איך עושים אוברקלוקינג? - אוברקלוקינג וקירור - HWzone פורומים
עבור לתוכן
  • צור חשבון

איך עושים אוברקלוקינג?

yosda-boy

Recommended Posts

חשוב מאוד!!! לקרוא את כל המדריך ורק אז לבצע אותו!

הקדמה

טוב אני רואה פה הרבה אנשים בפורום שמבקשים מדריך איך לעשות OC כמו שצריך, אז הכנתי מדריך ואני מקווה שהוא

יעזור להרבה אנשים! נכון שיש את המדריך של MighT21 שהוא מעולה ומצויין אבל יש כמה אנשים שלא הבינו אותו אז אני

עושה מדריך חדש ואני מקווה שיהיה מובן יותר למשתמשים פה בפורום.

אגב, המדריך הזה תקף ללוחות של Gigabyte (במקרה הזה מדובר על לוח GA-P35-DS3L)

בחרתי בלוח הזה משום שזה הלוח שלי והרבה יותר קל לי ללמד עם ה- הזה, ובנוסף להרבה משתמשים יש לוחות של

Gigabyte לכן ה- של כל הלוחות האלה אמור להיות פחות או יותר דומה ל- שלי.

אז יאללה נתחיל:

מה זה OC ולמה צריך אותו?

אוקיי אז OC = OverClock (בעברית: המהרה)

המהרה זה בעצם העלאת תדר העבודה של רכיב אלקטרוני מסויים על מנת שיעבוד מהר יותר.

לדוגמא: יש לנו מעבד שעובד בתדר של 2.4GHz , אז אם יש לנו את הרכיבים המתאימים ואת הידע הדרוש כדי לעשות OC

טוב ויציב , נוכל לגרום למעבד שלנו לעבוד בתדר של 3.0GHz ואפילו יותר! (בהמשך נפרט מהם הגורמים המשפיעים על גודל ה-OC).

חשוב לציין שעם ה-OC באות בעיות כמו: עלייה בטמפ' של הרכיב עליו עושים את האוברקלוק, לכן צריך להקפיד על קירור נאות

לאותו רכיב על מנת שלא יתחמם יתר על המידה ויפגע בסופו של דבר.

תהליך האוברקלוק חייב להתבצע בצורה איטית ובאחריות. אם הוא נעשה בצורה פזיזה וללא מחשבה, יכול להיגרם נזק

משמעותי למעבד ואפילו לחלקים אחרים של המחשב! זהו לא נושא שצריך להמעיט מערכו! נדרשת סבלנות רבה ואם אין לכם

אותה, לא תצליחו לעשות OC טוב ויציב. אחרי הכל מדובר במחשב שלכם ובכסף שלכם! קרו לא מעט מקרים שאנשים עשו

OC כשאין להם את רמת הידע הדרושה ונגרם נזק ללוח ולמעבד.

המדריך הזה נועד גם כדי שמקרים כאלה לא יקרו לכם! אל תהיו פזיזים ונמהרים, קחו את הזמן שלכם לקרוא מדריכים על

נושא האוברלוק ולא מדריך אחד או שניים. ככל שתלמדו יותר - תצליחו יותר! (חחח לא אני לא מורה )

כמה OC אני יכול לעשות?

גודל האוברקלוק שניתן לעשות תלוי בהרבה גורמים, ביניהם: סוג המעבד, סוג הקירור של המעבד, דגם הלוח-אם, דגם הזכרונות

וגם למארז יש חשיבות. בנוסף לרכיבי המערכת עצמה גודל האוברקלוק תלוי גם ברמת הידע של האדם העושה את ה-OC ,

חשוב שיהיה לו ידע בנושא - גם ידע תאורטי וכמובן גם ידע מעשי. הניסיון מוסיף המון לרמת הידע של המשתמש!

בגלל כל הגורמים הנ"ל גודל האוברקלוק משתנה ממערכת למערכת ואפילו עם 2 מערכות זהות גודל ה-OC יכול להשתנות.

חובה לדעת!

לכל מעבד יש טמפ' מקסימלית מומלצת. אתם יכולים לדעת בקלות מהי הטמפ' המקסימלית המומלצת למעבד שלכם ע"י חיפוש

בגוגל על שם המעבד שלכם והיצרנית (לדוגמא: Intel E8400) או שאפשר להיכנס לאתר של Intel ולהקליד בשורת החיפוש

למעלה את שם המעבד שלכם.

דוגמא במעבד שלי:

כפי שניתן לראות הטמפ' המקסימלית המומלצת למעבד שלי (E6750) היא 72 מעלות. חשוב מאוד לפקח אחר טמפ' המעבד

בעת ביצוע ההמהרה ולוודא שהטמפ' אכן לא עולה על הטמפ' המקסימלית המומלצת!

חובה לדעת!

בנוסף לטמפ' יש גם את המתח המקסימלי המומלץ למעבד (VID Voltage Range). במקרה שלי המתח המומלץ הוא 1.5V.

במעבדי 45nm ה-VID Range הוא עד 1.3625V.

ה-VID Range הוא דבר שצריך לשמור עליו בקפדנות בעת ביצוע אוברקלוק שכן אם נקבע למעבד מתח גבוה מדי מן המומלץ לו,

אורך חייו עלול להתקצר ובמקרים קיצוניים הוא יכול אפילו להישרף! שימו לב!

באילו תוכנות עליי להשתמש בזמן ביצוע ה-OC?

בגלל שאוברקלוק יכול לסכן את המערכת שלכם, חשוב לפקח על מצב המערכת לאורך כל תהליך ה-OC!

שוב אני מזכיר, נדרשת פה סבלנות רבה.

בעזרת תוכנות מסויימות אנו יכולים לפקח ולשמור על המערכת. סביר מאוד שבזמן השימוש בתוכנות מסויימות אנו ניתקל

בבעיות, אבל בשביל נועדו התוכנות וגם המדריך הזה... לעזור לנו לגלות את הבעיות ולפתור אותן.

תוכנות נפוצות הן:

Everest - תוכנה מעולה הנותנת מידע על כל הרכיבים שלנו במערכת (פרט לספק-כוח) ובעזרתה ניתן לעקוב אחרי הטמפ'

של אותם רכיבים, מתחים, תדרים ועוד פרטים.

CPU-Z - גם תוכנה פשוטה וטובה. התוכנה הזו בעצם אומרת לנו את כל מה שאנחנו צריכים לדעת על המעבד ועל הזכרונות

שלנו, החל משם המעבד ועד המתח שמסופק למעבד! עם התוכנה הזו אנו יכולים בין היתר לראות את המכפלה של המעבד,

התדר החדש והתדר המקורי של המעבד, תדר הזכרונות והתזמונים שלהם וכו' וכו'.

תוכנה מומלצת בחום לכל המשתמשים!

SuperPI - תוכנה לביצוע Benchmark למעבד. התוכנה הזו בעצם נותנת למעבד לבצע מספר נתון של חישובים ומודדת את

משך הזמן שלקח למעבד לבצע את אותם חישובים. אורך הבדיקה משתנה בהתאם לכמות החישובים החל מ-16K ועד ל-32M.

16K זו הבדיקה הקצרה ביותר שבה כמובן כמות החישובים הנתונה היא הקטנה ביותר, ו-32M זו הבדיקה הארוכה ביותר בה

כמות החישובים הניתנת למעבד היא הגדולה ביותר.

הבדיקה הנפוצה ביותר בקרב האוברקלוקרים היא הבדיקה של 1M.

תוכנה מצויינת ופשוטה שתגרום לכם לרצות להמשיך את האוברקלוק רק כדי לשבור את השיא האישי שלכם!

כך גם אפשר להשוות בין אוברקלוקים שונים ולקבל אמת מידה. נכון לעכשיו המעבד שלי ביצע את הבדיקה של 1M תוך 15 שניות.

OCCT - תוכנת מאמץ למעבד. התפקיד של התוכנה הזו הוא בעצם להפעיל עומס כבד מאוד על המעבד וכך אנו יכולים לראות

אם המעבד שלנו מתפקד בצורה תקינה בזמן מאמץ. התוכנה הזו חשובה במיוחד לאחר ביצוע אוברקלוק משום שלפעמים

האוברקלוק גורם למעבד לעבוד בצורה לא תקינה בזמן מאמץ, ובזכות התוכנה הזאת אנו יכולים לדעת את זה ולדעת כמובן גם

איך לפתור את זה (לרוב מדובר בהעלאת מתחים). ניתן לכוון את התוכנה כך שתפעיל לחץ גם על הזכרונות - מומלץ!

אני אישית מאוד אוהב את התוכנה הזו גם בגלל שהיא קלה לתפעול וגם כי בסוף הבדיקה מתקבל דו"ח בו רשומים הטמפ' של

ליבות המעבד בכל דקה ואת אספקת המתחים השונים למערכת.

S&M - עוד תוכנת מאמץ מצויינת! קצת יותר קשה לתפעול מ-OCCT אבל יותר מפורטת.

במידה ויש תקלה בזמן הבדיקה, התוכנה הזו תגיד בדיוק איפה התרחשה השגיאה וכך אנו יכולים לדעת איך לטפל בה.

OCCT לא מפורטת בצורה כזאת.

IntelBurnTest - יש האומרים שזו תוכנת המאמץ החזקה ביותר בעולם. אומנם ההפעלה שלה טיפה מסורבלת בפעם הראשונה

אבל זו באמת תוכנה מעולה! היא עושה את העבודה ומפעילה עומס כבד במיוחד על המעבד.

הסבר קצר על אופן הפעלת התוכנה:

תפעילו את התוכנה ובהתחלה תוצג לכם שאלה האם להפעיל איתור שגיאות. תקישו על המקש "Y" ולאחר מכן על המקש Enter.

לאחר מכן תצטרכו לבחור כמה עומס להפעיל על המעבד כאשר הספרה "1" מייצגת את רמת העומס המקסימלית למעבד ולזכרון (מומלץ!)

והספרה "3" מייצגת את רמת העומס הנמוכה ביותר על המעבד והזכרון.

אם תקישו על הספרה "4" תינתן לכם האפשרות לקבוע ידנית בכמה זיכרון התוכנה תשתמש בעת הבדיקה.

השאלה האחרונה לפני הבדיקה תהיה לגבי מספר הפעמים שהבדיקה תתבצע. אני ממליץ על 10-15 פעמים ואפילו יותר על מנת

להפעיל את המאמץ הכבד ביותר על המעבד והזכרונות.

HWMonitor - תוכנה שמראה לנו את המתחים לכל רכיב במחשב ובנוסף מראה גם את הטמפ' המקסימלית והמינימלית

של כל רכיב מהרגע שהפעלנו את התוכנה. במידה ואתם רוצים לראות לאיזו טמפ' מגיע המעבד שלכם בזמן משחק, זו התוכנה

בשבילכם! הטמפ' המקסימלית של המעבד תישמר ואתם תוכלו לראות אותה.

CoreTemp / RealTemp - אלו התוכנות האמינות ביותר בנוגע לטמפ' המעבד.

בזמן האוברקלוק חשוב מאוד להשגיח על טמפ' המעבד ואלו התוכנות שיעשו את זה בשבילנו.

CoreTemp מומלצת יותר למעבדי 65nm

RealTemp מומלצת יותר למעבדי 45nm

הכנת ה- לקראת ביצוע האוברקלוק

טוב אז אחרי שהסברנו הכל, הגיע הזמן להכין את ה-BIOS שלנו לקראת ה-OC.

דבר ראשון את האוברקלוק אנו מבצעים אך ורק דרך ה-BIOS ולא דרך שום תוכנה! הסיבה היא ש-OC דרך תוכנה הוא

פחות יעיל ויותר מסוכן. לא כדאי.

אז קודם כל צריך להיכנס ל-BIOS. ברוב המחשבים כיום הכניסה ל-BIOS מתבצעת ע"י לחיצה על מקש ה-Delete

מיד לאחר שהמחשב מופעל מחדש (ריסטארט). תמונה להמחשה:

עכשיו אחרי שנכנסתם ל-BIOS הוא אמור להיראות כך, ואני מזכיר שמדובר בלוחות של Gigabyte בלבד:

אצל אנשים מסויימים ה-BIOS יכול להיראות גם ככה:

קודם כל צריך לבטל את כל התכונות שמפריעות ל-OC וגם סתם תכונות שאין להם שום שימוש כיום.

אז ניכנס לקטגוריה השנייה שקוראים לה "Advanced BIOS Features" שם נמצאות כל התכונות השונות של ה-BIOS.

המסך שמתקבל אמור להראות כך:

(התמונה להמחשה בלבד! אין לקבוע את הפונקציות בהתאם לתמונה)

בשביל האוברקלוק שלנו אנחנו צריכים לכבות 3 פונקציות ואלו הן:

CPU Enhanced Halt (C1E)i.1

2. CPU EIST Function (בלוחות מסויימים הפונקציה הזו יכולה להופיע גם בשם: SpeedStep)

3. Execute Disable Bit זו פונקציה שלא קיימת בכל הלוחות אבל עדיין חשוב מאוד לציין אותה.

הנה הסבר מהמדריך המעשי של MighT21 על 2 הפונקציות הראשונות:

" C1E ו EIST הם טכנלוגיות שאינטל פיתחה לשם חסכון בחשמל והתאמת מהירות המעבד לעבודתו הנוכחית.

C1E זו תכונה של המעבד שמאפשרת תוך כדי זמן עבודת המחשב את הורדת המכפלה למעבד והמתח.

בפעולה זאת בעצם תדר המעבד יורד וכך גם המתח לכן יש חסכון בצריכת חשמל.

לקוחות TMS רבים נתקלו בתופעה, TMS מבצעת OC כ C1E ו EIST מופעלים.

המקרה הנפוץ ביותר הם למעבדי ה Q6600.

כדרך אגב לשיטת האוברקלוק הזאת קוראים מקובל לקרוא אוברקלוק דינאמי.

EIST עובדת במקביל ל C1E באופן מחייב !

בעצם EIST מבצעת תפקיד לא פחות חשוב, EIST יכולה לווסת בין אופן עבודותו של המעבד לצורך בשימוש ה C1E.

בצורה מופשטת יותר, בזמן מאמץ רב יותר של המעבד EIST גורמת ל C1E להוריד את מכפלת המעבד והמתח.

זאת אחת הסיבות שתפריטי הביוס לרוב EIST ו C1E מופיעות בחופף אחת לשנייה.

תאורתית השיטה נשמעת טוב, אם כי עובדת פחות טוב ממה שהיא נשמעת משום שהשינוי במתחים ש C1E מבצע עדין לא הוכיח את עצמו כיעיל.

בנוסף בשביל OCלקרים המטרה להגיע לתדר הגבוהה ביותר בדרך היעילה והבטוחה יותר, שתי הפונקציות לא מעודדת זאת במיוחד בכך שהם מנמיכות את מהירות השעון של המעבד, לכן הם הוחרמו כליל בקרב קהילות ה OC.

בנוסף לזה סיבה נוספת שהשיטה הזאת לא זכתה להעדה רבה היא משום שיש טוענים שהיא דווקא פוגעת ביצבות המערכת , במיוחד כשמדובר בתדרים גבוהים יותר. "

הסבר נוסף של אלעד לגבי הפונקציה השלישית:

" הפונקצייה המסובכת ביותר ב OC ותאמינו לי רוב ה OCלקרים לא הצליחו להבין את הנושא לעומק.

הוא מורחב מאוד, הוא מדבר על פולסים ועל תדרים..

המון המון אלקטרוניקה, המידע בנושא הוא רב כל כך שפשוט סיכמו את הנושא בכך שב OC הפונקצייה צריכה להיות מכובת. "

בנוסף לפונקציות האלה אפשר (לא חייב) לכבות גם אפשרויות נוספות פשוט בגלל שהן לא בשימוש ולא צריך אותן:

1. Limit CPUID Max. to 3

Virtualization Technology .2

אוקיי אז כיבינו את האפשרויות שמפריעות לנו בדרך ל-OC טוב ויציב, עכשיו אפשר לחזור לתפריט הראשי של ה-BIOS

ולהמשיך הלאה.

* הקטע הבא הוא לא חובה אבל מומלץ מאוד כשעושים אוברקלוק! מוריד משמעותית את טמפ' המעבד! *

מהתפריט הראשי ניכנס לקטגוריה בשם "PC Health Status". הקטגוריה הזאת אחראית על כל מה שקשור ל"בריאות"

של המחשב לכן חשוב מאוד שלא לשחק עם פונקציות אחרות! המסך שמתקבל אמור להראות כך:

את הפונקציה השנייה מהסוף, שקוראים לה "CPU Smart FAN Control" נכבה (נבחר ב-Disabled).

כשהפונקציה הזו פועלת (Enabled) מהירות המאוורר של המעבד משתנה בהתאם לרמת העומס על המעבד;

במנוחה - המאוורר יסתובב לאט , במאמץ - המאוורר יסתובב מהר.

כיבוי הפונקציה הזו גורם למאוורר של המעבד להסתובב כל הזמן במהירות המקסימלית שלו. הדבר יביא להורדה בטמפ' של

המעבד, אבל במחיר של קצת רעש. חוזק הרעש תלוי במאוורר של המעבד ובמארז שלכם, אם יש לכם מארז ג'נרי אז רוב הסיכויים

שהרעש יהיה חזק יותר משום שהמארז בנוי מחומרים זולים שלא מבודדים רעש בצורה טובה. כמו כן חשוב להקפיד על ניקיון

המערכת כל שבועיים-שלוש! זה יפחית באופן משמעותי את הרעש של המאוורר!

עכשיו הגענו לשלב האחרון בהכנת ה-BIOS! עוד כמה שינויים קטנים ואפשר להתחיל את ה-OC החמוד שלנו!

קודם כל נגיע למסך בו מבצעים את האוברקלוק.. מהתפריט הראשי ניכנס לקטגוריה בשם:

MB Intelligent Tweaker (M.I.T)i או Frequency/Voltage Control בלוחות מסויימים.

המסך שמתקבל אמור להראות כך לאלו שנכנסו דרך MB Intelligent Tweaker (M.I.T)i :

המסך הזה משתנה ממעבד למעבד לכן אין לייחס חשיבות למה שנקבע בתמונה הנ"ל כי מדובר ב-BIOS שלי ובמעבד שלי.

לפני שנתחיל ב-OC ובשינויים, אני רוצה להבהיר דבר אחד -

CPU Clock Ratio יופיע בלוחות מסויימים בתור Multiplier (המכפלה של המעבד)

אצלי במעבד המכפלה היא 8 אבל לכל מעבד מכפלה משלו! יש מעבדים עם מכפלה של 6 ויש גם מעבדים עם מכפלה של 20!

במעבדי ה-Extreme המכפלה פתוחה, כלומר ניתן להעלות את המכפלה של המעבד ללא הגבלה! זה גם מה שעושה את המעבדים

האלה לכ"כ טובים לאוברקלוק וגם כ"כ יקרים.

למעבדים הרגילים (כמו שלי ושל רוב האנשים) המכפלה סגורה, כלומר במקרה שלי אני לא יכול להעלות את המכפלה מעל 8

וגם לא יכול גם להוריד אותה מתחת ל-6. אבל שוב לכל מעבד תחום המכפלות שונה!

טוב אז עכשיו צריך לבצע כמה שינויים קטנים במסך הזה ואז נוכל להתחיל את ה-OC שלנו (פונקציה שאני לא מזכיר זה אומר

שצריך לקבוע אותה כמו בתמונה):

* לקבוע את המכפלה (CPU Clock Ratio או Multiplier) על הכי גבוה שאפשר.

אם תמשיכו את ה-OC ממש רחוק אז יהיה צורך להוריד את המכפלה קצת על מנת להעניק יציבות למערכת. אבל כשרק

מתחילים את ה-OC אפשר להתחיל עם המכפלה הגבוהה ביותר של המעבד.

* PCI Express Frequency = 100MHz

הפונקציה הזו אחראית על התדר בו יעבוד חריץ ה-PCI-E בלוח-אם, ברוב המקרים בחריץ הזה מורכב הכרטיס מסך.

100MHz זה הסטנדרט בו החריץ צריך לעבוד ואם תעלו את התדר הכרטיס שלכם עלול להינזק! אז עדיף להשאיר את זה על 100MHz.

ואל תחשבו שזה יוסיף לכם ביצועים לכרטיס מסך כי זה לא.

* Performance Enhance

חשוב לקבוע את הפונקציה הזו על Standard במטרה להעניק יציבות למערכת בזמן ביצוע אוברקלוק.

[br]פורסם בתאריך: 17.12.2008 בשעה 18:42:28

*System Memory Multiplier (SPD)i

הפונקציה הזו אחראית על היחס בין תדר ה-FSB לבין תדר הזכרונות.

ניתן לקבוע את הפונקציה הזו במספר דרכים כאשר בכל דרך היחס ישתנה וכתוצאה מכך ישתנה תדר הזכרונות.

כשעושים OC מומלץ לקבוע את ה-SPD ל-2.00 (יש לוחות מסויימים שמאפשרים SPD נמוך יותר מ-2.00 אז אם זה המקרה

שלכם, תבחרו SPD כמה שיותר נמוך. במדריך הזה אני מתייחס ל-SPD 2.00 מטעמי נוחות וניסיון שלי).

המצב הזה הוא בעצם היחס 1:1 שכולם מכירים!

היחס 1:1 בעצם קובע שתדר הזכרונות יהיה שווה לתדר ה-FSB כפול שתיים! ההכפלה ב-2 מתבצעת בגלל האופן בו

מתוכנתים הזכרונות, הם מתוכנתים כך שהם יעבירו כמות כפולה של מידע בכל רגע נתון ומכאן מגיע המושג DDR

(Double Data Rate).

למה עושים את זה?

כל פעם שאנו מעלים את ה-FSB אז אוטומטית גם תדר הזכרונות עולה, לכן לפני שמתחילים את ה-OC מומלץ להוריד את תדר

הזכרונות ככל שאפשר (יחס 1:1 מביא את התדר הנמוך ביותר) כדי שלא נגיע לתדר גבוה מדי באמצע ה-OC והזכרונות יפגעו.

לאחר שקבענו את היחס, כל פעם שנעלה את ה-FSB אז יעלה גם תדר הזכרונות עד שנגיע בסופו-של-דבר לתדר המקורי של

הזכרונות. מאז המשך האוברקלוק תלוי באיכות הזכרונות ובקירור שלהם (בנוסף ליתר רכיבי המחשב כמובן).

דוגמא במקרה שלי:

לפני שהתחלתי את האוברקלוק תדר ה-FSB שלי היה 333MHz , קבעתי את ה-SPD 2.00 ותדר הזכרונות ירד

מ-800MHz (תדר המקור) ל-667MHz (כמו שנאמר - תדר ה-FSB כפול שתיים; 333X2=667).

כשהגעתי ל-400MHz ב-FSB תדר הזכרונות חזר להיות כמו התדר המקורי - 800MHz ומפה ההמשך באוברקלוק

תלוי באיכות הזכרונות שלי ובקירור שעליהם בנוסף לשאר רכיבי המערכת. אצלי לדוגמא, אין קירור לזכרונות ולכן העדפתי

שלא לעבור את ה-850MHz.

הזכרונות המומלצים ביותר ל-OC הם זכרונות בעלי תדר גבוה (1000MHz, 1066MHz או אפילו יותר) משום שעם תדר

גבוה ניתן יהיה לעשות OC גדול יותר עד שנגיע לתדר המקור של הזכרונות.

אם ניקח זכרונות 1066MHz במקרה שלי, כשקבעתי את ה-SPD 2.00 תדר הזכרונות היה יורד ל-667MHz והייתה לי

עוד דרך ארוכה עד שהייתי מגיע ל-1066MHz (תדר המקור) ולכן הייתי יכול לעשות OC גדול יותר לפני שהייתה לי תלות

כלשהי בזכרונות עצמם או בקירור שעליהם (כמובן שצריך להקפיד גם על קירור מתאים גם למעבד!).

* System Voltage Control

כשעושים OC צריך לקבוע את האפשרות הזאת על Manual (ידני) מה שאומר שמעכשיו אנחנו אחראים על כמות המתח

שמסופקת למעבד, ללוח, לזכרונות ולשאר רכיבי המחשב.

חשוב מאוד שהמשתמש הוא זה שיקבע ידנית את המתח למעבד משום שבמצב אוטומטי הלוח הוא זה שקובע כמה מתח לספק

למעבד ובזמן אוברקלוק הלוח עלול לשלוח גלי מתח לא אחידים למעבד, מה שיכול לגרום לתפקוד לקוי של המעבד בזמן מאמץ

ואפילו לקריסה של המערכת. כשהמתחים קבועים על Manual המשתמש מחליט כמה מתח בדיוק לספק למעבד וכך המעבד

מקבל גל יציב ואחיד של מתח כל הזמן!

בהמשך נדבר על שאר הפונקציות הקשורות למתחים.

* קביעת התזמונים (CL) של הזכרונות

הצעד הזה חשוב לבעלי זכרונות עם תזמוני CL4 (סוג DDR2).

התדר והתזמונים של הזכרונות עובדים על עיקרון אחד פשוט: תדר גבוה = תזמון גבוה.

בגלל זה אנו רואים זכרונות 800MHz (נחשב תדר נמוך) עם תזמון CL4 , אבל לא נראה זיכרונות 1066MHz ותזמון CL4!

החל מ-1000MHz ומעלה כל הזכרונות מסוג דורשים תזמונים של CL5! זאת משום שהתדר גבוה ולכן גם התזמון

חייב להיות גבוה (נכון להיום, CL5 הוא התזמון המקסימלי לזכרונות מסוג DDR2).

מה זה קשור לאוברקלוק?

בעלי זכרונות CL4 יכולים להעלות ידנית את התזמון ל-CL5 ברגע שהתדר של הזכרונות מתחיל להיות גבוה, זה יעניק יציבות

למערכת ותוכלו להמשיך את האוברקלוק הלאה! זהו היתרון של זכרונות CL4 על פני זכרונות CL5 בכל הנוגע ל-OC.

אלו שיש להם זכרונות עם CL5 לא יוכלו להעלות ידנית את התזמון משום, שכאמור, CL5 הוא התזמון המקסימלי לזכרונות מסוג ,

וכאשר ניתקל באי יציבות מצד הזכרונות נצטרך להפסיק את האוברקלוק משום שהתזמון (CL5) לא יכול "לסחוב" איתו

תדר גבוה יותר!

אז איך קובעים את התזמונים?

נחזור לתפריט הראשי של ה-BIOS ונלחץ Ctrl+F2 (או Ctrl+F1 בלוחות אחרים של Gigabyte), המסך אמור "למצמץ" לרגע.

עכשיו, נחזור לאותה קטגוריה שהיינו בה כרגע:

ניתן לראות שנפתחו בפנינו עוד אפשרויות והן אחראיות על קביעת התזמונים לזכרונות. המסך אמור להראות כך:

את הפונקציה העליונה ביותר "DRAM Timing Selectable" נקבע על Manual בדיוק כמו בתמונה, עכשיו שאר

האפשרויות פתוחות בפנינו.

מתחת לכותרת הצבעונית "Standard Timing Control" מצויים התזמונים של הזיכרון שלנו.

הטור השמאלי של המספרים מציין את תזמוני המקור של הזכרונות, הטור הימני מציין את התזמונים הנוכחיים של הזכרונות.

כמו שאתם רואים אני קבעתי שהתזמונים הנוכחיים יהיו זהים לתזמוני המקור, כך גם אתם צריכים לעשות.

תקבעו שהטור הימני יהיה זהה לטור השמאלי - זה תקף לגבי כל מי שעושה OC ולא רק למי שיש CL4.

לאלו שיש זכרונות CL4 -

ברגע שתעברו את התדר המקורי של הזכרונות ותראו שהמערכת לא יציבה (לרוב מדובר בקריסה של המערכת אחרי הכניסה

לווינדוס, או קריסה בזמן בדיקת מאמץ), תחזרו למסך הזה ותעלו את התזמונים איפה שרשום לכם 4 תשימו 5.

לדוגמא: יש לכם זכרונות עם תזמונים 4-4-4-12 אז ברגע שישנה אי יציבות תקבעו את התזמונים ל- 5-5-5-12.

טוב, בזאת סיימנו את ההכנה של ה-BIOS. עכשיו מגיע הקטע האמיתי...

ביצוע ההמהרה - העלאת ה-FSB

מה זה FSB ומה עושים איתו?

FSB = Front Side Bus

ה-FSB הוא זה שמעביר את המידע מהמעבד לגשר הצפוני וההפך, לכן יש לו תפקיד ראשי בנושא האוברקלוק למעבד.

בעיקרון, ככל שתדר ה-FSB גבוה יותר כך המידע מועבר מהר יותר לגשר הצפוני ובסופו-של-דבר מתקבל תפקוד מהיר יותר

של המערכת כולה (בכל הנוגע לחישובים, אין קשר לביצועים גראפיים).

אז אחרי שהבנו מה זה FSB , עכשיו אפשר להשתמש בו כדי להעלות את התדר של המעבד ובעצם להתחיל את ה-OC עצמו!

חשוב לציין שאת ה-FSB מעלים בקפיצות של 10MHz כל פעם! לא יותר! אם תעשו קפיצות יותר גדולות ותתגלה בעיה

תצטרכו לחזור הרבה אחורה ולהמשיך מאותה נקודה! לכן מומלץ ביותר לבצע קפיצות קטנות של 10MHz ב-FSB כדי שיהיה

מעקב טוב יותר ונידע באיזה תדר קרתה הבעיה, במידה והתגלתה אחת.

התדר של המעבד מתקבל מנוסחא פשוטה מאוד:

תדר ה-FSB [כפול] מכפלת המעבד = התדר הסופי של המעבד.

אז נתחיל. נילך לאותו מסך בו ביצענו את השינויים האחרונים ב-BIOS , להזכירכם הקטגוריה נקראת:

שוב, ככה אמור להראות המסך:

הפונקציה שאיתה אנחנו בעצם מעלים את תדר המעבד נקראת "CPU Host Frequency(Mhz)i".

ב-BIOS שלי זה בעצם שווה לתדר ה-FSB שדיברתי עליו מקודם. אז נזכיר את הנוסחא אבל בהתאם ל-BIOS הזה:

CPU Host Frequency [כפול] CPU Clock Ratio = התדר הסופי של המעבד.

^ זהו שם נוסף לתדר ה-FSB ---- ^ זוהי המכפלה של המעבד

במקרה שלי: 425MHz [כפול] 8 = 3400MHz -> זהו התדר של המעבד שלי כרגע.

אז לאט לאט, 10MHz כל פעם, אנו מעלים את תדר ה-CPU Host Frequency וכך גדל תדר המעבד שלנו.

אוקיי אז העלנו 10MHz , עכשיו צריך לצאת מה-BIOS ולשמור את השינויים שביצענו.

לאחר הכניסה לווינדוס חשוב לעשות שלושה דברים עיקריים:

א'. לבדוק באמצעות CoreTemp או RealTemp (תלוי בתהליך הייצור של המעבד שלכם) אם טמפ' המעבד נשארה כמו

שהייתה קודם כי לא ביצענו OC גדול וגם לא העלנו מתחים, לכן טמפ' המעבד אמורה להיות דומה למה שהייתה לפני

שעשינו OC. בהמשך האוברקלוק הטמפ' תעלה!

ב'. לבדוק בתוכנה CPU-Z אם התדר של המעבד שלנו אכן השתנה מהתדר המקורי.

ג'. הדבר החשוב ביותר! לבצע בדיקת מאמץ למעבד בעזרת OCCT, S&M או כל תוכנת מאמץ אחרת!

אם הבדיקה עברה בהצלחה, אנחנו יכולים לחזור ל-BIOS ושוב להעלות 10MHz ב-CPU Host Frequency.

אם הבדיקה נכשלה, כנראה עשיתם משהו לא נכון במדריך כי קפיצה כזו קטנה בתדר לא אמורה לגרום לשום בעיות.

אז ככה מעלים כל פעם 10MHz עד ש... הווינדוס לא עולה! מתקבל מסך כחול! המערכת קורסת/קופאת בזמן מאמץ!

מה עושים?! המחשב נהרס?!

לא המחשב לא נהרס, ככה זה צריך להיות.

המצבים שציינתי קורים משום שהתדר של המעבד שלנו גבוה מן הרגיל ולא מסופק מספיק מתח על מנת שהמעבד יעבוד בתדר החדש.

המעבד לא מתפקד כראוי בתדר החדש וצריך לספק לו עוד מתח כדי שיעבוד בצורה תקינה.

אז עכשיו הגענו לחלק הקריטי והחשוב ביותר בכל נושא האוברקלוק!!![br]פורסם בתאריך: 17.12.2008 בשעה 18:43:06

שינוי מתחים!

טוב, אז עשינו אוברקלוק קטן יחסית עד עכשיו ונתקלנו באחד מהמצבים הנ"ל המעידים על חוסר מתח.

להזכירכם, מצבים של חוסר מתח נגרמים כשהרכיב האלקטרוני עליו אנו מבצעים את ה-OC עובד על תדר גבוה מן הרגיל ולא מסופק

לו מספיק מתח על מנת שיעבוד בצורה תקינה באותו תדר חדש.

(כדי להמחיש מעט את המצב, דמיינו לכם מכונית עם מנוע גדול וחזק אבל אין מספיק דלק שיניע את המנוע).

לפני שמתחילים את כל עניין המתחים, חשוב מאוד לציין שזה הקטע המשמעותי ביותר בכל תהליך האוברקלוק!

שימוש לא נכון במתחים יכול לגרום לנזק בלתי הפיך למעבד, ללוח או לזכרונות שלכם!

אנא הפעילו שיקול דעת, העזרו בסבלנות ובצעו את החלק הבא במדריך בזהירות יתרה.

אוקיי, אז אני שוב מזכיר שהמדריך הזה נעשה ע"פ הלוח שלי (GA-P35-DS3L), לכן עניין המתחים הבא יהיה שונה

מאוד לאנשים בעלי לוחות של יצרנית אחרת.

אז יאללה נתחיל!

להזכירכם, אנחנו נמצאים במסך הבא:

(התמונה להמחשה בלבד. אין לקבוע את הפונקציות לפי התמונה)

למזלנו, בעלי לוחות Gigabyte, עניין המתחים פה פחות מסובך ויותר קל להבנה מאשר עם לוחות אחרים (לדעתי לפחות).

יש ארבע* פונקציות עיקריות אליהן אנחנו צריכים להתייחס כשמשנים מתחים בעת ביצוע OC:

DDR2 OverVoltage Control - המתח המסופק לזכרונות שלנו (המתח הסטנדרטי הוא 1.8V).

i(G)MCH OverVoltage Control- המתח המסופק לגשר הצפוני בלוח. כמו שהזכרתי קודם, ה-FSB הוא האחראי

להעברת המידע בין המעבד לגשר הצפוני (North Bridge = NB), מאחר ותדר ה-FSB גבוה מן הרגיל יש צורך להעלות מתח

גם ל-NB על מנת שיוכל לקבל ולשלוח מידע למעבד בצורה תקינה.

CPU Voltage Control - המתח המסופק למעבד שלנו.

* FSB OverVoltage Control - המתח המסופק ל-FSB.

העלאת המתח לגשר הצפוני היא הגורם המשפיע יותר בכל הנוגע לאספקת המתחים הנדרשת ללוח, לכן יש מעט חילוקי דעות

לגבי הפונקציה הזו.

חלק אומרים שאפשר להשאיר את הפונקציה הזו על Normal לאורך כל תהליך האוברקלוק.

יש האומרים שצריך להתייחס לפונקציה הזו רק כשעוברים את ה-400MHz ב-FSB.

ויש המעדיפים להעלות את המתח ל-FSB ביחד עם המתח לגשר הצפוני (לדוגמא, אם נקבע לגשר הצפוני 0.2V+ אז נקבע גם

ל-FSB העלאה של 0.2V+).

אני אישית מעדיף להשאיר את הפונקציה הזו על Normal ורק כשעוברים את ה-400MHz להעלות מתח גם ל-FSB ב-0.1V+.

קודם כל, את המתח לזכרונות שלנו (DDR2 OverVoltage Control) אפשר לקבוע כבר בתחילת התהליך על 2.1V

שזה המתח המקסימלי הבטוח לזכרונות מסוג . ה-BIOS של לוחות GB מתוכנת לעבוד ע"פ העלאות קבועות של מתחים

(0.1+, 0.2+, 0.3+ וכו') לכן על מנת לקבוע את המתח לזכרונות על 2.1V אנו צריכים לבחור באפשרות של 0.3+.

ציינתי קודם שהמתח הסטנדרטי לזכרונות הוא 1.8V אז החישוב המתקבל הוא: 1.8V + 0.3V = 2.1V

את ההעלאת המתחים הזו לזכרונות חיוני לבצע כבר מלכתחילה על מנת שהזכרונות לא יהוו עבורנו הגבלה בעת ביצוע האוברקלוק.

שוב אני מזכיר, עם העלאת ה-FSB עולה גם תדר הזכרונות וכשתדר הזכרונות גדל מעבר לתדר המקורי שלו, נדרשת העלאת

מתחים. אם נקבע מראש את המתח לזכרונות על 2.1V אנחנו נוכל להעלות FSB בלי לדאוג להעלאת מתחים לזכרונות לאחר

שעברנו את התדר המקורי שלהם. הזכרונות לא יהוו הגבלה.

אפשרי לקבוע את המתח לזכרונות גם על 2.2V אבל זה נדרש במצבים קיצוניים, פחות מומלץ ועלול לקצר את אורך חיי הזכרונות.

יש לזכור, צריך להתחשב בסוג הזיכרונות ובאיכות שלהם, שהרי אם הם יעבדו על תדר גבוה ממה שהם יכולים, תיווצר אי-יציבות

למרות המתח שקבענו. מדובר פה בהגבלה מתדר הזכרונות.

דוגמא: זכרונות 800MHz CL4 מסדרת PI יכולים לעמוד בתדר של 1066MHz! (עם מתח של 2.2V)

זאת הודות לשבב הנמצא בזכרונות, מפזרי החום שעליהם והתזמון הנמוך. אלו הסיבות מדוע סדרת ה-PI של נחשבת

מצויינת לאוברקלוק!

זכרונות 800MHz אחרים, בעלי תכונות שונות מאלו שציינתי, לא יוכלו לעמוד בתדר גבוה שכזה (בין אם זה שבב פחות טוב,

טמפ' גבוהות עקב מחסור בקירור או תזמון התחלתי גבוה). צריך להתחשב בכל אלו כשעושים .

טוב, אז סיימנו עם הזכרונות עכשיו צריך לטפל במתח למעבד ובמתח ללוח.

את מה משנים קודם?

אז כשנתקלים באי-יציבות לפני העלאת מתחים ראשונה, אפשר להעלות את המתח לגשר הצפוני ב-0.1V+

(להזכירכם הפונקציה הזו ב-BIOS נקראת: i(G)MCH OverVoltage Control)

ולאחר מכן להעלות מתח למעבד בקפיצה הקטנה ביותר שהלוח מאפשר.

אחרי שביצענו את העלאת המתחים, אנו שומרים את ההגדרות ב-BIOS ויוצאים. אם המחשב עשה POST (נכנס לווינדוס)

זה כבר טוב ועכשיו צריך לבצע בדיקת מאמץ כדי לבדוק שהמעבד שלנו אכן עובד בצורה תקינה גם תחת מאמץ.

בשלב זה אני ממליץ לעשות בדיקה של שעה, ככל שהאוברקלוק יגדל כך גם צריך לגדול משך הזמן של בדיקות המאמץ.

במידה והמחשב קורס/קופא בזמן בדיקת המאמץ זה אומר שעדיין לא מסופק מספיק מתח למעבד שלנו, אז נחזור ל-BIOS

ושוב נעלה מתח למעבד בקפיצה הקטנה ביותר שהלוח מאפשר. שוב, לשמור את ההגדרות ב-BIOS ולבצע בדיקת מאמץ חוזרת

עד שהמערכת תתייצב לגמרי ובדיקת המאמץ תסתיים בהצלחה.

במידה והמחשב לא עשה POST, כנסו שוב ל-BIOS ותעלו מתח למעבד בקפיצות הקטנות ביותר עד שיהיה POST ועד שהמערכת

תעבור בהצלחה בדיקת מאמץ של שעה לפחות.

המשכתם את האוברקלוק הלאה?

תעלו מתח למעבד בקפיצות קטנות עד שתיתקלו באי-יציבות למרות העלאת המתחים למעבד, זה הסימן שצריך להעלות שוב

מתח לגשר הצפוני. נעלה את המתח ל-NB ל-0.2V+.

זכרו, יש גם את האפשרות להעלות מתח ל-FSB. במידה ונתקלתם באי-יציבות בעת בדיקת מאמץ, או שהמחשב לא עושה POST,

תעלו את המתח ל-FSB בקפיצה אחת.

לא לשכוח!

הקפידו להשגיח כל הזמן על כמות המתח המסופקת למעבד ולשים לב שלא לעבור את המתח הנקבע למעבד שלנו ב-VID Range

(הוזכר בתחילת המדריך).

אוקיי, סיימתי את האוברקלוק. מה עכשיו?

אומנם סיימנו את תהליך ההמהרה אבל עדיין ישנם כמה דברים שצריך לשנות לפני שנוכל לרוץ ולהשוויץ באוברקלוק שעשינו

דבר ראשון - זוכרים את היחס 1:1 שקבענו? עכשיו אחרי שה-OC מאחרינו, אנחנו יכולים לשחק עם ה-SPD ולמצוא את תדר

הזכרונות הנוח לנו ביותר.

דוגמא: יש לנו זכרונות 800MHz ובסוף האוברקלוק התדר של הזכרונות הוא 667MHz, אפשר לשחק מעט עם המחלק (=SPD=יחס)

ולהחזיר את תדר הזכרונות שלנו חזרה ל-800MHz או אפילו יותר מזה (שוב, זה תלוי באיכות הזכרונות).

זה יביא לניצול טוב יותר של הזכרונות שלנו ואפילו נקבל תוספת ביצועים קטנטנה.

דבר שני - זוכרים את שקבענו מתח של 2.1V לזכרונות? זה הזמן לנסות להוריד את המתח לאט לאט, 0.1V בכל פעם, ולראות

מה המתח המינימלי בהם הזכרונות מתייצבים. חשוב לאחר כל הורדת מתחים לבצע בדיקת מאמץ ארוכה! בשלב כזה, אחרי

שביצענו גדול ויפה המערכת מוכרחה להיבדק תחת מאמץ לפרק זמן ממושך. אני ממליץ על בדיקה של כ-8 שעות לפחות!

אז אחרי שסיימתם את האוברקלוק, לפני שאתם הולכים לישון, תפעילו בדיקה ב-OCCT או S&M עד שתקומו בבוקר למחרת.

במידה ולא נתגלו בעיות, כל הכבוד לכם!

במידה וכן התגלו שגיאות, תחזרו שלב שלב אחרי המדריך. בד"כ מדובר בחוסר מתח אז תתנו קפיצה קטנה של מתח למעבד,

לגשר הצפוני או ל-FSB, מה שנדרש.

דבר שלישי שתקף לבעלי CL4 בלבד - זוכרים את התזמונים שקבענו?

במידה והעלתם את התזמונים שלכם עכשיו אתם יכולים לנסות ולהוריד את התזמונים עד כמה שאפשר וכמובן, כל עוד הזכרונות

עובדים בצורה תקינה. תזכרו שתזמונים נמוכים יותר = ביצועים טובים יותר.

דוגמא: הזכרונות שלכם הגיעו עם תזמונים מקוריים של 4-4-4-12, לאחר ביצוע ההמהרה התזמונים של הזכרונות השתנו

ועכשיו הם עומדים על 5-5-5-15.

לאחר שסיימנו את ה-OC אנו יכולים להתחיל להוריד לאט לאט התזמונים החל מהתזמון האחרון. לדוגמא: 5-5-4-12.

חשוב לציין!

לכל לוח יש הגבלת FSB, כלומר FSB מקסימלי אותו הלוח יכול "לסחוב", אז במידה ונתקלתם

במחסום בזמן ההמהרה ויש לכם את כל התנאים על מנת להמשיך, כנראה שהגעתם לשיא ה-FSB

שהלוח יכול לעמוד בו.

אז שיהיה לכולנו בהצלחה ואני רוצה לראות פה שיאים נשברים!

מקווה שנהניתם מהמדריך ויותר חשוב - מקווה שלמדתם ממנו.

** כל הזכויות שמורות לי (Alohaa) בלבד!

קרדיט לרון מפורום אחר..

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

פותח התרד אתה מוזמן לעיין בסטיקי של הפורום ובמדריכים באתר ולהריץ חיפוש בפורום על דברים לא מובנים..

http://hwzone.co.il/guides.php

כמו כן קרא בבקשה את חוקי הפורום..תודה..

http://hwzone.co.il/community/index.php?topic=59771.0

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ארכיון

דיון זה הועבר לארכיון ולא ניתן להוסיף בו תגובות חדשות.

• צור חדש...