דיסלקציה, כמה שאלות של דעה/עובדה - כללי - HWzone פורומים
עבור לתוכן
  • צור חשבון

דיסלקציה, כמה שאלות של דעה/עובדה

shynet

Recommended Posts

שלום לכולם!

בזמן שאני חושב על דברים, ואחד מהדברים שעוברים לי בראש זה דיסלקציה,

לפני כמה שנים אובחנתי ונמצאתי כ- דיסלקט, ותמיד עלו לי כמה שאלות,

נכון יש בן אדם נחה, יש בן אדם קטוע יד, יש בן אדם שנולד מפגר (מצטער אני לא יודע אם אפשר לנסח את זה אחרת),

ויש בני אדם חכמים, השאלה היא, האם דיסלקציה באמת קיימת, או שזה רק פיתרון שנמצא להרבה אנשים שטוענים

שהם מתקשים , אני הלכתי לאיבחון מפני שאחותי גם דיסלקטית, וגם כן אבא שלי.

נכון, אני מודה, באמת קשה לי יותר לקלוט מרוב האנשים דברים,

וגם מבחנים שאני מתכונן עליהם שעות, וחברים שלי לפחות שעה,

ואני נכשל/עובר בקושי לפעמים, למרות שבאמת, אני ישבתי וכתבתי סיכומים

ושאלתי את עצמי שאלות, והם סה"כ קראו את החומר ועברו עליו.

אולי כי אני לא לומד נכון, אולי כי הצורת החשיבה שלי שונה, אבל זה באמת דיסלקציה?

ולמה זה עולה כול כך הרבה? ואם כן, איך באמת זיהו שאני דיסלקט באיבחון (אני לא זוכר כבר מה היה אני זוכר שהיו הרבה שאלות של בעיקרון)?

והאם באמת מגיע לי ההקלות האלה? והאם יש קשר לזה שאני שמאלי לזה שאני דיסלקט (למרות שיש דיסקלטים ימניים).

גם הכתב שלי לא מובן, אבל יש גם דיסלקטים שהכתב שלהם מובן לא?

אני יודע שאתם לא איזה קבוצת מחקר של דיסלקטים, אבל סתם באתי לשתף פה כמה שאלות, מצטער אם חלקן דפוקות.

ואם כבר מדברים על חלק מחשיבה, IQ? זה בעצם הידע הכללי שלך, או מה?

האם הציונים שלי יכולים לשקף את רמת ה-IQ שלי (שלא תבינו לא נכון, פה אני ניראה כבן אדם של נכשלים, אבל יש לי ציונים טובים יותר מנכשלים)

אם אני לא טועה פתחתי את הדיון במקום הנכון, מצטער אם זה לא, אני חושב שזה מתאים לפה...

שחכתי להוסיף תמיד העירו לי שאני כותב הפוך, זה גם דיסלקציה או הרגל?

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

• תגובות 34
  • נוצר
  • תגובה אחרונה

תשמע, דיסלקציה זה מצב מאוד כללי, ויש מליון ואחת דיסקלציות שונות ורמות שונות לכל אחת.

אני לא מומחה אבל אצלי בכיתה היו בזמנו כמה אנשים שאובחנו, ורובם הפתיעו את שאר התלמידים, כי לא היה נראה שיש להם איזושהי בעיה/מגבלה.

אדם יכול להיות מצליח וחכם ברוב תחומי החיים, ובכל זאת להיות עם דיסלקציה ספציפית, נניח בחשיבה מתמטית או בקליטת שפות.

זה מאוד נרחב וזה שאובחנת ממש לא אומר שמשהו "לא טוב" אצלך - לכל אדם יש אלמנט חלש, אין שלמות.

בקשר לשמאלי/ימני - גם אני שמאלי, ולמרות שזה יחסית נדיר (1 ל-10 אנשים בערך), אין שום קשר בין דיסלקציה או שאר תחלואים לעניין.

IQ לבדו לא שווה הרבה. למעשה, בעולם התחרותי של היום, EQ (אינטיליגנציה רגשית) נחשב לגורם יותר חשוב להצלחה. אדם גאון שלא יודע לשווק את עצמו או אין לו ביטוי ושכנוע סביר, לא יגיע לשום מקום.

עריכה: כותב הפוך?? אתה שמאלי, ברור שאתה "כותב הפוך", בצבא גם תחזיק את הנשק שלך הפוך, ואת השתיה שלך, ואת ההגה, ואת ה.. בקיצור שטויות.

העולם מתוכנן לימניים כי הם הרוב המוחלט. שמאליים ממש לא "הפוכים".

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

כותב הפוך התכוונתי בכאילו אני כותב אות שאמורה להיכתב נגיד מלמעלה למטה אני כותב מלמטה ללמעלה...

EQ? אינטליגנציה רגשית? וואו, לא ידעתי שיש דבר כזה, אבל זה רגש איך אפשר למדוד אותו?

ונגיד יש אנשים שעושים את עצמם לא יודעים, והם כן יודעים, האם האיבחון שלהם יצא כדיסלקט, או שיש דרך לזהות שהם מפברקים?

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

אני לא מתמצא בפרטים, אך ידוע שיש הבדל בין אדם לאדם ביכולות הרגשיות, או היכולות לקרוא את הסביבה ולהגיב בהתאם.

לדוגמה, יש אנשים שיסתדרו איפה שלא תזרוק אותם, אם זה בעבודה או ברחוב, או בכל סביבה זרה אחרת. אנשים כאלו נהוג לסווג כבעלי אינטיליגנציה רגשית גבוהה, כי יש להם יכולת להשתלב היטב בסביבה החברתית, ולהתקדם בתוכה בזכות זאת. זה מאוד חשוב.

בקשר לכתיבה, זה בדיוק מה שהיו אומרים לי כשהייתי קטן, שאני כותב הפוך... מצחיק אותי כל פעם מחדש :)

בקשר לאנשים שמשחקים אותה, אני ממש לא יודע.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

אני ימני וכותב הפוך. אני לא חושב שיש לזה קשר למשהו.

......או אולי יש לזה קשר לעובדה שהכתב שלי ביד שמאל נראה הרבה יותר טוב, אבל כ"כ לא נוח לי לכתוב ככה ואני לא מסוגל S:

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

טוב כדיסלקט שאובחן לפני 10 שנים בחודש הזה יש לי ממש הרבה ידע בנושא .

אחרי האיבחון למדתי שיטות שונות להתגבר על הקשיים שלי וכמו כן התנתבתי בשנותי האחרונות בתיכון בארגון של ילדים דיסלקטים בעקבות המקרה שלי אמא שלי נכנסה לאנהלה של ניצן (ארגון עזר לילדים דיסלקטים) וכמו כן אני נותן הרצאות למתרימים מחול , ומכל הנסיון הזה אני יכול להגיד לך דבר ודעי שדיסלקט זה תרוץ שהימציאו למישהו חלש , דיסלקט זה אדם שיש לו נתיב העברת מידע במוח חסום בדרך כלל זה גנטית, לכן המוח צריך למצוא דרכים אחרות לעכיפת הבעיה מה שלפעמים גורם לו לעבוד יותר קשה וזה בדרך כלל גורם לIQ יותר גבוה אצל דיסלקטים.

תן לי לספר לך מה הדיסלקציה שלי אני לא מצליח לחבר עברות אז כשאני רואה מילה כמו פ.......רה..... אני ממש לא מצליח להבין שהמילה היא פרה לכן כשאני למדתי לקרוא לפני 10 שנים בדיוק כתה ו לימדו אותי לקרוא צורות ציורים וסמלים לכן כשאני רואה מילה אני רואה את הצורה שלה את הסלסול האורך שלה ועל פי זה אני יודע מה המילה, אני למשל בחיים לא אצליח ללמוד גרמנית או שודית כי המילים מאוד מאוד ארוכות וממש דומות אחת לשניה לאומת זאת סינית יפנית יהיה לי יותר קל ללמוד לקרוא (לא לדבר) כי כל המילים הם צורות שונות. ברגע זה אני קורא בשלוש שפות עברית אנגלית ורוסית וכל זה הרבה תרגול.

גם אני שמאלי אבל אין לזה שום קשר לדיסלקציה וגם כותב הפוך כמוך אבל אני לומד איך לכתוב נכון (יש לי מחברות שלמות שבשולים אני כותב 100 פעמים איזו אות ספציפית שאני חושב שצריך לכתוב באופן אחר מאשר אני כותב)

בדרך כלל כשאני מסיים לכתוב משהו לוקח לי יותר זמן לבדוק את המכתב מאשר לכמוב

אבל הפעם אני לא העבור על השגיעות שלי

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

טדי כל הכבוד לך אני מעריץ אנשים כמוך

שאם יש להם מכשולים הם מנסים ומצליחים לעקוף אותם

כיום הנושא של הדיסלקציה הוא יותר מודע לקהל הרחב מאשר לפני 5 שנים ויותר אך גם היום יש קהל אנשים דיי קטן אפשר להגיד מצומצם שחושב שדיסלקט זה פיגור שכלי

אני אתן לך דוגמא מהחיים

יש אצלי תלמיד בכיתה בעל דיסלקציה בכתיבה הוא לא מצליח ורועדת לו היד , איך אני יגיד לך הוא כבר הפסיק לנסות להתגבר על המכשול

ועוד דוגמא היה איתי תלמיד שנה שעברה עם דיסלקציה גם של כתיבה וקריאה. תלמידים בכיתה היו כותבים לו וגם הוא כתב אך יש להעריך את הזיכרון שלו

כשהוא עבר אלינו בבית הספר היסודי שנתנו לו לקרוא מהתנ''ך שהוא ניסה באמת לקרוא ולהבין את האותיות הוא קרא לאט ובשגיאות אך כאשר קרא מן הזיכרון קרא במהירות ובלי שגיאות סיכומים אם הוא היה צריך להרצות בפני הכיתה אז את הסיכום הוא היה מכתיב לאימו והיה לומד אותו בעל פה ואז מתוך הזיכרון היה מרצה

וכמו שטדי אמר תנסה ותצליח

אין בושה ולא כלום בעיניין

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

תודה רבה על ההסברים!, אז כניראה זה לא רק תירוץ, כניראה זה באמת קיים אחרי הכול,

ממש תודה, לא חשבתי שיש פה אנשים שמבינים בזה כול כך , ואם כבר שמתי לב שיש פה הרבה

דיסלקטים פה שהם שמאליים, האם יש אחוז של שמאליים גבוהה שהם דיסלקטים,

יחסית לימניים, או שאין קשר?

והאם זה לעבור את המכשול ? או לעקוף אותו מהצד בדרכים שלי, או להמשיך לנסות?

ואיזה דרכים לדוגמא יש להיתכונן למבחנים? אני מכין למשל סיכומים ושואל את עצמי שאלות,

איזה עוד דרכים יש? תודה!!!!

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

קודם כל נתקן כמה פרטים.

יש לקויות למידה ויש בעיות קשב וריכוז. בדרך כלל למי שיש לקויות למידה מסוג הדיסX (דיסלקציה, קיסקלקולציה, דיסגרפיה) לפני זה מגיע בעית קשב וריכוז. זאתי מתחלקת לADD וADHD. אנשי ADD יש להם בעיה להתרכז בדבר אחדי ותר מידי זמן, דעתם מסוחת בקלות, הם אימפולסיביים וחסרי מנוחה באופן כללי. ADHD זה כל מה שADD, רק הפיראקטיביים. היפראקטיביות יותר מוכר ואני בטוח שאתם יודעים מה ההבדל בין אדם עם מרץ לבין אדם היפראקטיבי. אני למשל ADD. אין לי שום דיסX. אבל אני מבין בנושא.

אז קודם כל, זה תורשתי, בדרך כלל אם יש לשני ההורים לקויות למידה קלות סביר מאוד שלצאצאים יהיו לקויות למידה ברמות יותר קשות. לי ולאחי הגדול יש ADD. גם לאבא שלי יש, לאמי יש פיצול ריכוז. זה פיזי, נוירולוגי. בין הנוירונים יש חומר מוליך. אצל אנשים עם ליקויי למידה יש כמות מועטה של אותו המוליך העצבי. תרופות ממשפחת הריטלין (אני לא נוטל, נטלתי, אבל כבר לא, אבל אני תומך נלהב בתרופה) גורמים לזמן קצר לייצור מוגבר של המוליך העצבי. יש לריטלין השפעות שמשנות את האופי, אני חושב שזה בגלל שהמוליך העצבי מיוצר באופן לא שווה, זאת אומרת יש איזורים במוח שהוא מיוצר כמו שצריך והריטלין מגביר את הייצור שם וגורם לשינוי קטן באישיות. השערה שלי, אין לי מידע לגבות אותה.

יש אנשים, בעיקר אנשי ניו-אייג', שיגידו לך שזה לא אמיתי. אלה אנשים שצריך להרוג. לגרדום. אל תקשיב לזה. יש לך נכות פיזית. זה מכשול ואתה יכול להתגבר עליו. אני למשל אמנם מזניח את הלימודים מבחירה, אבל אני מצליח להתגבר על הבעיות חלקית, ביום ההורים האחרון, לפני יותר משבועיים, כל המורות אמרו שהציונים על הפנים, אבל שאני אינטיליגנטי מאוד, כמה מורות אמרו שאני מאתגר אותן מבחינה אינטלקטואלית וצר להן שהן צריכות לתת לי את הציונים שהן נתנו.

עצה שלי - תבקש מהפסיכיאטר שלך (צריכים למנות לך פסיכיאטר לפי מה שאני יודע) ריטאלין. תנסה. אם לא תאהב, אל תיקח באופן קבוע. אני למשל עם כל הרתיעה לוקח בחופשת הבגרות ריטלין ארוך וחורש על המיקודית וככה כבר הצלתי כמה מקצועות.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

אגב, לגבי שמאליים:

http://en.wikipedia.org/wiki/Dyslexia#History

He also observed that the children he worked with were disproportionately left- or mixed-handed, although this finding has been difficult to replicate.

http://en.wikipedia.org/wiki/Left_handed

Left-handedness, in comparison to the general population, also appears to occur more frequently in both identical and fraternal twins,[3][4] and several groups of individuals with neurological disorders (such as people with epilepsy,[5] Down's Syndrome,[6] autism,[7] mental retardation[8] and dyslexia).

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

לבחור שמעלי

יש לך ידע רחב בתחום אבל אתה נשמה מאוד אנטי וממורמר (יש לי נסיון בלהבין מה מסתתר מאחורי המילים ;))

לגבי רטלין

בארץ אין פיקוח על כמויות האנשים שמקבלים מרשם לרטלין (אני לא מבין גדול בתחום אז אני אתמקד בנושא השני) וגם אין פיקוח לאנשים שמעובחנים בתור לקויי למידה (דיסלקציה היא תת לקות) אשירית מהאוכלוסיה היא לקויית למידה וחלק קטן מהם הם דיסלקטים למרות שלפי כמות האנשים שמאובחנים בתור לקויי למידה גדול פי ארבע ( 40% מהאוכלוסיה) וזאת מפני שכולם רוצים לקבל הקלות בבגרות ואין מערכת סינון אפקטיבית, בגלל שכל כך קשה להבדיל בין מישהו שסתם לא רוצה ללמוד למישהו שקשה לו ללמוד (לקוי למידה) אז המוסד החינוכי שולך את כל האנשים למבחנים של לקויי למידה וזה יוצר בעיה של אנשים שלא סובלים מלקוייות למידה אבל מאובחנים ככאלה .

התופאה הזאת לא קיימת באוניברסיטאות בגלל שני דברים אחד מערכת הסינון של האוניברסיטות יותר משמעותי ושנית זה לא זול לשלם על איבחון מה שגם מסנן אנשים שלא באמת צריכים הקלות.

ויש הרבה מאוד דיסלקטים שלא מתקבלים לאוניברסיטה בגלל שהם לקויי למידה (הפסיכומטרי ממש קטלני כלפי דיסלקטים) ורוב לקויי הלמידה לומדים במכללות (לי יש הרבה מזל שתנאי הקבלה לאן שרציתי הם ממש נמוכים ויש לי הכבוד ללמוד באוניברסיטה)

לגבי ניו איג' לפני כחודש נתקלתי באישה שרוקחת שיקויים מצמחים מסויימים וזה אומרים ש"מרפה" דיסלקציה ועוזר לריכוז

אני שותה את השיקויי הזה אבל בנתיים אין שינוי (בואו לא נקנס לויקוח בנושא אם זה שטויות או לא , למרות שאני לומד מקצוע ראלי אני מאוד רוחני, וכל זה מאוד מעניין אותי אז בבקשה בלי עלבונות וויקוחים)

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

דיסלקציה לפי מה שקראתי וגם לפי דעתי

היא פשוט כמו מכונית קטנה ומנוע גדול

זאת אומרת המוח הוא המנוע הגדול והגופ הוא המכונית הקטנה

המוח לא מקבל את מה שהוא צריך בצורה מלאה אז נוצר דיסלקציה

אני לא מדבר רק על חמצן ואוכל אלא יש חומרים שמוח מייצר שלא מספיקים בשביל להפעיל את כולו בצורה מלאה ומושלמת

לכן נוצרים מצבים שמוח עובד על ריק מבלי אותם חומרים שמאפשרים את המחשבה זיכרון וכו

מה שאפשר לעשות זה:

לאכול אוכל מזין ונקי מחומרים כיימים כמו אוכל אורגני

להתשמש בתוספי ויטמינים שעוזרים לבריאות המוח

אומגה שלוש ויטמין B לסוגיו וגיקו בלובה וכו...

רטלין אם יש בעייה של קשב וריכוז

בגלל המוח זה דבר מסובך [אי אפשר להבחן את זה רק בניסוי וטעייה ]

אז כדאי לבדוק אחד אחד לראות מה השילוב הכי טוב שכדאי לעשות

בהצלחה

הינה משהו שאולי יעניין אותך

http://mom.nana10.co.il/Article/?ArticleID=542112&sid=154

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ארכיון

דיון זה הועבר לארכיון ולא ניתן להוסיף בו תגובות חדשות.

• צור חדש...