מדריך OC הגדול מאת BUNG - מעודכן נכון ל9.4.06 - אוברקלוקינג וקירור - HWzone פורומים
עבור לתוכן
  • צור חשבון

מדריך OC הגדול מאת BUNG - מעודכן נכון ל9.4.06

BUNG

Recommended Posts

שלום וברוכים הבאים למדריך הOC הגדול!

החלטתי לעשות מדריך ענק אחת ולתמיד שיכלול הכל.

כל הצעות וכל רעיונות לשיפור יתקבלו בברכה, נא לפנות אלי בפרטי או להשאיר הודעה על גבי הדיון עצמו.

דבר ראשון אני רוצה לפתוח ולהגיד שכל שינוי לפי מדריך יהיה על אחריות המשתמש בלבד, כל נזק שיגרם על ידי OC שנעשה ע"י המדריך הזה הוא לא באחריות כותב המדריך! תזהרו עם כל שינוי ותזכרו, הרסתם נדפקתם!

אז ככה, קודם קצת שאלות ותשובות.

ש. מה צריך לOC?

ת. מחשב עובד, בשביל OC לא צריך יותר ממחשב עובד כי לכל רכיב מאז ומתמיד אפשר היה לעשות OC בדרך כזאת או אחרת.

ש. מה זה תזמונים?

ת. את התשובה לזה אפשר למצוא כאן http://hwzone.co.il/community/index.php?topic=169864.msg1446956#msg1446956

ש. מה זה BUS?

ת. התדר הבסיסי של כל וכל רכיב אחר. שמעלים את הBUS של הלוח כל BUS אחר עולה איתו אוטומטית.

ש. מה זה FSB\HTT?

ת. אלו דרכי התקשורת בין המעבד לבין הגשר הצפוני. אצל החל מA64 קוראים לזה HTT ואצל וAMD עד A64 קוראים לזה FSB (Front Side Bus)x

ש. הנני רוצה לקנות מחשב במיוחד לOC, מה עלי לחפש קודם כל?

ת. הרכיבים המומלצים:

AMD:

הלוחות אם המומלצים ביותר הם לוחות הDFI LP או הDFI INFINITY, שני הסדרות האלה נחשבות לטובות ביותר היום לOC.

כמובן שגם לוחות שונים של EPOX וASUS וגם כן יהיו מצויינים.

הלוח הכי מומלץ וגם לדעתי הכי מפורסם זהו ה DFI LANPARTY UT nF4 Ultra-D.

כמובן זה לא הלוח הכי טוב לOC אבל הוא בהחלט מצויין ובזמנו המון שיאים נשברו דווקא עם הלוח הזה...

הלוח הזה כמו כל לוחות מסדרת הLP נותנים מתחים אדירים של עד 4V לזיכרונות, שזה כמובן מצויין מזיכרונות מבוססים BH5.

כעיקרון זהו לוח נורא אמין וטוב, ולעומת הלוחות הכי טובים בשוק הוא גם זול...

המחיר הממוצע שלו עומד על 700-750 שח.

הלוח הכי טוב שקיים היום זהו ה LANPARTY UT NF4 -DR גם כן של DFI.

ההבדל ביונ לבין הULTRA D הוא על הנייר רק הSLI כמובן שבאמת יש גם הבדלים בביוס ועוד כל מיני פיצ'רים שנותנים לו המון בOC.

עוד לוחות מומלצים הם Asus A8N sli premium ,Asus A8N32 Deluxe ,EPOX EP-9NPA+Ultra , AN8U ויש גם כן את הTForce ak BIOSTAR והAsRock 939DUAL שאחרי ביוס פרוץ עושה פלאים. ויש עוד שונים ורבים...

INTEL:

אצל זה הרבה יותר פשוט, כל מה שצריך למצוא זה לוח מבוסס אחד מהצ'יפסטים הבאים:975X, 955X או 945P.

כל לוח מבוסס צ'יפים אלו יהיה מעולה לOC.

דוגמא P5WD2 Premium. לוח מבוסס 955X והוא אחד הלוחות באמת הטובים יותר לOC.

עכשיו נעבור לזיכרונות, שם הסיפור מתחיל להסתבך, מכיוון והזיכרונות הם הרכיב הכי מגביל במערכת, ישנם המון זיכרונות מבוססים שבבים שונים שיתנו ביצועים שונים.

הזיכרונות שיתנו הכי הרבה ביוצועים אלו זיכרונות מבוססי TCCD, זיכרונות כאלה מדורגים מראש ל600MHZ בתזמונים ממש הדוקים, ישנם אפילו תיזמונים של 1.5-2-2-5.

זיכרונות כאלה הם בדר"כ לא צרוכים יותר מ2.9V ואת זה כל לוח יתן בכיף.

עוד שביי טובים אלו שבבים של WINBOND, או יותר נכון BH5. שבבים אלה הם נורא צמאי מתח.

לא מתביישים לדרוש גם 3.8 בשביל עבודה יציבה ומהירות גבוהה, לעומת זאת הם יצ'פרו אתכם בתזמונים נורא הדוקים.

הלוחות היחדים שיכולים לתת את זה בלי כל מיני מודים או תוספות אלו לוחות סדרת הLP.

לזיכרונות מבוססי BH5 חובה אקטיבי, כלומר מאוורר, בלי זה מסוכן מדי לעלות מעל 3.3V.

יש גם כן את UCCC וTCCC שהם שבבים דיי טובים, יעשו מבירות גבוהה במתח נמוך, אבל תזמונים דיי משוחררים.

לגבי , כאן זה סיפור ממש פשוט, כל מעבדי הA64 הם מצויינים לOC.

כל המעבדים בתושבת 775 של הם חיות לOC, וגם בתושבת 478 של , מבוססי ליבות נורט'ווד ופרסקוט הם טובים מאוד לOC.

ש. מה זה תזמונים\יחסים?

ת. זהו היחס בין הBUS לרכיב כל שהו.

שאתה מוריד תזיכרונות (עם מחלק) אבל מעלה תBUS אז הזיכרונות "עולים" לתדר שלהם (תלוי בכמה OC)..

למשל עם הזיכרונות של הם 200MHZ (זה גם הבאס של המערכת..)..

עם העלת תבאס ל210 (ביחס/מחלק של 1:1) אז הזיכרונת גם עולים ל210 (מה שאומר 420MHZ)..

ובמקרה ויש לך זיכרונות "לא משהו" והם לא עומדים בתדר החדש שלהם אז אתה צריך להוריד תמחלק/יחס..

ככה שעם הורדת את הזיכרונות ל166 (תדר של 333 מחלק של 5:4) ואתה עושה OC ל210 אז הזיכרונות עובדים בסביבות ה170+- (תדר של 340MHZ)..

וככה לא תוגבל לבאס של 210 תוכל להגיע יותר רחוק (בבאס של 250 אתה תחזור למהירות "המקורית" של הזיכרונות 200).. (קרדיט ל TAOTAO161)

ש. מכפלה, מה היא? והאם עדיף להוריד או לעלות אותה כמה שאפשר?

ת. מכפלה זה מספר שהו כופלים את הBUS כדי לקבל מהירות שונה, לרוב אנו נתקלים במכפלה במעבדים. אך יש עוד מקומות שבהם יש שימוש במכפלה.

מה עדיף? הורדת מכפלה תאפשר לך BUS גבוהה יותר אבל המהירות תשאר אותה מהירות כי אחד מפצה על השני אז אין כאן עדיף כל אחד עושה מה טוב לא.

טוב אחרי שענינו על כמה שאולות בסיסיות אני חושב שהגיע הזמן להתחיל לתת בראש למחשב:)

קודם כל אנחנו נכנסים לביוס ונועלים את הAGP או PCIE למי שיש מחשב חדיש יותר, ונועלים PCI. לאנשיםש אין אפשרות לנעול את זה אומר שבלוח יש נעילה אוטומטית והתדר לא ישתנה עד שלא מגיעים לתדר מסוים (נא לעיין בחוברת של הלוח לפני כדי לקרוא על זה יותר).

אחרי שנעלנו, אנחנו הולכים ונועלים את המתח של המעבד למתח סטוק, לכל מעבד מתח סטוק שונה וחובה לנעול אותו כדי שהלוח לא יחליט בטעות לעלות אותו ולשרוף את המעבד שלכם.

אחרי זה נועלים מתחים של הזיכררונות לסטוק, מאותה סיבה. ולמי שיש נועל גם את הגשר הצפוני.

אחרי שנעלנו מתחים אפשר לגשת ולעלות את הBUS. אחרי כל 10MHZ שהעלנו בBUS (אני אומר 10 כי זה מספר יפה ובטוח ברוב המקרים, אתם מוזמנים לעלות כמה שבא לכם אין הגבלה פשוט לא מומלץ יותר מ10 כל פעם)

אנחנו חוזרים לWIN ובודקים את המחשב עם תוכנת מאמץ. התוכנות המומלצות הן SuperPI וS&M.

וככה אנחנו מעלים את הBUS עד שאנחנו מגיעים למצב שהמחשב לא יציב בבדיקה.

אחרי שאנחנו מגלים שהמחשב לא יציב אנחנו צריכים למצוא מה בעצם מגביל אותנו.

ב99% מהמקרים בOC כ"כ מוקדם אלו הזיכרונות. ברגע הזה אנחנו מתחילים להשתמש במחלקים\יחסים, לפי ההסבר שיש למעלה אנחנו משנים את היחס ל6:5 או במקרים מסוימים משנים את המהירות (Dram Frequency) ל333 (או לכל מהירות אחרת שהיא בדרגה מתחת למהירות הנוכחית).

אם גם זה לא עזר אנחנו צריכים לשנות תיזמונים, התזמונים, בזכרונות שכל זיכרון מצליח לעבוד איתם, אלו 3-4-4-8. אצל זה שונה, אבל גם שם אפשר לעלות תזמונים, במידה והתיזמונים הם 4-5-5-6 אתם יכולים לנסות ולעלות ל5-5-5-6 וכך הלאה.

אחרי שנסינו משחק עם תיזמונים ויחסים וראינו שהצלחנו להפיק עוד מהOC אבל הגענו שוב לגבול, בגיע הזמן לעלות מתחים.

אנחנו מעלים את מתח המעבד בX) X מסמל מספר כל שהו) כלומר אם הוא היה לדוגמא 1.34 אנחנו מעלים ל1.4. נסו להזהר עם העלעת מתחים כי זה מסוכן ועלול לשרוף את המעבד.

ואחרי שוב מנסים לעלות את הBUS.

במקרים מסוימים במידה ולא ניתן לעלות את הBUS כנראה והגענו לגבול היכולת של המערכת, אל תהיו עצובים כי הרי לכל דבר יש גבול.

שמח אם עזרתי למישהו!

אתם מוזמנים להוסיף תגובות וכל תגובה שתהיה לעניין ותעזר לשפר את המדריך תלך ישר לעריכה ותכנס למדריך.

בבקשה בלי ספאם ובהצלחה לכולנו:)

OC לכרטיסי מסך:)

טוב אחרי תגובות ממכם שראיתי שאתם אוהבים תיוזמה שלי, החלטתי לעשות מדריכים לOC לכרטיסי מסך.

כאן הסיפור ממש פשוט!

כל מה שצריך זה:

א. תוכנה לעשות את הOC, משהו כמו ATI TOOL או RIVA TUNER או COOLBITS.

ב. תוכנה לבדיקה של הOC.

לפני הכל אני רוצה לענות על מספר שאלות.

ש. איך אני יודע שהOC שביצעתי מסוכן?

ת. אחרי בדיקה במשחק כבר או בתוכנה טובה אנחנו רואים ארטיפפקטים, ז"א שהOC גדול מדי וצריך להוריד קצת.

ש. מה זה ארטיפקטים?

ת. כל מה שלא אמור להיות בתמונה! פשוט מאוד כל מיני נקודות או קווים או צורות מוזרות או שבירות מוזרות שלא אמורות להיות במשחק עצמו אלו ארטיפקטים!

ש. עם איזה תוכנה הכי כדאי לבדוק את הכרטיס מסך למאמץ?

ת. התוכנה הכי טובה לבדוק את הכ.מ. שלך במאמץ ולדעת אם הוא עבר OC מסוכן או לא.

ש. מה עם טמפ'? מתי לדעת שזה מסוכן או לא?

ת. פשוט מאוד, מואידי תוכנה כמו Everest או SpeedFan ובודקים מה הטמפ' שלך הכ.מ. שלך.

לכל כרטיס טמפ' גבולית שונה, אבל מומלץ לא לעבור את ה90...

אז ככה, דבר ראשון, בודקים של מי הכרטיס מסך שלכם, אם זה של ATI או .

במידה וזה ATI מורידים את התוכנה ATITOOL, הולכים לFIND MAX ונותנים לו לחשב את זה, ואחרי זה לFIND MAX MEM ונותנים לו לחשב.

pi16wr.pngאחרי זה שומרים את ההגדרות, ומפעילים 05\03\06. אם אין ארטיפקטים אז אפשר בכיף לעלות עוד.

אחרי שאנחנו רואים ארטיפקטים מורידי את המהירויות שעון קצת בודקים שוב ליציבות וזהו, בגעתם לשיא.

כמובן שאפשר עוד לעלות מתחים אך זה לא מומלץ כי זה מסכן את הכרטיס, לכל אותם שכן רוצים בכל זאת מדריכים לVMOD או להעלעה דרך ביוס יבואו בהמשך.

במידה ויש לכם את הכרטיס של . אפשר או להשתמש בשיטה כמו בכרטיסי ATI במידה והתוכנה ATITOLL תומכת בכרטיסי NV החל מגרסה 0.14.

במידה ואתם רוצים קצת יותר מקצועי, הולכים ומורידי תוכנה בשם RIVA TUNER.

הולכים לCustomize ואחרי זה לLow-Level System Tweaks.

pi23vb.jpg

אחרי זה תשימו V בEnable Low-level Hardware OverClocing. ותגידו לו Detect Now.

pi35lu.jpg

אחרי זה אתם משנים את המהירות לפי מה שאתם רוצים.

אחרי שהגעתם למהירות הרצויה תלכו לAplly OC at win sturtup. וזהו סיימנו.

pi45pl.jpg

זהו חברה עד כאן ממני לגבי OC לכ.מ.

תהנו בינתיים:)

חברה החלטתי לעדכן.

אז ככה הקטע הזה ידבר על קירורים שונים למערכות.

הקירור הכי נפוץ היום זה אוויר.

בנושא קירור אוויר אתם מוזמנים לקרוא פה: http://hwzone.co.il/community/index.php?topic=171708.0

הקירור השני הכי נפוץ זהו מים.

הוא מורכב מבלוק למעבד\כ.מ, רדיאטור, משאבה, צינורות ומים:)

שיטת זו לא בהרבה יותר יעילה מהאוויר כי גם המים מקוררים על ידי האוויר אבל היא בהחלת שיטה שקטה יותר לרוב.

שיטה הכי קיצונית שיש זאת שיטת קירור הגז או הPhase change.

איך הוא עובד?

ובכן חברי לפורום הסביר זאת הכי מפורט שיש:

באופן מאד כללי ומפושט (ושלא אקבל פה הערות תרמודינאמיות למיניהן... :screwy:):

חומר שעובר ממצב צבירה נוזל לגז מסוגל ל"ספוג" כמות גדולה של אנרגיה (בצורת חום למשל)...

הצד השני של אותו מטבע הוא פליטה של אותה האנרגיה כאשר הוא נדחס ממצב גז למצב צבירה נוזל חזרה (ולכן Phase Change - מעבר ממצב צבירה אחד לאחר :kopfpatsch:).

במערכות קירור ע"י גז (למשל גם במקרר ביתי ממוצע), מוזרם "נוזל" קירור לאזור אותו רוצים לקרר, שם הוא "סופג" אנרגיה והופך לגז ("מתאדה") ובתהליך מקרר את האזור (לוקח ממנו אנרגיה),

אותו הגז ממשיך לזרום החוצה עד למדחס - רכיב הדוחס אותו חזרה למצב נוזל תוך פליטת האנרגיה שצבר לפני כן (המפונה החוצה ע"י רדיאטור -"מקרן חום" בעברית) ומזרים אותו חזרה בצורת נוזל לאזור המקורר וחוזר חלילה.

היתרון בתהליך הוא היכולת להעביר כמות גדולה יחסית של אנרגיה ממקום למקום בזמן קצר וביעילות יחסית ועל כן משמש מלבד בקירור מחשבים גם במקררים ביתיים, במזגנים (שם יכול גם לעבוד בדיוק הפוך ואז לחמם את הבית ול"קרר" את החוץ) וכו'.

עקב היעילות היחסית ויכולת הקירור האקטיבית- יכול גם להביא להפרשי טמפ' משמעותיים ולרדת מטמפ' החדר (מה שלא ניתן בקירור אוויר או מים) ועל כן מערכות אלו חייבות להיות מבודדות לחלוטין מהסביבה אחרת תווצר לחות (Condensation) באזור המקורר - ואתה לא ממש רוצה מים על גבי המעבד נכון !?

מקווה שההסבר היה בהיר ומפורט מספיק - אתה מוזמן לשאול אם משהו לא היה ברור.

ולכל החוכמולוגים שינסו לפרט את אי-הדיוקים וחצאי האמיתות הפיסקאליים בהסבר - לכו חפשו מי :bash:@#%@%@#

גל

תוספת:

הקירור הנ"ל יעיל כל כך בעיקר עקב מעבר מצב הצבירה מנוזל לגז - Phase Change,

בדיוק כמו שזיעה מקררת אותנו כשהיא מתאדה (ולכן בסביבה לחה - למשל בת"א, כשהאידוי נמוך, גם הקירור פחות אפקטיבי).

אם לא היה משתנה מצב הצבירה ופשוט היה נוזל ש"מעביר" את האנרגיה ממקום למקום - כמו במערכות - זה גם היה עובד אבל הרבה פחות יעיל.

ואם היינו משתמשים בגז בלבד, זה אפילו היה עוד פחות יעיל - וזה למעשה קירור אוויר סטנדרטי.

עד כאן נכון לעכשיו:)

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

• תגובות 36
  • נוצר
  • תגובה אחרונה

אחי יש לי טעות ותדר של 333 זה מחלק של 6:5...

מחלק של 5:4 זה 320 אז תתקן... ;)

אחלה מדריך

ולגבי השורה של ה

הנני רוצה לקנות מחשב במיוחד לOC, מה עלי לחפש קודם כל?

מה עם המלצה ללוחות של ...(תציין גם שהDFI מתאים רק למעבדי AMD)..

תציין גם שמעל מתח של 1.65-1.7V כבר אין שיפור ממש...(ברוב המעבדים)..

ושרצוי גם להוריד את מכפלת הHTT לX2/X3/X4..

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

אחי יש לי טעות ותדר של 333 זה מחלק של 6:5...

מחלק של 5:4 זה 320 אז תתקן... ;)

אחלה מדריך

ולגבי השורה של המה עם המלצה ללוחות של ...(תציין גם שהDFI מתאים רק למעבדי AMD)..

צודק, יתוקן...

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

קודם כל... כל הכבוד על המדריך..(רואים שהשקעת)..

אבל אני לא כל הבנתי את כל הפסקה עם הזכרונת,תזמונים,יחסים :nixweiss:... אם תוכל לפרט קצת יותר ולהכנס קצת יותר לפרטים (אבל בלי לסבך) זה יהיה מעולה..

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

קודם כל... כל הכבוד על המדריך..(רואים שהשקעת)..

אבל אני לא כל הבנתי את כל הפסקה עם הזכרונת,תזמונים,יחסים :nixweiss:... אם תוכל לפרט קצת יותר ולהכנס קצת יותר לפרטים (אבל בלי לסבך) זה יהיה מעולה..

אין בעיה

אני אנסה לפרט עוד יותר כמה שאני אוכל.

רק תגיד לי, לא הבנת מזה, או לא הבנת איך משתמשים בזה ומתי?

זה יתעדכן בהמשך..

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

Bung שיחקת אותה אחי... אולי עכשיו יפתחו פחות ת'רדים ביום... "OC, איך ?!"

:xyxthumbs:

זה היה הרעיון העיקרי שליף למנוע פתיחה של דיונים חוזרים על איך עושים OC...

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

זה יותר בכיוון של FAQ מאשר "מדריך"...

אבל בכל זאת כל הכבוד על המאמץ...

עריכה: לא עברתי על כל הפוסט אז אין לי מושג אם יש שם טעויות או לא, אבל בכל מקרה אם אתה רוצה לשמור אותו מעודכן יש לך המון המון עבודה, יש הרבה שינויים וחידושים כל הזמן.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

זה יותר בכיוון של FAQ מאשר "מדריך"...

אבל בכל זאת כל הכבוד על המאמץ...

עריכה: לא עברתי על כל הפוסט אז אין לי מושג אם יש שם טעויות או לא, אבל בכל מקרה אם אתה רוצה לשמור אותו מעודכן יש לך המון המון עבודה, יש הרבה שינויים וחידושים כל הזמן.

אל תדאג, אני מקווה להסתדר עם זה:)

ותודה:P

לא הבנתי איך משתמשים בזה ומתי

אין בעיה, אני אנסה לפרט על זה מאוחר יותר.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ארכיון

דיון זה הועבר לארכיון ולא ניתן להוסיף בו תגובות חדשות.

• צור חדש...