Front side bus... in few words what is it - מעבדים, לוחות-אם וזכרונות - HWzone פורומים
עבור לתוכן
  • צור חשבון

Front side bus... in few words what is it

shkaf

Recommended Posts

קודם כל - אל תכתוב 2 הודעות ברצף - אם יש לך משהו להוסיף תערוך את ההודעה האחרונה. תקרא את חוקי הפורום.

בקשר לצוואר הבקבוק - קודם כל צריך לדעת שהכוונה בצוואר בקבוק היא שמידע לא יכול לעבור במהירות/קצב שבו הרכיב השולח/הקולט מסוגל לשדר/לקלוט אותו, מה שגורם להאטת כל המערכת, כיוון שהרכיב המהיר צריך "לחכות" עד שכל המידע הדרוש יגיע אליו.

בהקשר שלנו, הצינור המקשר בין המעבד לשאר הרכיבים (מעשית - לגשר הצפוני) במחשב נקרא FSB, והוא מוגבל בקצב (או המהירות) שבה הוא יכול להעביר מידע בין המעבד לבין שאר רכיבי המחשב מסיבות שונות (בעיקר בגלל ערכת השבבים). במקרה שלך, המעבד מסוגל לקבל נתונים מהלוח בתדר מקסימלי של 400MHz (מעשית התדר אצלך הוא 100MHz, אבל בלוחות עבור מעבדי אינטל, הקצב מוכפל פי 4), למרות שהוא עצמו מסוגל לעבוד ב 2GHz. אם ה"צינור" הזה היה רחב יותר, כלומר אם ה FSB היה גדול יותר, היה ניתן לשלוח למעבד מידע מהר יותר, ובהתאם היית גם מקבל תוצאות חזרה מהר יותר (רק בגלל קצב העברת המידע בין המעבד ללוח, אני מניח שתדר המעבד לא משתנה). ברוב המחשבים כרגע לא ממש מרגישים את צוואר הבקבוק הזה מכיוון שהמחשב לא מייצר כל כך הרבה מידע שיש להעבירו למעבד כך שהוא "יסתום" את ה FSB (במעבדים מרובי ליבות המצב כבר שונה, כיוון שיש צורך בהעברת הרבה יותר מידע בין הלוח למעבד). כמובן שבמקרים בהם יש צורך בשימוש אינטנסיבי במעבד (כמו במשחקים מסויימים או תוכנות שעושות הרבה מאד חישובים), צוואר הבקבוק הזה בהחלט יורגש.

אגב, לסוקט 478 היו 3 דגמים של מעבדים, שכל אחד מהם תמך ב FSB מקסימלי אחר - 400MHz (כמו במקרה שלך, אני מניח), 533MHz ו 800MHz. כמובן שחייבים לוח מתאים שמסוגל להעביר מידע למעבד בקצבים האלו, ולמעשה ככל שהעלו את תדר ה FSB (שוב - יחסית לתדר מעבד קבוע) הביצועים השתפרו.

הערה: החליטו שה FSB הקיים בו נעשה שימוש עבור מעבדי (וגם עבור עד סידרת ה K7 שלה) עובד כך שהוא מגביל (או יגביל בעתיד) את המעבדים שלה, ולכן הם עברו לשיטת תקשורת אחרת בין המעבד ללוח - ה HTT.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

רק חבל כל כך ש הפייבוריטית שלי נרדמה בשמירה. :'(

אני מקווה שיש להם איזה ארנב בכובע שמחכה כבר לצאת!! ומהר - לפני שאני מזמין CORE 2...

על מה בדיוק אתה מדבר? אם אתה מתכוון לזה שהמעבדים של אינטל מציגים כרגע ביצועים עדיפים על המעבדים של , כדאי שתזכור שהמצב היה הפוך עד לא מזמן, כשמעבדי ה A64 לסוגיהם נחשבו עדיפים על מעבדי הפנטיום, ולפני זה - המעבדים של אינטל היו עדיפים על המעבדים של (וכאן זה בעצם נעצר)... בקיצור, כל פעם חברה אחרת מובילה, בהתאם למעבדים שהיא מפתחת.

דבר נוסף - התחושה הכללית היא שאם אינטל לא תמצא בקרוב פיתרון טוב יותר לתקשורת בין המעבד ללוח האם במקום ה FSB הקיים, המעבדים הבאים שלה יציגו ביצועים נחותים מכיוון שה FSB יהווה צוואר בקבוק. מנגד, עברה ל HTT, המגביל את המעבדים הרבה פחות, ולא רק זה - היא ממשיכה לפתח את הטכנולוגיה הזו, ולמעשה גירסה 3 של ה HTT אמורה לצאת עם סוקט AM3 או +AM2 (לא בדיוק בטוח).

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

(מעשית התדר אצלך הוא 100MHz, אבל בלוחות עבור מעבדי אינטל, הקצב מוכפל פי 4),

את זה לא ידעתי. אני רואה שיש לך ידע טוב בנושא, אז יש לי כמה שאלות שאני לא מבין, ואני ישמח אם תענה לי.

1. בקונרו לדוגמה, הבאס הוא 266, כלומר 266X4=1066... אם יהיו לי שני סטיקים של DDR2 533 הם יעבדו בבאס של 1066 לפי מה שהבנתי, איך זה ?

2.איך זה עובד הבאס ב- ? אם לדוגמה יש לי אטלון 3800X2 במהירות באס 200 (200X10), הבאס גם 800, אז גם ב- זה מוכפל למעשה ב- 4 ?

-3. אם במצב שכתבתי בשאלה 2 אני יעבוד אם שני סטיקים של 667 לדוגמה, אז הבאס שלי יוגבל ל-667 רק בגלל הסטיקים של הזכרונות ?

תודה.

לירן

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

1. מעבר לתדר (אגב המעשי ב-DDR2-533 הוא 266MHz, והאפקטיבי הוא 533), יש את רוחב המילה, כלומר כמה ביטים של מידע מועברים כל פעימת שעון

הכפלה של שניהם נותנת את רוחב הפס לשנייה.

2. ב- יש מכפלה ייעודית לכך (עומדת על x4 בסוקט 754, ועל x5 מאז), ובנוסף הוא מוכפל פי 2 (הוא בדומה לזכרונות, לעומת QDR ב-FSB של אינטל)

מה שנותן בסופו של דבר תדר אמיתי של 800/1000MHz ואפקטיבי של 1600/2000MHz

3. אין קשר

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

אני לא אומר שאתה לא יודע, או לא מבין או משהו כזה, כי אני יודע שאתה יודע על מה אתה מדבר. פשוט אני לא הבנתי כלום בערך מהתשובות שלך לשאלות שלי...

smalul - אם אתה תוכל לנסות לענות לי על השאלות בצורה שאני יבין - אני ישמח.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

2. ב- יש מכפלה ייעודית לכך (עומדת על x4 בסוקט 754, ועל x5 מאז), ובנוסף הוא מוכפל פי 2 (הוא בדומה לזכרונות, לעומת QDR ב-FSB של אינטל)

מה שנותן בסופו של דבר תדר אמיתי של 800/1000MHz ואפקטיבי של 1600/2000MHz

לא נכון, ה-HTT הוא פשוט סימטרי (ויש הבדל גדול בין קישור סימטרי לבין ההכפלה של DDR)

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

את זה לא ידעתי. אני רואה שיש לך ידע טוב בנושא, אז יש לי כמה שאלות שאני לא מבין, ואני ישמח אם תענה לי.

1. בקונרו לדוגמה, הבאס הוא 266, כלומר 266X4=1066... אם יהיו לי שני סטיקים של DDR2 533 הם יעבדו בבאס של 1066 לפי מה שהבנתי, איך זה ?

עבור מעבדי אינטל, ה BUS (שהוא התדר הבסיסי) אכן מוכפל פי 4 (זה נקרא QDR אם אני לא טועה), אבל עבור זיכרונות DDR ה BUS מוכפל רק פי 2. זאת אומרת שעבור מעבד Core 2 Duo וזיכרון DDR2 שעובדים ביחס 1:1 במהירות סטוק, תדר ה BUS יהיה 266MHz, תדר ה FSB יהיה 1066MHz (מוכפל פי 4) ותדר הזיכרון יהיה 533MHz (מוכפל פי 2).

1. מעבר לתדר (אגב המעשי ב-DDR2-533 הוא 266MHz, והאפקטיבי הוא 533), יש את רוחב המילה, כלומר כמה ביטים של מידע מועברים כל פעימת שעון

הכפלה של שניהם נותנת את רוחב הפס לשנייה.

מה שליאור רוצה לומר כאן, אם אני לא טועה, מתייחס למה שקרוי "ערוץ כפול", שם רוחב המילה לזיכרון מוכפל פי 2 (מ 64 ביט ל 128 ביט).

רק לצורך הסבר כללי - רוחב פס מתייחס לכמות המידע לזמן שאתה מקבל. הקבלה לזה תהיה כביש עם X נתיבים, כשמהירות כל מכונית היא V (מהירות קבועה). ביציאה מהכביש הזה, בכל רגע נתון יעברו X*V מכוניות, וזהו למעשה ההספק של הכביש. אם תכפיל את מספר הנתיבים, יכולו לעבור פי 2 מכוניות באותו זמן, וההספק של הכביש יוכפל. כאשר מדובר על זיכרון, מהירות המכוניות היא מהירות הזיכרון, ומספר הנתיבים הוא רוחב המילה של הזיכרון.

לזיכרון של ימינו יש רוחב מילה של 64 ביט, שהם 8 בתים, כלומר רוחב הפס של זיכרון DDR שעובד בתדר אפקטיבי של 533MHz הוא כ4200MB/s (מעשית פחות, החישוב האמיתי הוא 533000000 הרץ כפול 8 בתים, ואז לחלק 1048576, שזה 1M, ואז מתקבל רוחב פס של כ 4066MB/s). כאשר משתמשים בערוץ כפול, המעבד יכול לגשת לשני מודולי זיכרון במקביל, ולמעשה רוחב המילה הוא 128 ביט, ואתה (אמור) לקבל רוחב פס כפול וביצועים יותר טובים.

2.איך זה עובד הבאס ב- ? אם לדוגמה יש לי אטלון 3800X2 במהירות באס 200 (200X10), הבאס גם 800, אז גם ב- זה מוכפל למעשה ב- 4 ?

ב השיטה שונה לגמרי - אין להם BUS, אלא יש להם את ה HTT, שהוא ערוץ המקשר בין המעבד ללוח האם. רוחב המילה של ערוץ זה קטנה יותר (16 ביט אם אני זוכר נכון), אבל הוא עובד בתדר גבוה יותר, שהוא כיום 2000MHz, אבל ערוץ זה לא מעביר מידע בין הזיכרון למעבד, ולזיכרון יש ערוץ נפרד שמקשר אותו למעבד.

גם כן יש תדר בסיסי (שהוא כמו ה BUS) שהוא 200MHz, ומכפלת HTT שביחד קובעים את תדר ה HTT. בד"כ המכפלה היא 5, וכך מתקבל תדר HTT של 2000MHz (כמו שליאור אמר, בסוקט 754 המכפלה הייתה 4, ולכן תדר ה HTT היה 1600MHz).

הזיכרון עצמו עובד תמיד ביחס של 1:1 מול המעבד, אבל החישוב שלו הוא קצת אחרת - קודם יש להגיע למהירות המעבד הסופית (שהיא מכפלת התדר הבסיסי במכפלת המעבד), ואז לחלק את המהירות הזו במחלק הזיכרון (נקבע בביוס, אבל לא תמיד מתקבל המחלק שקובעים, כיוון שהמעבדים יודעים לעבוד רק עם מחלקי זיכרון שלמים). בכל מקרה, גם עבור מעבדי רוחב המילה לזיכרון בערוץ בודד היא 64 ביט ועבור ערוץ כפול היא 128 ביט, ובכך יוצא שרוחב הפס של הזיכרון הוא מכפלת תדר הזיכרון כפול רוחב המילה (בדיוק כמו באינטל).

-3. אם במצב שכתבתי בשאלה 2 אני יעבוד אם שני סטיקים של 667 לדוגמה, אז הבאס שלי יוגבל ל-667 רק בגלל הסטיקים של הזכרונות ?

הזיכרון במעבדי AMD לא מגביל בכלל את תדר ה HTT, מכיוון שאין קשר ישיר בינהם. תדר ה HTT יהיה תמיד 2000MHz (במידה ואתה עובד במצב סטוק), ותדר הזיכרון נקבע ע"י המחלק ותדר המעבד. תדר הזיכרון המקסימלי משפיע על מחלק הזיכרון בלבד (ככל שהזיכרון "איטי" יותר, מחלק הזיכרון יהיה גדול יותר), וכמו כן תדר המעבד לא משתנה כתלות בתדר הזיכרון, אלא רק להיפך.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ארכיון

דיון זה הועבר לארכיון ולא ניתן להוסיף בו תגובות חדשות.

• צור חדש...