מבקש המלצה למעבדה לתיקון מחשב נייד - IBM T43P - ייעוץ לפני רכישת מחשב - HWzone פורומים
עבור לתוכן
  • צור חשבון

מבקש המלצה למעבדה לתיקון מחשב נייד - IBM T43P

Ron1999

Recommended Posts

שלום

ברשותי T43P, למי שלא מכיר - זה לא ממש T43 רגיל, אלא מחשב עם כרטיס מסך נפרד של ATI עם 128 מגה זכרון ומסך UXGA.

לאחרונה המחשב קופא מידי פעם וממשיך - קראתי קצת על התופעה ולאחר התייעצות עם כמה מומחים נראה שיש סדק בלוח האם ושנדרשת החלפה שלו.

האם יש מעבדות מומלצות לבצע החלפה כזו באיזור המרכז?

[בבקשה בלי המלצות על הראשית, המחיר שם להחלפה כזו שקול לקניה של T43P חדש...]

נתקלתי בטכנאי שהציע להחליף את לוח האם באחד שזהה ללוח האם הקיים, אלא ששם לכרטיס המסך יש 64 מגה של . האם ההבדל יהיה משמעותי?

תודה מראש

רון.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ראשית.. זה מחשב מצויין .

ניסית לפרמט ? אולי הבעיה במערכת הפעלה. אולי הבעיה בהרד דיסק?...

פירקתי מחשבים כאלה בעבר ויש לי מחשב כזה ..אני לא יודע אם אתה מסוגל לבצע את זה בעצמך . אבל...

שמעתי על תופעה של "ניתוק" הציפ' של כרטיס המסך שיושב על הלוח כתוב עליו ATI ... ואומרים שלחיצה חזקה עליו לעיתים מסדרת את העיניין ...

נתקלתי בטכנאי שהציע להחליף את לוח האם באחד שזהה ללוח האם הקיים, אלא ששם לכרטיס המסך יש 64 מגה של . האם ההבדל יהיה משמעותי?

משמעותי בכך שיהייה לך כרטיס מסך 64 מגה וזה לא יהייה T43P ....

לגבי התיקון עצמו .... זה נורא בעייתי ... אם שווה להשקיע בהחלפה .... כל המחשב הזה השוק היד שניה לא שווה יותר מ 1500 שקל.

אם תמצא מישהו שיחליף לך תמורת 700-800 ה' יודע מאיזה מחשב הוא פירק את הלוח ואיזה תקלות יכולות לצוץ שם

תפרט קצת יותר על ההקפאה הזו. מתי היא מתרחשת באיזו תדירות . חיבור לחשמל או על . למשך כמה זמן . האם מופיע משהו על המסך באותו רגע או שהוא נכבה .... האם לאחר שימוש ממושך ....

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ובכן

המחשב עובד תקין כל זמן שהבעיה לא קורית, כלומר, אם הוא מונח על משטח ישר ומקלידים בעדינות על המקלדת ומשתמשים בטאת' פאד - הכל תקין.

אם מרימים את המחשב הוא קופא - קופא - הכוונה היא שהתמונה לא זזה, העכבר לא זז, כלום לא קורה.

כשמניחים את המחשב בחזרה בזוית מסויימת הכל חוזר לעבוד.

הבעיה לא קורית אם אני מניח CD מתחת לפינה הימנית תחתונה של המחשב [הפינה שקרובה אלי] אז נוצר "לחץ" כשאילו מקפל את החלק התחתון של המחשב פנימה והכל עובד תקין.

אם אני מוציא את הCD מתחת לפינת המחשב התופעה קורית שוב - קפאונות קצרים של המחשב בו הכל קופא, המוסיקה מפסיקה, העכבר לא מגיב, אבל זה משתחרר ברגע שאני מניח את המחשב בפוזיציה אחרת.

התמונה על המסך לא מחשיכה בשום שלב של התקלה, והכל ממשיך אחר כך כרגיל.

התקלה קורית גם עם וגם עם חשמל.

המחשב נכנס לסטנד ביי ויוצא ממנו באופן תקין, נדלק וכבה באופן תקין.

התדירות היא התדירות בה מזיזים את המחשב - אם הוא עומד בשקט ומתייחסים אליו בעדינות - הוא עובד מעולה. אפ מזיזים אותו - הופ, הוא קופא.

קורה גם מייד לאחר הדלקה וגם לאחר שימוש ממושך.

מערכת ההפעלה הותקנה מחדש, כמו כן נבדק הACTIVE PROTECTION שהיה החשוד המיידי ונמצא שהוא תקין לגמרי.

מחשב כזה ביד שניה לא נמכר ב1500 שקל, לצערי גם לא בפי שתיים מהמחיר הזה -

מחשב 14 אינצ' עם מסך 1400*1050, עם BT, WI FI ABGN, כרטיס מסך נפרד 128 מגה, קורא טביעות אצבע, מעבד סנטורינו 2 ג'יגה ו2 ג'יגה זכרון נע יותר בכיוון של 5-7 אלף ש"ח ואין לי כזה סכום להוציא על מחשב חדש. [וכל זה בלי להזכיר את הארגונומיה המעולה של IBM לעומת טושיבה \ HP \ ואחרים...] ואם בכל זאת יש לך T43P ואתה מעונין למכור אותו בסכום הזה - שלח לי ה"פ :)

אשמח לשמוע אם יש רעיונות נוספים לתיקון המחשב - או לחלופין - מאיפה אפשר לקנות חדש \ משומש למחשב שלי \ או אם מישהו מכיר טכנאי שידע לתקן את המחשב.

בתודה מראש

רון.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

זה בהחלט נראה כמו בעיית ה-GPU הקלאסית של סדרת ה-T4X. למרות שיכול להיות שמדובר גם באיזשהו כשל אחר בלוח האם.

לוח אם אפשר לרכוש בחו"ל במחיר של כמה מאות דולרים (מתחיל מ-$250, אבל זה מחיר מציאה, וממשיך עד ל-$700). לזה צריך להוסיף משלוח/מע"מ. אני לא מכיר מקום בארץ שמוכר אותם.

יש כמה סוגי לוחות ל-T43p. מהו הדגם הספציפי של המחשב שלך (7 ספרות, אמור להתחיל ב-26)?

כמה רצה אותו טכנאי שהציע לך להחליף בלוח מ-T43 (עם X300 64MB)?

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

הטכנאי שביקרתי רצה 1000 שקל על החלפה ללוח אם של T43 רגיל [עם כרטיס X300 ו64 מגה]

אגב, כרטיס המסך שיש לי כעת הוא X300 גם, לא X600.

החשש העיקרי שלי הוא שכרטיס עם 64 מגה לא יתמוך ברזולוציה של המסך - 1400*1050.

המפרט - כפי שמתואר על ידי EVEREST:

IBM Thinkpad T43

motherboard : mobile alviso i915

video adapter: ATI X300 128 MB

DMI SYSTEM PRODUCT 266872U

MB SERIAL NUMBER: VJ0D376TF0J

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

כמה הבהרות:

המחשב שלך הוא לא T43P. הוא T43 רגיל. להלן המפרט מאתר לנובו לגבי ה-266872U:

Original description: P M 760(2.0GHz), 512MB RAM, 80GB 5400rpm HD, 14.1in 1400x1050 LCD, 64MB ATI Radeon X300, CDRW/DVDR, Intel 802.11abg wireless(MPCI), Bluetooth/Modem(CDC), 1Gb Ethernet(LOM), UltraNav, Secure Chip, Fingerprint Reader, 6c Li-Ion batt, WinXP Pro

כרטיס המסך שלך הוא X300 עם 64MB זיכרון. מעולם לא היה שום X300 אחר בשום T43. ה-Everest מדווח 128MB, בגלל שהכרטיסים של ATI יודעים לשתף זיכרון מערכת, ולכן הדיווח של הדרייבר לא מציין את הזיכרון הפיזי בלבד, אלא את הזיכרון הכולל שהכרטיס יכול לגשת אליו (למשל ה-T60 שלי עם ATI X1400 128MB מדווח 512MB).

יש כמה לוחות אם שיכולים להיות במחשב זה, מספרי הדגם שלהם הם 39T0476, 39T0479 ו-39T5636 (לפי מדריך התחזוקה של ה-T43). מחירם ב- מתחיל מ-$250 לרוב (חפש מספר דגם ב- Shopping):

נניח שתמצא אחד כזה משומש במחיר $150, עדיין עם משלוח ומסים זה יעלה קרוב ל-1000 שקלים, ואתה צריך להרכיב אותו לבד.

לכן אם יש מישהו שמוכן להרכיב לך את הלוח ב-1000 שקל כולל עבודה, זה מחיר טוב בהחלט. בהנחה שהוא באמת נותן לך לוח עם ATI X300 ולא GMA.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ובכן, נתחיל מההתחלה - מוזר שזה לא T43P, כשקניתי אותו זה בפירוש מה שאמרו לי שזה. גם הטכנאי איתו דיברתי אמר שמדובר בT43Pףתודה על המידע הזה.

הרעיון עם הזכרון של כרטיס המסך קצת מוזר לי - בEVEREST הוא בפירוש כותב 128 מגה, לצערי איך לי גישה לBIOS [חסום בסיסמא] ואין לי דרך לוודא את זה.

יש דרך נוספת לוודא את דגם המחשב לפני שאני מניח אותו לתיקון? שלא יהיו פאדיחות מאוחר יותר? יש אפשרות לוודא שהוא באמת מרכיב לי עם כרטיס מסך של ATI?

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

קנית מחשב שנעול ב- ואין לך סיסמא? נשמע לי משהו מפוקפק למדי.

מספר הדגם של המחשב מעיד בפירוש על T43, שאינו T43p. אני מניח גם שכתוב T43 על המחשב עצמו (מתחת למסך) ולא T43p.

הסברתי לך למה Everest מדווח 128MB ולא 64. אם יש בזה X300, זה לא T43p. ב-T43p שמו FireGL V3200 (שמקביל ל-X600), וזה למעשה ההבדל היחיד בין ה-P לרגיל (השאר משתנה בהתאם לקונפיגורציה).

איך לוודא שהוא שם לך לוח עם ATI? אם אפשר לראות את הלוח לפני ההחלפה, תוכל לראות אם יש עליו צ'יפ של ATI או לא (למרות שאם הלוח בא עם הקירור מותקן, הקירור יסתיר את זה). אחרי ההחלפה ה- וה-Everest יגידו לך מה יש שם.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

אני תיקנתי T42 לפני כשבוע ב laptops labas ברמת גן (קרוב לקניון לייד מגדלי בסר), קיבלתי הצעת מחיר הגיונית לחלוטין (בוודאי אל מול העלות של IBM שמחיר מחשב יד שניה זול יותר מהצעתה תיקון שלהם !) , שרות מהיר אדיב ומקצועי .

האתר של החברה :

http://www.laptop.co.il/

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

קנית מחשב שנעול ב- ואין לך סיסמא? נשמע לי משהו מפוקפק למדי.

מספר הדגם של המחשב מעיד בפירוש על T43, שאינו T43p. אני מניח גם שכתוב T43 על המחשב עצמו (מתחת למסך) ולא T43p.

הסברתי לך למה Everest מדווח 128MB ולא 64. אם יש בזה X300, זה לא T43p. ב-T43p שמו FireGL V3200 (שמקביל ל-X600), וזה למעשה ההבדל היחיד בין ה-P לרגיל (השאר משתנה בהתאם לקונפיגורציה).

איך לוודא שהוא שם לך לוח עם ATI? אם אפשר לראות את הלוח לפני ההחלפה, תוכל לראות אם יש עליו צ'יפ של ATI או לא (למרות שאם הלוח בא עם הקירור מותקן, הקירור יסתיר את זה). אחרי ההחלפה ה- וה-Everest יגידו לך מה יש שם.

שוב תודה על ההסברים.

העדר הססמא לביוס היא מכיוון שמדובר היה במחשב מהעבודה - החברה נסגרה והתאפשר לי לרכוש את המחשב לעצמי, לא הזדקקתי לססמא לביוס עד שלא התחילו התקלות האלה.

אני אלך על ההחלפה ללוח אם של 64 מגה ואראה האם אפשר להגדיר SHARE כמו במחשב הנוכחי.

אחזור לעדכן בהקדם, תודה על ההסברים

רון.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ובכן

הלוח הוחלף היום - בינתיים נראה מעולה עובד מעולה

כרטיס המסך החדש היה באמת זהה לזה הישן - הגדרות הזכרון עודכנו והכל עובד בדיוק כמו שעבד לפני התקלה.

הטכנאי שביצע את זה נקרא ארז, מES ELECTRONICS.

רשמים נוספים אם יהיו - בהמשך

רון.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

אמנם כבר ביצעת את התיקון, אך מי שיתקל באותה בעיית gpu, אולי קודם כדאי לנסות לבצע reflow לgpu לפני ללכת על החלפת לוח.

יצא לי לתקן כבר T40 וT42 עם בעיית הכרטיס עם reflow (לפי הוראות בקהילת ThinkPads.com).

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

הGPU ועוד הרבה רכיבים אחרים, מולחמים בשיטת BGA (יBall Grid Array, כדוריות בדיל בין PCB לרכיב).

הבעיה הידועה בT4X עם הGPU היא שההלחמות נהרסות, והמגע נהיה לא קבוע.

מה שבעצם החימום של הGPU גורם לכדוריות הבדיל בהלחמת BGA "להתחבר" מחדש, המגע "מתחדש", וזה בעצם התיקון.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ארכיון

דיון זה הועבר לארכיון ולא ניתן להוסיף בו תגובות חדשות.

• צור חדש...