מרכז היקום - עמוד 2 - מדע וטכנולוגיה - HWzone פורומים
עבור לתוכן
  • צור חשבון

מרכז היקום

איסתרא בלגינא

Recommended Posts

• תגובות 140
  • נוצר
  • תגובה אחרונה

משתתפים בולטים בדיון

משתתפים בולטים בדיון

אז מה בעצם מונע מאיתנו לנוע בזמן? עיקרון האי וודאות? יענו שאם אתה רוצה להיות בזמן מסויים אז אתה יכול, רק שאתה לא תדע איפה אתה?

הרי מבחינת המתמטיקה יש מספיק נוסחאות, משוואות וידע לגבי מימד הזמן...

מעבר למגבלה טכנולוגית, יש לנו מגבלה תפיסתית שמקשה עלינו להתייחס לזמן כאל מימד.

לפי תיאורייה שלי, יש יצורים שנעים במימד הזמן באותה טבעיות בה אתה נע במרחב תלת-מימדי.

ועדיין לא למדת להשתמש בגוגל? 8)

הוא נמצא רחוק בקצה של הפיירפוקס. :P

בסדר, איפה על פני הבלון נמצאת הנקודה בה הבלון היה כשהתחילו לנפח אותו?

בלון זה לא דוגמה הכי טובה, אבל אפשר לומר כי הנקודה בה הוא החל היא המרכז שלו (בפנים).

בהנחה ואני קצת מוגבל, אז מה בדיוק הממבו ג'מבו הזה אומר בעברית פשוטה? :s05:

המרחב כפי שידוע לנו הוא אינסופי. זה לא אומר שאין לו גבולות. עזוב, זה מסובך מידי בשבילי - לא רק שהיקום הוא ארבע מימדי, הוא בכלל לא [glow=red,2,300]אוקלידי[/glow]!

למה אתה מבלבל אותו עם מילים מפוצצות? :nono:

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

אני מתחיל להבין למה איסתרא חותר מבחינתנו אנו חיים על פני ה"מעטפת" של היקום ולכן כל נקודה היא מרכז?

ייש לי שאלה לגבי הטענה שהיקום מתפשט מהר יותר ממהירות האור

איך ייתכן שהיקום מתפשט יותר מהר ממהירות האור ואנו עדיין יכולים לראות גלקסיות מרוחקות?

הרי אם ההתפשטות מהירה יותר אנו מתרחקים מהגלקסיות מהר יותר ממהירות האור הוא לא אמור להשיג אותנו אני לא מבין את זה

מישהו יכול להסביר את זה במילים פשוטות (ידע מאוד מאוד מוגבל בפיזיקה)

:nixweiss:

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

שאלה מעניינת. אני לא חושב שזה קשור לעקרון אי הוודאות, שעובד רק ברמות תת אטומיות. עד כמה שאני יודע, למעט החוק השני של התרמודינמיקה אין שום דבר פיזיקלי שמונע מסע בזמן. טוב, אולי גם החוק הראשון של התרמודינמיקה, אבל על זה לא הייתי חותם.

אבל זה משהו שכדאי לברר עם פיזיקאי.

השני זה זה עם האנטרופייה, לא?

איך הוא מגביל את התנועה בזמן?

אני מתחיל להבין למה איסתרא חותר מבחינתנו אנו חיים על פני ה"מעטפת" של היקום ולכן כל נקודה היא מרכז?

איך ייתכן שהיקום מתפשט יותר מהר ממהירות האור ואנו עדיין יכולים לראות גלקסיות מרוחקות?

הרי אם ההתפשטות מהירה יותר אנו מתרחקים מהגלקסיות מהר יותר ממהירות האור הוא לא אמור להשיג אותנו אני לא מבין את זה

אתה רואה את הגלקסיות איפה שהן היו כשהאור יצא מהן... אתה לא רואה אותן בlive...

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

מרכז הבלון לא נמצא על פני הבלון. איפה על פני הבלון נמצאת הנקודה בה התחילה ההתפשטות?

התשובה היא שההתפשטות התחילה בכל נקודה על פני הבלון.

השאלה שלך לא נכונה. ההתפשטות של הבלון החלה מהמרכז שלו (בתוך הבלון).

בכל מקרה, הדוגמה שלך לא טובה מכיוון שבניגוד לבלון, היקום לא התפשט ממעטפת שהתנפחה, אלא מנקודה מסויימת שהתפוצצה.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

בקשר למימד הזמן, לפחות אחורה אי אפשר לנוע, ואנחנו יודעים שיש כיווניות ברורה לזמן

בפיסיקה אלמנטירית יש עיקרון שנקרא CPT violation שגורם לתהליכים להתרחש ב"כיוון מסוים"

בצורה פשוטה יותר- כשמביטים על היקום, רואים שהזמן נע בכיוון מסויים

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

השאלה שלך לא נכונה. ההתפשטות של הבלון החלה מהמרכז שלו (בתוך הבלון).

בכל מקרה, הדוגמה שלך לא טובה מכיוון שבניגוד לבלון, היקום לא התפשט ממעטפת שהתנפחה, אלא מנקודה מסויימת שהתפוצצה.

מרכז הבלון לא נמצא על פני הבלון, לכן שלאלה ששאלתי אין משמעות. באותה מידה לשאלה שלך אין משמעות.

כמובן שהדוגמה לא זהה! הבלון הוא הפשטה דו מימדית של מרחב תלת מימדי, התפיסה (שלך) את היקום היא הפשטה תלת מימדית של מרחב ארבע מימדי. אבל המסקנה זהה - כפי שאי אפשר להצביע על נקודה על פני הבלון בה התחילה ההתפשטות, כך אי אפשר להצביע על נקודה במרחב בה החלה ההתפשטות.

אבל למה להתווכח? אמרת שמצאו את מרכז היקום. זה הזמן לספק קישור. נוע נוע, סוף.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

בא לך לקפוץ לאתמול ולמנוע מעצמך לקנות חלב מקולקל? אתה לא יכול. בבקשה, דוגמה מוזהבת.

וכל הקטע הזה כרגע נשגב מבינתינו, אנחנו לא יודעים אפילו אחוז אחד על ההתפשטות של היקום, מה קרה בעבר, ומה יקרה

כרגע הכל השערות.

ומה שמעניין אותי גם הוא- היקום מתרחב ומתפשט. אבל לאן? על פי ההיגיון חייב להיות משהו מחוץ ליקום שיכיל את היקום. אבל מצד שני, היגיון הוא דבר מוגבל מדי.

אתם חושבים שאולי מחוץ ליקום יש איזשהו מימד אחר שאפילו קונספציה שלו אנחנו לא מסוגלים לקבל? מעורר תהיות....

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

לדוגמא החוק השני של התרמודינמיקה, יש לו כיווניות ברורה, האנטרופיה של המערכת גדלה עם הזמן, מכיוון שהאנטרופיה סביבינו הולכת וגדלה אנחנו יודעים שהזמן מתקדם לכיוון מסוים

לדוגמא הזו יש ניסוח מקיף יותר עם משוואות והכל בפיסיקה אלמנטרית

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

למה היקום צריך להתרחב למקום כלשהו? היקום הוא מה שמגדיר את המקום בשבילנו, אז הוא פשוט מתרחב.

אם, כמו שאומרים פה, היית חי בתוך בלון, בלי יכולת לצאת, והבלון היה מתרחב במהירות האור, הרי שלא היית

יודע לאן, אבל הוא עדיין מתפשט.

נכון, זה לא פותר את השאלה, אבל לא בטוח שאפשר לפתור את השאלה

וזה שאתה לא יכול לקפוץ לאתמול ולמנוע מעצמך לקנות חלב מקולקל לא אומר שאי אפשר לעשות את זה

אלא שאנחנו לא יודעים לעשות את זה

לפני 150 שנה לא ידעו לבנות , אבל זה לא אומר שלא יכלו לעשות את זה, אם היה את הידע

בשביל להוכיח שאי אפשר לנוע בזמן, צריך להוכיח את זה, לא להראת שאנחנו לא מצליחים

וכמו שאמרת בהמשך ההודעה, זה שמבחינה לוגית אי אפשר, לא אומר שאי אפשר

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

מנקודת המבט שלנו, אנחנו לא נעים ושאר הגלקסיות מתרחקות מאיתנו. הקרובות יחסית אלינו מתרחקות לאט והרחוקות יותר מהר. אבל לא משנה כמה מהר הן מתרחקות, המרחק שלהן מאיתנו עדיין סופי ולכן האור שנפלט מהן יגיע אלינו ביום מן הימים.

היקום הוא בן כ- 14 מיליארד שנים, כלומר אנחנו יכולים לראות גלקסיות שנמצאות לכל היותר 14 מיליארד שנות אור מאיתנו, או, ליתר דיוק, גלקסיות שהיו במרחק של 14 מיליארד שנות אור לפני 14 מיליארד שנים. לפי מודל התפיחה הקוסמית של המפץ הגדול, המודל שכרגע שולט, היקום הרבה יותר גדול - ישנם חלקים שלו שהם כל כך רחוקים שאנחנו עדיין לא יכולים לראות אותם.

משהו לא מסתדר לי בדוגמא עם הלחם צימוקים, אם הייתי שם צימוק במרכז הכיכר לחם(נצא מתוך נקודת הנחה שהכיכר מלבנית) והכיכר גודלת בכול כיוון באופן שווה - האם הצימוק במרכז לא יישאר במרכז לאורך כול תהליך הגדילה ?

נכון, לכן אני מעדיף את דוגמת הבלון על פני דוגמת הלחם.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

לדוגמא החוק השני של התרמודינמיקה, יש לו כיווניות ברורה, האנטרופיה של המערכת גדלה עם הזמן, מכיוון שהאנטרופיה סביבינו הולכת וגדלה אנחנו יודעים שהזמן מתקדם לכיוון מסוים

לדוגמא הזו יש ניסוח מקיף יותר עם משוואות והכל בפיסיקה אלמנטרית

אומנם עבר זמן מאז שלמדתי טרמו, אבל אני עדיין זוכר שאין שום איזכור לזמן בחוק השני...

האנטרופיה גדלה, אבל לא בקצב קבוע (תלוי בתהליכים...), אז אני לא מבין איך אפשר לשייך את זה לזמן :nixweiss:

למה היקום צריך להתרחב למקום כלשהו? היקום הוא מה שמגדיר את המקום בשבילנו, אז הוא פשוט מתרחב.

אם, כמו שאומרים פה, היית חי בתוך בלון, בלי יכולת לצאת, והבלון היה מתרחב במהירות האור, הרי שלא היית

יודע לאן, אבל הוא עדיין מתפשט.

נכון, זה לא פותר את השאלה, אבל לא בטוח שאפשר לפתור את השאלה

וזה שאתה לא יכול לקפוץ לאתמול ולמנוע מעצמך לקנות חלב מקולקל לא אומר שאי אפשר לעשות את זה

אלא שאנחנו לא יודעים לעשות את זה

לפני 150 שנה לא ידעו לבנות , אבל זה לא אומר שלא יכלו לעשות את זה, אם היה את הידע

בשביל להוכיח שאי אפשר לנוע בזמן, צריך להוכיח את זה, לא להראת שאנחנו לא מצליחים

וכמו שאמרת בהמשך ההודעה, זה שמבחינה לוגית אי אפשר, לא אומר שאי אפשר

התחום בפיסיקה שאנחנו מדברים עליו פשוט בכמה סידרי גודל יותר מסובך מבניית . בבניית מטוס אתה משתמש בפיסיקה שהמוח שלך מסוגל להבין, מבחינה ניורולוגית ופסיכולוגית. מכניקה קוואנטית ושאר ההמצאות של בולצמן, שרדינגר, איינשטיין ושות' פשוט לא נכנסות להגדרה של "השכל היישר" או "היגיון"

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ארכיון

דיון זה הועבר לארכיון ולא ניתן להוסיף בו תגובות חדשות.

• צור חדש...