שאלה לגבי מגן ברקים ונחשולי מתח - עמוד 3 - ספקים ומארזים - HWzone פורומים
עבור לתוכן
  • צור חשבון

שאלה לגבי מגן ברקים ונחשולי מתח

bariko

Recommended Posts

מומחה,

בעוונותיי, אינני מכיר את פלורידה. חשבתי שבחרת להזכיר אותה בגלל שגם היא מקום מועד לפורענות מבחינת סופות ברקים כמו חיפה.

(בכלל העיר חיפה, תמיד מוזכרת כמוקד הצפוי לפגיעה בכל התחומים שרק אפשריים: רעידות אדמה, זיהום אוויר, סקאדים מעיראק, וקטיושות מהחיזבאללה בלבנון)

בשורה התחתונה, נראה לי שהמסקנה מכל הדעות ששמעתי כאן, היא שבמקרה של מחשב מדיה סנטר, אפשר לוותר על מכשיר אל פסק, להסתפק במגן נגד ברקים ונחשולי מתח, ולא לחבר את המחשב לחשמל באופן רציף.

האמת? זה בעצם המצב אצלי נכון לעכשיו... :)

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

• תגובות 40
  • נוצר
  • תגובה אחרונה

אני לא יודע כמה התראות טורנדו היו בחיפה, אולי אפס אבל בפלורידה יש לא רק התראות אלא פגיעות ממשיות עם יותר נפגעים ונזקים מאשר במלחמת לבנון.

ראיתי שם ברקים חוצים את השמיים פחחד.

חיפה מקום נחמד רגוע ושקט. פלורידה לעומתה מאוד מומלצת לביקור, מדינת הנופש האולטימטיבית.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

אני לא מדבר על טורנדו, אלא על סופות ברקים פרופר.

שמעתי במו אוזניי, שלפי מחקר שנעשה בטכניון, חיפה זה המקום הראשון בארץ מהבחינה הזו.

מתנצל בפני יתר חברי הפורום שסטינו מהנושא בצורה כזו, אני פשוט לא אוהב להצטייר כדאביל.

מספיק לי שאני אהבל בענייני מחשבים.... :P

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

נו אני שמח שמצאתם זמן לדבר על יעדי נופש פוטנציאליים....

מה זה "כליא ברקים"???

Lightning rod

זה מוט מוליך ארוך עם שפיץ בקצה.

המטרה שלו היא להוריד את הפוטנציאל החשמלי של הקרקע בצורה הדרגתית כדי שברק לא יבוא ויעשה את זה במכה אחת.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

..... כך שלכאורה שווה להוסיף עוד כ-500 שקלים עבור מכשיר אל פסק, ......

העניין שקיימת אצלי בעיה רצינית של מיקום. .....................

לכן שאלתי קודם, האם חשוב שהאל-פסק יהיה מחובר לחשמל באופן רציף.

......

הבעיה רק עלולה להתעורר במידה וחשוב שמכשיר האל פסק יהיה מחובר לחשמל כל הזמן.

אילוץ כזה ישכנע אותי כנראה לוותר על אל פסק, ולהסתפק במגן הברקים ונחשולי המתח, תוך נטילת סיכון שהמחשב לא מוגן באופן מלא...

מכשיר שלך, הסיכון שלך. עשה לעצמך החישוב.

זכור כי המחשב מחובר לחשמל והלוח מקבל מתח כל הזמן. גם כשאתה מכבה את המחשב אין ניתוק פיזי של קו המתח.

לגבי הגנה באופן מלא - אין דבר כזה. יש דרגות הגנה ויש מכשירים המספקים דרגות הגנה שונות. גם מכשיר אל-פסק הכי משוכלל ויקר מסוג ON LINE עלול להכשל בהגנה בפני ברק (עשרות אלפי וולטים) ש"רוכב" על קו המתח באמת.

גם שכשל עלול לשרוף אל-פסק (הגנת מוצא בו שכשלה בהגנה על האל-פסק עצמו) וגם את המחשב.

הכל ענין של סיכויים וסיכונים.

אם זו היתה המערכת שלי - הייתי מסדר מקום ומתאים אל-פסק. תא סגור בארון ללא כניסה-יציאה אויר רצופה זה לא מקום מתאים, אל-פסק מתחמם כחלק מעבודתו התקינה והרציפה, והוא עובד גם כשהמחשב לא פועל.

מה זה "כליא ברקים"???

זה מוליך עבה ובולט לגובה, המחובר לאדמה ומשמש להולכת הזרם במקרה של פגיעת ברק בגג הבית.

המטייל בכפרים באירופה (גם בערים אבל בכפר יותר קל להבחין בזה) יראה על הגג מעין טבעת מתכתית המורכבת על הגג בעזרת מוטות מבודדים קטנים (10-15 ס"מ) המקיפה את הגג וממנה יורד מוליך מתכת עבה יחסית אל האדמה.

לא בעיית הזרם כאן קריטית אלא המתח הגבוה, הגורם לאפשרות של "קפיצה" בין אלמנטים מוליכים בולטים.

כל מצת במכונית עובד בעיקרון דומה, של קפיצה של מתח גבוה יחסית (10-14 אלף וולט, תלוי במכונית) בין האלקטרודה ל"גוף" . הזרם האפשרי במכונית נמוך מאד, אחרת מאות מכונאי היו מתים כל שנה כי הופעלה התנעה ברגע שהחזיקו בקצה כבל ההצתה או במצת עצמו. בפועל יש מעין "מכה" מאד לא נעימה שלא מתים ממנה אבל מקללים כל היום.

במתח הגבוה של ברק (לא רק עשרות, מאות אלפי וולט ) הסיכון גדול יותר וגם הסיכון למעבר המתח בין נקודות שונות. לכן עושים מוליך בגובה שיהיה למתח הזה לאן "להתממשק" מוליך שהתנגדותו קטנה ככל האפשר.

דרך אגב, על פי החוק בישראל כל אנטנה על הגג צריכה להיות מוארקת במוליך הארקה מתאים עבה המחובר ישירות למשווה המתחים של הארקת היסוד. זה בבתים שיש בהם הארקת יסוד. משאיר לך לנחש איזה אחוז מבעלי הבתים באמת מודעים ומקפידים על זה, במיוחד כשהם צריכים להוציא כסף בשביל מטרה שאין בה לנקר עיניים לשכנים.

.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

מכשיר שלך, הסיכון שלך. עשה לעצמך החישוב.

זכור כי המחשב מחובר לחשמל והלוח מקבל מתח כל הזמן. גם כשאתה מכבה את המחשב אין ניתוק פיזי של קו המתח.

לגבי הגנה באופן מלא - אין דבר כזה. יש דרגות הגנה ויש מכשירים המספקים דרגות הגנה שונות. גם מכשיר אל-פסק הכי משוכלל ויקר מסוג ON LINE עלול להכשל בהגנה בפני ברק (עשרות אלפי וולטים) ש"רוכב" על קו המתח באמת.

גם שכשל עלול לשרוף אל-פסק (הגנת מוצא בו שכשלה בהגנה על האל-פסק עצמו) וגם את המחשב.

הכל ענין של סיכויים וסיכונים.

אם זו היתה המערכת שלי - הייתי מסדר מקום ומתאים אל-פסק. תא סגור בארון ללא כניסה-יציאה אויר רצופה זה לא מקום מתאים, אל-פסק מתחמם כחלק מעבודתו התקינה והרציפה, והוא עובד גם כשהמחשב לא פועל.

זה מוליך עבה ובולט לגובה, המחובר לאדמה ומשמש להולכת הזרם במקרה של פגיעת ברק בגג הבית.

המטייל בכפרים באירופה (גם בערים אבל בכפר יותר קל להבחין בזה) יראה על הגג מעין טבעת מתכתית המורכבת על הגג בעזרת מוטות מבודדים קטנים (10-15 ס"מ) המקיפה את הגג וממנה יורד מוליך מתכת עבה יחסית אל האדמה.

לא בעיית הזרם כאן קריטית אלא המתח הגבוה, הגורם לאפשרות של "קפיצה" בין אלמנטים מוליכים בולטים.

כל מצת במכונית עובד בעיקרון דומה, של קפיצה של מתח גבוה יחסית (10-14 אלף וולט, תלוי במכונית) בין האלקטרודה ל"גוף" . הזרם האפשרי במכונית נמוך מאד, אחרת מאות מכונאי היו מתים כל שנה כי הופעלה התנעה ברגע שהחזיקו בקצה כבל ההצתה או במצת עצמו. בפועל יש מעין "מכה" מאד לא נעימה שלא מתים ממנה אבל מקללים כל היום.

במתח הגבוה של ברק (לא רק עשרות, מאות אלפי וולט ) הסיכון גדול יותר וגם הסיכון למעבר המתח בין נקודות שונות. לכן עושים מוליך בגובה שיהיה למתח הזה לאן "להתממשק" מוליך שהתנגדותו קטנה ככל האפשר.

דרך אגב, על פי החוק בישראל כל אנטנה על הגג צריכה להיות מוארקת במוליך הארקה מתאים עבה המחובר ישירות למשווה המתחים של הארקת היסוד. זה בבתים שיש בהם הארקת יסוד. משאיר לך לנחש איזה אחוז מבעלי הבתים באמת מודעים ומקפידים על זה, במיוחד כשהם צריכים להוציא כסף בשביל מטרה שאין בה לנקר עיניים לשכנים.

.

טוב התשובה שלך בעצם מאששת, את מה שחששתי ממנו, כלומר שחייבים לחבר את מכשיר האל פסק לחשמל כל הזמן.

לי כל העסק היה מתאים, כי רק אם ניתן לנתק הכול מהחשמל (אל פסק +מחשב) ולחבר רק בעת שימוש.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

זה מיתוס שכליא ברקים מושך אליו ברק. הוא עושה את הפעולה ההפוכה. הוא דוחה את הברקים על ידי זה שהוא פולט בצורה הדרגתית את המטען שהצטבר באדמה בסמוך למבנה. אם הוא היה מושך ברקים רק אנשים חולי נפש היו מתקינים אותו. כמו שכבר ציינו פה, שום חוט נחושת לא ישלוט בתנועה של ברק עם מתח של 100000 וולט.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

לדעתי הטבעת המתכתית המקיפה את הגג נועדה "לשבור" את השלג שהצטבר על הגג לפני שהוא נופל על הארץ

סביר שמנצלים אותו גם ככליא ברק.

טעות. המטרה היא כליא ברק. המידות ואופן ההתקנה מוגדר בתקנות וחוקי החשמל בכל מדינה.

לגבי השלג: מה זה "לשבור את השלג"? מהיכן המונח הזה ומה משמעותו?

אם כבר זה יאט את נפילת השלג ויגרום להצטברותו על הגג - דבר שלא רצוי כלל וכלל. שים לב לךשיפוע הגגות של הבתים שם, בין השאר כדי שהשלג יגלוש למטה ולא יערם. שכבת שלג יכולה להיות מאד כבדה ולמוטט את הגג על יושבי הבית.

[br]פורסם בתאריך: 10.10.2008 בשעה 12:31:12

זה מיתוס שכליא ברקים מושך אליו ברק. הוא עושה את הפעולה ההפוכה. הוא דוחה את הברקים על ידי זה שהוא פולט בצורה הדרגתית את המטען שהצטבר באדמה בסמוך למבנה. אם הוא היה מושך ברקים רק אנשים חולי נפש היו מתקינים אותו. כמו שכבר ציינו פה, שום חוט נחושת לא ישלוט בתנועה של ברק עם מתח של 100000 וולט.

כנראה שכל יושבי אירופה וצפון אמריקה הם חולי נפש.

כעת לתורת החשמל: הוא לא "מושך" ברק. הוא מאפשר דרך למטען חשמלי להתפרק למאסה של האדמה, במקום דרך קירות הבית.

הוא לא "מושך" ברק שיבוא אליו ממרחק, אלא אם פוגע ברק בגג הבית המטען יגרום לזרם דרך ההתנגדות הנמוכה ביותר. במקרה זה היא תהיה טבעת ההגנה והמוליך לאדמה.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

נגד ברק שיבוא "בזמן הנכון ובמקום הנכון" אין מה לעשות !!!

אני גר בחיפה

בחדר יש לי המון ציוד אלקטרוני יקר

לא שקלתי לרגע מגן כלשהו...

ספק טוב + אחריות + ממסרים תקינים - אין יותר מזה

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ארכיון

דיון זה הועבר לארכיון ולא ניתן להוסיף בו תגובות חדשות.

• צור חדש...