שאלת פיזיקה - אופניים בעמידה, נופל. בתזוזה, לא. למה ? - מדע וטכנולוגיה - HWzone פורומים
עבור לתוכן
  • צור חשבון

שאלת פיזיקה - אופניים בעמידה, נופל. בתזוזה, לא. למה ?

BiG_BuG

Recommended Posts

ערב טוב לכולם,

(ובוקר טוב לאלה שיקראו את הפוסט בבוקר P:)

אשמח אם מישהו יכול להסביר לי למה האופניים מאבד את שווי המשקל שלו כשהוא עומד בלי תזוזה ונופל, אבל כשהאופניים נע אז הוא ממשיך ישר (אם לא מופעל עליו כוח) ולא נופל לצצדים ?

תודה ויום טוב :]

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

מופעל כוח משיכה.

שמפיל את אופנעיים שהם עומדות.

ועל השאלה השנייה אני לא יודע אני מנסה לנחש.

ש מתי שאופנעיים נוסעות תמיד יש כוח שמלפני זה נתם להם דחיפה

והכוח הזה משאיר אותם יציבות

כי מתי שאופנעיים מגיעות למהירות נמוכה הם מאבדות שווי מישקל ונופלות לפני שהם מגעיות למהירות אפס.

עם תיקח שתיי גלגלים שנוסעים באותו מהירות וכול אחד שוקל אחרת אז נגיד X שהוא השוקל יותר הגיע ל 2 ק"מש יבד שווי מישקל ונפל ו Y הקטן ב 5 קמ"ש.

והשארה שנייה שלי.

שמתי שאופנעיים נוסעות מהר הם מקבלות יותר מישקל.

ואז לכוח משיכה קשה להפיל אותם.

וכובד+כוח יוצר את השווי מישקל -)

בקשר למישקל שמעתי שעם תגיע למהירות האור המישקל שלך היה גבוה שיכול להגיע חומר.

אז בטח ככול שיותר פחות במהירות פחות מישקל

ויותר במהירות יותר במישקל.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

אני יגיד מה שאני יודע בעניין...

אני לא זוכר איך קוראים לעיקרון ואני לא זוכר את ההסבר הפיסיקלי (למדתי את זה ממש מזמן) אבל...

כשגוף מסתובב (גלגל במקרה שלנו) הוא מפעיל התנגדות על כל תנועה שתעשה וככה ככל שתיסע מהר יותר הגלגל המסתובב יתנגד יותר לנפילת האופניים.

כדי להמחיש תוכל לקחת לדוגמא דיסק קשיח ביד כשהוא פועל ותתחיל להזיז אותו עם היד, אתה תרגיש התנגדות די חזקה לתנועות שתעשה, וככל שהגלגל גדול יותר ההתנגדות תיהיה גדולה יותר.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ערב טוב לכולם,

(ובוקר טוב לאלה שיקראו את הפוסט בבוקר P:)

אשמח אם מישהו יכול להסביר לי למה האופניים מאבד את שווי המשקל שלו כשהוא עומד בלי תזוזה ונופל, אבל כשהאופניים נע אז הוא ממשיך ישר (אם לא מופעל עליו כוח) ולא נופל לצצדים ?

תודה ויום טוב :]

ולתשובה הפשוטה והנכונה:

אופניים בעמידה יפלו בגלל כוח המשיכה ואוויר.

אם לא יהיה אוויר והאופניים יעמדו בדיוק על גבול שיווי המשקל השווה לשני הצדדים הם לא יפלו.

כשהאופניים נמצאים בתזוזה אנחנו מאזנים אותם שלא יפלו, בוודאי שהאוויר עוזר לנו לייצב את האופניים.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

לפי דעתי הסיבה היא דיי פשוטה. אם ננתח את המצב של האופניים בתנועה נראה שקורה המצב בו הגלגלים מסתובבים מן הסתם, וזה אומר שיש לגלגלים המסתובבים מהירות סיבוב מסויימת, עכשיו אנו מבינים שבמצב כזה ישנו כוח צנטריפוגלי (אני לא אוהב את ההגדרה הזאת כי היא לא ממש נכונה) אשר "מעיף" את הגלגל החוצה (אבל הגלגל מוחזק במקומו ע"י כוח צנטריפיטלי. אם ישנו מצב בו הגלגל "מועף" החוצה, מכאן שהוא לוחץ על המשטח עליו האופניים נעות והדבר מחזיק את האופניים (אני לא בטוח אם להניח שישנה הגדלת חיכוך במקום בו פוגשים הגלגלים את המשטח כיוון שהחישוק נע בסיבוב...

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

התופעה נובעת מתנע זוויתי:

http://he.wikipedia.org/wiki/%D7%AA%D7%A0%D7%A2_%D7%96%D7%95%D7%95%D7%99%D7%AA%D7%99

בעקרון כאשר האופניים נמצאים בעמידה ניתן לייצב אותם אבל זה נקרא שיווי משקל רופף מכיוון שכל נגיעה קטנה(הפעלת כוח חיצוני בכיוון מקביל לכדור הארץ) תוציא אותם מהאיזון והם יפלו.

לעומת זאת כאשר הגלגל מסתובב בגלל התנע הזוויתי נוצר כוח בכיון כזה שיגרום לגלגל להישאר במצבו.

תראו את זה:

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ארכיון

דיון זה הועבר לארכיון ולא ניתן להוסיף בו תגובות חדשות.

• צור חדש...