יום כיפור בפתח. צמים או לא? - עמוד 9 - כללי - HWzone פורומים
עבור לתוכן
  • צור חשבון

יום כיפור בפתח. צמים או לא?

The Dom

צם ביום כיפור  

567 הצבעות

1. 1. צם ביום כיפור

Recommended Posts

• תגובות 147
  • נוצר
  • תגובה אחרונה

משתתפים בולטים בדיון

משתתפים בולטים בדיון

אני אחדד את השאלה: רק מי שזה מפריע לו אישית יכול להסביר מה בדיוק מפריע לו שאחרים נוסעים ביום כיפור?

זה מפריע לי לא כי אכפת לי שאנשים יסעו, אלא בגלל המנהג של לנסוע באופניים וללכת על הכבישים - פשוט מכיוון שזה מסוכן. מצידי מי שרוצה, שינסע, בעיה שלו. אבל אני בהחלט יכול להבין את מי שזה כן מפריע לו.

אתה יכול להבהיר, בבקשה?

אתה מוזמן לקרוא את הערך בויקיפדיה ולחפש בגוגל. בקצרה, הכוונה היא שקדושת היום היא הגדולה ביותר. לדוגמה, האיסורים גדולים יותר מהאיסורים שיש בשבת (אסור להתקלח, לדוג', איסור שככל הידוע לי לא קיים בשבת), וזהו הצום היחיד שדוחה, כלומר מתקיים בשבת. אגב, חשוב לשים לב שלא מדובר בצום אבל, כמו צום גדליהו שהיה ביום חמישי, או צום ט' באב. ההבדל הוא שהעונש שתקבל אם תפר את יום כיפור יהיה קטן מהעונש שתקבל אם תפר את יום השבת.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

קל וחומר?!

שבת קדושה יותר מכיפור.

כן, מקרה קלאסי של קל וחומר. כל איסורי שבת חלים גם ביום כיפור. אם X אסור בשבת, קל וחומר שX גם אסור בכיפור. זה לא עניין של מה יותר חשוב, זה רק משוואה פשוטה.

בתנך לא כתוב שלאלוהים איכפת ממה שאתה מכנה "צביעות" מבחינה דתית, אלא כל מצווה שתעשה מבורכת היא. הבעיה היא קשר חטאים מוסריים בין אדם לחברו וחושבים כי ע"י ביצוע פולחנים שונים יסלחו לך כל חטאיך.

ברור שלא כתוב "לא תהיה צבוע" אבל יש בתנ"ך מספיק ענישות על דו-פרצופיות.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

כן, מקרה קלאסי של קל וחומר. כל איסורי שבת חלים גם ביום כיפור. אם X אסור בשבת, קל וחומר שX גם אסור בכיפור. זה לא עניין של מה יותר חשוב, זה רק משוואה פשוטה.

אני יודע מה זה קל וחומר :screwy:

התכוונתי ששבת יותר חשובה מכיפור.

שמור את יום השבת לקודשו [ככה נכון?]

אין לך בתנך משהו כמו "שמור כיפור פן דינך ייחרץ" [למרות שמשום מה אנשים טוענים כך תמיד :nixweiss: ]

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

אתה טוען שה"קל וחומר" לא מתאים כאן?

אני מסביר לך שזה לא קשור למה יותר חשוב, זה מתמטיקה פשוטה. אם בכיפור יש את כל איסורי שבת, נוסף על איסורי כיפור, אז הקל וחומר עובד רק במקרה של שבת מול כיפור ולא להפך.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

אתה מוזמן לקרוא את הערך בויקיפדיה ולחפש בגוגל. בקצרה, הכוונה היא שקדושת היום היא הגדולה ביותר. לדוגמה, האיסורים גדולים יותר מהאיסורים שיש בשבת (אסור להתקלח, לדוג', איסור שככל הידוע לי לא קיים בשבת), וזהו הצום היחיד שדוחה, כלומר מתקיים בשבת. אגב, חשוב לשים לב שלא מדובר בצום אבל, כמו צום גדליהו שהיה ביום חמישי, או צום ט' באב. ההבדל הוא שהעונש שתקבל אם תפר את יום כיפור יהיה קטן מהעונש שתקבל אם תפר את יום השבת.

מה העונש על הפרה של יום כיפור ועל הפרה של יום השבת?

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

אני יודע מה זה קל וחומר :screwy:

התכוונתי ששבת יותר חשובה מכיפור.

שמור את יום השבת לקודשו [ככה נכון?]

אין לך בתנך משהו כמו "שמור כיפור פן דינך ייחרץ" [למרות שמשום מה אנשים טוענים כך תמיד :nixweiss: ]

ו?י?ד?ב??ר י?הו?ה, א?ל-מ?ש??ה ל??אמ?ר. כז א?ך? ב??ע?ש?ו?ר ל?ח?ד?ש? ה?ש???ב?יע?י ה?ז??ה יו?ם ה?כ??פ??ר?ים הו?א, מ?ק?ר?א-ק?ד?ש? י?ה?י?ה ל?כ?ם, ו?ע?נ??ית?ם, א?ת-נ?פ?ש??ת?יכ?ם; ו?ה?ק?ר?ב?ת??ם א?ש???ה, ל?יהו?ה. כח ו?כ?ל-מ?ל?אכ?ה ל?א ת?ע?ש?ו?, ב??ע?צ?ם ה?י?ו?ם ה?ז??ה: כ??י יו?ם כ??פ??ר?ים, הו?א, ל?כ?פ??ר ע?ל?יכ?ם, ל?פ?נ?י י?הו?ה א?ל?ה?יכ?ם. כט כ??י כ?ל-ה?נ??פ?ש? א?ש??ר ל?א-ת?ע?נ??ה, ב??ע?צ?ם ה?י?ו?ם ה?ז??ה--ו?נ?כ?ר?ת?ה, מ?ע?מ??יה?. ל ו?כ?ל-ה?נ??פ?ש?, א?ש??ר ת??ע?ש??ה כ??ל-מ?ל?אכ?ה, ב??ע?צ?ם, ה?י?ו?ם ה?ז??ה--ו?ה?א?ב?ד?ת??י א?ת-ה?נ??פ?ש? ה?ה?וא, מ?ק??ר?ב ע?מ??ה?. לא כ??ל-מ?ל?אכ?ה, ל?א ת?ע?ש?ו?: ח?ק??ת עו?ל?ם ל?ד?ר?ת?יכ?ם, ב??כ?ל מ?ש??ב?ת?יכ?ם. לב ש??ב??ת ש??ב??תו?ן הו?א ל?כ?ם, ו?ע?נ??ית?ם א?ת-נ?פ?ש??ת?יכ?ם; ב??ת?ש??ע?ה ל?ח?ד?ש?, ב??ע?ר?ב--מ?ע?ר?ב ע?ד-ע?ר?ב, ת??ש??ב??תו? ש??ב??ת??כ?ם. {פ}

http://mechon-mamre.org/i/t/t0323.htm

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

קל וחומר היה מתאים אם על כיפור הייתה החמרה גדולה יותר, מה שיוצא לא נכון, וכתוצאה מזה קל וחומר לא מתאים.

הסתבכתי :-X

הבנת למה התכוונתי?

הבנתי למה אתה מתכוון. אני לא יודע אם יש פה חשיבות לעניין ההחמרה, שכן אני לא יודע מה יותר חמור אם בכלל זה לא אותה חומרה.

אני בסה"כ מסתכל על זה כך: את כל איסורי השבת אתה יכול לשייך ליום כיפור, לא את כל איסורי כיפור אתה יכול לשייך לשבת - מכאן שהקל וחומר מתאים יותר כשמשווים איסור בשבת לאיסור בכיפור.

אין דבר שאני שונא יותר מויכוחי פורום :silly:

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

בחזרה לנושא ,

אני לא צם , כי אני שונא שמירת צומות ושמירת שבתות

ותאמינו לי שניסיתי מלא פעמים .

השם ימחל לי אבל זה לא בשבילי .

מה שכן יש לי מנהג לקרוא בכפור את נביאי תרי עשר בתנ"ך , פשוט נבואות אדירות על אחרית הימים וכאלה .

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ארכיון

דיון זה הועבר לארכיון ולא ניתן להוסיף בו תגובות חדשות.

• צור חדש...