מה ההבדל בין Linux ל- Macintosh? - עמוד 2 - לינוקס, Mac ומערכות הפעלה אחרות - HWzone פורומים
עבור לתוכן
  • צור חשבון

מה ההבדל בין Linux ל- Macintosh?

Recommended Posts

כונן swap הוא כונן שלא מפורמט - הוא לא מופיע במנהל קבצים ורק מערכת ההפעלה יכולה להיכנס אליו

כונן swap משמש ל hibernate (כמו stand by אבל אם כיבוי מלא של המחשב) וזיכרון וירטואלי. אם אתה לא הולך להריץ משהוא שישתמש אם 4 G ולא מתכוון לעשות hibernate אתה לא צריך זיכרון וירטואלי / כונן swap

נשארנו אם הכוננים / ו /home

כונן / הוא הכונן הראשי - חיוני

כונן /home הוא אופציונלי - כמו שבוינדוס אתה יכול לעשות c ו d או c בלבד

התוכנה grub מראה את התפריט שבוחר וינדוס ולינוקס. ההתקנה של לינוקס תתקין אותה (תוודא שההתקנה של ה grub מזהה את הוינדוס ושההתקנה תהיה לתוך mbr ולא למקום אחר)

בכל מערכת תוריד את הדיסק שהם הכי ממליצים - desktop cd או . הוא אמור להכיל את המקסימום אפשרויות והדיסקים האחרים הם להתקנות מיוחדות וכדומה

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ככה נקראים הכוננים / ו /home?

ככה גם צריך לרשום בהתקנה או שזה בא כדיפולט?

אני יכול בהתקנה לוותר על כונן /home ולהגדיר לו להתקין באותו כונן של / את /home כתיקיה? או שבכלל לוותר עליו לגמרי?

האם אפשר להתקין אותו על מחיצה קיימת את הלינוקס כגון c?

ואיזה מערכת קבצים לבחור לכל כונן שאני אדע..

איזה מערכת /?

איזה מערכת /home?

איזה מערכת /swap?

שאמרת שאני אוודא שההתקנה של grub מזהה את הווינדוס ותיהיה לתוך mbr, מזה mbr? איך אני בודק שזה יעבוד כמו שצריך

ולא ידפוק את הwin?

ברור שתמיד עדיף להוריד מה שהחברה ממליצה. אבל לא הבנתי מהיא גרסאת ה-live cd? אני לא מוצא לא באובונטו ולא בפודרה.

בפודרה קיים desktop edition ו , מה ההבדל בינהם? באיזה מבינהם יש אפשרות להריץ live cd להתרשמות?

ובאובוטו אותו דבר, איזה גרסא מריצה live cd?

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

אם אתה רוצה להשאיר וינדוס תפנה מקום מחוץ לכוננים של הוינדוס

למשל

כל הדיסק 160 G

כונן C נמצא מ 0 G עד 40 G

כונן D נמצא מ 41 G עד 160 G

אם תקטין את D יהיה לך D מ 41 G עד 150 G

ולתוך ה 10 G שנמצאים מחוץ ל D תוכל להתקין לינוקס (בהתקנה תבחר ליצור את הכוננים במקום הזה)

שים לב - בחלק מהמערכות לינוקס ברירת מחדל בהתקנה היא למחוק את כל הכונן (וינדוס / קבצים שלך / . . ) תוודא מה אתה בוחר שם

אם אתה לא מגדיר /home הוא ישתמש אם תיקיה בשם /home בכונן של /

כונני מערכת של לינוקס (/ /home) יכולים להיות אם מערכות קבצים : ext3 ext4 xfs jfs . . . אבל לא ntfs ו fat. בדרך כלל שמים ext3 או 4

כונן ה swap יהיה תמיד swap או swap solaris

כדיי לא לדפוק את הוינדוס תוודא שאתה לא מוחק את הכונן שלו ולא מתקין לתוך הכונן של הוינדוס (מחיקת הוינדוס ופירמוט במערכת קבצים לא של וינדוס). אתה חייב להתקין את הלינוקס לכונן פנוי (או ליצור תוך כדיי ההתקנה כונן במקום של הדיסק שאין בו כונן)

בחלק מההתקנות של הוא נותן להזיז ולשנות גודל של כוננים של וינדוס - לא יודע כמה זה אמין (יש לזה פוטנציאל לדפוק משהוא בוינדוס - לדעתי רצוי שתתחיל את ההתקנה של כשכבר יש לך מקום במיוחד בשבילו)

תוכנת grub - תוודא שבהתקנה מופיע וינדוס בתור שיש במחשב. אם לא (אבל הכונן של הוינדוס שלם) ניתן להוסיף אותו בהמשך מתוך הלינוקס

הגרסא שהם ממליצים להוריד בדרך כלל היא live cd + אפשרות התקנה

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

אחלה.

ראיתי באתר של פדורה:

Fedora 13 Desktop Edition Installable Live CD - זה גרסא רק ל live cd או גם התקנה?

ומה ההבדל בין ההפצות האלו של פדורה:

Fedora 13 Desktop Edition

Fedora 13 KDE Spin

Fedora 13 LXDE Spin

Fedora 13 XFCE Spin

אשמח להסבר.

תודה.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ההפצות שמיועדות למשתמש ביתי ביניהן Ubuntu מציעות להורדה קובץ ISO שנקרא בדרך כלל Desktop במובן של "מיועד למחשב/משתמש ביתי". הקובץ הזה הוא גם LiveCD וגם מאפשר התקנה, למעשה אתה מתקין את מערכת ההפעלה מתוך מערכת ההפעלה (בחלקן אפילו יש אייקון Install על ה-Desktop).

לפי השאלות שלך עד כאן (בנוגע למ-MBR, Grubd וכו') אני ממליץ לך להריץ ולעבוד מספר ימים עם המערכת מה-LiveCD ללא התקנה ו/או מתוך מכונה וירטואלית שם תוכל לחוות את תהליך ההתקנה עצמו אך מבלי לבצע מניפולציות על המחיצות הקיימות אצלך בכונן הקשיח.

Linux ומערכת *nix בכלל שונות מ-Windows ולכן תהיה קיימת עקומה למידה למי שרגיל אך ורק ל-Windows. בתחילת הדיון שאלת מה למה בכלל קיימות מערכות ההפעלה הללו. מבחינת רוב האנשים בעולם קיימת רק מערכת הפעלה אחת Windows ולפי יישק דבר, חלקם אפילו לא יודעים שמדובר במערכת הפעלה (או לא מבינים את המשמעות של המונח הזה) ומבחינם Windows מגיע עם המחשב, כאילו מדובר ברכיב מובנה. מערכת הפעלה כי כמובן הרכיב המקשר בין החומרה, תוכנה ומשתמש והיא רכיב בסיסי (שלא נאמר חיוני) בכל מחשב. מערכות *nix קיימות לצרכים וייעודים שונים ובאופן כללי יש להן יתרונות רבים לעומת מערכת ההפעלה Windows, אך מצד שני גם מעט חסרונות (נכון להיום לגיימרים הן לא מתאימות בגלל חוסר תמיכה במשחקים שיוצאים ל-Windows בלבד, בדיוק כמו הבעיה שחווה ה-Mac, לא מתאימות לכאלה שעובדים, מבחינת פרנסה, לתוכנות שקיימות רק בגרסה ל-Windows).

מערכת ההפעלה מורכבת מכמה רובדים, לא ניכנס לזה עכשיו, אבל במערכות *nix בניגוד ל-Windows עומדת לרשותך שליטה מלאה על חלק מהדברים. דוגמה בסיסית, אם נעלה ברובדים לשכבה הסופית, ממשק המשתמש הגראפי שמורכב ממנהל קבצים וחלונות ואיתו אתה מתעסק בעבודה היום יומית -- בדיוק כמו שב-Windows קיים ה-Explorer (לא להתבלבל עם Explorer) שהוא מנהל החלונות וסייר הקבצים של מערכת ההפעלה שאחראי על המראה האופייני של החלונות שנפתחים ועל הדרך כולה בה עובדים ב-WIndows עם קבצים ותיקיות -- פשוט ב-Windows הוא ברירת המחדל והיחיד שקיים (באופן רשמי). בלינוקס קיימים שלושה סוגים של ממשקים גראפיים נפוצים KDE, Gnome ו-Xfce (קיימים גם נוספים). בטח ראית שקיימות 3 גרסאות של "הרגילה" שמגיעה עם ממשק גראפי מסוג Gnome קובונטו (KUBUNTU) שהיא זהה מכל בחינה שהיא רק מגיעה עם ממשק המשתמש הגראפי KDE וזובונטו (XBUNTU) שמגיעה עם ממש הגראפי המשתמש Xfce. כל אחד מהממשקים הגראפים האלה מציע יכולות שונות עבור המשתמש אך גרסת מערכת ההפעלה עליה הוא "יושב" זהה בין כל הגרסאות הללו. כמובן שניתן להתקין מערכת עם ממשק גראפי KDE לדוגמה ואז להחליפו ב-Gnome וכו' מבלי שזה באמת משנה משהו (וללא צורך להתקין את כל המערכת מחדש).

באופן כללי אני מניח שחלק גדול ממה שנאמר ונכתב כאן לא אומר לך הרבה ואני מבין ויודע שזה יכול לבלבל. כשאני התחלתי לעבוד עם לינוקס קראתי המון חומר לפני שעוד הורדתי קובץ התקנה, לא הבנתי שלושת רבעי מהדברים בגלל שאין כמו ניסיון כדי לשים דברים בהקשר הנכון. אמרתי לעצמי שכמו שלמדתי להשתמש במערכת ההפעלה Windows אוכל ללמוד להשתמש גם בלינוקס וזה מה שעשיתי. בהתחלה עבדתי מל-LiveCD כדי להכיר את המערכת, את הקונסול, איך דברים עובדים, ממש על קצה המזלג. אחרי שכבר למדתי להכיר והרגשתי נוח יותר בביצוע פעולות שגרתיות עברתי למכונה וירטואלית, מה שלא החזיק הרבה כי המחשב שלי די ישן והמכונה הווירטואלית בקושי זזה, אז התקנתי Dual Boot עם Windows ושם המשכתי ללמוד ולחקור את המערכת. מצד שני, חקרתי ולמדתי כי זה עניין אותי, אם כל רצוני היה להתקין ולשכוח, כלומר שתהיה לי מערכת הפעלה שתאפשר לי לגלוש באינטרנט, לנגון מוסיקה/ווידיאו, לכתוב מסמך פה ושם, התהליך היה הרבה יותר קצר.

בלינוקס, ממש אין צורך לשבת כל היום בקונסול ולהקליד פקודות כמו שאנשים שלא מבינים אוהבים לתאר את זה. הממשק הגראפי היום מאוד מפותח. עבודה עם קבצים היא ממש כמו שאתה רגיל, גרירה, העתקה, הדבק בין חלונות. יש תפריטים להגדרות השונות (אתה יכול לחפש קצת ב-Youtube ולצפות בסרטונים שמציגים את הממשק הגראפי כדי לקבל רושם). מדי פעם יש צורך לפתוח את הקונסול (גם ב-Windows אגב רק ששם זה מתקבל ב"הבנה") כדי לשנות כמה דברים. בדרך כלל כמו שציין קודם לכן 11010010110, אתה פשוט תעקוב אחר הוראות שכתובת בפורום מסוים או שנתן לך משתמש מתקדם.

בסך הכל אני ממליץ לך לנסות, תתחיל עם LiveCD, אתה חושבב מהסתבכות עם מחיצות? תתקין במכונה וירטואלית או אפילו ממש בכונן הקשיח. על כל חסרונותיה (וגם אני לא אוהב אותה) מומלצת על ידי רבים למתחילים משתי סיבות. 1) היא פשוט מיועדת למתחילים, לדוגמה אם אתה מתקין אותה בכונן היא יוצרת את ה-Dual Boot לבד בלי שאתה ממש צריך להתערב, תמיכת החומרה שלה מעולה, היא פשוט מיועדת להקל את "המעבר" וכאן גם טמונה חלק מהבעיה שלה אבל בתור התחלה לא הייתי פוסל אותה. 2) יש תיעוד ופורומים פעילים מאוד שם ניתן למצוא עזרה ותשובות לרוב הבעיות הנפוצות שנתקלים בהם מתחילים. לדוגמה, יש שם הסבר מפורט איך להתקין את המערכת במקביל ל-. אחרי שתלמד קצת איך המערכת עובדת תוכל לעבור להפצה אחרת (ולכן מכונות וירטואליות הן פשוט דבר נהדר למשחק עם מערכות הפעלה נוספות).

בקיצור, מה שאני מנסה להגיד הוא תנסה, בתיאוריה כשאין לך רקע הכל נראה מורכב, מסובך ולא ברור, אחרי שתנסה הדברים יקבלו הקשר וכל מיני הסברים שבטח קראת פתאום יראו ברורים והגיוניים יותר. אם רוצים להבין וללמוד מה עושים צריך להקדיש לזה קצת זמן (וניסוי וטעיה), בדיוק כמו שלא נולדת עם הידע איך להשתמש ב- ולמדת לעשות זאת עם השנים.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

כמו שכתוב הוא מכיל live cd + דיסק התקנה באותו דיסק. בדרך כלל המערכת עולה ישר ל live cd ובדסקטופ יש אייקון של ההתקנה

ההבדל הוא הדסקטופ

kde - דסקטופ מלא וכבד

lxde xfce - דסקטופים קטנים וקלים שיהיו מהירים גם במחשב חלש

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

אני רוצה להבין דבר מה בנוגע ל live cd.

נניח והורדתי את האובנטו *.iso, כשאני מפעיל את המחשב מחדש ומכניס את הדיסק, מה עלי לעשות על מנת להתנסות בחלק של

live cd מבלי להתקין אותו טכני-פיזית על הכונן הקשיח?

kde - למה אתה מתכוון כשאתה אומר דסקטופ כבד ומלא, מה ההבדל בינו לבין desktop edition?

ותודה לשניכם על התשובות המפורטות והסבלנות :)

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

תעלה את הדיסק. הוא יעלה ל live cd. הוא לא יתחיל להתקין ולא ישנה כלום במחשב אם לא תיכנס בעצמך ל install

המערכת יכולה לצאת בכמה צורות. כמו שיש windows home / pofessional / ultimate וכו' מערכת לינוקס יכולה לבוא למשל בצורות מותאמות מראש למחשבים שונים - desktop edition / edition / server edition וכו. ההבדלים הם בהגדרות ובסט תוכנות שמגיע בברירת מחדל - כך שהמערכת כבר מותאמת לתפקיד שלה

אם התקנת איזה שהוא edition ואתה רוצה אחר אתה לא צריך לפרמט פשוט תתקין את התוכנות שיש במה שאתה רוצה

בלי קשר לזה קיימות desktop editions שונות שמכילות desktopים שונים. כמו קודם אם התקנת משהוא אחד אתה יכול לעבור למשהוא אחר אל ידיי התקנת התוכנות המתאימות בלי לפרמט מחדש

kde / gnome - דסקטופים שמכילים את רוב האפשרויות של דסקטופ מודרני + כל אחד מגיע אם כמות דיי גדולה של תוכנות מותאמות בברירת מחדל (מותאמות מבחינת שימוש באפשרויות מתקדמות של הדסקטופ ושילוב אם תוכנות אחרות. ניתן להריץ תוכנות של אחד בשני ויש כמו גדולה של תוכנות 'גנריות' שעובדות בשתיהם ללא התאמה מיוחדת)

xfce / lxde / . . . - דסקטופים פשוטים יותר ופחות נפוצים. לעיתים קרובות לא מכילים תוכנות משלהם אלא מסתמכים אל תוכנות גנריות בלבד

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

תוכנה להתקנת מתוך וינדוס

לא השתמשתי איתה בעצמי אבל נתתי תמיכה טכנית (דרך מסנג'ר) בכמויות ענקיות לגמרי למשתמש שהסתבך אם התוכנה הזאת - לא רואה אותה בתור אופציה טובה

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

אחי אתה נראה לי מתבלבל עם WUBI...

אני מדבר על UNETBOOTIN שהיא תוכנה פשוטה וקלילה ש"צורבת" התקנה של הפצות לינוקס אינאג'ים לתוך הUSB כך שיהיה ניתן לעשות ממנו BOOT

זמן ההתקנה מתקצר משמעותית

http://unetbootin.sourceforge.net/

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ארכיון

דיון זה הועבר לארכיון ולא ניתן להוסיף בו תגובות חדשות.

• צור חדש...