התייעצות בנוגע לקניית עדשה - צילום דיגיטלי - HWzone פורומים
עבור לתוכן
  • צור חשבון

התייעצות בנוגע לקניית עדשה

PyroGhost

Recommended Posts

כמו שכולכם בטח כבר יודעים קניתי את הD80 עם כל הציוד שדחסתי פנימה בחודשים האחרונים, עכשיו נשאר לי רק להשקיע בעדשה טובה.

העדפתי לחסוך את הכסף ולהשקיע כמו שצריך ולקנות את הניקון 17-55 F2.8, ועכשיו עקב המחיר הנמוך של הדולר האטרטקטיביות שלה רק עולה ועולה, הבעיה שלי היא שהמחירים בארץ לא זזים בקצב שהדולר זז למטה והם דיי נשארים אותו הדבר ואני לא ממש אוהב את העניין הזה, ההפרש גדול מידי.

עכשיו יש בפניי כמה ברירות אפשריות :

1. להזמין את העדשה מחו"ל ולשלם את המכס עליה בכניסה, כולל פילטר והכל זה יסתכם בפחות מ5000 שקל לפי החישוב שעשיתי.

2. לחכות שמישהו שאני מכיר ושמבין דבר או שניים בצילום יטוס לניו יורק ויביא לי אותה בדרך חזרה משם (עלות כוללת של 4500 שקל בערך)

3. לקנות אותה בארץ כאשר המחירים הכי נמוכים דרך יבואן אפור וכולל הפילטר מקרבים אותי ל 7000 שקל...

מבחינה טכנית האופציה שאני הכי מעדיף כרגע והיא גם תהיה האופציה המהירה ביותר היא האופציה הראשונה, של להזמין אותה מחו"ל, הבעיה שלי מתחילה כאשר B&H הפסיקו למכור ביטוח של MACK ואז אם אני נופל על לימון אני לא יכול לעשות עם זה שום דבר בארץ ואני תקוע עם עדשה " דפוקה " וצריך להתחיל פרוצדורות מסובכות בשביל להחזיר אותה אליהם ולנסות להחליף...

רציתי להתייעץ אתכם ולשמוע קצת דעות בנוגע לזה, אני לא מת על האופציה של לקנות בארץ כי את ההפרש הזה אני יכול להשקיע בציוד אחר שחסר לי כרגע (חצובה וראש טובים שאני מתכנן כבר הרבה זמן לקנות, ובכללי חבל לי על 2000 שקל שילכו סתם לכיס של איזה גזלן שיעשה עליי קופה...)

מה אתם אומרים?

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

האופציה היחידה שאני הייתי שוקל היא האופציה השניה. המחירים בארץ לא סבירים בעיני, ולא הייתי לוקח סיכון ומזמין "על עיוור" (לפחות לא כשמדובר בעדשה כל כך יקרה). השאלה אם יש לך מישהו שמגיע ל-B&H ושיהיה מסוגל לבדוק את העדשה כמו שצריך? אם לא, אז אין כאן יתרון של ממש על האופציה הראשונה.

יש לדעתי אופציה רביעית. קנה בארץ טמרון 17-50/2.8 ב-2300 ש"ח מיבוא רשמי. רוב הסיכויים שהעדשה יותר מתספק אותך (יש לי אותה, והיא מעולה). במקרה כזה חסכת כמה אלפי שקלים שיכולים לשמש אותך לקניית ציוד שיעשה הבבדל יותר משמעותי מהניקון 17-55. אם לא תהיה מרוצה (ואני לא רואה את זה קורה), תוכל לחכות שמישהו יביא לך את ה-17-55 מ-B&H ואז למכור את הטמרון בהפסד של כמה מאות שקלים. לפחות לא תהיה תקוע בשום שלב בלי עדשה.

אגב, לא מבאס אותך להוציא סכומים כל כך גבוהים על עדשה כמו הניקון ולא לקבל מייצב? הסיכוי שניקון יוציאו גירסה מיוצבת לא זניח לדעתי, וזאת עוד סיבה לדעתי להעדיף את הטמרון. ההפסד הכספי שלך במכירה יהיה הרבה יותר קטן (במיוחד אם תקנה את העדשה במחירים המטורפים של הארץ).

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

יצא לי לעבוד עם הטמרון ויצא לי לעבוד עם הניקון, זה עולם אחר פשוט, האיכויות של הניקון והמהירות שלה זה משהו שאני לא יכול להסביר אפילו...

ונכון, זה מבאס לשלם כזה סכום ולקבל עדשה לא מיוצבת, ואני לא יכול לדעת אם ומתי ניקון יוציאו גירסה מיוצבת שלה.. אבל מהצד השני, הטווח הזה של 17-55 הוא לא טווח שצריך מייצב מבחינתי, למדתי לצלם עם הפוג'י שהמשקל שלה קל בהרבה בטווח הזה, עם צמצמים יותר בעייתיים מ2.8 רצוף ולהוציא חדות וללא רעידות מורגשות אז אני מאמין שהמשקל של הD80 עם העדשה, ויש לי גם את הSB800 שמוסיף יספיקו בשביל לייצב אותה לבד בלי עזרה של מייצב...

בשורה התחתונה, אני לא יודע כמה זה באמת משמעותי להוסיף מייצב לכזאת עדשה, ואני עדיין מחפש מישהו שמבין דבר או שניים בצילום, אפרופו, יש לך טיפים איך אפשר להיות בטוחים ב100% שעדשה היא לא לימון ולערוך את הבדיקה בחנות?

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

יצא לי לעבוד עם הטמרון ויצא לי לעבוד עם הניקון, זה עולם אחר פשוט, האיכויות של הניקון והמהירות שלה זה משהו שאני לא יכול להסביר אפילו...

מבחינת איכות זה לפה ולשם. בחלק מהדברים הניקון עדיפה, ובחלק הטמרון. מבחינת מהירות, הזמן שלוקח לטמרון לפקס על המינולטה 7D שלי מאינסוף למטר אחד הוא בין 0.10 ל-0.13 שניה. אני מניח שעל D80 זה לא צריך להיות איטי יותר. אתה באמת חושב שתפספס עם מהירות פוקוס כזו?

ונכון, זה מבאס לשלם כזה סכום ולקבל עדשה לא מיוצבת, ואני לא יכול לדעת אם ומתי ניקון יוציאו גירסה מיוצבת שלה.. אבל מהצד השני, הטווח הזה של 17-55 הוא לא טווח שצריך מייצב מבחינתי

אני לא מסכים שהמייצב לא שימושי בעדשה כזו. את הצילום הבא צילמתי מהיד עם טמרון 17-50/2.8 באורך מוקד של 50 מ"מ (מקביל ל-75 מ"מ) צמצם 2.8, מהירות 1/10 שניה ו-ISO 3200:

post-4674-1204974805.jpg

שים לב שצילמתי בעמידה ומבלי להשען על על שום דבר. בלי המייצב הייתי צריך להשתמש בחצובה. אני מציע שתנסה לצלם במהירות הזו עם אורך מוקד כזה כדי להבין כמה שקשה לקבל תמונה חדה.

יש לי גם את הSB800 שמוסיף יספיקו בשביל לייצב אותה לבד בלי עזרה של מייצב...

ה-SB800 הוא פתרון מעולה לצילום בתוך חדר, אבל את הצילום שלמעלה צילמתי ברחוב. לא היה לי מאיפה להקפיץ, וגם אם היה לא הייתי משתמש בו. זה לא בדיוק צילום שמצלמים עם .

דוגמא נוספת:

post-4674-1172977992.jpg

אורך מוקד 45 מ"מ (מקביל ל-67 מ"מ), צמצם 2.8, ISO 1600 ומהירות 1/8 שניה. היית משתמש בפלאש מוקפץ באמצע טיסה? לא רעיון טוב...

יש לך טיפים איך אפשר להיות בטוחים ב100% שעדשה היא לא לימון ולערוך את הבדיקה בחנות?

אני מסתמך על מה שאני מכיר מעדשות אחרות ובודק את החדות במרכז הפריים ובפינות, באורכי המוקד השונים של העדשה (צד רחב, ביניים, צד ארוך). בכל אורך מוקד אני מצלם בכל הצמצמים מהפתוח ועד 11 (בהפרש של תחנת צמצם אחת), ובודק גם נושא באינסוף וגם נושא מקרוב. בנושא הקרוב אני מקפיד שהנושא יהיה שטוח ומקביל לחיישן של המצלמה. בד"כ אני מצלם כל סדרה פעמיים - פעם עם פוקוס ידני ופעם עם פוקוס אוטומטי. וכמובן שאת כל הצילומים אני כשהמצלמה על חצובה ועם טיימר 2 שניות.

אם אין לך למה להשוות אז זה לא טריוויאלי להגיע למסקנות נכונות מבדיקה כזו. בדיקה פשוטה יותר (שאני מניח שה"שליח" שלך יוכל לבצע בעצמו) היא לצלם בשלושת אורכי המוקד ובצמצם הכי פתוח נושא באינסוף (למשל נוף מגורד שחקים) - סדרת אחת עם פוקוס אוטומטי וסדרה נוספת עם פוקוס ידני. אם יש נפילת חדות באחת הפינות של התמונה או באחד הצדדים אז זה סימן שבעדשה יש בעייה של מרכוז. זאת סיבה מספיק טובה להחזיר אותה לחנות. שים לב שאם נפילת החדות היא אחידה בין כל הפינות אז לא מדובר בהכרח בתקלה, אלא בבעייה אופטית צפויה שאופיינית ברמה כזו או אחרת לכל עדשה (בעיקר בצמצם הפתוח).

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

אורן, קודם כל תודה רבה על התגובה המהירה ועל ההתייחסות לשאלה שלי.

אני לא מסכים שהמייצב לא שימושי בעדשה כזו. את הצילום הבא צילמתי מהיד עם טמרון 17-50/2.8 באורך מוקד של 50 מ"מ (מקביל ל-75 מ"מ) צמצם 2.8, מהירות 1/10 שניה ו-ISO 3200:

מה שלא הצלחתי להבין הוא מה ההבדל בין הטמרון לניקון מבחינת מייצב עם לטמרון אין מייצב, לניקון אין מייצב, ולD80 שלי אין מייצב פנימי, מבחניתי שתי העדשות הללו לא מיוצבות ככה שעם שתיהן אני אצטרך להסתדר בלי ייצוב ולהעלות ISO...

הכוונה שלי עם הSB800 הייתה שהמשקל שלו עוזר לייצב את המצלמה, לא יותר מזה, ברור לי לגמרי שאי אפשר להשתמש בו ברחוב או במטוס...

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

מה שלא הצלחתי להבין הוא מה ההבדל בין הטמרון לניקון מבחינת מייצב עם לטמרון אין מייצב, לניקון אין מייצב, ולD80 שלי אין מייצב פנימי, מבחניתי שתי העדשות הללו לא מיוצבות ככה שעם שתיהן אני אצטרך להסתדר בלי ייצוב ולהעלות ISO...

ההבדל הוא שהמחיר הזול של הטמרון מאפשר לך לקנות אותה ולחכות לעדשה מיוצבת. אם תצא לשוק עדשה כזו ותחליט למכור את הטמרון ההפסד הכספי יהיה זניח (בניגוד לניקון), ותמיד קיים הסיכוי שלא תרצה למכור אותה כי תגלה (כמוני) שמדובר בעדשה נהדרת.

הכוונה שלי עם הSB800 הייתה שהמשקל שלו עוזר לייצב את המצלמה, לא יותר מזה, ברור לי לגמרי שאי אפשר להשתמש בו ברחוב או במטוס...

ה-7D + טמרון 17-50 שוקלות יותר מקילו. תוספת של ששוקל חצי קילו נוסף לא תעזור ואולי אפילו תגרע. אתה חושב שה-SB800 (כבוי) ייאפשר לך לצלם במהירויות 1/8~1/10 עם עדשת 50 מ"מ ולקבל חדות? אני די משוכנע שלא. אם תצליח לצלם חדות במהירויות כאלה (בעמידה ומבלי להשען על שום דבר) אז סביר להניח שגם ללא הפלאש תוכל לעשות זאת. בא לך לנסות? ;)

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ת'אמת שיש מצב שאני אנסה, יש לי את ה50 F1.8 שלי, עם הניקון.. אני אצא לצלם קצת בלילה בהזדמנות עם ובלי הפלאש כשהוא כבוי... נראה מה יהיו התוצאות..

אני יודע שעם הפוג'י צברתי הרבה ניסיון בלעצור את הנשימה, לא לזוז ולצלם, איכשהו יוצאות לי טובות מידי פעם ככה...

ואני אשקול את עניין הטמרון, למרות שאם מישהו מביא לי את היניקון מחו"ל עניין ההפסד הכספי הופך להיות דיי זניח לפי דעתי, לא? כמה הטמרון עולה בארץ?

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ארכיון

דיון זה הועבר לארכיון ולא ניתן להוסיף בו תגובות חדשות.

• צור חדש...