ספק כח Liberty 400W + 9800GX - כרטיסי מסך - HWzone פורומים
עבור לתוכן
  • צור חשבון

ספק כח Liberty 400W + 9800GX

10GaZ

Recommended Posts

הקדמה:

בסוף שנת 2006 קניתי מחשב, שאז נחשב לטוב ומתקדם.

עד היום המחשב הזה סוחב יפה יחסית, הודות לטכנולוגיה העדכנית (Core 2 Duo) וקצת שיפורים.

נתוני המחשב:

E2160 (הוחלף במקום הE6300) - מעבד מצוין ל-OC. מתדר 1.86 הגעתי איתו לתדר (עבודה) של 3.25

Freezer 7 Pro - קירור שקט ויעיל

G.Skill 4GB 800mhz CL4 PI Black - אני לא מרוצה מהזכרונות בתחום הOC, אבל מדובר בסט יפה עם תזמונים טובים

Gigabyte 965p-DS3 - לוח שבעבר הגעתי איתו לבאס 400 ואף יותר, כיום הוא בבאס 360

PowerColor x1950pro - כרטיס ותיק שבזמנו עלה לי 1,200 שקל. ניסיון לעשות איתו OC לא צלח וכנראה שגרם לנזק בכרטיס (קריסות תחת מאמץ)

Enermax Liberty 400W - ספק חזק, מצוין ושקט מאוד.

שני כוננים קשיחים של 250GB ו320GB שעושים עבודה טובה וקרירים יחסית.

כל החבילה יושבת במארז CM 690 המקורר עם 6 מאווררים סה"כ (קדמי+תחתון מכניסים אוויר; שניים עליונים, אחורי וצידי-תחתון מוציאים אוויר).

כל המערכת מציג המסך המשובח 2707W ברזולוצייה של 1920x1200. מערכת ההפעלה הינה 64BIT

תכנון השדרוג

מכיוון שהכרטיס מסך התחיל לא לסחוב משחקים (והמעבר למסך ברזולוציית FHD קטל לחלוטין את האפשרות לשחק בצורה סבירה), התחלתי לחפש כרטיס מסך שיתן ביצועים מרשימים לאורך זמן במחיר נמוך.

המועמד היה 260GTX שנמכר בכ-850 ש"ח ונתן מענה הולם לצרכיי, אבל מודעה של כרטיס 9800GX2 יד שנייה ב-800 ש"ח הפנתה את תשומת ליבי.

למרות שניסיתי לחפש בגוגל, טרם קיבלתי תשובה חד משמעית אם הליברטי 400 מסוגל לסחוב את ה9800GX2 המפלצתי (כרטיס המכיל שני כרטיסי מסך).

לאור הנתונים הטכניים המצויניים של הליברטי, ולא מעט אופטימיות שלי החלטתי לקנות את הכרטיס כבר באותו יום.

מהנתונים שנתקלתי בהם, עולה שה9800GX2 צורך (רק הכרטיס) בין 180 ל360 וואט בעת מאמץ. הבנתי שקשה מאוד לסמוך על הסקירות ולנסות את הדבר בעצמי.

הנתונים היבשים של הליברטי מדברים על 30A בעת חיבור שתי מסילות ה-12V, כלומר 360W. תיאורטית אמור להספיק.

עם זאת, ה9800GX2 דורש חיבור 6PIN וחיבור 8PIN. מכיוון שלליברטי יש רק שני חיבורים של 6PIN צריך לקמבן חיבור.

בעזרתו האדיבה של מיכאל מRSM מצאתי מתאם של חיבור 6PIN + חיבור מולקס שהופך ל6PIN (חיבור 4 פינים רגיל של הספק) לחיבור של 8PIN.

לחיבור המולקס לקחתי כבל נפרד שמחובר אך ורק בין הספק למתאם.

השדרוג

לאחר חיבור כרטיס המסך לPCIE וחיבור הכבלים במקום הנכון, נשאר רק "להתניע" את העסק.

המחשב עולה, הOC תקין ומתפקד היטב (באס מערכת 360, תדר מעבד 3.25) , הכרטיס עושה רושם טוב.

לאחר העלאת המחשב ובדיקת הדרייברים נותר לבדוק אם המערכת אכן יציבה.

מכיוון שצוואר הבקבוק צפוי להיות הכרטיס מסך, נתחיל בבדיקת מאמץ שלו.

הורדתי Furmark 1.6.5 והתחלתי בבדיקה. הכרטיס מתפקד מצוין ונראה יציב מאוד.

מה שלא יציב הייתה הטמפ' שהמריאה מבערך 70 מעלות עד מעל 100 מעלות תוך שתי דקות!

לאחר שהכרטיס הגיע לטמפ' של כ-105 מעלות הוא כנראה ביצע Downclocking וביצועי הכרטיס ירדו מאוד מן הסתם.

בשלב זה הפסקתי את הבדיקה וניסיתי לשפר את אמצעי הקירור. הניסיונות לא עלו יפה והכרטיס הגיע ל-100 מעלות בכל בדיקה.

בעזרת תוכנת GPU-Z מדדתי את נתון ה-VDDC Current שמציג את הזרם (אמפר) שהכרטיס לוקח.

במנוחה הזרם נמדד על כ-7 אמפר (84 וואט). בעת מאמץ הזרם מזנק ועף כלפי מעלה עד כמעט 50 אמפר (600 וואט)!!

נתון שאני בספק לגבי אמינותו, אחרת כיצד הספק לא קרס במאמץ שכזה? ייתכן שלא הרצתי את בדיקת המאמץ מספיק זמן (עקב בעיית החום).

בנוסף, הסתבר שגם המעבד מתאמץ מאוד בעת הבדיקות וגם בעת המשחקים.

למשל בעת המשחק GRAW2 המעבד הגיע ל-100% מאמץ ולמעשה היווה את צוואר הבקבוק! (המשחק נוסה מיד לאחר עליית הוינדאוס ללא הפעלת שום תוכנה)

הפעלתי את המשחק GTR2 שבו אני יודע שהמעבד לא מגיע ל100 אחוז מאמץ, ואכן כך היה.

המעבד הגיע לכ-70 אחוז מאמץ, והכרטיס מסך הראה את ביצועיו. אמנם המשחק ישן, אבל ההגדרות שונו מיד למקסימום עם כל הפילטרים ושאר אויבי הכרטיס,

והוא אכל את המשחק בלי מלח.

כרגע אין לי צילומי מסך של הבדיקות והטסטים (ייתכן שיעלו בערב לבקשת הקהל).

בנוסף, בעיית המעבד מטרידה אותי. כיצד מעבד שעובד בתדר 3.25 מהווה צוואר בקבוק היום? אולי הבעיה נעוצה במערכת ההפעלה?

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

מוזר באמת שהמעבד רץ על 3.25 ועושה צוואר בקבוק .

אני לא רוצה להטות אבל יכול להיות שזיכרון המטמון הנמוך שלו (1MB אם אני לא טועה) עושה את הצוואר בקבוק?

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

הספק מגביל. מעבד בתדר כזה לא אמור להוות צוואר-בקבוק ברזולוציה כה גבוהה.

והטמפ' סבירה לחלוטין - אלו הן הטמפרטורות בהן עובד ה-9800GX2.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ב-Task manager אני רואה ששני המעבדים על 100% מאמץ, והיישום גם מתקרב לכמעט 100% (כשאני במשחק GRAW2).

לצורך הבדיקה אני אחזיר את הx1950pro ואשחק על אותה רזולוצייה עם אותן הגדרות. לא משנה לי הFPS כרגע, אני רוצה לוודא שהספק לא גורם למעבד לעבוד לאט..

אם הטמפ' סבירה - מדוע הכרטיס צונח בביצועים שלו בטמפ' של 105 מעלות?

זה לא אמור להיות כך. אני שוקל לפתוח אותו, לנקות יסודי ולמרוח משחה תרמית חדשה.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

אל תפתח סתם. הביצועים יורדים כי בנוסף לטמפ' הגבוהה הוא צורך הרבה יותר חשמל.

+1

הכרטיס הזה ידוע כתנור - יש סרטון ביוטיוב שמישהו מכין עליו חביתה...

הוא צונח בביצועים ב105 מעלות כי זו טמפ' מאוד גבוהה עבורו...

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

החזרתי את הx1950pro והרצתי אותו באותם מבחנים (יציבות בFurmark ומשחק GRAW2).

במבחן היציבות המעבד לא היה ב-100 אחוז עבודה, וזה כבר שיפור.

בנוסף, גם במשחק GRAW2 ניתן לראות שיפור בעבודת המעבד. במקום 100 אחוז מוחלטים, הוא עמד על 70 אחוז עבודה.

לאחר מכן החזרתי את ה9800GX2 עם סידור שונה של המאווררים (כולל מאוורר שיושב על פתח הכרטיס וזורק עליו אוויר קר).

הטמפ' ירדה והכרטיס עבר את מבחן המאמץ במשך שתי דקות. עם זאת, המעבד היה ב100 אחוז עבודה.

ספק הכוח נשמע מתאמץ במיוחד, ולראשונה מאז שקניתי אותו שמעתי את המאוורר שלו עובד.

לאחר שתי דקות טמפ' הכרטיס הגיעה לכ-105 מעלות ולא ראיתי טעם להמשיך את המבחן והפסקתי אותו.

מה שמעניין אותי זה מדוע המעבד מתאמץ כל כך עם הכרטיס הזה? הוא לא מקבל מספיק חשמל מהספק כוח? ומה הקשר בין שניהם?

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

אם המעבד/לוח/זיכרון לא היה מקבל מספיק חשמל היית צריך לחוות מסכים כחולים תקיעות כיבוי פתאומי...

זה לא בהנחה שהם יושבים על אותה המסילה בספק?

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

אני ממליץ לך בחום (.....) להפסיק להתעלל בספק לפני שהוא ישרף ויקח איתו עוד רכיב\ים (דבר שאומנם לא ממש נפוץ בקרב ספקים איכותיים כמוהו אבל עדיין אפשרי).

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

נראה כאילו הספק עובר התעללות יתר, באמת שLIBERTY 400W לא יספיק ל9800GX2... :screwy:

אני מציע קודם כל להחליף לספק חזק יותר ואז לראות איך העניינים מתקדמים.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ארכיון

דיון זה הועבר לארכיון ולא ניתן להוסיף בו תגובות חדשות.

• צור חדש...