מבחן בסיסי למחשב בסיסי ללינוקס - הצעה - לינוקס, Mac ומערכות הפעלה אחרות - HWzone פורומים
עבור לתוכן
  • צור חשבון

מבחן בסיסי למחשב בסיסי ללינוקס - הצעה

fungiman

Recommended Posts

שלום רב, זוהי ההודעה הראשונה שלי בפורום זה, אני מקווה שאני מפרסם אותה בערוץ הנכון...

לפני מספר ימים ביצעתי שדרוג נחוץ ל- 2000 המזדקן והמתקלקל שלי. המחשב מיועד להריץ לינוקס וחלונות במקביל, אמור לשמש למטרות משרדיות ולפיתוח תוכנה בסיסי ונבנה על כן במפרט מאוד בסיסי.

מעבד - E2180 לציין שבמהירות שעון רגילה המעבד הזה קר כקרח.

לוח אם - ג'גהבייט עם ציפ'סט 630/7100

זיכרון - -800 CL4 של transcend בגודל 2*1GB

מאוורר - TUNIQ (כאן קצת הגזמתי)

הדיסק הקשיח עליו מותקן הלינוקס הוא 80GB ישן של WD בתקן IDE, מהירות 7200 סל"ד.

המחשב מותקן במארז סונטה ישן של אנטק (כן, כן, הסונטה המקורי) - המאוורר והספק המקוריים הלכו לעולמם וכעת מותקנים במקומם מאוורר של TT וספק של HEC.

הכוונה שלי היא להריץ מספר בדיקות ותזמונים של משימות טיפוסיות תחת FEDORA 8 במהלך השבועיים הקרובים, במהירות שעון רגילה ולאחר ניסיון האצה מתון (הכוונה שלי להגיע ל-20% יותר, ל-2.4 גה"צ).

המשימות שאני מתכוון לבדוק אמורות להיות מעמסה בעיקר למעבד ולזיכרון (על מנת לצמצם את השפעת הדיסק המיושן):

דחיסת קובץ של 1GB ברמה המירבית ב-7ZIP

המרת סרט 640*480 ממצלמה דיגיטלית A630 באורך 5 דקות מפורמט MJPEG לפורמט X264 בתוכנה AVIDEMUX

החלת מסננים שונים על תמונה 8MP ממצלמה A630 בתוכנת GIMP

דחיסת אלבום של 60 דקות לפורמט FLAC בדחיסה מרבית

אני מקווה שתוצאות המבחנים יהיו לעזר למשתמשי לינוקס השוקלים שדרוג של פלטפורמה מיושנת.

אשמח לשמוע הערות והארות בנושא ומתוך תקווה לקדם את נושא המבחנים על לינוקס ועל תוכנות קוד פתוח.

הערה - הנושא הועבר מפורום מעבדים, ולוחות אם. למעשה לא מדובר בנושא טכני טהור של , אלא בעניין של מבחני מהירות בסביבה של תוכנות קוד פתוח (להבדיל מהמבחנים שנערכים כמעט תמיד על תוכנות סגורות ולרוב מסחריות).

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

כוונתי המקורית הייתה רק לבצע מבחן על הלינוקס, זאת מאחר שהחלונות מותקן אצלי על דיסק קשיח נפרד (ומעט מהיר יותר) - מה שמכניס פקטור נוסף למערכת מרובת הפקטורים גם ככה (למרות שהניסויים מתוכננים להיות כמעט בלתי תלויי דיסק קשיח). המטרה המקורית שלי הייתה להראות את ה-yield של OC מתון על הביצועים של תוכנות קוד-פתוח שונות בסביבת לינוקס (fedora עם kde במקרה שלי כשכל התוכנות מותקנות כחבילות מקומפלות מראש). כמו כן מטרתי לספק תוצאות baseline שיתנו אמת מידה לבעלי פלטפורמות מיושנות לגבי השיפור הצפוי להם באם ישדרגו.

קשה מאוד עד בלתי אפשרי להשוות בין ביצועי חלונות ללינוקס באופן מדעי ומבוקר (בין שאר עיסוקי אני גם תלמיד מחקר בתחום מדעי החיים ויודע משהו על ניסויים מדעיים). יחד עם זאת, אני אשמח גם להראות את התוצאות שיצאו לי על ה- (כל התוכנות שציינתי משמשות אותי גם בחלונות) וגם תחת סביבת GNOME, חשוב לזכור שאין לכך שום ערך מלבד זה האנקדוטלי.

בכל מקרה - תוצאות מקדמיות רק בעוד מספר ימים. אשמח אם אנשים נוספים יעזרו לי לכתוב מפרט מבחן מדויק יותר על מנת שעוד אנשים עם פלטפורמות שונות והפצות שונות יוכלו לבצע את הניסוי אצלם ולפרסם את התוצאות.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

על מנת הארגון שאתה מצפה לו

תרשום תוכנות עם הגירסאות המדוייקות

איזה סוג של מבחן

תכין ממש תבנית מיוחדת

פדורה? למה פדורה

קח מערכת קצת יותר מפושטת שתיהיה יותר מהירה

כגון או דביאן

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

מפרט התוכנה המותקן אצלי

חבילת הפצה - פדורה 8 גרסת 64 סיביות, התקנה נקיה.

כל התוכנות מותקנות כחבילות מהודרות מראש מהמאגרים הרגילים ומ-LIVNA

ככלל - אין חבילות מהודרות על המחשב (יש לכך גם הסבר אידיאולוגי - בהמשך)

ליבה - 2.6.23.9-85

חלונות- 7.3-1

KDE גרסה 3.5.8

מותקן קומפיז-פיוז'ן אך מנוטרל למשך המבחנים

מותקנות כל חבילות המולטימדיה והפיתוח המקובלות.

המבחן לא נערך בסביבה נקיה משום שזהו גם מחשב שישמש אותי לעבודה ואין לי עודף זמן פנוי...

התוכנות שעליהן יערך המבחן -

flac 1.2.1

avidemux 2.3.0

x264 0.56

gimp 2.4.3

p7zip 4.51

למה אני לא מהדר בעצמי כעצת המלומדים? כי אין לי עודף זמן, כי אני לא איש תוכנה בהכשרתי, כי רוב האנשים לא רוצים להתעסק עם זה, כי זאת לא הדרך להפיץ את בשורת הלינוקס.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

תוצאות ראשונות על מהירות שעון רגילה (2 גה"צ)

MJPEG 640*480 2min - 3607 frames

video x264 Two-Pass 700kb/s default on other settings

audio lame 128bit CBR Quality 9

184MB -> 12MB

time - 3:29

7z a -t7a -mx=9 -md=32m

184MB->181MB (of previous mjpeg file)

time 1:36

GIMP operations

TIFF from 8MP RAW file

23.3MB

USM radius 10.0 amout 0.5 threshold 0

12.2sec

Emboss Azi 30 Elevation 45 Depth 20

30.15sec

Oil Painting Mask 8 Exponent 8 use intensity

1:04min

FLAC Conversion

using only one core

flac --best

51.1MB WAV to 33MB Flac in 11:20sec

אני חייב לציין שביחס למחשב הקודם שלי (את'לון 2000+) אני בהלם מוחלט מהתוצאות. מדהים אותי שמעבד בפחות מ-500 ש"ח מאפשר לי להשיג דברים שרק יכלתי לחלום עליהם בעבר (בייחוד דחיסת ווידאו במהירות הקרובה לזמן אמת באיכות מעולה).

בהמשך הערב או מחר - תוצאות לאחר האצה של 20% (אני מקווה להגיע גם ל-40% מבלי לגעת במתח הליבה) ואולי גם תוצאות מה- (ואני חוזר ומציין שה- אצלי מותקן על דיסק נפרד וחדיש יותר).

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

מעבד - E2180 לציין שבמהירות שעון רגילה המעבד הזה קר כקרח.

כן בהחלט, בטומס הצליחו להריץ את המעבד הזה במאמץ מלא ללא מאוורר על הגוף . אני חושב שהוא היחיד בסדרה שמסוגל לזה. (בעצם יכול להיות שזה היה מסדרת E4000 אבל זה לא אמור לשנות)

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

למה אני לא מהדר בעצמי כעצת המלומדים? כי אין לי עודף זמן, כי אני לא איש תוכנה בהכשרתי, כי רוב האנשים לא רוצים להתעסק עם זה, כי זאת לא הדרך להפיץ את בשורת הלינוקס.

לדעתי בשורת הלינוקס לא תצא מפדורה.

אם כבר אז ובנותיה ולשמרנים דביאן.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

2.4GHz testing

MJPEG 2min - 3607 frames

video x264 Two-Pass 700kb/s default on other settings

audio lame 128bit CBR Quality 9

184MB -> 12MB

time - 2:58

X1.17

GIMP operations

TIFF from 8MP RAW file

23.3MB

USM radius 10.0 amout 0.5 threshold 0

9.9sec

X1.23

Emboss Azi 30 Elevation 45 Depth 2

16.09sec - please ignore this data as previous testing was most probably not done well

Oil Painting Mask 8 Exponent 8 use intensity

52sec

X1.23

7z a -t7a -mx=9 -md=32m

184MB->181MB (of previous mjpeg file)

time 1:32

X1.04

FLAC Conversion

using only one core

flac --best

51.1MB WAV to 33MB Flac in 9.30sec

X1.20

מלבד הפאשלה עם ה-EMBOSS שאר המבחנים התנהלו כשורה והראו שיפור של כ-20 אחוז, מלבד הדחיסה ב-7Z שעל פי מקורות תלויה מאוד ברוחב הפס ובזיכרון המטמון (שמאוד מוגבלים במערכת שלי). בהתחשב בכך שלאורך כל המבחנים המעבד היה יציב לחלוטין ולא עבר את ה-35 מעלות (עדיין עם מהירות מאווררים כמעט מינימלית), זוהי תעודת כבוד למעבד E2180 המאוד צנוע.

מלבד הנתונים היבשים האלו אני חייב לציין את חווית השימוש הזורמת והנעימה.

לגבי השימוש בפדורה - אני עובד עם ההפצה הזאת מאז גרסת FC2 ומאוד מתרשם מהתקדמות שלה. ניסיתי להתקין , אבל הוא לא אהב את החומרה שלי, התקנתי פעם על מחשב של ההורים שלי, אבל לא ממש התלהבתי. אני גם חושב שפדורה היא הגמישה והמעודכנת מבין ההפצות הגדולות (למרות שהיא אכן לא הכי יציבה - מניסיון מר).

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

אתה בטוח שהתוכנה שלך קוראת את הטמפ כמו שצריך?.

35 מעלות תחת OC עם הקירור סטוק זה ממש גבולי. אלא אם כן זה לא במאמץ

יש הרבה בעיות עם קריאת טמפרטורות במעבדים האלה משום מה.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ארכיון

דיון זה הועבר לארכיון ולא ניתן להוסיף בו תגובות חדשות.

• צור חדש...