בעיקר הם העובדים. רוב העובדים רואים במלצרות תפקיד זמני "לעשות כסף" וממש לא אכפת להם מפיצויי פיטורים ודמי הבראה. הם ממילא לא יעבדו שנה באותו המקום. להבדיל מאירופה שם מלצרות זה מקצוע לכל דבר.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

לפי מה שאנשים שממלצרים רשמו פה לא נראה לי ששייך להשאיר טיפ יותר באופן עקרוני

אם זה מכסה את המשכורת של המלצר על חשבוני במקום על חשבונו של המעסיק מה הטעם בכלל לתת טיפ?

כדי להגדיל עוד יותר את הרווחים של בעל החנות? ברוב המקומות שבהם נותנים טיפים יש הכנסות גבוהות מאוד לבעלים גם ככה אז למה אני צריך להוסיף להם רווחים?

ואני גם עובד בשירות לקוחות טלפוני- וממתי בשירות כזה יש עניין של טיפ? או לחלופין טיפ לפקיד שלך בבנק או לכל עובד במקום אחר..

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ארכיון

דיון זה הועבר לארכיון ולא ניתן להוסיף בו תגובות חדשות.

• צור חדש...