סיפורו של לוח שרוף (או: מדוע נעדרתי במשך שבוע שלם) - תמיכה טכנית למחשבים - HWzone פורומים
עבור לתוכן
  • צור חשבון

סיפורו של לוח שרוף (או: מדוע נעדרתי במשך שבוע שלם)

MiniMizer

Recommended Posts

כפי שוודאי שמתם לב, בשבוע האחרון (יום חמישי 14/11 - יום חמישי 21/11) לא הייתי נוכח באתר, לא העלתי חדשות, לא הייתי פעיל בפורומים.. כאילו בלעה אותי האדמה.

כפי שתבינו מיד, הסיבה לכך לא הייתה בשליטתי ועל כן אני מרגיש צורך להביא בפניכם את הסיפור המלא על העדרותי:

ביום חמישי לפני שבוע ישבתי לי בנינוחות על הכסא שלי, אל מול המסך שלי והזזתי את העכבר בעצלות על שולחן העבודה, ללא שום כיוון מוגדר, כפי שאני עושה כשמאוד מאוד משעמם לי.

העכבר משייט לו לאט על גבי שולחן העבודה כאשר לפתע המסך נכבה והמחשב עושה אתחול; 'לעזאזל עם חברת החשמל!' חשבתי, בטח הפסקונת חשמל או משהו... המחשב עשה Boot, ה כמעט עלה ואז שוב - אתחול נוסף.

שוב המחשב עושה Boot, מערכת ההפעלה עולה ו... אתחול.

זה נעשה די מעצבן. כיביתי את המחשב, שלפתי סטיק אחד מתוכו והפעלתי את המחשב, הפעם המערכת עלתה - תוך כדי הצגת ההודעה:

Invalid Boot.INI

\Booting from c:\windows

לפני עליית ה .

אם כן, הכל עלה כרגיל, נכנסתי לאינטרנט, גלשתי קצת ואז שוב אתחול!

כיביתי את המחשב, שלפתי את סטיק הזכרון השני (יש לי שניים של 128mb כ"א) והכנסתי חזרה את הראשון - המחשב נדלק, החל לעשות POST ובאמצע הדרך - אתחול.

כך, לאחר נסיונות שונים ומשונים התנהג המחשב שלי בצורה מוזרה לגמרי - רוב הפעמים הוא כלל לא עשה POST ולמעט הנורה המורה על כך שהלוח מקבל חשמל שום דבר לא נע ולא זע (המאוררים פעלו). בפעמים שבהם הוא כן היה נדלק, הוא היה א)מאתחל בשלב כלשהו (ללא שום דפוס קבוע) לפני עליית ה או ב)מעלה את מערכת ההפעלה ולאחר מכן מאתחל, שוב, בצורה אקראית לחלוטין.

האתחולים קרו גם בביוס (שם גיליתי דבר מעניין: מתח ה 5v שהגיע מהספק עמד על 4.2v במקרה הטוב - דבר שגרם לי לחשוד כי מדובר בספק תקול, אך לעת עתה הנחתי מחשבה זאת בצד).

בכל אחת מהפעמים בהם המחשב נדלק והגיע לשלב עליית ה הופיעה הודעת השגיאה הנ"ל, שהובילה אותי להאמין שמדובר בזכרון תקול.

כיוון שזה היה יום חמישי בערב, ולמחרת אני לומד (וכן החנות בה רכשתי את הזכרונות סגורה ביום שישי) הייתי צריך לחכות עד יום ראשון, שבו מסיבות אחרות לא התאפשר להחליף את כרטיס הזכרון.

Anyway, ביום שלישי בצהריים קיבלתי סוף סוף (לאחר 5 ימים ללא מחשב - לא כל כך נורא כמו שאתם חושבים :P) את הזכרון החלופי.

בשמחה ובששון אצתי רצתי להתקינו בתוך המחשב: הכנסתי את הסטיק, סחטתי את כפתור ה Power, הנורה הירוקה הקטנה נדלקה, המאוררים החלו להסתובב ו... זהו. אין שום תגובה נוספת.

הבנתי שלא מדובר בזכרון, דבר שהפך את הבעיה לסבוכה הרבה יותר.

שלפתי את הלוח מתוך המחשב (יחד עם הספק, שמשום מה סירב להתנתק), הנחתי אותו על המיטה ואז שמתי לב לדבר מעניין למדי, שהסביר את נחיצות השימוש במלחציים בעת ניתוק חיבור החשמל ללוח האם:

ארבעה מהחוטים היו פשוט שרופים והפלסטיק שנמס לא אפשר שליפה של חיבור הספק מתוך הלוח ולאחר השימוש במלחציים, חיבור הפלסטיק שעל הלוח נתלש ממקומו וגילה 4 פינים מפוחמים למדי.

גם החיבור של הספק נשרף בארבעה מוקדים שונים (בדיעבד התגלה כי החוטים שהגיעו למוקדים אלו הם אלו שמספקים את המתח של 5v, מה שמסביר את התופעה של 4.2v שגיליתי קודם לכן) ולכן לא נותרה בידי ברירה אלא לרכוש ספק ולוח אם חדשים (זאת לא לפני שווידאתי שהמעבד פועל - דבר שהתבצע במהירות ובחפזון, אבל התוצאה הייתה מספקת).

קניית הלוח והספק התבצעה היום ( GA-7VAX וספק ג'נרי של Eagle [אין לי כסף לספק של חברה בעלת שם, אני צריך את כולו ל 9700 :P) ולאחר ההרכבה, הלוח הישן שוכב בצד החדר לצד הספק הישן.

כעת, כפי שאתם וודאי מבינים, המחשב פועל כהלכה... כמעט:

הודעת השגיאה שהופיעה בתחילת "התקלה" נשארה כשם שהייתה, למרות שהלוח, הספק ואחד מהזכרונות הוחלפו (אין לי סיבה להאמין כי סטיק הזכרון השני נפגם בצורה כלשהי, אם כי איני פוסל את הדבר - אחרי כל מה שעבר עלי בשבוע האחרון אני פשוט מתעצל לכבות את המחשב [שהפסיק לעשות זאת בעצמו] ולשלוף את אותו סטיק).

שאלתי היא בעצם, ממה נובעת הודעת השגיאה והאם הדבר יכול להשפיע בצורה משמעותית על המערכת שלי?

השערות בדבר הסיבה לשריפת הספק+הלוח יתקבלו גם הן בברכה :)

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

יש לך אל פסק? הייתה לי תופעה דומה שהקפיצה לי את המתח רק בחדר של המחשב , וגיליתי שזה הכבל שמחבר בין האל פסק למחשב, איך שהוא הוא נמס על האל פסג לגמרי, ולא ראיתי את זה. תתחדש על הלוח ועל הספק (ספק כמו שלי )

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

לא הבנתי בדיוק לאיזה הודעה את מתכוון אבל נראה לי שזו זאת:

Invalid Boot.INI

\Booting from c:\windows

אז אם אני יודע נכון זהו קובץ הבוט של הNTLDR ולפי משהוא אומר לך חסר לך הקובץ.....רק אני לא מבין למה בכלל המערכת עולה לך אם אין את הקובץ הזה......

ד"א גם לי נראה לי יש איפשהו ספק כזה...

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

גם לי קרה בדיוק אותו דבר לפני שבוע בערך...

בדיוק אותן תופעות קרו לי, והבעייה הייתה בדיוק אותה בעייה: בחוטים של הספק שמתחברים ללוח אם.

למזלי, עליתי על הבעייה בחוטים לפני שהם נשרפו טוטאלית והרסו גם את הלוח אם, אז הייתי צריך להחליף רק ספק.

בכל מקרה, בקשר להודעת השגיאה:

גם לי הוא הביא את ההודעת שגיאה הזאת. אני מניח שזה בגלל יותר מידי איתחולים לא מסודרים שקרו ואולי פגעו בקבצים של הווינדוס (זאת ההשערה שלי).

אצלי בכל אופן, סריקת שגיאות תיקנה את הקבצים ויותר לא נתקלתי בהודעת שגיאה הזאת.

אם עוד לא ניסית, מומלץ מאוד שתנסה. קח את זה ממישהו שרק לפני שבוע קרה לו בדיוק אותו דבר וזה פתר לו את הבעייה.

דרך אגב, דיברתי על זה פה בת'רד הזה, אם מישהו מעוניין להיזכר בסיפור שלי...

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

בזמן האחרון אני שומע רבות על שריפת מחשבים טוטאלית הנובעת מפיקים פתאומיים של מתח הרשת.

לעיתים זה מסתיים בשריפת ספק בלבד, ולעיתים זה מסתיים בשריפת כל הרכיבים במחשב.

אני משער שהמחשב סבל קפיצה פתאומית של חשמל והוא בעצם הצליח לפגוע בייצוב המתח של לוח האם.

חוטים שרופים מעידים על עומס גבוה במתח VCC שיכול להגיע למספר אמפרים בודדים (שזה גבוהה וגום לחום רב).

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

גם לי היתה בעיה בלוח לפעמים לא היה מזהה לי את ההרד דיסק לפעמים באמצע שאני עובד אם המחשב מראה מסך כחול

בקיצור אחרי שניסיתי להחליף את כל החלקים לשלילת בעיה חומרתית ואחרי שעשיתי פורמט למערכת החלטתי שזה

בעיה בלוח האם וקלעתי בינגו עכשיו לא רק שאין יותר בעיה ולו הקטנה ביותר אלה שהמחשב עובד הרבה יותר מהר

ונראה לי שהלוח הלך בגלל שהיו לי בבית כמה הפסקות חשמל וחיבור מחדש של החשמל מה שגרם לוולט גבוה

ששרף לי את הלוח אני מחר קונה שקע מפצל שמנטרל קפיצות מתח ברקים ועוד עולה כ250 שח שווה לי

יש לי גם מסך lcd של חדש חדש וחבל שיחטוף מכת מתח שתמית אותו .אז בי בינתיים ובהצלחה אם הלוח החדש שקנית :hi:

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

לא שממש המקרה שלי דומה, אבל ספק HEC 300ART עם לוח גיגהבייט SG677 חדשים דנדשים מהקופסא, אחרי שהתקנתי והמחשב עבד יציב יומיים עם prime95 וטסטים של .

אחרי עוד יום של עבודה (והפעם לא מאומצת בכלל, סתם גלישה בנט), בבוקר היום הרביעי, הדלקתי את המחשב, ופוף לא עובד, אחרי כמה שניות שמתי לב שיוצא קצת עשן, פתחתי את המארז וראיתי את ה southbridge מדמם...

כל זאת ללא בכלל..

שימו לב ספק ולוח שעבדו כולה 3 ימים..

בכל אופן, הספק עדיין עבד, אבל החלפתי אותו, ומן הסתם החליפו לי את הלוח בחנות.

העניין שהוא שרף לי 4 2.0A וכרטיס מסך ללא אחריות...

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

זה מעניין מאוד!

איך עלית על זה בדיוק?

אגב, איזה ספק יש לך ואיזה לוח? איזו מערכת הפעלה?

:)

בניגוד לקודמים שהגיבו, לי קרה בדיוק אותו דבר, כמו שכבר אמרתי...

איך עליתי על זה? הנה הסיפור:

לפני כמה זמן, החלטתי לנתק את הצורב מהמחשב שלי. הוא ישן, ואני גם ככה לא משתמש בו. אם אני צריך לצרוב אני מעביר ברשת למחשב של אח שלי וצורב אצלו בצורב המהיר. והסקזי סתם מאט לי את המחשב, אז החלטתי לנתק אותו.

פתחתי את המחשב, ניתקתי את כל החיבורים של הסקזי, ועשיתי בתוך המארז סדר חדש לכבלים (כי הזזתי אותם עם הניתוק) בשביל זרימת אוויר טובה, כולל הכבלים של ה-IDE, והכבלים של הספק.

הפעלתי את המחשב. הכל עבד. סגרתי אותו והמשכתי לעבוד בו כרגיל.

לאחר כמה זמן, המחשב התחיל לעשות איתחולים ללא סיבה, וגם להיתקע ללא שום סיבה. אז פתחתי פה בפורום את הת'רד שלי, והציעו לבדוק אם ההארד-דיסק מחובר טוב. הסתכלתי, וההארד-דיסק נראה מחובר טוב. אבל ליתר ביטחון, ניסיתי לנתק אותו ולחבר אותו שוב.

אחרי שעשיתי את זה, הבעיות הפסיקו לתקופה מסויימת. הייתי סבור שהבעייה נפתרה ע"י חיבור חוזר של ההארד-דיסק. (עכשיו אני יודע שזה לא היה ההארד-דיסק, זה היה הספק. כשניתקתי את ההארד-דיסק, כנראה, הזזתי גם את הכבלים של הספק.)

אז חיברתי את ההארד-דיסק שנית, והיה לי עוד איזה שבוע של שקט.

ואחרי שבוע- שוב... אותם בעיות חוזרות...

אני כבר השתגעתי לגמרי! הייתי בדרך לקנות מחשב חדש וזהו! אבל החלטתי לעשות עוד איזה בדיקה, ולתת למחשב הזה הזדמנות נוספת, לפני שאני עושה הוצאה כזאת.

החלטתי לעבוד איתו יום שלם כשהוא פתוח, כדי שאני אוכל לראות בדיוק מה קורה בפנים.

אז פתחתי אותו, והדלקתי אותו.

כרגיל: נתקע, איתחולים, התופעות הרגילות... זה היה בפרקי זמן של איתחול כל חצי דקה, בערך...

אמרתי לעצמי, אם הוא כבר פתוח, אפשר לשחרר את הכבלים טיפה, שלא יהיו דחוסים כ"כ. כי אין כ"כ חשיבות לזרימת אוויר כשהמחשב פתוח, אז זה לא משנה איפה הכבלים נמצאים.

שיחררתי אותם. והפלא ופלא, עבדתי במשך שעה בערך, והמחשב לא איתחל את עצמו או נתקע! במשך שעה!

ואז נפל לי האסימון. כשהזזתי את הכבלים עכשיו, הפסיקו הבעיות. כשניתקתי את ההארד-דיסק וחיברתי אותו שוב, הזזתי את הכבלים והפסיקו הבעיות לתקופה מסויימת. כשניתקתי את הצורב, והזזתי את הכבלים, התחילו כל הבעיות בכלל! הבנתי שהבעייה היא בכבלים. השאלה היא באיזה.

אז לקחתי טוש, והתחלתי להזיז איתו כל כבל בנפרד, בזמן שהמחשב עובד. התחלתי עם ה-IDE, כי אלו היו הכבלים שהזזתי הכי הרבה, אבל לא קרה כלום. ככה עד שהגעתי לכבלים של הספק. נגעתי בהם, והופ! המחשב איתחל את עצמו. נגעתי בהם שוב, והמחשב איתחל את עצמו שוב.

הבנתי שהבעייה היא בכבלים האלה, אז ניתקתי את הספק, הלכתי לחנות, קניתי ספק חדש, ומאז לא היו לי יותר איתחולים סתמיים.

ההודעת שגיאה שהופיעה לך הופיעה גם לי עד שעשיתי לו סריקת דיסק והוא כתב לי שיש לו קובץ פגום ותיקן אותו.

אני לא זוכר בדיוק איזה ספק היה לי. זה היה אחד מהספקים הפשוטים האלה במאה שקל, לא חברה ידועה או משהו.

אני עובד על פנטיום 3, לוח אם DFI-CA61. מערכת הפעלה Professional.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ארכיון

דיון זה הועבר לארכיון ולא ניתן להוסיף בו תגובות חדשות.

• צור חדש...