למה מתכוונים כשאומרים HTT? לתדר ה-FSB של המעבד או לתדר המהירות של לוח האם? - עמוד 7 - מעבדים, לוחות-אם וזכרונות - HWzone פורומים
עבור לתוכן
  • צור חשבון

למה מתכוונים כשאומרים HTT? לתדר ה-FSB של המעבד או לתדר המהירות של לוח האם?

Dr. Computer

Recommended Posts

1)נגיד והלוח תומך בתדר של 400 mhz לזכרונות(200x2)

והזכרון שעל הלוח  הוא 3200 (כלמר גם 400 mhz)

(המחלק הוא 1:1)

אז בשביל לעלות את התדר של הזכרונות (שהם יעבדו על 500 במקום 400) מה צריך לעשות?

2)נגיד והלוח תומך בתדר של 400 mhz לזכרונות(200x2)

והזכרון שעל הלוח הוא בתדר  רק 333 mhz

אז בעצם מה שיקרה כאן זה שיהיה  oc לזכרונות והתדר שלהם יעלה מ 333 ל 400?

**נערךך**

יכול להיות שהלוח יגלה שהם 33 וישנה לבד את היחסים ואם תשנה ידנית ל1:1 זה אכן OC

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

• תגובות 255
  • נוצר
  • תגובה אחרונה

משתתפים בולטים בדיון

לשנותאת יחס הזיכרון :HTT ל4:5 (הזיכרונות על 5 )

אחי איך עושים את החישוב?

cpu:ram

4:5

התדר של ה cpu הוא 200

וגם התדר של הזכרונות הוא 200

אז בעצם עושים

התדר של הcpu =

4*200

והתדר של הזכרון הוא

200*5

ככה עושים?

כי זה לא נראה לי בכלל הגיוני

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

אחי איך עושים את החישוב?

cpu:ram

4:5

התדר של ה cpu הוא 200

וגם התדר של הזכרונות הוא 200

אז בעצם עושים

התדר של הcpu  =

4*200

והתדר של הזכרון הוא

200*5

ככה עושים?

כי זה לא נראה לי בכלל הגיוני

לא

אם היחס הוא 4:5 CPU:RAM

והתדר של ה CPU הוא 200

אז אתה מחלק ביחידות יחס שלו (4) והתוצאה היא 50 (ערך של יחידת יחס בודדת)

ומכפיל ביחס השני (של ה שהוא 5) והתוצאה היא 250

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

היחס אומר כמה מחזורים ישלים המעבד וכמה מחזורים ישלים הזיכרון באותו זמן.

יחס 1:1 אומר שעבור מחזור 1 של המעבד, הזיכרון יעשה מחזור 1.

יחס 4:5 אומר שעבור 4 מחזורים של המעבד, הזיכרון יעשה 5 מחזורים באותו פרק זמן. זה אומר שהזיכרון יצטרך להמתין למעבד, עד שהתדרים של שניהם יהיו מסונכרנים כדי להחליף בינהם מידע (תחשוב על 2 גלים סינוסיים בעלי תדר שונה שצריכים להיפגש באותה נקודה - רק כל מספר מחזורים הם יהיו באותה נקודה).

לעניין המתמטי: אם אתה יודע ש 4 מתייחס ל 200MHz (שזהו תדר הבסיס של ה HTT, או ה FSB), ואתה רוצה לדעת מה יהיה תדר הזיכרון:

4 200

--- = -----

5 X

X = 5*200/4, כלומר X יהיה שווה ל 250MHz.

אני מקווה שעכשו זה יותר ברור.

כל עוד היחס הוא לא 1:1, תמיד רכיב אחד ייצטרך להמתין לרכיב אחר כדי לתקשר איתו.

השאלה הבאה שלך תהיה בטח - אז למה זה טוב? אם כל יחס השונה מ 1:1 יגרום לביזבוז מחזורי שעון, למה להגדיר יחס אחר?

התשובה - בד"כ שאר הרכיבים ממתינים לרכיב אחד שיסיים את תפקידו ובעצם לא עושים כלום. אם אותו רכיב יסיים את הפעולה שהוא מהר יותר, אז לפעמים יוצא שעדיף לבזבז 4 מחזורי שעון "סתם" או "על ריק" כדי לקבל את המידע יותר מהר.

דוגמא קיצונית (ואני לא יודע עד כמה הערכים נכונים) למקרה של יחס 4:5 בין המעבד לזיכרון:

אם המעבד צריך לגשת לזיכרון לקבל נתון מסויים, והפעולה הזו לוקחת לזיכרון 1000 מחזורי שעון (אני מגזים, במציאות הערכים הרבה יותר נמוכים), והמעבד לא יכול להמשיך לבצע את הפקודות שלו בלי הנתון הזה, אז ביחס 1:1 המעבד ייצטרך להמתין 1000 מחזורים עד שהוא ייקבל את הנתון מהזיכרון.

אבל אם הזיכרון יעבוד מהר יותר, למשל ב 250MHz במקום ב 200MHz, כלומר ב 25% מהר יותר, ייקח לזיכרון 25% פחות זמן כדי להחזיר את התוצאה המבוקשת - במקום 1000 מחזורי שעון, ייקח לו רק 750 מחזורי שעון. עכשו צריך להחזיר את הנתון למעבד, אבל צריך לחכות עד שהתדרים של הזיכרון והמעבד (או למעשה - התדרים שבהם הרכיבים שולחים נתונים לאותו פס נתונים) יהיו מסונכרנים. במקרה הכי גרוע, המעבד ייצטרך להמתין עוד 4 מחזורי שעון כדי שהזיכרון יוכל לשלוח לו את הנתונים. בהנחה ששליחת הנתונים לוקחת מחזור שעון אחד בלבד, המעבד היה צריך להמתין רק 754 מחזורים, וזה עדיף על להמתין 1000 מחזורים.

במציאות הפעולות בתוך הזיכרון לוקחות מספר קטן מאד של מחזורים (נגיד בין 2 ל 10), ולכן אם היחס הוא לא 1:1 לפעמים יווצר מצב שבו ההמתנה לסינכרון עם הזיכרון תגרום לעיכוב גדול יותר מאשר ההמתנה לזיכרון עצמו (למשל - במקום להמתין 4 מחזורים לזיכרון, תהיה המתנה של 3+4 - 3 לביצוע הפעולות בתוך הזיכרון ועוד 4 כדי לסנכרן את האותות), ואז תהיה פגיעה בביצועים.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

במעבדי AMD64 למיניהם טבועים כמה וכמה מחלקים שמטבעם מאפשרים מהירויות מעבד שונות על אותו בסיס תדר HTT ומהירויות זיכרונות שונות (יש גם זיכרונות DDR איטיים יותר מ-DDR400 להזכירכם).

עכשיו, בסטפינגס חדשים יחסית, הוסיפו מחלקים נוספים שלמעשה מאפשרים ניצול זיכרונות DDR500 (וגם DDR433, DDR466) בד בבד עם מניעת הצורך לעשות OC למעבד ו/או לשנות את ה-HTT.

למי שזה לא הכי ברור, העלתי הודעה בנושא בעבר כאן בפורום עם קישור לכתבה מאתר Anandtech.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

שניה זה משנה את התדר של הזכרונות עצמם(נגיד בזכרונת 3200 אז הבאס שלהם עולה מ 200 ל 250 )

או שזה עושה שהלוח אם יתמוך בתדר יותר גדול של הזכרונות?או בקיצר ה oc  נעשה ללוח אם או לזכרונות(לסטיקים עצמם)?

dids22 מתכוון כאן  שלדוגמה אתה קונה NF4 שלפי הנתונים שלו הוא תומך בזיכרון של עד DDR400.

עכשיו, אתה בא לעשות OC  ומעלה את תדר ה-HTT מ-200 ל-220.

ואז-

תדר הזכרונות גם יעבדו ב-220, כלומר 440Mhz אפקטיביים.

אבל למרות ה-OC הזה, הזכרונות בכל מקרה לא יעבדו ב-440 מכיוון שהלוח כשהגיע בסטוק תומך רק ב- DDR400. והם יחזרו לעבוד ב-400...

אמת?

אז מה שקורה כאן, זה שעצם זה שאתה מעלה את תדר ה-HTT זה גם עושה OC ללוח האם שיתמוך ב-OC שאתה עושה!

זה נכון?  כלומר אין מה לדאוג שלוח האם לא יתמוך ב-OC שאתה עושה למעבד/ לזכרונות.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

אגב, שמתי לב לפני כמה ימים שתדר הזכרונות אצלי הוא לא 200Mhz.

כשאני נכנס לביוס דרך Advanced Chipset Feature ואז DRAM Configuration

יש שם שני דברים:

הראשון הוא- Current Memclock: 166Mhz. 

והשני הוא Memclock Index Value: 200Mhz.

כלומר תדר הזכרונות הוא על 166Mhz!!

זה כתוב גם ב- cpu-z:

14KB-memory.JPG

איך זה יכול להיות? הרי אני בחיים לא נגעתי בכל מה שקשור לזכרונות, לא מהביוס ולא מתוכנה אחרת..  :nono::nixweiss:

עכשיו, ה-  Current Memclock: 166Mhz בביוס מופיע בצבע כחול, כלומר הוא נעול, ואי אפשר בכלל לשנות אותו.

איך אני מחזיר אותו ל-200Mhz?? :s07:

ועוד דבר, הזכרנות שלי GeIL DDR400 Value הגיעו עם תיזמונים של 2.5

ב-cpu-z (וראיתי את זה גם מהביוס) כתוב שהם על 2. מה קורה כאן??? :s05:

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

dids22 מתכוון כאן שלדוגמה אתה קונה NF4 שלפי הנתונים שלו הוא תומך בזיכרון של עד DDR400.

עכשיו, אתה בא לעשות OC ומעלה את תדר ה-HTT מ-200 ל-220.

ואז-

תדר הזכרונות גם יעבדו ב-220, כלומר 440Mhz אפקטיביים.

אבל למרות ה-OC הזה, הזכרונות בכל מקרה לא יעבדו ב-440 מכיוון שהלוח כשהגיע בסטוק תומך רק ב- DDR400. והם יחזרו לעבוד ב-400...

אמת?

אחי (לפי מה שהבנתי )אם אתה משנה את ה htt מ 200 ל 250(המחלק 1:1) אז זה עושה שהלוח אם יתמוך בתדר של גדול יותר

כלמר שהלוח אם יתמוך גם בזכרונת של ddr500

מקרה א:

אם תשים זכרונת שלddr500 (במחלק 1:1)אז התדר של הזכרונות ייהיה 500mhz

(ולא יהיה oc לזכרונות עצמם)

מקרה ב:

אם תשים ddr400 (במחלק1:1) אז גם התדר של הזכרונות יהיה 500 mhz אבל פה כן יהיה לזכרונות oc

(שוב אחי זה מה שאני הבנתי ואם יש טעות אז אני ישמח לשמוע)

אגב, שמתי לב לפני כמה ימים שתדר הזכרונות אצלי הוא לא 200Mhz.

כשאני נכנס לביוס דרך Advanced Chipset Feature ואז DRAM Configuration

יש שם שני דברים:

הראשון הוא- Current Memclock: 166Mhz.

והשני הוא Memclock Index Value: 200Mhz.

כלומר תדר הזכרונות הוא על 166Mhz!!

זה כתוב גם ב- cpu-z:

14KB-memory.JPG

איך זה יכול להיות? הרי אני בחיים לא נגעתי בכל מה שקשור לזכרונות, לא מהביוס ולא מתוכנה אחרת.. :nono::nixweiss:

עכשיו, ה- Current Memclock: 166Mhz בביוס מופיע בצבע כחול, כלומר הוא נעול, ואי אפשר בכלל לשנות אותו.

איך אני מחזיר אותו ל-200Mhz?? :s07:

ועוד דבר, הזכרנות שלי GeIL DDR400 Value הגיעו עם תיזמונים של 2.5

ב-cpu-z (וראיתי את זה גם מהביוס) כתוב שהם על 2. מה קורה כאן??? :s05:

יש לך לוח של gigabyte?

לי יש את k8ns ultra וגם לי זה קרה(נראה לי זה קרה מהתוכנה שלהם easy tune 5 אבל אני לא בטוח שזה קרה מזה)

אבל אני לא ממש זוכר מה עשיתי (נראה לי ששיניתי את זה ידנית מהביוס מ אוטומטי ל200mhz )

הקיצר תחכה גם לעוד דעות

ד"א

הגעתי עכשיו לרמה של Zone Freak :P

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

Dr.Computer

ב SPD של הזכרונות פשוט GeiL כתבו שאם הזכרון יעבוד על 166 (שזה 333 אפקטיבי) הוא יעבוד על תזמונים מסוימים

2-3-3-5 במקרה שלך

אם אין לך עוד זכרונות (שמדורגים כ 333 במקרה) ושמת את הזכרונות בסלוטים הנכונים (לפי החוברת של הלוח)

פשוט תמצא את המחלק הנכון בביוס

dids22

אם אתה שם מחלק של 1:1 עם תדר HTT של 250, אז גם הזכרונות וגם המעבד יהיו בתדר של 250

מה שאומר שזה יהיה 500 ובמעבד זה יהיה 250 כפול המכפלה שלו

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ב SPD של הזכרונות פשוט GeiL כתבו שאם הזכרון יעבוד על 166 (שזה 333 אפקטיבי) הוא יעבוד על תזמונים מסוימים

2-3-3-5 במקרה שלך

אם אין לך עוד זכרונות (שמדורגים כ 333 במקרה) ושמת את הזכרונות בסלוטים הנכונים (לפי החוברת של הלוח)

פשוט תמצא את המחלק הנכון בביוס

לא הבנתי אחי. הזכרונות האלו שיש לי הם DDR400. איך זה שהם כרגע פועלים ב-333Mhz?

שמתי את הזכרונות בסלוטים הנכונים. מה שקורה זה שאני נאלץ לשים אותם ב-DIMM1 ו-DIMM3 , שאז הם לא דואל צ'אנל.

בדואל צ'אנל המערכת קורסת. :s05:

ובנוגע לתזמונים, 2-3-3-5 אלו תזמונים די הדוקים, לא?

על הסטיקים עצמם כתוב שהתזמונים צריכים להיות 3-3-6. וזה גם ידוע שהזכרונות GeIL DDR400 Value אמורים לעבוד ב- CL2.5

אז מה קורה כאן?

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

אבל יש לא מעט לוחות שאם אתה שם את הזכרונות בDIMMים מסוימים הזכרונות יעבדו על 333 בלבד

ובקשר לתזמונים

שים לב ש 2-3-3-5 זה ב 333MHz ולא ב 400MHz

הזכרונות מותאמים לעבודה בתזמונים

2-3-3-5 @ 333MHz

2.5-3-3-6 @ 400MHz

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

בוא'נה- את זה לא ידעתי. אז בעצם יש כאן פרדוקס.

מצד אחד- לוח האם שלי (ושל כולם) K8NF-9 תומך בזכרונות שהם DDR400.

אבל לא כל הסלוטים שעליו תומכים ב-DDR400...כלומר- לא בכל DIMM שתשים אותם הזכרונות יעבדו ב-DDR400.!

חחחחחחה

זה נשמע הגיוני?  :screwy::kopfpatsch:

ה- האלה דפוקים ברמות בלתי מוגבלות...כל יום אתה שומע משהו חדש דפוק על לוחות האם שלהם.. :pissed:

בכל אופן, זו האפשרות היחידה שלי כרגע. (לשים את הזכרונות ב-DIMM1 והשני ב-DIMM3)

רק כך המחשב עובד בצורה נורמלית ולא קורס...

במקרה הזה אני אהיה חייב לעשות ...כדי להחזיר את הזכרונות ל-400Mhz.

או ש...

בביוס כרגע ה-CL הוא 2.0. (כאשר אנחנו עם DIMM1 ו-DIMM3)

אם אני אחזיר את ה-CL ל- 2.5 הזכרונות יעברו לעבוד אוטומטית ב-400Mhz והתזמונים חזרה ל- 2.5-3-3-6 ??

(זה לא נקרא , נכון?)

LiorP23, המון תודה על העזרה, אני ממש חייב לפתור את העניין.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

בלוח של ניתן לעבוד ב DC רק בסלוטים 1,2 או 3,4

זכרון ב 1,3 עובד רגיל (לא DC).

דרך אגב דוקטור.

האם ניסית להחזיר את הגדרות ה ל Default כי אני זוכר שעדכנת לגרסא מתקדמת..

נראה לי שיש לך יותר מידי בעיות עבור לוח חדש. לא נראה לי שצריכה להיות בעיה שתעבוד עם סלוטים 1,2 או 3,4

אלא אם כן יש תקלת חומרה.

*** עריכה ***

דרך אגב נראה לי שהבעיה הזאת במחשב קידמה אותך ל 2 כוכבים (Zone Wannabe)

:);):);)

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ארכיון

דיון זה הועבר לארכיון ולא ניתן להוסיף בו תגובות חדשות.

• צור חדש...