פרוייקטון שלי בחשמל ואלקטרוניקה - "חניון חכם" - אלקטרוניקה ומודינג - HWzone פורומים
עבור לתוכן
  • צור חשבון

פרוייקטון שלי בחשמל ואלקטרוניקה - "חניון חכם"

jacko_il

Recommended Posts

שלום לכולם,

סתם רציתי לשתף אתכם בפרוייקטון שלי בלימודים (קורס חשמל ואלקטרוניקה 2 - הנדסת מכונות).

הרעיון של הפרוייקט הוא לבנות מעגל אלקטרוני שייבקר רכיב מכני כלשהו, במקרה הזה מנוע DC דו כיווני רגיל. המערכת שבניתי, שאגב תוכננה ונבנתה מאפס, מבקרת כניסה ויציאה ממגרש חניה בעל 8 מקומות. המערכת פותחת את השער לרכב הרוצה להכנס כל עוד יש מקום פנוי. ברגע שמקום החניה מתמלא - המערכת לא תפתח יותר את השער. המערכת תמיד תתן לרכב לצאת.

כל המעגל פועל על מתח של 5V ואין כאן שום עזרה של תוכנה או משהו בסגנון - הכל נעשה בעזרת שערים לוגיים (CMOS) מגוונים ודרייבר UDN2916B אחראי על תפעול המנוע החשמלי..

אשמח לשמוע תגובות או שאלות אם יש..

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

זוג פוטו דיודות - קלט פלט. בפשטות - חיתוך קרן האור הוריד את המתח מ 5 ל 0 , מה שהפעיל טיימר 555 לשניה שנתן פולס ב CLOCK של המונה 4510..

אני מקווה שזה מובן, אחרת זה להכנס לשרטוטים במולטי סים.. :smile1:

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

עשיתי משהו מאוד דומה כפרוייקט בכיתה י"ב.

רק בלי הלחצנים והמנוע.

ת'אמת זה פשוט ספר כמה מכוניות יש בפנים ככה שאם נכנס המונה גדל ואם יוצא המונה קטן, בנוסף כאשר נכנס נשמעה הודעה שאמרה "בורכים הבאים לחניון".

בניתי מאוד דומה לדרך שלך, זוג פוטוטרנזיסטורים שמחוברים ל555 ולזוג מונים 4510 ומשם למפענח תצוגה,ה555 מחוברים גם לרכיב קול שמשמיע את ההודעה.

אבל באמת יפה שעשית מערכת מורכבת כזו ללא מיקרו בקר.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

נחמד מאוד

מה קורה אם אני בא מול השער , אין מקום , ומאחורי כבר הצטברו מכונית או שנים?

זה קצת בעיה .....

:smile1: אמת. לא חשבתי על זה כל כך רחוק. בעקרון אפשר לפתור את זה די בקלות. חשבתי על מנוף עם מגנט כזה שירים את הרכב התקוע ויזרוק אותו הצידה כדי שלא יפריע לאחרים (המנוף יבוקר על ידי מעגל אחר כמובן..)

8)

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

בעקרון לא בעיה לקבוע כל ערך שאתה רוצה. אפשר לקבוע לו לעצור להכניס בכל מספר שאתה בוחר - 8 יצא הכי פשוט כי הערך הבינארי שלו זה

0 0 0 1 ואז יש רק יציאה אחת שצריך להתחשב בה והיא הראשונה. בשביל 9 נניח שהוא 1 0 0 1 , צריך כבר להכניס את האות הראשון והאחרון לשער AND כדי לקבל אחד לוגי וכן הלאה..

חוץ מזה, אם אתה בעל חניון סביר להניח שתקח מערכת שפועלת בדרכים אחרות לגמרי. כאמור זה רק פרוייקטון של איזה סוף סמסטר באחד מהקורסים שלי, זה ממש לא מוצר שהולכים להריץ אותו לשוק או משהו..

ואת השרטוטים אני מעדיף לשמור לעצמי בנתיים, מצטער אם זה נשמע מגעיל..

ותודה לכולם על התגובות..

:xyxthumbs:

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

בעקרון לא בעיה לקבוע כל ערך שאתה רוצה. אפשר לקבוע לו לעצור להכניס בכל מספר שאתה בוחר - 8 יצא הכי פשוט כי הערך הבינארי שלו זה

0 0 0 1 ואז יש רק יציאה אחת שצריך להתחשב בה והיא הראשונה. בשביל 9 נניח שהוא 1 0 0 1 , צריך כבר להכניס את האות הראשון והאחרון לשער AND כדי לקבל אחד לוגי וכן הלאה..

חוץ מזה, אם אתה בעל חניון סביר להניח שתקח מערכת שפועלת בדרכים אחרות לגמרי. כאמור זה רק פרוייקטון של איזה סוף סמסטר באחד מהקורסים שלי, זה ממש לא מוצר שהולכים להריץ אותו לשוק או משהו..

ואת השרטוטים אני מעדיף לשמור לעצמי בנתיים, מצטער אם זה נשמע מגעיל..

ותודה לכולם על התגובות..

:xyxthumbs:

זכותך לשמור את כול דפי הנתונים אצלך הראי אמלתה בשביל זה,

דבר שני ברור לי העינין של הבינארי (מערכות ספרתיות זה החלק היותר חזק אצלי)

השאלה היתה כללית כמה קל להוסיף

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

די קל, אם אתה רוצה מספר מעל 9, בין שתי ספרות, צריך להוסיף עוד מונה 4510 בנוסף לזה שקיים, כמו כאן :

http://www.doctronics.co.uk/4510.htm (הדוגמא הכי תחתונה בדף)

ואז אתה יכול לקבוע איזה מספר שאתה רוצה, מכניסים את היציאות הרלוונטיות למספר שלך לשערים הלוגיים המתאימים ויש לך את מה שאתה צריך.

שוב, אני בחרתי ב 8 כי הוא הכי פשוט ולא היה לי כוח להכנס לכל הבארדאק הזה אם אף אחד לא דרש את זה ממני..

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

איפה אתה לומד?

ואין לי מושג מה סיבוכיות המעגל (נשמע לי דיי סטרייט פורוורד בלי יותר מדי מקרי קצה או משהו)...אבל מאיפה היה לך את הידע על הרכיבים? כלומר, כל מני דברים כמו השהיות, קיבולים וכו'...האם נתקלת בעניינים אלקטרוניים (נניח שהיית צריך להוסיף שרשרת מהפכים בשביל להקטין זמן השהיה בין 2 חלקים במערכת) או שמכיוון שרוב המערכת היא מכנית (העלאת ידית+לחכות שמכוניות יחנו) אז לא היית צריך להתחשב באופטימיזציות כאלה?

פרוייקט מעניין:)

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

קבל התקלה שבטוח יעשו לך.

מה יקרה אם ירצה להכנס, וישר אחרי שהוא יכנס, ייצא?

(כמובן נהג ישראלי, וכמובן שאין מסלול כניסה ומסלול יציאה)

אז מה יקרה במקרה הזה?

לפי איך שזה נראה, זה יספור בטעות עוד כניסה, כי הרכב יעבור ליד החיישן העליון.

יש לי כבר רעיון בשבילך איך לפתור את זה, אבל מעניין אותי איזה רעיון אתה תציע :)

חוץ מזה, קבל ח"ח, נראה טוב :)

מעניין מתי אנחנו נתחיל עם הפרוייקטים

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

קבל התקלה שבטוח יעשו לך.

מה יקרה אם ירצה להכנס, וישר אחרי שהוא יכנס, ייצא?

(כמובן נהג ישראלי, וכמובן שאין מסלול כניסה ומסלול יציאה)

אז מה יקרה במקרה הזה?

לפי איך שזה נראה, זה יספור בטעות עוד כניסה, כי הרכב יעבור ליד החיישן העליון.

יש לי כבר רעיון בשבילך איך לפתור את זה, אבל מעניין אותי איזה רעיון אתה תציע :)

חוץ מזה, קבל ח"ח, נראה טוב :)

מעניין מתי אנחנו נתחיל עם הפרוייקטים

ממש לא בעיה לפתור את זה, פשוט צריך שני חיישנים עם מרחק קטן ביניהם, וככה קל לדעת מאיזה כיוון בא האוטו (זה בהנחה שאכן יש מקום רק לאוטו אחד לעבור בשער...

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ארכיון

דיון זה הועבר לארכיון ולא ניתן להוסיף בו תגובות חדשות.

• צור חדש...