הדילמה: האם רובוט יכול לשאת נשק ולירות על אדם חמוש עם כוונות לבצע אקט של טרור? - עמוד 4 - מדע וטכנולוגיה - HWzone פורומים
עבור לתוכן
  • צור חשבון

הדילמה: האם רובוט יכול לשאת נשק ולירות על אדם חמוש עם כוונות לבצע אקט של טרור?

kodmotion

Recommended Posts

• תגובות 76
  • נוצר
  • תגובה אחרונה

התערוכה איירוספייס הסתיימה,

השתתפתי כמציג בתערוכה,

שר הבטחון ברק, ביקר בביתן שלי והתרשם מהרובוט.

שאל שאלות וכמובן התרשם מביצועי המערכת,

כל עדת הצלמים והמלווים יצרו המולה רבתי, אבל הצליחו לייצר מספר תמונות והנה אחת לרשותכם.

תודה רבה על הערותיכם והארותיכם,

רונן כרמלי.

אשמח לשוחח בנייד או במייל עם כל אדם המתעניין ברובוטיקה,

0542450222

motion@motion.co.il

רונן.

[attachment deleted by admin]

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

כ'כ הרבה תגובות, כ'כ מעט מושג.

שלא נדבר על תגובות שנראו שנועדו לקטול או לזלזל.

ולגבי יתרונות על בני אדם ופתיחה באש מיידית ?

קחו לדוג' מנהרות תופת/הברחה - אם יש מישהו בצד השני, זה לרוב לא חמוס, וגם לא ילדה שאיבדה את הכדור שלה מעבר לכביש.

מבצעים שקטים שיש צורך במיעוט בכח אדם, ובכל זאת יש צורך בחיפוי/התראה מפני גורמים חיצוניים (לדוג' השימוש שנעשה במזלט'ים, שבתנאים מסויימים נעשה מוגבל)

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

מערכות בבקרה מרחוק קיימות מאז לפחות מלחה"ע השניה - השיפור הוא בעיקר בטכניקה ובפרטים.

מערכות אוטונומיות קיימות גם הן עשרות שנים - בצורת מונחה. אולם גם מערכות אלו צריכות קלט ממפעיל אנושי שיזהה עבורן את המטרה (שהוגדרה כעוינת) וייתן את ההוראה לשיגור (מרגע זה ואילך כל התהליך אוטומטי). כל זה כבר קיים. כולל מערכות בליסטיות למיניהן (תותחים ומרגמות אוטומטיות).

הצעד הבא היא מערכת שיודעת לזהות את המטרה כעוינת ולתת לעצמה אישור פתיחה באש, כאשר הצורך הוא חיסכון בכוח אדם, חיסכון בזמן קריטי והתגברות על שיקול דעת אנושי מוטעה. איך המערכת תדע להבדיל בין חוליית מחבלים שבאה להניח מטען לכן קבוצת ילדי בית ספר שנשלחו למקום כפרובוקציה מכוונת (אל תשכחו עם מי יש לנו עסק)? אם תתקין מערכת כזאת על חומה של מתקן בטחוני מסווג היא תדע להבדיל בין קומנדו שנחת באיזור לבין מטיילים שהלכו לאיבוד?

למיטב ידיעתי הדלה בנושא - אין היום לשום תוכנה יכולת כזאת, לפחות לא ברמה של מידת שגיאה נסבלת. כמו כן, מבחינה מוסרית עשויה להיות עם כזה בעיה, אם כי ייתכן והוא מתאים לצרכי התראה תוך הפעלה מיידית של אמצעים לא קטלניים (גלי גול בעוצמה גבוהה, גז מדמיע, פצצות סרחון וכו') עד שמפעיל אנושי יאשר הפעלת אמצעים קטלניים.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

דבר זה העתיד והוא יהיה

רובוטים יבצעו את הפעילות כולל המילחמתיות ( או שגיד בעיקר את המלחמתיות )

אני ממשיל את הפלטפורמה שלך למטוסים ללא טייס , שיטת ההפעלה של הרובוט שלך אמורה לעניות דעתי להיות על אותם פרמטרים קרי יכולת ביצועית עם פיקוח אנושי , יתכן להציב את פלטפורמת ההגנה הזו כעובדת על ניטרול כל תזוזה בשטח מוגדר , כלומר יתכן מצב שבו רובוט ההגנה יירט כל גוף נע בפרמטרים מרחביים קבועים מראש , נניח כמו כלבי שמירה במגרשי חניה וכו' שהכלב אמור לתקוף את כל מי שחוצה את הגדר ונכנסף אל תוך הטריטוריה , ( אתה מבין את האלגוריות כן ? יכולים להיות מספר דרגות לאבטחה , עם פיקוח וללא פיקוח וגם אלו יכולים להיות עם הרשאה , כלומר עם פיקוח שהרובוט מדווח על תנועה , שלב שני על נעילה של המטרה ומבקש אישור ירי , גם אישור הירי יכול להיות מורכב , השמדה (נניח על ידי רימון וכו' ) ניטרול ע"י ירי לכיוון הרגליים ( אפשרי לתחם גבהיים ) כמו כן ע"י סוגי שונים וכו' כל הפרמטרים האלו של האבטחה יכולים להיות נתונים לשיקול אוטומטי של המערכת ויכולים להיות בפיקוח אנושי .

לסיכום הרובוט כרובוט הגנה ( פלטפורמה ) היא דבר חיובי בהחלט , אתה נמצא בשאלת השימוש ומה שאני אומר שאתה יכול לקבוע פרמטרים לשימוש ע"י חלוקה של אחראיות פעולה וע"י שימוש בכלי הגנה שונים ששניהם יכולים להיות משתנים בהתאם למיקומים השונים שבהם ימוקם הרובוט ובהתאם לזמן בו הרובוט יפעל , לדוגמה , בלילה שמירה בתוך מתחם סודי ביותר שאסורה אליו הגישה - הרובוט יפעל כמנטרל , באותו זמן ומתחם בעל סיווג גבוהה יותר קרי אסור גם לדעת מה יש שם לאנשים זרים , הרובוט יפעל להשמדת האובייקט , על הגדר הרובוט יעבוד על אזהרה ודיווח , במתחם שאסור גם לראות מה יש שם , הרובוט שבתוך המתחם ישמיד ואילו הרובוט על הגדר ינטרל , האם אני מובן , המכשיר יכול להיות גמיש מבחינת השימוש שלו , הוא עצמו כמכשיר , הוא רעיון מעולה .

אני חושב שפרובוקציה יה אפעילות מךחמתית ( או לפחות תחילתה של כזו , במשפט זה נקרא קינטור אאל"ט ) יחד עם זאת כבר רשמתי מה התהליך של פרובוקציה , קרי פגיעה אנושה בפרווקטורים , לקיחת אשמה , תשלום פיצוי ולאחר מכן הסרת אחראיות טוטאלית למעשה נוסף של פרובוקציה ( כי כעת הרי כולם יודעים את ההשלכות )

יש לך כבר בהודעה שלי את האפשרות של שימוש בכלי שונים זאת ועוד שימוש תחת פיקוח ושימוש מבוקר .

כל הלעיל הוא כדי להיות מוכן גם לפרובוקציות והן ליעל את הכלי כלומר לעשותו ורסיטלי ויעיל לשימושי הגנה בדרגות שונות .

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

המדיניות (שלא תמיד מיושמת) של ומרבית הדמוקרטיות האחרות היא לא להגיב בכוח קטלני כלפי לא חמושים הפועלים כפרובוקטורים, פיזור הפגנה בכוח קטלני זה בדיוק מה שהאויב רוצה שנעשה בעת שהוא מפעיל פרובוקציה מסוג זה. אתה גם לא יכול "להסיר אחריות", זה פשוט לא עובד ככה בעולם האמיתי, החשיפה התקשורתית האדירה והנזק התדמיתי הכבד שישראל תספוג לאחר אירוע שכזה רק יעודד אותם לחזור על פעולות דומות (ע"ע ההפגנות על גדר ההפרדה).

בכל מקרה, בכוונה לא נכנסתי לפרטים, אלא העלתי את הבעיה בגדול - לא די בזיהוי עמית-טורף, אלא גם בזיהוי טיב הטורף והפעלת הכוח הראוי כנגדו. מערכות אזהרה ודיווח קיימות כבר עשרות שנים (אם לא מאות ואלפים - בצורת חוטים שעליהם תלויים פעמונים לדוגמא), הבעיה היא במערכות שמגיבות, כאשר הדיון עסק במערכות אוטונומיות לחלוטין, בלי התערבות של מפעיל אנושי כלל. לסוגיה זאת לא התייחסת באופן מדויק. ההתייחסות שלי לא הייתה לפלטפורמת הנשק עצמה (שכבר קיימת היום), אלא לאלגוריתם המפעיל אותה.

ד"א וכהערת ביניים - ירי של חם לעבר הרגליים הוא לא פתרון מוצלח, הכדור עלול לנתר לפגוע במפשעה (אפשרות לפגיעה קטלנית) או לפגוע בירך (גם אפשרות לפגיעה קטלנית). ניטרול לא קטלני אסור לו להעשות על ידי חם רגיל, במיוחד לא בהפעלה רובוטית אוטונומית, אלא על ידי אמצעים לא-קטלניים יעודיים.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

אם אני אתיחס לתגובה שציטטי , אז "מגוון כלי "

שנית אנחנו ( אתה , אני והשאר ) די סגורים על הרעיון שזה הוא כלי שימושי ועוד יותר עם מגוון כלי ובנוסף אפשרות לפיקוח אנושי בדרגה כזו או אחרת ,

הדבר היחידי שציינתי בנוסף הוא האפשרות המנהלתית להתמודד עם פרובוקציות ( והוא , תשלום פיצוי ושימוש בפירסום להרתעה )

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ארכיון

דיון זה הועבר לארכיון ולא ניתן להוסיף בו תגובות חדשות.

• צור חדש...