מחשב נייד עם צ'פסיט אנטל 945 לא יתמוך ב 4 גיגה זכרון? גם עם מערכת הפעלה 64-ביט ? - ייעוץ לפני רכישת מחשב - HWzone פורומים
עבור לתוכן
  • צור חשבון

מחשב נייד עם צ'פסיט אנטל 945 לא יתמוך ב 4 גיגה זכרון? גם עם מערכת הפעלה 64-ביט ?

ameer_a7

Recommended Posts

שלום לכולם ,

זה מה שקראתי ב FAQ , אשמח לתשובה לפני שאני משדרג סתם.

ש:

מהי כמות הזיכרון המקסימלית שאפשר להתקין?

ת:

בעיקרון, ההגבלה נובעת מנפח הזכרונות הקיימים בשוק. לדוגמה, ל-DDR הסטיק הכי גדול שקיים הוא בנפח 1GB, לכן במחשב שיש בו שני סלוטים, ניתן להתקין עד 2GB. ב-DDR2 המגבלה כרגע היא 2GB לסטיק, וייתכן שבעתיד יהיו גם סטיקים של 4GB.

עם זאת, מגבלות נוספות יכולות לנבוע מהצ'יפסט ומה- של המחשב. מגבלות של ניתן לעיתים לפתור באמצעות עדכון (שעשוי גם לפתור בעיות תאימות שונות), אך מגבלות של צ'יפסט אינן פתירות.

למשל, מחשבים ניידים המבוססים על צ'יפסט 945 של מאפשרים ניצול של 3GB בלבד, גם אם מתקינים יותר. בצ'יפסטים חדשים יותר (כמו האינטל 965) מגבלה זו אינה קיימת.

כמו כן, קיימת מגבלה על כמה פיזי ניתן לנצל, כתלות במערכת הפעלה (הסבר מופיע בהמשך).

ש:

מצורפת תמונה מCPU-Z

[attachment deleted by admin]

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

לפי הדף מידע הזה:

http://www.intel.com/design/mobile/datashts/309219.htm

הציפסט תומך עד 4 גיגה על הלוח. במקרה של 4 גיגה , הציפסט יכול לנצל

אך ורק 3 גיגה מתוך זה לזכרון, והשאר ישלח לכרטיס מסך או לא ינוצל כלל.

-- נערך --

לא קראתי עד הסוף... עדכנתי.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

כן, כמובן כי זאת מגבלת חומרה.

אם אתה רוצה הסבר יותר טכני, עשו שימוש בגשר צפוני (החלק המקשר בין

המעבד לזכרון ובין המעבד לכרטיס מסך) בעל טווח כתובות של 32 ביט, ולא בעל

36 ביט - פשוט זה יותר זול להם....

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

תודה על התגובות ,

זה הצ'פסיט הספציפי שיש לי (כפי שניתן לראות למעלה בתמונת ה CPUZ , דגם הצ'פסיט הוא: i945pm, אם אתה מסתכל בתחתית העמוד ליד מימורי , כתוב שהוא תומך עד 4 גיגה .

http://www.intel.com/products/notebook/chipsets/945pm/945pm-overview.htm

הייתכן ?

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

כמו שנאמר, המערכת תומכת ב-4 גיגה של . אך

לא יכולה למפות את הכמות הזה לזכרון מערכת,

שכן הממפה הוא התקן 32 ביט בלבד ולא 36 ביט.

ממה שבדקתי בפורומים אחרים כולם נתקלו בבעיה להתקין

4 גיגה על המערכת שלהם עם הציפסט המדובר. אתה

מוזמן לנסות ולעדכן אותנו.

בסופו של דבר, יכול להיות ואני טועה ואני לא מפרש דברים נכון.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

למרבה הצער, אתה לא טועה. ההסבר שלך די מדויק. בסופו של דבר, חלק ממרחב הכתובות חייב להיות שמור להתקני מערכת, כך שאין שום דרך לאפשר לאפליקציות לנצל את כל ה-4GB.

כמה בדיוק יש להקצות להתקנים - זה כבר נתון לפרשנות ולחומרה ספציפית. מהבנתי (אבל אני מודה שקראתי ברפרוף), רגיסטר ה-TOLUD (עמוד 103) הוא זה שקובע כמה זיכרון בפועל נגיש למע' ההפעלה, ותאורטית אפשר גם להגדיר גם כך שלא מוקצה מרחב PCI בכלל, ורק 128MB העליונים מוקצים (ל-APIC). בפועל כמובן, זה לא אפשרי לא להקצות מרחב PCI, אבל לפעמים אפשר להקצות פחות מ-1GB שלם, מה שיאפשר ניצול של יותר מ-3GB זיכרון. בפועל, רוב היצרנים (או כולם) נועלים את זה על 3GB ברמת ה-BIOS (אולי עפ"י המלצת אינטל?). הבנתי גם שמי שמתחשק לו לפרוץ BIOSים, יכול לשנות זה ולהרוויח עוד קצת (ראו למשל את האשכול הזה בפורום thinkpads.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

תודה על התגובות המפורטות

מה שחשוב זה השורה התחתונה , כרגע יש לי 2 גיגה (1X2).

האם מומלץ לשדרג סטיק אחד ל 2 גיגה (ז"א יהיה לי 3 גיגה סכ"ה) , או שכדאי לי לשדג את 2 הסטיקים ל 2 גיגה וכך יהיה לי סכ"ה ""4גיגה""(ובמקרה הזה יהיה גם דואל צ'אנל אם כי לא מוסיף הרבה)

מה יותר כדאי/מומלץ?

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

נאמר כבר, יש סיכוי שאם יהיה לך 4 גיגה, 3 ימופו לזכרון מערכת

והשאר, או חלק ניכר מהשאר ימופה לכרטיס מסך. ויכול להיות שלא.

(שזה כמובן תלוי כרטיס מסך - רוב הכרטיסי מסך הזולים לא תומכים

ביותר מ-128 מגה זכרון)

בכל אופן, אם תעבוד עם 2 סטיקים, אחד של 1 גיגה ואחד של 2, רק

1x1 גיגה יעבוד ב-Dual Channel (משמע הסטיק של ה-1

גיגה, וגיגה אחד מתוך ה-2 בסטיק השני שתואם מבחינת כתובות לסטיק

הראשון).

הייתי ממליץ לך ללכת לחנות ולבקש שהם יבדקו לך את זה. משמע הם

יתקינו לך 2 סטיקים של 2 גיגה, ותראה מה התוצאה. אם אתה מרוצה

ממנה (3 גיגה מערכת, 1 גיגה כרטיס מסך) תשאר אם זה.

אם לא, תתקין סטיק אחד של 2 גיגה.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

אתה שואל שאלות מיותרות. :facepalm:

במקרה שתשדרג ל-3GB - יהיה לך 3GB.

במקרה שתשדרג ל-4GB, יהיה לך עדיין 3GB, או אולי במקרה הטוב משהו שנע בין 3.25GB ל-3.5GB, תלוי בחומרה שלך ובאיך שמימשו את ה-. ולדעתי - לפחות 80% לזה שזה יהיה 3GB בדיוק ולא ביט אחד יותר.

האם שווה לשלם מחיר כפול בשביל תוספת של 25% במקרה הטוב, ו-0% במקרה הצפוי? תגיד לי אתה.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

עוד שאלה (אחרונה אני מבטיח;D) אני מצרף תמונה של מנהל המשימות ברגע שהמחשב היה בעומס , גם צורב,גם סרט , גם מכווץ קבצים גם גולש באינטרנט. כל זה ועוד ולכאורה הזכרון המנוצל הוא רק 1 גיגה מתוך ה 2 שיש לי , הייתכן? ולמרות זאת ליד "זכרון פנוי" במנהל המשימות יש 0 כלומר אין.

מישהו יכול לשפוך אור על הנושא הזה?

[attachment deleted by admin]

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

לפי תמונות מנהל המשימות למעלה , אלו המשימות שאני עושה תמיד , זהו מצב עומס טיפוסי , האם לפי מנהל המשימות הוספת תוסיף משהו או שמא תהיה מיותרת?

תודות .. אני יודע ששיגעתי אתכם.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ארכיון

דיון זה הועבר לארכיון ולא ניתן להוסיף בו תגובות חדשות.

• צור חדש...