מספר שאלות ועצות **חדש בתחום** - תכנות - HWzone פורומים
עבור לתוכן
  • צור חשבון

מספר שאלות ועצות **חדש בתחום**

nimrodh

Recommended Posts

שלום פורום שפות תיכנות :hi:,

אני מעוניין להתחיל ללמוד C, לעולם עוד לא נגעתי בתחום שפות התיכנות. (אין לי שום ידע מוקדם, יש לי ידע מצוין במחשבים אבל בתחום הזה לא נגעתי).

עכשיו יש לי כמה שאלות:

1. האם זה נכון להתחיל ללמוד C כדבר ראשון?

2. הלכתי לסטימצקי לחפש ספר לימוד לשפה C, הבחורה אמרה לי שיש 3 הוצאות עיקריות לספרים הנ"ל (בעברית כמובן), אמרתי לה שאני הולך צריך להתייעץ לפני שאני בוחר מאיזה הוצאה לקנות. (להתייעץ איתכם ;) ) איזה ספר מומלץ והאם שווה קודם כל להתחיל ללמוד ממדריכים או פורומים באינטרנט לפני קניית ספר? (בעברית כמובן).

3. אני מעוניין לעשות 5 יחידות מחשבים, מה לומדים שם? כי אני רוצה לבוא גם קצת מוכן מראש.

בתודה, נמרוד :xyxthumbs:

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

• תגובות 41
  • נוצר
  • תגובה אחרונה

אני מציע לך לבדוק מה תלמד שנה הבאה, כי יש בתי ספר שמלמדים פסקל ויש בתי ספר שמלמדים C

אז "חבל" שתלמד C ואז בבצפר יהיה לך פסקל, זה יגרום לבלבול לפי דעתי..

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

להפך הוא יקבל ניסיון והסבר מתחום שני.

חוץ מזה בבגרות תהיה לו אלטרנטיבה נוספת :silly:

אני לומד בבית ספר פסקל (שטויות, חרא של דבר) ומתכנן לקנות ספר של C להתחיל ללמוד את זה, JAVA אני יודע בסיס אבל אולי בעתיד לעומק.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

אני אתחיל ואני אגיד לך שאם אתה רוצה לעסוק בתיכנות מומלץ שתתרחק ממגמת מחשבים בתיכון (את המשפט הזה אמר לי ראש המחלקה למדעי המחשב באוניברסיטת בר-אילן שהיה בזמנו גם אחראי על כל תוכנית הלימוד של מדעי המחשב במשרד החינוך). בד"כ תבוא לך מורה רוסיה שבקושי מדברת עברית, ועוד יודעת פחות על תיכנות ותגיד לך שDOS נקרא ככה כי המציא אותו חרדי מבני ברק (נשבע לך, סיפור אמיתי). בתיכון קח תמגמה 5 יחידות הכי קלה/ עם הכי הרבה כוסיות. במילא, לאף מוסד אקדמאי לא משנה מאיזה מקצוע ה5 יחידות שלך (למיטב ידעתי גם לא לצבא).

בתיכון שלי הייתה מגמה של טכ"ם (10 יחידות מחשבים) ואני חייב להגיד לך שמתוך 20 אנשים שהכרתי שם רק 2 רוצים לעסוק היום בתכנות.

אני עשיתי בגרות בפיזיק ורובטיקה(פיזיקה מעניין, - קל) ועכשיו אני מסיים תואר ראשון במדעי המחשב, עם כל כוונה לעבוד בתעשייה.

עכשו בקשר לספר. אם אתה רוצה ספר טוב שיממש אותך גם אח"כ אז הספרים של המרכז להדרכה 2000 הם מאד מומלצים. הבעיה איתם היא שהם לא נועדו לממש מתחילים. אני ממליץ לך ללכת לחנות ולחפש ספר עם המון דגמאות. ככה קל יותר להתחיל. בכלל תתחיל לקרוא כמה ספרים ותראה למה אתה מתחבר.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

להפך, לימוד במגמת מדעי המחשב תפתח לו דלתות. זה עוזר גם בצבא, לכל תלמידי מדעי המחשב יש הזדמנות להתקבל לחיל המודיעין. כמובן שאפשר ללמוד שפות נוספות במקביל.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

לפי דעתי תעזוב רגע את הבית ספר ותילמד עצמונית תיכנות

אם אתה רוצה לילמוד מדעי המחשב בהצלחה

אבל אני לא חושב שזה צריך להיות השיקולים של אם לילמוד תיכנות או לא לילמוד תיכנות

ואני בהחלט הייתי ממליץ להתחיל עם C מכיוון שרוב השפות המדורניות היום(Java,C#) מתבססות עליה

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

אני אתחיל ואני אגיד לך שאם אתה רוצה לעסוק בתיכנות מומלץ שתתרחק ממגמת מחשבים בתיכון (את המשפט הזה אמר לי ראש המחלקה למדעי המחשב באוניברסיטת בר-אילן שהיה בזמנו גם אחראי על כל תוכנית הלימוד של מדעי המחשב במשרד החינוך). בד"כ תבוא לך מורה רוסיה שבקושי מדברת עברית, ועוד יודעת פחות על תיכנות ותגיד לך שDOS נקרא ככה כי המציא אותו חרדי מבני ברק (נשבע לך, סיפור אמיתי). בתיכון קח תמגמה 5 יחידות הכי קלה/ עם הכי הרבה כוסיות. במילא, לאף מוסד אקדמאי לא משנה מאיזה מקצוע ה5 יחידות שלך (למיטב ידעתי גם לא לצבא).

בתיכון שלי הייתה מגמה של טכ"ם (10 יחידות מחשבים) ואני חייב להגיד לך שמתוך 20 אנשים שהכרתי שם רק 2 רוצים לעסוק היום בתכנות.

אני עשיתי בגרות בפיזיק ורובטיקה(פיזיקה מעניין, - קל) ועכשיו אני מסיים תואר ראשון במדעי המחשב, עם כל כוונה לעבוד בתעשייה.

עכשו בקשר לספר. אם אתה רוצה ספר טוב שיממש אותך גם אח"כ אז הספרים של המרכז להדרכה 2000 הם מאד מומלצים. הבעיה איתם היא שהם לא נועדו לממש מתחילים. אני ממליץ לך ללכת לחנות ולחפש ספר עם המון דגמאות. ככה קל יותר להתחיל. בכלל תתחיל לקרוא כמה ספרים ותראה למה אתה מתחבר.

בגלל זה רציתי לבוא עם ידע מוקדם על השפה שילמדו אותי בביצפר.

כי אם אני אדע מראש 40% מהחומר של הבגרויות, הכול כבר ילך לי חלק ואז אני לא אראה את זה כסיוט.

אם אני אתחיל מ0, סביר להניח שיהיה קשה ללמוד מהמורה הרוסייה ואז ימאס לי מהתחום לגמרי..

אני מסתובב פה בפורום ורואה שיש מלא שפות:

C , C++, פייתון, פרל , רובי, #C , ועוד מלא (SQL, HTML ועוד ועוד....).

למה יש כלכך הרבה? התוכנות הכי "מורכבת" עם מה בונים? מה ההבדלים בעיקרון?

אני מבולבל לגמרי.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

HTML זה לא שפת תיכנות זו שפה המגדירה לדפדפן איך להציג אתר.

SQL זה שפת DATABASE כל יישום כמעט משתמש בDATABASEים אבל אתה לא צריך להתעסק עם זה עכשיו, זה גם לא כזה מסובך.

פייתון, פרל ורובי הם שפות סקריפטים - הם שפות מאד מאד חזקות עם מנגנוני ביטויים רגולרים מאד חזקים.

c++ JAVA C# הם שפות תיכנות מונחות עצמים, הם כולם מאד חזקות ורב התוכנות בעולם מפותחות כיום איתם. אתה יכול לראות את זה גם בעיתון במודעות דרושים.

הסיבה שכולם אומרים לך ללמוד C היא שC# C++ וJAVA מבוססות על C. אם אתה יודע לכתוב קוד בC לעבור לשפה מונחת עצמים זה 10 שעות עם ספר טוב.

ההבדלים בין שפות תכנות הם רבים מאד ויש קורס שלם באוניברסיטה על זה. בעיקרון כל שפות התיכנות הם שקולות - כל דבר שאתה יכול לבנות בC אתה יכול לבנות בפרולוג או האסקל (2 השפות האלה מאד מאד שונות מC ולא ממליץ לך להתחיל איתם). אבל כל שפה טובה למשהו אחר.

למשל היום יישומים שכתובים בC הם בד"כ יישומים שזמן הריצה מאד מאד חשוב בהם כמו וכאלה. לעומת זאת JAVA היא שפה שקל מאד לפתח בה (יש מחקרים שאומרים שלכתוב תוכנית בJAVA לוקח חצי מהזמן בC), אבל יש פגיעה בזמן הריצה כי JAVA פחות יעילה.

בקיצור - תתחיל בC.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

טוב, קצת תיקונים לגבי כל מני דברים שאנשים אומרים כאן, לא בהכרח בשום סדר של חשיבות:

לימודי מחשבים בבית ספר

בגדול, זה תלוי איפה אתה נופל. יש בתי ספר שלוקחים את המחשבים והרובוטיקה ברצינות, אך הרוב לא.

זה נכון שהסיכוי לאיתור לתפקידי מחשבים בצבא (אם זה מה שאתה רוצה!) גדול יותר אם למדת מדעי המחשב, אבל גם זה לא בטוח. בכל מקרה רוב המקומות הטובים בצבא למתכנתים לא יקחו סתם אנשים שלמדו בבית-ספר מחשבים, אלא אנשים שגם תכנתו עצמאית ולמדו עצמאית.

כדאי לך מאוד ללמוד עצמאית תכנות, זה מעניין ולדעתי מועיל - גם בחיים, גם בצבא וגם בעבודה. לדעתי לא כדאי לך ללמוד פסקל. נשארו מעט מקומות שעדיין עובדים עם השפה הזו, וברובם עובדים עם משהו שנקרא Delphi שאמנן דומה לפסקל אבל לא ממש.

לדעתי תלמד C, C++ או C#. יש לזה יותר ערך בשוק העבודה ובצבא, וזה יקל עליך מאוד בלימודים אקדמאים אם תבחר בהם.

לגבי C ו-C++

זה נכון שאתה יכול ללמוד את חלק הארי של הסינטקס בכמה שעות ואפילו לתכנת "עם מחלקות", אבל ברגע שאתה יודע שפה כלשהי זה נכון לגבי כל השפות שדומות לה. ההבדלים בין C ו-C++ הם עמוקים בהרבה ממה שנראה בהתחלה. למזלך אפשר ללמוד אותם תוך כדי עבודה וצבירת נסיון עם C++. השפה מאפשרת לך להשתמש רק בתכונות הרצויות לך.

דרך אגב, לא ראיתי שום ספר C++ טוב בעברית. מצער.

לגבי לימודים אקדמאים

יש טעות נפוצה הגורסת שכאשר אתה לומד מדעי המחשב אתה לומד תכנות. זה ממש לא נכון (לפחות בטכניון). אתה לומד שם משהו בסיסי מאוד שבקושי ישרת אותך בזמן הלימודים. ברוב הקורסים אין תרגילים המהווים תכנות ממשי, ובאלה שיש לא פעם נדרשת רמה גבוהה יותר מזו שהתרגלת אליה בקורסים הבסיסיים. בקיצור כדאי מאוד להגיע כבר עם נסיון בתכנות ב-C.

חשיבות הבגרות (לפחות בטכניון)

לפחות בטכניון, יש חשיבות גדולה מאוד לבגרויות ריאליות, אשר המשקל שלהם גדול יותר בחישוב הסכם (ציון הכניסה).

כמו כן, ללא קשר לסכם, כדאי ללמוד פיסיקה 5 יחידות אחרת תצטרך (בטכניון) ללמוד קורסי השלמה בפיסיקה. כן, גם אם תלמד מדעי המחשב.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

דרך אגב, לא ראיתי שום ספר C++ טוב בעברית. מצער.

בC++ יש ספר פשוט מעולה של המרכז להדרכה 2000 שכולל גם תיעוד מלא של הSTL, שאר הספריות ו200 עמודים על DESGIN PATTERNS.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

בC++ יש ספר פשוט מעולה של המרכז להדרכה 2000 שכולל גם תיעוד מלא של הSTL, שאר הספריות ו200 עמודים על DESGIN PATTERNS.

אני שמח לשמוע ומקווה שזה נכון. איך הוא נקרא?

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ארכיון

דיון זה הועבר לארכיון ולא ניתן להוסיף בו תגובות חדשות.

• צור חדש...