שאלה לגבי מגן ברקים ונחשולי מתח - עמוד 2 - ספקים ומארזים - HWzone פורומים
עבור לתוכן
  • צור חשבון

שאלה לגבי מגן ברקים ונחשולי מתח

bariko

Recommended Posts

למה הכוונה? לסדרה החדשה, הישנה, הONLINE?

הסדרות הטובות יותר גם יקרות הרבה יותר

מן הסתם שהכי טוב להשתמש באל פסק און ליין כדי להיות מבודד לגמרי מרשת החשמל...

אבל יש גם דרגת ביניים שנקראת ליין אינטראקטיב (אני לא ירחיב על אופן הפעולה שלה כי זה לא חשוב כרגע)

בכל אופן לסדרה הזאת של אדוויס קוראים PRD

http://www.advice.co.il/r_productDetails.aspx?PID=631

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

• תגובות 40
  • נוצר
  • תגובה אחרונה

אם אתה לא יודע סימן שהמתח יציב.

לדעתי למחשבים ביתיים שמשמשים לשעשוע לא צריך אל פסק ולא מגן ברקים ונחשולים.

זו כאמור דעתי הפרטית אבל לך ותדע, כל אחד והמזל שלו.

-Shadow- התכוונתי בדיוק למה שהבחור בציטוט אמר :)

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

תדירות הפעלת המחשב איננה נתון קבוע.

יש תקופות שבהם זה יכול להיות כל יום (רק בשעות הערב), ויש תקופות שבכל השבוע זה פעם אחת בלבד.

ספק הכוח שברשותי זה ENERMAX LIBERTY 400W

(קשה לי לתת דגם יותר ספציפי, זה מה שכתוב אצלי בחשבונית)

האם אל פסק מגן גם נגד ברקים?

נניח לרגע שאני רוכש אל פסק. עד כמה שאני יודע, מכשירים כאלה מומלץ שיהיו מחוברים לחשמל באופן רצוף. אבל המדיה סנטר כאמור לא פעיל כל הזמן. אני מחבר אותו לשקע החשמל, רק בעת שימוש.

אז מה לעשות? להשאיר את האל פסק מחובר כל הזמן, ולחבר אליו את המחשב רק בזמן שימוש? אבל כשמנתקים את המחשב מהאל פסק, הוא לא פוסק מלצפצף (כך זה באל פסק של המחשב השני).

בקיצור, כאב ראש לא קטן... :bash:

אגב, עדיין אף אחד מכם לא התייחס לשאלה שלי, אם כרגע חיבור המחשב למגן הברקים ונחשולי מתח (כפי שתיארתי בהודעת הפתיחה) הוא תקין... ;D

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

קודם כל, לשאלה המקורית:

כן, בטח שתקין. יותר טוב מכלום.

העיקרון: כל מה שמחובר למגן ברקים הזה אמור להיות מוגן. לא משנה אם חיבור ישיר של כבל כוח המחשב בלבד או חיבור כבל עם מפצל ("רב שקע") של 5 שקעים.

המציאות: ההגנה הזו טובה באופן מוגבל מאד. העיקרון הוא על דיודה שנפרצת ונפתחת לקצר אם המתח עולה על ערך נקוב, לרוב 550-600 וולט. הדיודה הזו מחוברת בין מוליך הפאזה למוליך האפס. זה בהנחה שברגע שנוצר קצר כזה אז המגן החצי-אוטומטי שבארון החשמל יקפוץ וינתק המתח בקו ברגע שיזהה כזה קצר.

הבעיה: זמן התגובה של כל העסק הזה איטי יחסית לזמני התגובה המהירים של רכיבים אלקטרוניים מודרניים. הפטנט הזה טוב למכשירים חשמליים, פחות טוב למערכות אלקטרוניות עדינות.

רגע של ציניות: אנשי אלקטרוניקה מכירים (הותיקים ביניהם, לפחות אמורים להכיר) את הביטוי: הטרנזיסטור שמגן על הפיוז. הכוונה שהטרנזיסטור (הרכיב האלקטרוני) נשרף לפני שהפיוז הספיק להשרף.

אל פסק:

מסוג LINE INTERACTIVE, (סדרת PRD היא לא היחידה של אדווייס, רק זו עם תצוגה מצועצעת ולכן חביבת המוכרים), מבוסס על שיטה של חיבור הסוללה ברגע של הפסקת חשמל. בנוסף, יש מעין יצוב מסוים של מתח. בכוונה נאמר "מעין יצוב" כי זה לא כמו מייצב מתח ממש. ההנחה היא כיח ספק של מחשב יודע להסתדר עם עליה מסוימת במתח או ירידה קטנה במתח. לדוגמא לצורך ההדגמה בלבד: כאשר המתח עולה על ערך מסוים, נניח 5 אחוז מהנומינלי, נוצר מיתוג בסלילי השנאי הפנימי שגורם לירידת מתח של 10 אחוז כלומר 5 מתחת למתח הנומינלי. כאשר המתח עולה על 15 אחוז מעל הנומינלי, יש מיתוג נוסף שיביא את המוצא שוב ל - 5 אחוז בלבד מעל הנומינלי . כאשר המתח עולה מעבר לכך המערכת סוגרת את עצמה כלומר מנתקת עצמה בכניסת המתח ומתחילה סגירת מערכת. באופן דומה זה נעשה כאשר יש ירידת מתח.

בנוסף, במכשירים טובים יש הפרדה מוחלטת בין מעגל הכניסה למעגל המוצא (ללא אפס משותף), באמצעות השנאי הפנימי. תיאורטית הסליל הזה אמור להשרף בפגיעה רציניצ לפני שנפגעת המערכת שבהמשך.

זה באופן מאד פופולרי דוגמא לאופן העבודה. זה לא כמו מייצב גדול אמיתי השומר על מתח מוצא של חצי אחוז מהגדרת המתח הנומינלי.

וההיבט המעשי: מכשיר אל-פסק המיועד להגנה על המחשב הרבה יותר ויעיל יותר מאשר כל התקן אחר. מכשיר קטן שנקרא "מגן ברקים" טוב מאד ונחמד מאד, בעיקר למי שמוכר אותו, אבל אצלי הוא מורכב על הכניסה לפני החיבור לאל-פסק. באופן זה קודם כל מיועד להשרף החלק הזול יותר ("מגן ברק") אחר כך החלק היותר יקר (אל פסק) ורק אם הכל כשל תהיה פגיעה במחשב.

חישוב כדאיות רכישת אל-פסק כלל אינה תלויה בתדירות וקצב ההפעלה. לא לשכוח שמחשב מחובר לחשמל והלוח מקבל מתח גם לאחר כיבוי המחשב. הדרך היחידה לךהפריד זה להוציא התקע מהשקע. השאלה היחידה: מה המשמעות אם מחר הכל מת ונעלם. מי שבמחשב שלו יש בעיקר משחקים שגנב דרך מיול לא חייב לרכוש אל-פסק, רק שיביא בחשבון עלות מחשב חדש וישמור על תקליטורי התקנה של תוכנות חשובות. מי שבמחשב שלו יש כל המידע העיסקי של שנה שלמה כדאי מאד שגם יעשה גיבויים וגם ישקיע באל-פסק טוב. כך גם מי שעלול להיות בלי מחשב יומיים לפני הגשת הדוקטורט, ובדיוק אז גילה שהגיבוי שלו לא שווה ולא תקין.

מכר שלי בעלים של חנות. כמה פעמים הסביר לי שהמחשב שווה 1200 ש"ח אז לא כדאי לקנות אל פסק, לכל היותר ישלם על מחשב חדש. יומיים לפני שהיה צריך להגיש דו"ח לרואה חשבון להכנת הדו"ח השנתי שיניתי לו שמות תיקיות המידע והפכתי אותן לנסתרות וכמובן שוידאתי כי אינן נראות בסייר. רק כך הצלחתי להסביר לו העלות האמיתית והמשמעות של אובדן מחשב.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

Old Cat

תודה עבור ההסבר המרשים והמקיף. על כך באמת ניתן להגיד- "מכל מלמדיי השכלתי..." 8)

תראה, בוא נגיד שאין אצלי על הדיסק הקשיח עבודות דוקטורט, או כל דבר יקר ערך אחר שיגרום לי "למרוט את שערותיי" במידה וילך לאיבוד.

מאידך, מדובר במערכת שהשקעתי בה כ- 7k , כך שלכאורה שווה להוסיף עוד כ-500 שקלים עבור מכשיר אל פסק, שיעניק לו הגנה מלאה.

העניין שקיימת אצלי בעיה רצינית של מיקום. בגלל גודלו העצום של המארז, אין באפשרותי למקם אותו בארונית הטלוויזיה, יחד עם המכשירים האחרים (רסיבר, ממיר וכ')

זה פשוט מונח אצלי על שולחן במרכז הסלון, ואני מחבר אותו למפצל השקעים רק כאשר אני מעוניין להשתמש בו.

לכן שאלתי קודם, האם חשוב שהאל-פסק יהיה מחובר לחשמל באופן רציף.

במידה ולא, אין לי בעיה. במקרה כזה, כאשר ואני רוצה לצפות בסרט, אני מחבר את האל פסק אל מפצל השקעים (שכאמור מחובר אל מגן הברקים ונחשולי המתח, ובכך אזכה להגנה כפולה), ואת המחשב ל-אל פסק.

הבעיה רק עלולה להתעורר במידה וחשוב שמכשיר האל פסק יהיה מחובר לחשמל כל הזמן.

אילוץ כזה ישכנע אותי כנראה לוותר על אל פסק, ולהסתפק במגן הברקים ונחשולי המתח, תוך נטילת סיכון שהמחשב לא מוגן באופן מלא...

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

הנה משהו מעניין בנושא

http://hwzone.co.il/community/index.php?topic=365360.0

קשה להגיד שהלינק הזה עזר לי הרבה בנוגע לדילמות שעומדות בפניי.

אולי אם תוסיף פרשנות משלך, זה עשוי להיות מועיל יותר... ;D

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

עדיין לא הומצא המכשיר שיוכל לעמוד כנגד נחשולי מתח של הברק וכל מי שינסה למכור לך מכשיר כזה הוא מטעה אותך

נחשול המתח של הברק הוא כל כך גדול שהוא עובר כל דבר ויש תיעוד על מקרים שהברק עבר דרך קירות אבן

לכן ההמלצה הכי טובה בזמן סופות ברקים בחוץ לנתק את המחשב ושאר מוצריו מרשת החשמל

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

תקשיב לסיפור הבא

לפני כמה שנים פתחתי את המארז בשביל לראות אם המאווררים מסתובבים.

נגעתי בכמה חלקים עם האצבע והדלקתי את המחשב.

הוא עשה רעש של תחילת עבודה והמאווררים התחילו להסתובב אבל מיד הכל נעצר.

רשימת הציוד שהלכה: ספק, , כרטיס מסך יקר, דיסק קשיח, צורב.

במזל הכל היה באחריות אז החליפו לי בחינם.

לדעתי המסקנה צריכה להיות כזו.

אם אתה גר באיזור של הפסקות חשמל ושינויי מתח תכופים קח אל פסק

אם אתה גר בפלורידה והסביבה קח מגן ברקים .

אחרת אל תשים כלום ושים מבטחך באיכות הטובה של המוצרים שקנית.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

על אלפסק אפשר לסמוך רק אם הוא איכותי.

המלצה שלי, אם החברה לא נותנת אחריות על מוצרי חשמל שמחוברים למכשיר אז אין טעם לקנות אותו.

היה לי אלפסק שנשרף ולקח איתו מסך. למזלי המסך היה תחת אחריות.

כל מה שהחברה עשתה היה להחליף את אחת הסוללות. אפילו השאירו בו את הפלסטיק השרוף.

אם אין אחריות, אין טעם.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

טוב, זה ברור שאם משתוללת בחוץ סופת ברקים חזקה, אז עדיף לתת לזה להירגע, מאשר להיות "מויישה גרוס" ולהפעיל את המחשב דווקא אז.

הבעיה לגבי סופה שפורצת לפתע, כאשר אני בכלל לא בבית. זו אחת הסיבות שבגללן אני מעדיף שהמחשב לא יהיה מחובר באופן רציף לחשמל.

ובגלל זה, אולי מומלץ שאוותר על מכשיר על פסק (כי לפי מה שנאמר לי בתמיכה של אדוויס, המכשיר חייב להיות מחובר לחשמל כל הזמן, ובינתיים אף אחד בפורום כאן, לא אמר שזה לא מחייב)

אגב, מומחה, לא כל כך הבנתי את הסיפר שלך. מה, סתם ככה החלטת לפתוח את המארז

ופתאום כל הרכיבים הלכו קאפוט???

באזור שלי (חיפה) אין הפסקות חשמל בתכיפות היסטרית ולגבי שינויי מתח- אין לי מושג.

מבחינת ברקים, חיפה כנראה משולה לפלורידה ;D

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

לשחק עם ברקים זה כמו להמר או שזוכים או שמפסידים לצערינו אין מה לעשות והפיתרון הוא כמו שאמרתי להשתדל

לנתק את המחשב מרשת החשמל רב הברקים מתרחשים בלילה כך שאם אתה יודע שלא תהיה הלילה בבית תנתק את המחשב

מהחשמל. לצערי אתה מנסה להיתפס לפתרונות שהם לא קיימים וזה לא יותר מפרסום של היצרן שאין מאחוריו שום דבר ובטח גם אף אחד לא יתן לך אחריות על המוצרים

גם עם תרכוש את אל פסק הכי טוב בעולם. אבל לעומת זאת הייתי כן מציע לך לרכוש מגן בפני עליות מתח ברשת החשמל כתוצעה משינויי מתח ברשת וזה דווקא מאוד רצוי כי החשמל אצלנו היא מהגרועות בעולם לא יציבה בכלום

אין מה לעשות ולא יהיה מה לעשות בטווח השנים הקרובות כנגד ברקים

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

אין עצות שהם טובות ב-100% זה לא דיכוטומי של שחור ולבן, הכל זה הסתברות של כך וכך אחוזים, מועטים בדר"כ.

אני לא מוצא שום טעם בשימוש במגיני ברקים ונחשולים אלא אם יש אצלך היסטוריה של מכשירי חשמל פגועים מברקים או משינוי מתח של חברת החשמל.

מי שזה קרה לו מודע היטב לבעיה, אם לא קרה לך אז מיותר.

וחיפה לא משולה לפלורידה, גם אני מחיפה ועוד לא ראיתי סופה טרופית בחיפה, מקסימום עצים נפלו מהרוח.

אל פסק מצדיק את קיומו במקומות בהם אתה זקוק לבסיס נתונים חסין פגיעות כתוצאה מהפסקת חשמל.

במחשב ביתי די מיותר ובמחשב מולטימדיה עוד יותר מיותר, תאר לעצמך את המחשב משדר לטלוויזיה שמושבתת מהפסקת חשמל, סרט.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

סיפור חביב בנוגע לניתוק מכשירים:

המחשב היה מחובר מהכרטיס מסך אל הטלויזיה. בחורף האחרון ככל הנראה ברק פגע בצלחת של הלווין YES, והלכה הטלויזיה, והלך הכרטיס מסך של המחשב.

מאז אני מנתק את הטלויזיה מהמחשב ומחבר רק כשרוצים לראות סרט.

וכן - הצלחת כן מוארקת לאדמה...אבל כמו שנאמר כאן, ברק יחפש כל דרך להמשיך הלאה...

כל המגינים למיניהם וכל מערכות האל-פסק, יישרפו וגם יקחו את מה שמחובר אליהם במקרה של ברק. זו לפחות דעתי האישית.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ארכיון

דיון זה הועבר לארכיון ולא ניתן להוסיף בו תגובות חדשות.

• צור חדש...