אינטל תאחד את פלטפורמות הXeon והItanium... - עמוד 2 - מעבדים, לוחות-אם וזכרונות - HWzone פורומים
עבור לתוכן
  • צור חשבון

אינטל תאחד את פלטפורמות הXeon והItanium...

SamurAchzar

Recommended Posts

אני חושב שיצרני המעבדים הגיעו לקיר כלשהו מבחינת מהירויות שעון. זה אמנם קיר עביר הנדסית (אני בטוח שאפשר להגיע ל5ghz עם Prescott),

אבל בהסתכלות הכוללת, הוא בעייתי (הספק שמיתרגם גם לחום, emissions בתדר גבוה).

הדבר היחידי שיוכל להשיג שיפור משמעותי (ולא שיפור "זוחל") בלי להעלות את מהירות השעון הוא ארכיטקטורה שהיא explicitly-parallel, כמו VLIW, ביחד

כמובן עם דור חדש של קומפיילרים שידע לעשות שימוש אופטימלי בinstruction set החדש.

כמו שזה נראה לי, יש בעיה לשלב מספר גדול של יחידות עיבוד בתוך מעבד CISC ולנצל את כולן באופן יעיל.

הX86 הגיע לאן שהוא הגיע כיום לא בגלל שהוא מוצלח (אם כי, אני חייב להודות, הוא קל משמעותית לשימוש מאשר כל RISC ובוודאי VLIW).

הוא הגיע לאן שהוא הגיע מכוח האינרציה - שוק הPC אוהב תאימות לאחור יותר מכל שוק אחר. כשיצא הX86, אי שם בשנות ה80 המוקדמות, מי באמת השווה

אותו לארכיטקטורות אחרות? מי חשב על VLIW או מקבול כלשהו, או על מצב שבו השעונים יעבדו ב4ghz?

עובדה שמעבדי מעולם לא ממש תפסו בשוק הembedded, שוק שבו תאימות אחורה לא ממש מעניינת אף אחד והמעבדים נשפטים על סמך

ביצועים, תכונות ומחיר בלבד.

אני יודע שזו לא דוגמא אידיאלית, אבל תסתכל על שוק הDSP-ים: לא תמצא הרבה חוץ מRISC, והDSP-ים הרציניים באמת, שמציעים את היחס

mips/watt הכי גבוה הם VLIW. וזה השוק הכי דורשני שקיים למעבדים, ושוק שזורם אליו המון כסף.

אין שום דבר "רע" בX86-64, ובוודאי שלמפתח הוא ידידותי בהרבה מאשר IA64.

אבל כמה עוד אפשר יהיה לדחוף את הX86?

אינטל יותר ממוזמנת להמשיך לשפוך מליארדים על האיטניום (1, 2, 3 ...), השוק יחליט

מה הוא מעדיף, אינטל יכולה לאיים, לבלבל, לשחד, אבל השוק, במקרה כה קיצוני כמו הברירה

בין מעבדי 32 ביט או מעבר לסביבה חדשה לגמרי ויקרה מאוד כמו האיטניום יעדיף את ה -64

בכלל ובפרט את ה AMD64.

ואינטל בועטת צורחת ומייללת הודתה בכך עם השקת התואם שלה ל -64.

קצת קשה להישתמש במושג "לדחוף" ביחס ל -64 "אבל כמה עוד אפשר יהיה לדחוף את הX86?",

אם אותה כמות כסף שנשפכה על האיטניום הייתה הולכת לכיוון ה AMD64, אזי רוב אזרחי העולם

היו מקבלים מעטפות חינם לביתם עם 3-4 מעבדי אופטרון, אחד לאישה אחד לילד ועוד אחד ספייר,

שיהיה.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

• תגובות 31
  • נוצר
  • תגובה אחרונה

משתתפים בולטים בדיון

משתתפים בולטים בדיון

ומהי הסיבה שאינטל מנסה לדחוף את הIA64 כפי שהיא מנסה, לדעתך?

האם אולי, רק במקרה, זוהי ההכרה שלה בהעדר העתיד של מעבדי הX86?

אין לי ספק שהאיחוד בין הפלטפורמות שאיתו התחיל הת'רד מיועד לקרב את האיטניום אל השוק הביתי, כמחליף הX86.

אתה כנראה לא מבין את מה שקרה עם הX86-64. יכלו לעשות את זה בכל רגע נתון, תאמין לי שאין שם שום מתוחכמת מדי,

הם פשוט בחרו שלא, מתוך מניעים לא-טכנולוגיים, אלא כלכליים\פוליטיים.

הדוגמא הכי קרובה שאני יכול למצוא היא משוק ההרד דיסקים: האם לסיגייט אין לצורך ייצור דיסקים 10K SATA?

כמובן שיש להם. הם בוחרים שלא לעשות זאת ממניעים זרים לחלוטין, כמו פחד מאובדן שוק הSCSI על רווחיותו הרבה.

מה לגבי דיסקים 15K SATA? אותו הדבר.

אין כאן דבר וחצי דבר שקשור לטכנולוגיה.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

תיאוריית קונספירציה נוגעת ללב, באמת.

לפי איך שאתה מתאר את זה, זו סצינה שלקוחה ממלחמת וייטנאם, ולא עוד press release שנוגע לפלטפורמה עתידית.

האם כשAMD הכריזו על הX86-64, הרבה לפני שיצא המעבד הראשון שתמך בכך, אמרת שזו הדרך של לבלבל את ציבור הלקוחות ככל האפשר

ולגרום לו להתעלם מהיתרון הטכנולוגי הברור של אינטל?

לאינטל יהיו הרבה מאוד press releases בשנה הקרובה, כי מעבד ראוי לשמו אין לה כיום.

הפנטיום 4 נפח את נשמתו, הזיאון הוא פנטיום 4, האיטניום לא רלבנטי לרוב המוחלט של השוק,

הפנטיום M רחוק מלהיות מוכן לשוק השולחני ולשרתים.

אין פה שום קונספירציה, זה עסקים, כשאין מוצרים יש הרבה רעש יחצני והודעות על מה יהיה

בעוד שנתיים שלוש, רק בבקשה אל תתעסקו עם מה שאין עכשיו, ושמישהו יעשה טובה ויפעיל

עוד שניים שלושה מזגנים, נורא חם פה.

AMD מעולם לא ניסתה לבלבל את ציבור הלקוחות שלה, לא בגלל שהיא צדיקה גדולה,

פשוט במעמדה של כמיתחרה קטנה מול מונופול ענק, מאוד מאוד נזהרים לא להרגיז את

ציבור הלקוחות - אצל הגישה מעט שונה, משהו בסגנון "עם וואזלין או בלי וואזלין?"

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

תפוחים, מספיק עם הפאנטיות והאמונה העיוורת ב-. תהיה אוביקטיבי, תשפוט בהגיון את המהלכים. אינטל לא הולכת לשום מקום וזה מגיע ממישהו שהוא fanboy של בעצמו.

אני אמרתי שאינטל הולכת? במקרה הכי גרוע מבחינת מדובר באיבוד נתח שוק/ירידה קלה

ברווחים, זה הכל, זה לא דיון בגורל .

הפאנטיות היא אצל אלה שקונים היום 4/זיאון באופן עיוור למרות זמינותם של מוצרים כמו

האתלון 64 והאופטרון.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

אני עדיין לא הבנתי איך הודעה על שינוי פלטפורמה כלשהו עד 2007 הופכת אצלך לבלבול קהל הלקוחות  ???

א.

משום שמדובר בשינוי שייתרחש ב 2007.

ב.

משום שמדובר בענין זניח יחסית, מדובר על כך שיצרני לוחות יוכלו

עם אותה ערכת מעבדי מערכת לייצר לוחות גם לאיטניום וגם

לזיאון.

ג. משום שבטווחי זמן כאלה בכלל לא בטוח שיהיו עד אז זיאון

או איטניום או שניהם כמוצרים אמיתיים בשוק.

ד. תנסה להראות לי איך מידע כזה בהנחה שהוא בכלל יתקיים

בעל משמעות ללקוחות קצה? על מה זה משפיע? על מי זה משפיע?

את מי זה מעניין בכלל?

אם אתה לא מבין שאינטל במצוקה (יחסית) כיום אז לא מפליא שאתה

לא מסכים איתי שאינטל ממטירה הודעות לכל עבר רק כדי לא להיתרכז

במוצרי ההווה שלה בכלל, ובזיאון מול האופטרון בסביבות של ריבוי

מעבדים בכלל.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

א.

משום שמדובר בשינוי שייתרחש ב 2007.

יש לי יום הולדת ב2007.

ב.

משום שמדובר בענין זניח יחסית, מדובר על כך שיצרני לוחות יוכלו

עם אותה ערכת מעבדי מערכת לייצר לוחות גם לאיטניום וגם

לזיאון.

זה לא זניח כלל. זה מראה על תחילת תהליך של דחיקת הXeon החוצה ואימוץ האיטניום.

ברור שזה לא מעיד על ההפך, בכל מקרה; השינוי הזה הוא לטובת האיטניום ולרעת הזיאון.

בשוק הזה (בעיקר שרתים, אבל גם תחנות עבודה) הצרכן משנה הרבה פחות, והרבה תלוי בsystem vendors, ומה הם מוכנים להכניס

לליין המוצרים שלהם. ברגע שיהיו אותם לוחות ממש לשני המעבדים האלו, הם יוכלו לשלב את האיטניום במוצרים שלהם בעלות אפסית (להם).

ג. משום שבטווחי זמן כאלה בכלל לא בטוח שיהיו עד אז זיאון

או איטניום או שניהם כמוצרים אמיתיים בשוק.

כנראה שיהיו, קשה לי לראות את אינטל מוותרת על שוק שרתי הlow-end לטובת , או מוותרת על האיטניום.

ד. תנסה להראות לי איך מידע כזה בהנחה שהוא בכלל יתקיים

בעל משמעות ללקוחות קצה? על מה זה משפיע? על מי זה משפיע?

את מי זה מעניין בכלל?

כרגע, זה בעל חשיבות אפסית (בערך כמו ההודעות שלך על תוכנות 64 ביט, רק יותר מעניין).

אבל אם נסתכל על זה בצורה קצת יותר מעמיקה, זה מראה שאינטל מתכוונת לקרב את האיטניום אל תחנות העבודה, ומשם הכיוון כבר ברור - הדסקטופים.

אם אתה לא מבין שאינטל במצוקה (יחסית) כיום אז לא מפליא שאתה

לא מסכים איתי שאינטל ממטירה הודעות לכל עבר רק כדי לא להיתרכז

במוצרי ההווה שלה בכלל, ובזיאון מול האופטרון בסביבות של ריבוי

מעבדים בכלל.

אה, כן. אינטל במצוקה של ממש. אינטל הרבה פחות במצוקה היום מאשר שAMD הייתה בכל שנות קיומה. אתה באמת צריך תזכורת לגבי

מי זו אינטל? אני מציע שתלך לקרוא את הדוחות הרבעוניים שלהם.

כשתכניס לראשך הפאנאטי שהמצב כרגע נוטה בצורה זניחה ביותר לכיוון (לפחות בדסקטופ, בשרתים אני מסכים

שאינטל צריכים לעשות משהו עם הXeon אם הם לא רוצים לאבד את השוק), וכנראה שבסיבוב הבא המצב ישתנה, אני בטוח שתראה את הדברים אחרת.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

אין לי ספק שהאיחוד בין הפלטפורמות שאיתו התחיל הת'רד מיועד לקרב את האיטניום אל השוק הביתי, כמחליף הX86.

אתה כנראה לא מבין את מה שקרה עם הX86-64. אינטל יכלו לעשות את זה בכל רגע נתון, תאמין לי שאין שם שום טכנולוגיה מתוחכמת מדי,

הם פשוט בחרו שלא, מתוך מניעים לא-טכנולוגיים, אלא כלכליים\פוליטיים.

הדוגמא הכי קרובה שאני יכול למצוא היא משוק ההרד דיסקים: האם לסיגייט אין טכנולוגיה לצורך ייצור דיסקים 10K SATA?

כמובן שיש להם. הם בוחרים שלא לעשות זאת ממניעים זרים לחלוטין, כמו פחד מאובדן שוק הSCSI על רווחיותו הרבה.

מה לגבי דיסקים 15K SATA? אותו הדבר.

אין כאן דבר וחצי דבר שקשור לטכנולוגיה.

בוודאי שאינטל יכלו לעשות זאת (במידת הצלחה כזאת או אחרת, ראה ערך 90 ננו מטר אינטל מול , לא צריך

לזלזל ביכולות הטכנולוגיות של AMD), אינטל בחרה במודע לא לעשות זאת משיקולים עסקיים ,

אינטל רוצה לשלוט בשוק, להכתיב לו איך, מתי, כמה ולמה (כמו ה RDRAM בזמנו), ולכן היא זלזלה ב AMD64 כל עוד

שהיה אפשר, בנוסף פיתוח האיטניום נקלע לקשיים רבים (סיפור ארוך) ויציאתו לשוק כמוצר  אמיתי נדחתה במשך שנים.

אינטל יכולה לקבוע הרבה דברים, לשנות תקנים כרצונה (ATX ל BTX או ה RDRAM במקום DDR) עלפי שיקוליה

וטובתה העיסקית (ולפעמים אפילו לטובת הלקוחות) אבל לפעמים היא מגזימה, הנסיון להכתיב לשוק להישאר עם

מעבדי 32 ביט או לעבור "לאיטניום" זאת הייתה הגזמה פראית, במיוחד כאשר הביאה לעולם את ה AMD64

והצליחה עד עכשיו לגייס לסביבת המחשוב הזאת תמיכה מרשימה וחזקה, ה AMD64 היא עובדה קיימת, היא

לא הולכת להעלם, תהיה תחרות (בניגוד לכוונות אינטל), ויינצח המעבד הטוב יותר! - השופטים בתחרות הם

הלקוחות.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

"יש לי יום הולדת ב2007." - אני שמח להודיעך אבל יש לך יום הולדת כל שנה (וכך לכל בני האדם למעט ה BORG).

דוחות רבעוניים - תתעניין קצת בדוח הרבעוני האחרון של אינטל ובמיוחד בהודעה

של אינטל לגבי תיקון התחזית לדוח הרבע השלישי - אולי אז תבין סוף סוף שאינטל

במצוקה, כמובן ביחס לאינטל.

הרשת מפוצצת בדיווחים לגבי הסיפור הזה:

http://story.news.yahoo.com/news?tmpl=story&u=/nf/20040903/bs_nf/26763

זה התחיל ברבע השני עם היצטברות מלאים של פנטיום 4 פרסקוט ב 90 ננו מטר (הידוע בשם " תנור טורבו")

והיתממש ברבע השלישי - תחזית הכנסות מקוצצת ב 600 מליון דולר תוך כדי הרבע השלישי.

נחכה ונמראה כיצד תעמוד בתחזית שלה לגבי הרבע השלישי.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ואולי זו ההכרה שלה שכל עוד היא לא תשיק ארכיטקטורה חדשה, מוגנת פטנטים, היא תמשיך להתגונן מייצרני תואמי x86 כמו ובמידה קטנה VIA, Transmeta (שמתמודדות בנישות קטנות של מעבדים דלי הספק).

אין מה לעשות, הפטנטים על יפקעו במוקדם או במאוחר (ולא נדבר על כל אלה שיש להם זכות ליצר בגלל הסכמי עבר).

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ואולי זו ההכרה שלה שכל עוד היא לא תשיק ארכיטקטורה חדשה, מוגנת פטנטים, היא תמשיך להתגונן מייצרני תואמי x86 כמו ובמידה קטנה VIA, Transmeta (שמתמודדות בנישות קטנות של דלי הספק).

אין מה לעשות, הפטנטים על יפקעו במוקדם או במאוחר (ולא נדבר על כל אלה שיש להם זכות ליצר בגלל הסכמי עבר).

כן, כמובן שאין עוררין שאם המהלך לא היה מועיל להם כלכלית, הם לא היו עושים את זה. אני אולי טיפש, אבל לא תמים ;D

מה דעתך בנושא? האם לדעתך הIA64 בעל מקום על הdesktop? האם אתה רואה את הX86 ממשיך עוד שנים רבות איתנו? ואם לא, אז מה יבוא במקומו?

מעניין לשמוע :)

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

כן, כמובן שאין עוררין שאם המהלך לא היה מועיל להם כלכלית, הם לא היו עושים את זה. אני אולי טיפש, אבל לא תמים ;D

מה דעתך בנושא? האם לדעתך הIA64 בעל מקום על הdesktop? האם אתה רואה את הX86 ממשיך עוד שנים רבות איתנו? ואם לא, אז מה יבוא במקומו?

מעניין לשמוע :)

אני מאד מקווה שאין לא מקום.

עולם של WINTEL יהיה מאד משעמם - 2 מונופולים שדואגים לכך שנשלם יותר ונקבל פחות.

מעבר לזה שכיום אני פחות מתעניין בביצועים ויותר בשקט. CPU שרץ ב- 130W לא ממש "מושך" אותי.

כיום החלק של "TEL" חלש בגלל הפועלט כ"שוט" מול .

לגבי החלק של "WIN", כיום הולכת וצוברת תאוצה בתחום השרתים, ובסופו של דבר אני מקווה שתראה גידול בעל משמעות גם ב-DESKTOP.

גילוי נאות::

הודעה זו נכתבת על Desktop מבוסס RHEL3.

:)

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ארכיון

דיון זה הועבר לארכיון ולא ניתן להוסיף בו תגובות חדשות.

• צור חדש...