לכם ולמחמדכם - ת'רד לייעוץ, טיפול, מענה ראשוני וספרי גידול לחיות המחמד שלכם - אקטואליה ותרבות - HWzone פורומים
עבור לתוכן
  • צור חשבון

לכם ולמחמדכם - ת'רד לייעוץ, טיפול, מענה ראשוני וספרי גידול לחיות המחמד שלכם

Merrymoon

Recommended Posts

יוזמה חדשה בהארד וואר זון: לכם ולמחמדכם. הפינה הוטרינרית בה תוכלו לשאול ולהתייעץ בקשר לטיפול במחמדכם או לגבי אימוץ, ואם יתמזל מזלכם, גם לקבל ניתוח בחצי מחיר במסגרת סטאז' במגן-דויד ירוק. המשתמשים מתבקשים להשאיר את השאלות בגוף הודעה אחת ולערוך אותה במידת הצורך לשאלות נוספות. אין להגיב על הודעות של המשתמשים או העונים. הנוהל המקובל יהיה שאלת שאלה ואני אערוך את ההודעה המקורית של הפונה בכך שאוסיף ישירות לתוכה את התשובה שלי.

להזכירכם, הפינה נועדה להיות פינת ייעוץ ומענה ראשוני. אין להזניח ואם ישנה חוסר וודאות, יש לפנות לוטרינר מוסמך.

...תרימו פחית "בונזו" בשביל היועצת שלכם  8)

*עריכה* - אם אתם מעוניינים לגדל חתול/כלב גזעי ולהכניסו לספרי גידול, תערוכות ותחרויות, אשמח לייעץ גם בכך*

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

• תגובות 65
  • נוצר
  • תגובה אחרונה

משתתפים בולטים בדיון

משתתפים בולטים בדיון

Well, אם כבר אני פה בשעה כזאת....

הצב-מים שלי התחיל לאכול את שאר הדגים באקווריום..... הוא הוריד 2 דגים ביומיים האחרונים, ולפני זה הוא היה די ידידותי איתם... :s05: ביס פה ביס שם, לא משהו רציני.

הוא מקבל את אותה כמות אוכל, ונראה כאילו שומדבר לא השתנה בעצם, אז..... מה עובר עליו? :screwy:

השם הפורמלי של החיה הוא "צבגון אדום אוזן".

טנקס

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

Well, אם כבר אני פה בשעה כזאת....

הצב-מים שלי התחיל לאכול את שאר הדגים באקווריום..... הוא הוריד 2 דגים ביומיים האחרונים, ולפני זה הוא היה די ידידותי איתם...  :s05: ביס פה ביס שם, לא משהו רציני.

הוא מקבל את אותה כמות אוכל, ונראה כאילו שומדבר לא השתנה בעצם, אז..... מה עובר עליו?  :screwy:

השם הפורמלי של החיה הוא "צבגון אדום אוזן".

טנקס

צבגון אדום אוזן, או ה-Chelydra serpentina ידוע גם בכינויו "דג נשכן", הוא צב טורף שמקורו במזרח ארה"ב, מרכז ודרום אמריקה. הנפוץ בין צבי ארה"ב. מזונם העיקרי הוא דגים וסרטנים אך לא פעם נצפו צבים אלו בולסים על עוף מים שנקלע בדרכם. ידועים מאד בתוקפנותם.

הצב שהיה "ידידותי", היה כך אולי כי היה קטן או לא זריז דיו לתפוס את הדגיגים ועתה נראה שהוא הגיע לשלב בו הוא מוכן ומזומן לאכול חיי. הטעות שלך היתה להכניס דגים קטנים (כך אני משערת לפחות) לאקווריום שאותם הוא מסוגל לזלול.

בנוסף, צר לי לבשר לך אך גידול וסחר בצבים וצבי ים הינו אסור בחוק במדינת בשל היותם חיה מוגנת, וצב מיובא כמו שלך הוא פגיעה באיזון האקולוגי בשל הסכנה שיברח, יגיע למקור מים ויתרבה - כבר ישנם runnaway turtles למיניהם בישראל, וביניהם הדום האוזן שמסכנים את אוכלוסיות הדגים ומטלטלים את שרשרת המזון הייחודית לאיזור כולו.

אם הינך בכל זאת רוצה להמשיך לטפל בצב שלך, תצטרך להשקיע הרבה זמן וכסף. הם לא מסוגלים לחיות כל הזמן באקווריום - הם זקוקים לבריכה, או לפחות אקווריום גדול ולא עמוק שם יוכלו לעמוד ולהוציא את הראש אל מחוץ למים. הדבר האידאלי בשבילם יהיה בריכה קטנה בחצר הבית עם מתחם לצאת אליו - הם נורא אוהבים להשתזף בשמש. אסור לשכוח לשים סלע גדול באקווראיום שיהיה לו משטח יבש לרבוץ עליו ו... להשתזף. הצבים, כמו שאר הזוחלים זקוקים לאור השמש כדי ליצר ויטמין D ולכן יש להוציאם לשמש מספר פעמים בשבוע למשך שעתיים-שלוש (ככל שתוציאו יותר - יותר טוב). לחילופין ניתן לקנות מנורה מיוחדת לזוחלים.

אם אינך מסוגל לעמוד בהוצאות של טרחה זאת, ניתן להתייעץ עם פינת חיי שמתמחה בזוחלים וצבי מים בפרט ולמסור אותו אליהם.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

צבגון אדום אוזן, או ה-Chelydra serpentina ידוע גם בכינויו "דג נשכן", הוא צב טורף שמקורו במזרח ארה"ב, מרכז ודרום אמריקה. הנפוץ בין צבי ארה"ב. מזונם העיקרי הוא דגים וסרטנים אך לא פעם נצפו צבים אלו בולסים על עוף מים שנקלע בדרכם. ידועים מאד בתוקפנותם.

כן אני יודע שהוא טורף, אנחנו גם מאכילים אותו בכל מיני שריפסים וחרטא מיובש, אוכל מיוחד כזה...

הצב שהיה "ידידותי", היה כך אולי כי היה קטן או לא זריז דיו לתפוס את הדגיגים ועתה נראה שהוא הגיע לשלב בו הוא מוכן ומזומן לאכול מזון חיי.

הוא בן 4-5, זה מספיק גדול ומספיק מהיר בשביל לצוד, הקטע הוא שהוא לא עשה את זה לפני, למרות שהוא היה מסוגל...

הטעות שלך היתה להכניס דגים קטנים (כך אני משערת לפחות) לאקווריום שאותם הוא מסוגל לזלול.

אם דג מנקה באורך 10 ס"מ וטלסקופ גם באורך 10 ס"מ אבל שמן לאללה זה קטן......)

הפתרון שהייתי מציאה הוא להפריד את הצב מהדגים ולשים אותו במיכל אחר. כשוכני ביצות הם נורא אוהבים אצות בתור דקוריישן ואמליץ לך אפילו להרבות אצות בתוך צנצנת בבית. חוצמזה, אם אתה רוצה שהצב לא ישתעמם, פשוט שים דגים צמחוניים ולא טריטוריאליים שגדולים ממנו.

יש לו אצות פלסטיק, אחרת הוא פשוט אוכל אותם... והדגים שהיו הם צגים צמחוניים שלא גדולים ממנו...

לפי מה שידוע לי, סחר בצבי מים אסור במדינת .

אני יודע  :-X

אם אתה חושש להמשיך לטפל בו (זה נראה קל אבל זה לא), אני אשמח לחזור אליך אם אדבר עם פינת חיי שמתמחה בזוחלים - אולי הם ישמחו לאמץ אותו שם יוכל לגדול, להתפתח ולנשוך בסביבתו הכמעט טבעית ועם אחרים כמותו.

דווקא הייתי רוצה להביא לו איזה צבה, יש לו משהו להציע?

ראיתי שהוספת אז ככה:

יש לו אקווריום מכובד כרגע, אולי אני יעביר אותו לאחד יותר גדול אם יצא לי להשיג אחד, אבל נחמד לו שם.

בניתי לו גם מסף מפרספקס ככה שיש לו איפה להשתזף (+מנורה כמובן).

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

רבייה היא דבר בעייתי. מדובר בצב שאסור בו הסחר ואם זאת אתה אומר שאתה מעוניין לקנות צבה. אני אחזור על זה עם צרייך, אני מבינה שגם אסור להרבות אותם בתחומי הארץ כי הם לא שייכים לכאן. תחשוב על זה. מה תעשה עם הקטנים? יש סכנה שהם יברחו ויתרבו ותהיה פה מגיפת צבים טורפים. צר לי אך ההצעה הכי טובה שלי היא לשים אותו בבריכה או למסור אותו לפינת חיי/ספארי. אנסה להתייעץ עם מומחה הזוחלים במכללה שלי לגבי טיפול המשך.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

[glow=red,2,300]"מתקפת הצבים הטורפים!"[/glow]

סה"כ צב מסכן בגודל 17 ס"מ.....

אני גר בירושלים להזכירך, אין פה שום ים או אגם או נחל או וואטאבר שהוא יוכל להגיע אליהם...

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

מדובר בצב שיגדל לגודל 30 סנטים ומסוגל לשרוד זמן נכבד מחוץ למים. הוא יכול להיכנס לתאלת ביוב אם בא לו! זאת לא חיית מחמד, הוא דורש תנאים מיוחדים בשבי. הייתי מציעה למסור אותו לפינת חיי שמתמחה בגידול צבים מסוג זה. אני מבטיחה לך שהוא ירגיש שם טוב בחברת דומים לו ובבריכה גדולה ומרווחת.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

לכל מי שעוד לא הבין - המטרה שלי היא לא להפוך את הפורום לספאם ודברים לא קשורים אלא להוות מתן מודעות לגידול נכון כדי למנוע סיכונים וטעויות שאנשים עשו ועדיין עושים עם החיות שלהם ולהמנע מסיבוכים אחר כך. אתם לא מתארים לכם אילו שגיאות אנשים עושים מתמימות, פזיזות ועם כל הרצון הטוב וגורמים לאי-אילו נזקים. המטרה שלי היא בעיקר מניעה.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

צב צבים צבי הנינג'ה!

פעם אחרונה שבדקתי היה אסור להביא צבי מים לארץ מכיוון שהצבים בסכנת הכחדה ולא מחשש למגפת צבים...

אבל אני כבר הרבה זמן לא בקטע של דגים (הכי קרוב זה מזרקה עם כמה דגי זהב שהחתול שלי מנסה לתפוס כל הזמן) אז אני בטח טועה...

בכל מקרה אם כבר יש פינה כזאת בפורום וכרגע אין כאן יותר מיני בעיות של אנשים אני אנצל אותה בשביל להזכיר את אחד הכלבים שלי (ז"ל) אשר נאלצתי להרדים שלשום מכיוון שהוא כבר היה זקן מידי והשרירים שלו לא תיפקדו... :'(

גורבי (על שם גורבצוב... אל תשאלו למה... לא ברור מי עלה עם השם הזה ולמה הוא נבחר) יהיה זכרך ברוך...

קודם כל אני משתתפת בצערך על מות הכלב, אני בטוחה שהוא מת בשיבה טובה וקיבל את כל החום והאהבה ומת מאושר. תחשוב על זה ככה - הוא בטח נורא אוהב אותך ולא רוצה שתהיה עצוב אז תתעודד - ברוחו הוא נותן לך עכשיו לק עצבני על הפנים!

וחזרה לצבים - אכן, חיות בסכנת הכחדה. אבל זאת לא הסיבה היחידה שאסור לגדלם. הצב הספציפי שהמאסטר כאן דיבר עליו הוא צב שלא שייך למערכת האקולוגית הזאת. לכל יצור בכדה"א יש את הסביבה הטבעית שלו והאיזון האקולוגי הייחודי לו. הצבון אדום האוזן הוא צב טורף ותוקפני מאד שיכחיד את הדגים והחיות הקטנות האחרות שחיות כאן במים שלנו כי אין להן מנגנוני התגוננות והתחמקות יחסיים כמו לבע"ח במדינות מצאו. מה שיקרה זה שהוא יטרוף את כל הדגיגים (הם הולכים בעיקר על קטנים) וימנע הווצרות והתפתחות דורות חדשים של דגים מה שיגרום לגוויעה ברעב אצל שאר החיות שתלויות בדגים האלו. הם מאד גרגרנים ולא יוותרו על עצות - גם אותן מישהו אוכל. הם אוכלים גם פגרים - מה זה ישאיר לציפורים טורפות קטנים (בזים למיניהם)? פגיעה במערכת האקולוגית היא איננה צחוק ואנשים לוקחים את זה בקלות ראש. מלחים הביאו איתם לאיי הגלאפאגוס עכבראשים שהרסו כמעט לגמרי את אוכלוסיית הציפורים הייחודית למקום שאין לה כלל טורפים טבעיים. הכלבים והחתולים בטזמניה גרמו להכחדתה של ציפור ה-דודו. נחשים שהביאו להוואי (בטעות!!) גרמו לנזק לציפורי השיר שם בגלל שהם אכלו את הביצים שלהם ישר מהקן והציפורים לא היו בנויות להתגונן נגדם. הארנבות שהביאו לאוסטרליה הם הסיבה העיקרית (אחרי כריתת היערות) למידבור (תהליך בו אדמה הופכת למדבר) היבשת. הם התרבו בקצב היסטרי וכרסמו כל פיסת צמחיה שהחזיקה את האדמה שלמה. בתחילת המאה היו מנסים להשמיד אותן בכל מיני דרכים. חפש - רכבות עם קרונות משא עמוסים בפגרי ארנבות. למה? סתם. כי האדם התערב.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ד"ר דריה, יש לי שאלה !

האם זה נכון שלא מומלץ לתת לכלבים עצמות עוף, וכן מומלץ לתת עצמות של בקר ?

אני לא למה עצמות עוף זה לא טוב, הרי מערכת העיכול של הכלב דומה מאוד לזו של הזאבים והם אוכלים הכל מהכל, ובכלל, כלבי העולם עד לפני כמה שנים (או עשרות) שנים בודדות אכלו עצמות והרגישו טוב עד גיל 20 מופלג לעיתים  :nixweiss:

תודה מראש !  :xyxthumbs:

תשובה:

(בדרך לטכנאי וכבר קואים לי דוקטור  :-*)

טעות, טעות נפוצה וטפשית. עצמות בקר הן נורא נורא קשות ושיני הכלב, שכבת האמאייל (זגוגית) שעל שיניהם דקה פי 3 מזאת שלי ושלך. נסה אתה לכרסם עצם! השיניים שלך יותר חזקות מפחינה עקרונית ויש לך יותר שורשים (עד 4 בכל מלטאה/טוחנת) והן עמידות יותר לזעזועים בניגוד לשיניים הדקות והמאורכות יחסית של הכלב (או החתול למשל). האמאייל הוא החומר הקשה ביותר בשן אך קשיחות משמעה גם פריכות ולצערינו הרב הוא איננו מתחדש כי זאת שכבה שאין בה כלי דם או קצות עצבים. האמייל יישבר ויחשוף את הדנטין (שנהב). הדנטין אמנם מתחדש מעט כי אכן יש עוברים בו כלי דם מיקרוסקופיים. לצערי, שוב, הוא מתחדש הרבה פחות מהר מהמהירות שבה הוא נוטה להרקב בגלל אותם כלי דם שנשארים חשופים בתוך התאלות המיקרוסקופיות הקשיחות ודרכן הרבה פעמים יכול לעבור זיהום - בעיקר מחיידקים שחיים בפה - היישר למיח השן וזה כאבים בלתי-נסבלים, ומשם חלילה וחס עובר ל-apex (חוד השן) ולזהם את כלי הדם שמזינים את השן ולגרום לאובדנה.

בקשר לעצמות עוף - עצמות העופות הן מאד מאד חלולות מבפנים (בשביל שיהיו קלות אחרת הלכה יכולת התעופה) ונוטות להתפורר בקלות לצורות מאורכות, דמוי מחטים. לא פעם מגיע חתול או כלב למיון כי נתקע לו עצם כזה בגרון או בדופן הקיבה. קרה ושבב כזה גרם לדליפה של חומצות קיבה אל מחוץ לקיבה - כאבי תופת!

אל תיתנו עצמות, זה רק מיתוס. הם אוהבים לנשוך דברים אבל זה לא אומר שצרייך לתת להם. ישנם צעצועי גומי קשיחים שיתנו להם את כל התענוג של נעיצת השיניים ללא סכנת הפגיעה בהן.

נקודות נוספות לגבי שיניים - זה שאתה לא רואה אותן אין זה סימן שהן לא קיימות. לבע"ח יש ב-ד-י-ו-ק את אותן בעיות השיניים שיש לנו ואם הכלב שלך לא אוכל, זה לא תמיד מקרה של אנורקסיה (בצחוק, אין אצלם דבר כזה), שווה לבדוק גם את השיניים. תזכור שהם לא יכולים להגיד לך כיצד הם מרגישים ומה כואב להם ואתה צרייך לעשות מחשבת תחילה ולבדוק. מומלץ לקנות "חטיפים" מיוחדים ללעיסה בשביל כלבים/חתולים המשמשים כפינוק וגם ניקוי שיניים. מומלץ לצחצח אך לא עם משחת שיניים מרידול בטעם מנטה, בשום פנים, אלא במשחות שמציעות המרפאות הוטרינריות (לא תמצא את זה בחנויות רגילות) וניתן לעשות את זה פעמיים-שלוש בשבוע אם אתה ממש משתדל. יכול להווצר להם מצב של אבן שן שמרחיקה את החניכיים החפשיות מן השן ויוצרת כיס, מצתברת, חודרת לעומק וכן... פוגעת בשורש, ואז לא ניתן להציל את השן כלל וכלל. שווה לקחת את הכלב לבדיקה חצי-שנתית או שנתית שתכלול גם בדיקה מקיפה של השיניים.

טיפול בשיני הכלב

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ארכיון

דיון זה הועבר לארכיון ולא ניתן להוסיף בו תגובות חדשות.

• צור חדש...