Corsair 16GB 3600 Mhz C18 Vengeance עם B450M Mortar Titanium - טעות, אבל כמה קריטי? - מעבדים, לוחות-אם וזכרונות - HWzone פורומים
עבור לתוכן
  • צור חשבון

Corsair 16GB 3600 Mhz C18 Vengeance עם B450M Mortar Titanium - טעות, אבל כמה קריטי?

shlooks

Recommended Posts

היי, 

אז מסתבר שטעיתי ובמחשב החדש שקניתי לקחתי שלא נתמך ע"י הלוח אם. 

המהירות שהצלחתי לגרום לזיכרון החדש לרוץ היא  3133 Mhz, ניסיתי הרבה אפשרויות עם  Enable A-XMP וגם Memory Try It! במתחים שונים, כל אופציה גבוהה מ-3133 גורמת למחשב לא לעלות ומחייבת איפוס של ה-CMOS. בזבזתי כבר הרבה זמן על הטעות שלי 🙂

את הלקח נראה לי שלמדתי 🙂 אבל אני תוהה מה לעשות הלאה, עד כמה שיפור של מהירות הזיכרון שווה את ההשקעה של הזמן והכסף (כי במקום שקניתי לא מוכנים להחליף... לגיטימי אבל כן הייתי מצפה ממקום מקצועי להתקשר ללקוח שהזמין מחשב שלם ולהודיע לו שהזיכרון שהוא בחר לא נתמך על ידי הלוח אם). האם יש סיכוי שמתישהו בעדכון הזיכרון הזה כן ייתמך? 

האם שווה לספוג את ההפרש ולקנות חדש תואם, ואם כן אז איזה? 
ואולי יש איזה דרך מסתורית לגרום לזיכרון כן לעבוד במהירות שבה הוא אמור? 

RAM:
https://www.corsair.com/us/en/Categories/Products/Memory/vengeance-lpx-black/p/CMK16GX4M2D3600C18

Motherboard:
https://www.msi.com/Motherboard/B450M-MORTAR-TITANIUM/Specification

CPU:
https://www.amd.com/en/products/cpu/amd-ryzen-7-3700x

תודה לקוראים ולעונים 🙂

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

אל תתיאש. תוכל לסדר את זה בסופו של דבר.

צריך פשוט להכניס את הנתונים ידנית.

תכוון ל-3200MHZ CL16 ואין סיבה שלא יעבוד.

על איזה ביוס אתה?

תוריד את התוכנות הבאות:

DRAM Calculator for Ryzen

Thaiphoon

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ציטוט של Jabberwock

נית.

תכוון ל-3200MHZ CL16 ואין סיב

וואו, לא ידעתי שיש אופציה כזאת! הצלחת להפיח בי מידה בריאה של אופטימיות 🙂

עדכנתי לגרסה האחרונה, 7B89vA92(Beta version).

אני חושב שהבנתי פחות או יותר מה לעשות עם 

DRAM Calculator for , פשוט להכניס את כל ההגדרות ידנית. אבל מה השימוש של Thaiphoon?

אגב, שים לב שה-Latency, הוא לא 16 אלא 18. 

Tested Latency

18-22-22-42

אגב, בהנחה ובדברים היותר טריוויאלים כמו Voltage ו-Frequency אני לא אטעה, עד כמה נשקפת סכנה פיזית לחומרה במידה ואטעה או שתהיה איזה בעיית תאימות? 

המון תודה!

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ציטוט של shlooks

אגב, שים לב שה-Latency, הוא לא 16 אלא 18. 

כן אבל זה משחק מתמטי.

תדר ככל שהוא גבוה יותר טוב.

אבל תזמונים ככל שהערך קטן יותר טוב.

אני למשל עם זיכרונות 3000MHZ CL15 יכול פשוט לשנות בביוס ל-3200MHZ CL16 מבלי לעלות מתחים.

לכן אתה צריך לכוון ל-3200MHZ CL16.

ציטוט של shlooks

אבל מה השימוש של Thaiphoon?

יש אפשרות לייצא את הנתונים בבקר ה-SPD שעל הזיכרונות, ולתת ל-DRAM Calculator לקרוא אותם.

בנוסף אילו צ'יפים מורכבים הזיכרונות, בתוכנה נקרא Memory Type. אז קודם תגלה את זה ומשם נמשיך.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ציטוט של shlooks

אגב, בהנחה ובדברים היותר טריוויאלים כמו Voltage ו-Frequency אני לא אטעה, עד כמה נשקפת סכנה פיזית לחומרה במידה ואטעה או שתהיה איזה בעיית תאימות? 

המתח צריך להיות 1.35V. סכנה פיזית לחומרה לא תהיה. זיכרונות הם דבר דיי עמיד, אולם יכול להיות בלאי מסוים עם . בשבילך זה לא רלוונטי.

צריך לבצע בדיקת מאמץ לזיכרונות, ממליץ על התוכנה AIDA64. אם התזמונים לא נכונים זה יכול להשפיע על היציבות, כלומר קריסה של תוכנות/משחקים.

עם תזמונים רפויים אפשר להבטיח יציבות 100%. אתה לא מתכנן לעשות .

דבר נוסף - יכול להיות שתצליח בביוס לטעון את ההגדרות של התדר 3200MHZ אוטומטית מבלי להזין את הנתונים ידנית. להפעיל XMP אבל רק את התדר לשנות ל-3200MHZ, זה לא הצליח לך?

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ציטוט של Jabberwock

המתח צריך להיות 1.35V. סכנה פיזית לחומרה לא תהיה. זיכרונות הם דבר דיי עמיד, אולם יכול להיות בלאי מסוים עם המהרה. בשבילך זה לא רלוונטי.

צריך לבצע בדיקת מאמץ לזיכרונות, ממליץ על התוכנה AIDA64. אם התזמונים לא נכונים זה יכול להשפיע על היציבות, כלומר קריסה של תוכנות/משחקים.

עם תזמונים רפויים אפשר להבטיח יציבות 100%. אתה לא מתכנן לעשות המהרה.

דבר נוסף - יכול להיות שתצליח בביוס לטעון את ההגדרות של התדר 3200MHZ אוטומטית מבלי להזין את הנתונים ידנית. להפעיל XMP אבל רק את התדר לשנות ל-3200MHZ, זה לא הצליח לך?

אוקיי, טוב לשמוע. תודה על הטיפ לגבי הבדיקת מאמץ, ניסיתי תוכנה אחרת שלא זוכר כרגע את שמה אבל אנסה גם את Aida64. 

ניסיתי להפעיל XMP ולשנות את התדר... גם באפשרות הזאת המחשב אח"כ לא עלה.

ניסיתי גם לבחור 3200 ומהירויות אחרות עם Memory Try It בכמה קונפיגורציות, שוב, אף אחד לא עבדה. 

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ציטוט של Jabberwock

מהם התזמונים שהוא נותן לך לבחור ב- Memory Try It ?

תנסה להגדיל מתח ל-1.4V.

מצרף צילומי מסך. 
ב-Memory Try It ניסיתי את כל התדרים בין 3200 ל-3600 (בחרתי את המספרים הגבוהים יותר, מה שיותר קרוב ל-18 שלי, או 18 כשהיתה אופציה). 
כמעט בטוח שניסיתי גם להעלות ל 1.4V. 
לאיזה קונפיגוציה אתה מתכוון שצריך להעלות במקביל ל-1.4V? 

MSI_SnapShot.png

MSI_SnapShot_01.png

MSI_SnapShot_03.png

MSI_SnapShot_04.png

MSI_SnapShot_05.png

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

השאלה מה דורס את מה.

נגיד אם אתה מפעיל גם XMP וגם Memory Try It - מה קובע בסוף.

כמו שאמרת, הייתי מנסה קודם את התזמונים הכי גבוהים - 18-22-22-22-42 ביחד עם התדר 3200MHZ.

אין, זה חייב לעבוד. אם לא אז יש פה בעיה אחרת. בטוח ששמת את הזיכרונות בחריצים הנכונים? Dual Channel.

אולי באמת הזיכרונות לא טובים. כלומר הם לא מצליחים לעבוד במהירות המוצהרת שלהם, רק במהירות נמוכה מכך.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ציטוט של Jabberwock

השאלה מה דורס את מה.

נגיד אם אתה מפעיל גם XMP וגם Memory Try It - מה קובע בסוף.

כמו שאמרת, הייתי מנסה קודם את התזמונים הכי גבוהים - 18-22-22-22-42 ביחד עם התדר 3200MHZ.

אין, זה חייב לעבוד. אם לא אז יש פה בעיה אחרת. בטוח ששמת את הזיכרונות בחריצים הנכונים? Dual Channel.

אולי באמת הזיכרונות לא טובים. כלומר הם לא מצליחים לעבוד במהירות המוצהרת שלהם, רק במהירות נמוכה מכך.

הוא לא מאפשר לבחור את שניהם, ברגע שבוחרים אחד, השני ב-Disabled. 

הקטע שעל 3200 הוא לא נותן לי את התזמונים הגבוהים ב-Memory Try It. בכל אופן על 3133 הוא עובד סבבה, אז לא יודע אם עוד 67 Mhz הפרש שווה את המאמץ. 

בכל אופן, השתמשתי בתוכנות שהמלצת וניסיתי ישר ללכת על ה-3600 עם כל ההגדרות ידנית. לא רק שאח"כ המחשב לא עלה, אלא שגם הג'מפר של ה-Clear CMOS לא עזר. היה מפחיד קצת 🙂 אבל להוציא ולהחזיר את הזכרונות עזר משום מה. העיקר ששום דבר לא נשרף. 

תוהה אם שווה ללכת על עוד ניסיון של 3466 או שלהסתפק במה שיש. 

צירפתי את הצילומי מסך לתדירויות השונות ב-
DRAM Calculator for Ryzen ואת ההגדרות שייצאתי מ-Thaiphoon אותם טענתי במחשבון. 

מוזר לי שה-CAS שהוא מציע על 3600 הוא 16 ולא 18 כמו מה שהיצרן מציג. אבל לא מספיק מבין בזה. 

3200.png

3400.png

3466.png

3600.png

Corsair CMK16GX4M2D3600C18.html.pdf

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

תזמונים 16-20-20-20-40 על 3200MHZ אמור לעבוד.

בצילום של memory try it אני לא רואה את התדר 3133MHZ.

זה גם אמור לשאול אותך מהו יצרן הצ'יפים שעל הזיכרונות...

MICRON E כנראה גרוע בתתי תזמונים.

באיזה תזמונים יושב ה-3133MHZ ?

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ציטוט של Jabberwock

תזמונים 16-20-20-20-40 על 3200MHZ אמור לעבוד.

בצילום של memory try it אני לא רואה את התדר 3133MHZ.

זה גם אמור לשאול אותך מהו יצרן הצ'יפים שעל הזיכרונות...

MICRON E כנראה גרוע בתתי תזמונים.

באיזה תזמונים יושב ה-3133MHZ ?

כן, E זה הסוג ש-Thaiphoon מראה שיש לי. אז זה מה שבחרתי. 

את 3133 לא בחרתי ב-Memory Try It אלא פשוט רק בבחירה התדר, והשארתי את כל שאר ההגדרות על ה-Default (אוטומטי). 
כן הצלחתי להוריד את התזמונים ל-14-19-19-19-38 כשאני על 3133.

ב-3200 גם על תזמונים יותר גרועים המחשב לא עולה ... 

אגב, ב-AIDA64 מה שכדאי לעשות זה Stress Test? 

והאם זה נורמלי שאחרי שינויי תזמונים ידניים שלא עובדים אני חייב להוציא את הזכרונות בנוסף לאיפוס ה-CMOS?

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

תדר הזיכרון לא ישפיע לך על הביצועים ככה שגם אם תישאר על ההגדרות שכן עובדות, לא תפסיד כלום בהיבט הזה.

עם זאת, אני מציע להמשיך בבדיקות (גם שילמת על זה). אני ממליץ לנסות כל מודול בנפרד (ובשני חריצים – אחד של כל ערוץ). אולי רק אחד מהם לא תקין לגמרי.

אגב, אי אפשר לצפות מהחנות שתעבור על רשימת ה-QVL (רשימת הזיכרונות שבדק היצרן על הלוח; שהיא גם לא ממצה וגם לא מתעדכנת) ותצליב את המידע עם הזיכרון שהזמינו לקוחות. הם כן היו, סביר להניח, מודיעים לך אם היית בוחר בזיכרון ללוח שמשתמש ב-. כל עוד בחרת מתאים לפלטפורמה, אני אישית לא מצפה מהחנות לבדוק שהוא גם תקין ועובד בפועל (אלא אם כן הם הרכיבו את המחשב ו/או שהחלקים נבחרו בעצתם).

אם יתברר שגם לחוד המודולים לא רצים בתדר של 3,200, הייתי פונה שוב לחנות וטןען שנדמה שמשהו לא בסדר. אם הם לא ישתפו פעולה, הייתי פונה ישירות ליצרן הזיכרון דרך האתר ומספר בקצרה את השתלשלות העניינים. אני לא יכול להבטיח שתקבל תשובה שומה מזאת שקיבלת מהחנות, אבל מניסיוני לפחות השירות של היצרנים הוא בדרך כלל קצת טוב יותר מבמקרים שבהם חנות/יבואן מקומיים מסרבים לשתף פעולה וטוענים שהכל תקין/שהפגם לא מכוסה באחריות וכדומה.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ממה שאני מבין התדר משפיע על המהירות, תראה כאן לדוגמה:
https://www.wepc.com/tips/ram-speed/

ניסיתי על מודול בנפרד ובסלוטים שונים, לא עזר לצערי. 
מקבל את מה שאתה אומר לגבי החנות... אולי הציפיות שלי מוגזמות. בכל אופן לא באתי אליהם בטענות ואני לוקח אחריות על הדבר הזה. 
גם בתזמונים שאמורים להתאים ל-3600, 18-22-22-22-42, ב-3200 Mhz עדיין לא עובד. 

מרגיש כמו בעיית תאימות ספציפית ללוח אם או משהו כזה. 

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

התדר משפיע על רוחב הפס, כלומר מהו נפח המידע שיכול לעבור ביחידת זמן בין הזיכרון למעבד.

ברוב הארכיטקטורות, כשהיוצאות מן הכלל בעת האחרונה הן ו-Zen+ (ולך יש מעבד המבוסס על ארכיטקטורת Zen2, החל מסף תדר מסוים אין לתדר גבוה יותר השפעה על הביצועים בשימושים ביתיים/משרדיים רגילים, כולל משחקים, כי הם לא ינצלו רוחב פס גדול יותר גם אם יהיה קיים.

עם זאת, תפנה שוב לחנות או ישירות ליצרן (אני הייתי פונה ישר ליצרן) עם תיאור קצר של הבעיה ותראה מה התשובה שאתה מקבל. אתה גם יכול לציין שפנית לחנות אבל הם מסרבים לעזור.

שאלת אגב: באיזה חריצים בדקת את הזיכרונות בנפרד, ובאיסץזה חריצים אתה מתקין אותם כזוג?

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ארכיון

דיון זה הועבר לארכיון ולא ניתן להוסיף בו תגובות חדשות.

• צור חדש...