NAS או שרת? - טכנולוגיית מידע - IT - HWzone פורומים
עבור לתוכן
  • צור חשבון

NAS או שרת?

Googleness

Recommended Posts

שלום חברים,

אני מקווה קודם כל שזה הפורום הנכון, לפי התיאור אני מניח שכן.

קודם כל נתאר את המצב.

במשפחה המורחבת שלי יש 2 בתים כרגע שמהם פעילים כ 7 מחשבים בערך עם יותר ממה שאני רוצה לספור מכשירי Handheld למיניהם כמו טאבלטים וכיו"ב.

לכל בית יש רשת פנימית משלו עם חיבור לאינטרנט מהיר.

הערה: ברגע שחזירים יעופו ויהיה שלום עולמי ככל הנראה יהיה זמין באיזור שלנו אינטרנט סימטרי של Unlimited ובאותו רגע אני אדאג להתחבר מיידית.

העניין שכרגע גיבויים של תמונות, קבצי מדיה ומסמכים גורמים לי לכאב ראש רציני. פשוט אין מקום מרכזי אצלנו לרכז את כל המידע הזה וגיבוי מתבצע על דיסקים חיצוניים אשר מכילים העתק של מה שנמצא על המחשבים השונים. מדי פעם מתבצע אקט רחמני של העתקת הקבצים מהמכשירים הניידים אל אחד המחשבים ומשם לדיסק חיצוני.

ההיסטוריה מלמדת אותנו שבשלב מסויים הדיסקים ישבקו חיים ואני אאלץ להתמודד עם הכאב ראש של התלונות מכל עבר.

לכן,

חשבתי על תוכנית פעולה.

בגדול הרעיון אומר לקחת נקודה אחת מרכזית, שרת נקרא לה. אשר בתוכה יהיו כל הקבצים של כלל המשתמשים בספריות מסודרות ובאמצעות הרשת הפנימית כל אחד יוכל לגשת אל הקבצים. אותו שרת יעבור הליך גיבוי כפול שיהיה מקומי + גיבוי לענן כלשהו.

לאחר קריאה מעמיקה ומחקר מסויים אני מתלבט בעצם בין כמה אפשרויות.

1. חשבתי אולי לרכוש מכשיר NAS ייעודי עם מספר דיסקים קשיחים לכל בית בנפרד בצורד עצמאית.

2. אופציה יותר מעניינת שחשבתי עליה היא לבנות שרת ייעודי בפני עצמו ולא מכשיר NAS אשר בין היתר ייתן את השירות של אחסון הקבצים.

מבחינת חיבור בבית אחת (שבו אני יושב) יש חיבור אינטרנט של 100D / 2.5 UP על תשתית הוט ובבית השני יש חיבור 15D / 1.5UP על תשתית בזק. בשני הבתים יש רשת פנימית על בסיס של 1Gbit עם רשת אלחוטית בתקן N.

מבחינת נפחים בבית שבו אני נמצא יש מאגר שנצבר על פני עשור ונמצא בערך בנפח של 2TB כרגע ואם אני אטרח למיין קבצים כפולים ותחלואות זה יצטמק ל1.8TB בערך. בבית המשני יש לכל היותר 150GB של מידע.

אז פתרון אחד שחשבתי עליו יהיה לבנות שרת שישב אצלי בבית, בשלב הראשון עם דיסק חיצוני אני אייבא אליו את המידע מהבית השני ודרך הרשת אני אעביר אליו את הקבצים מהמחשבים שאצלי בבית. אחרי שהכל ימויין ויסודר כמו שצריך על השרת אני אשתף ברשת הפנימית מחלקה נפרדת למחשבים של הבית אצלי ובאמצעות DynDNS או שירות אחר על פני רשת האינטרנט אני אשתף ספרייה נפרדת עם הקבצים של הבית המשני אליהם.

בנוסף אצור ספרייה שלישית שתיהיה משותפת עם כולם לקבצים שרלוונטיים לכל הצדדים.

את אותו שרת בזמן שהוא מתפקד כמו שצריך ולמעשה מכיל את כל המידע שחשוב לגבות אני אגבה מקומית (חשבתי אולי על RAID או העתקה ידנית של המידע למחשב משני בבית) ובנוסף באמצעות שירות גיבוי בענן (שבטח יקח בפעם הראשונה שבועיים וחצי חחחח) לבצע גיבוי לענן על כל צרה שלא תבוא.

את השרת עצמו חשבתי להפעיל על בסיס מערכת הפעלה לינוקס שתרוץ מSSD צנוע של 32\60 גיגה בנוסף למספר כוננים (חשבתי בשלב ראשון לקנות כונן של 3-4 TB ולהוסיף כוננים בהתאם לצורך) על בסיס של SATA (כאן הבנתי שעדיף לרכוש בקר ייעודי?). אולם בנוגע לדיסקים קשיחים למידע ובהתחשב בכך שאני לא הולך להשתמש במספר רב של דיסקים בלשב ראשון, האם עדיף במידע ואני משתמש בRAID להתקין אותם באמצעות מגירות נשלפות כדי שלא אצטרך לכבות את השרת או שעדיף פשוט להימנע מהתסבוך המיותר ולהתקין בתוך המארז בלי RAID או עם RAID ובלי מגירות?

בקשר לזכרונות ראיתי שיש המלצות לזכרונות עם ECC לשרתים אבל במקרה כזה כבר צריך לוח אם תואם וזה מתחיל לייקר את הסיפור.

זה אגב המקום לציין שבהמשך לדיון הזה, יש לי מספר רכיבי חומרה שיתפנו בעתיד הקרוב ואולי אפשר יהיה לנצל אותם למטרה זאת?

כמו כן בעבודה שוטפת צריכת החשמל של שרת כזה לא צריכה להיות גבוהה ובנוסף רשמת ההתחממות של שרת כזה לא צריכה להיות יוצאת מגדר הרגיל, מדויק? (כאן המחשבה שלי להתאים מארז ומאווררים שקטים ככל הניתן וליצור מערכת שקטה וחסכונית בחשמל שתרוץ כמובן 24/7).

בנוגע לחשמל, אני מניח שיש מקום לעשות שימוש בUPS עבור שרת שכזה עקב חשיבות רציפות העבודה שלו?

השאלה המתבקשת היא מה דעתכם והאם פתרון כזה יכול לעבוד? או שפשוט לרכוש NAS לכל בית ולגבות אותו?

תודה על העזרה.

עריכה:

עוד משהו שנזכרתי בו עכשיו.

במהלך המחקר שערכתי קראתי שאפשר ליצור שרת מדי על השרת ובאמצעותו במקום להעתיק את הקבצים למחשבים שונים פשוט לאפשר הפעלה עם Streaming.

רלוונטי או שעקב מהירות החיבור הבזויה בUpload זה יעבוד בצורה עלובה?

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

תבדוק את FREENAS , אני עשיתי חישוב שלקנות מכשיר NAS+דיסקים יעלה אות הדבר כמו להרכיב מחשב ולהתקין עליו NAS .

לפני שאתה רץ לקנות , תלמד את היתרונות והחסרונות שלה טוב, כי יש הרבה יתרונות ואיתם גם חסרונות .

לאחרונה אני בודק את FREENAS על מכונה וירטואלית וזה ממש רחוק מ PnP .

לפחות לי ההגדרה של DDNS עד עכשיו לא עובדת ואני לא מצליח לקנפג את זה כמו שצריך .

לגבי החלוקה של בין 2 הבתים ?

אני הייתי שם מחשב עם FREENAS בכול אחד מהבתים , וגם עושה הצלבה כלומר שה NAS מהבית הראשון יגבה חומר חשוב לבית השני ולהפך .

לגבי ה UPLOAD ? אז שייקח שבוע הסיבובהראשון ושירוץ רק בלילות , מה אכפת לך ?!

לטעמי , זה מושלם!

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

רעיון לא רע בכלל לעשות גיבוי בין בית לבית. אני יכול בסבב הראשון פיזית לחבר את שני המחשבים על אחת בLAN ואחרי שהמידע ישוכפל להעביר לבית השני ולקנפג את הגיבוי.

ואני בהחלט אקרא על FreeNas, תודה על ההפנייה.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

מבחינת עלויות התעסקות וכו עדיף לך לרכוש כבר NAS (זה היה השיקול שלי בזמנו ובסוף הNAS זכה) שמגיע עם ממשק מוכן "וקל" יחסית לקנפוג וכמובן לפי גודל המגירות והאחסון שלך.

מבחינת גיבוי כמובן שרצוי לעבוד במערך RAID מגובה (1+1) או מה שיסתדר לך מבחינה תקציבית/אחסון.

עוד רעיון נחמד שאתה יכול לנצל בלי קשר "לגישה" למידע, גם אני בעבר הגעתי למספר גדול של מחשבים והייתי זקוק להתעסק עם כל יחידה בנפרד עד עידן הNAS היום.

רעיון נחמד (או יותר נכון פרוטוקל) הוא הiSCSI אם הNAS שתרכוש תומך בזה, הוא יאפשר לך להקצות מתוך הNAS עצמו שטח מסוים למשתמש/מחשב ספציפי, המשתמש עצמו יראה את "הכונן" שיצרת ככונן מקומי לכל דבר, בלי לדעת שברקע הוא מגובה בשרת וכו, מאוד נוח וזמין.

בהצלחה.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

זה שיקול מאוד חזק נושא ה"כמה התעסקות זה מצריך עד שזה רץ" .

מכיר לא מעט מקרים של אנשים שחיים ונושמים מע' הפעלה קיצונית כמו הדוגמא מעלה שבחרו במוצר קופסא כי לא היה להם עצבים להתעסק עם זה .

מציע לך גם את nas4free , שהן בעצם דיי אותו הדבר ...

ואל תשכח לחזור לעדכן !

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

אני מאוד סבלני ואישית מעדיף לשבת כמה ימים כדי לקנפג מערכת שתעבוד כמו שצריך לאורך זמן.

קראתי קצת באתר של FreeNas והמערכת יוצאת מגדר הרגיל לפי מה שקראתי שם.

קודם כל אין לי צורך בRAID חומרתי או לרכוש כרטיס RAID מכיוון שלמערכת עצמה יש שיטה תוכנתית לבצע Mirroring.

בנוגע לדיסקים יש שם המלצה לסדרה האדומה של WD שבנויה במיוחד לNAS.

מה שכן ראיתי שבהרבה מקומות כולל באתר עצמו ממליצים על חומרה ייעודית לשרתים עם זכרונות ECC.

לפי הלינק שנתתי בהודעה הראשונה שלי האם חומרה ביתית (אך איכותית) לא תעבוד עם מערכת כזאת? (מדבר בזכרונות ללא ECC, מעבד i5 ולוח אם סטנדרטי).

כמו כן ראיתי שנמכרים שרתים מוכנים של מותגים שונים (לנובו, דל, וכיו"ב) שמגיעים עם חומרה אשר מיועדת לשרתים אך ללא או דיסקים קשיחים ואז במקרה כזה אני יכול לרכוש שרת ולהוסיף דיסקים קשיחים מתאימים ומשם להתקין FreeNas או משהו דומה. עדיף? או שהחומרה שיש לי תעבוד?

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

המלצה חמה - תקנה קופסת NAS מוכנה ותחסוך לך כאבי ראש והתעסקות מיותרת.

אצלי יש 2 קופסאות NAS של SYNOLOGY כבר שנתיים ואני מרוצה עד הגג, לאחרונה גם לבית של ההורים שלי הגיע NAS.

אני לא עשיתי לינק לצורכי גיבוי, כי זה מיותר לטעמי, המידע החשוב יושב על RAID5 + גיבוי נוסף על דיסק חיצוני שנמצא במחסן 5 קומות מתחת לדירה....

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

מה שכולם לא מכירים ב Freenas זה שברגע שה POOL של הדיסקים נדפק , אין אפשרות לחזור אחורה ולשחזר את המידע , את הנושא של מינימיזציה של האפשרוית שהPOOL יידפק עושים על ידי שימוש ב ECC .

מציע לך לבדוק אולי הלוח והמעבד שלך תומכים ושווה רק להחליף את הזיכרונות .

רייד 5 מתמודד עם נפילה של דיסק אחד בלבד היום .

בנפחי הדיסקים הקיימים כיום , תהליך הבנייה מחדש אורך הרבה מאוד זמן ודורש יזע ודמעות מהדיסקים שנשארו "בריאים" , למה "בריאים" ?

כי בתהליך הבנייה מחדש סיכוי טוב שאחד מהם יפול גם מה שאומר שהלך המידע .

לכן המציאו שלבים גבוהים יותר של RAID . אחד מהם נקרא RAIDZ , שבבסיסו הוא RAID5 אבל אפשר לבחור את כמו הזוגיות שתאוחסן ועל ידי זה להתמגן מנפילה של 3 דיסקים לדוגמא ב RAIDZ3 .

תהנה ואל תשכח לחלוק .

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

מה שכולם לא מכירים ב Freenas זה שברגע שה POOL של הדיסקים נדפק , אין אפשרות לחזור אחורה ולשחזר את המידע , את הנושא של מינימיזציה של האפשרוית שהPOOL יידפק עושים על ידי שימוש ב ECC .

מציע לך לבדוק אולי הלוח והמעבד שלך תומכים ושווה רק להחליף את הזיכרונות .

רייד 5 מתמודד עם נפילה של דיסק אחד בלבד היום .

בנפחי הדיסקים הקיימים כיום , תהליך הבנייה מחדש אורך הרבה מאוד זמן ודורש יזע ודמעות מהדיסקים שנשארו "בריאים" , למה "בריאים" ?

כי בתהליך הבנייה מחדש סיכוי טוב שאחד מהם יפול גם מה שאומר שהלך המידע .

לכן המציאו שלבים גבוהים יותר של RAID . אחד מהם נקרא RAIDZ , שבבסיסו הוא RAID5 אבל אפשר לבחור את כמו הזוגיות שתאוחסן ועל ידי זה להתמגן מנפילה של 3 דיסקים לדוגמא ב RAIDZ3 .

תהנה ואל תשכח לחלוק .

אתה קצת מבולבל RAIDZ זהו Software RAID של מערכת קבצים ZFS - קיימים RAIDZ1, RAIDZ2, RAIDZ3

RAIDZ1 - מקביל ל RAID5

RAIDZ2 - מקביל ל RAID6

מי שתומך ב-ZFS זאת FREEBSD וגם חלק מהלינוקסים.

כיוון ש FREENAS מבוסס BSD הוא גם תומך ב RAIDZ

נ.ב.

לא הצלחתי להבין מה הקשר ל-ECC....

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

יכול להיות שלא הסברתי את עצמי היטב ,שימוש בזיכרונות ECC מוריד את ההסתברות לסיטואציה שהמידע שנכתב לדיסק שגוי .

נגזר מזה הסתברות שמידע בדיסק יהיה corrupted , מסכים ?

מצב של corruption בדיסק לא זה כיף כיף ...

כמובן שזיכרונות ECC לא משפיעים על מתי הדיסק יידפק מבעית חומרה .

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ארכיון

דיון זה הועבר לארכיון ולא ניתן להוסיף בו תגובות חדשות.

• צור חדש...