כמה הספק שלי יעזור לי במקרה של ברקים? - ספקים ומארזים - HWzone פורומים
עבור לתוכן
  • צור חשבון

כמה הספק שלי יעזור לי במקרה של ברקים?

ShaharSi

Recommended Posts

כמעט שום דבר שתקנה לשימוש ביתי לא יהיה עמיד 100% בפני ברקים. אבל כל דבר יכול לספק שכבת הגנה נוספת. לגבי אל-פסק טיפוסי של כמה מאות שקלים - אני לא בטוח האם ההגנה שהוא מספק באמת שווה משהו.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

כל ספק ייפגע - מייד או יתחיל נזק התחלתי שיביא לשריפת הספק תקופה קצרה מאוחר יותר - במקרה של מכת מתח מפגיעת ברק. אין לספק איך להתמודד אם מכה כזאת

ברוב הגדול של המקרים ספק כמו שלך, ואפילו ברוב המקרים ספק גנרי - יספוג את הנזק בעצמו ולא יעביר את המכה הלאה. עדיין הנזק אפשרי : במקרים נדירים מכה יכולה להביא לפגיעה בייצוב של הספק בלילשרוף אותו מיידית, כתוצאה מכך הספק עצמו יכול לעלות את המתחים בקפיצה

גם לשקע "מגן ברקים" או UPS offline אין כל סיכוי כנגד ברקים. הוא יעביר את המכה כמעט כולה למחשב. לשקע מגן שיש לו הגנות מלאות או UPS יש יכולת להגן במידה מסויימת - לא מוחלטת מתופעות משניות של מערכת החשמל : תגובות של ציוד של חברת חשמל אחרי שהוא נפגע מברק, מתח לא תקין בגלל חוטים קרועים מדברים שעפים ברוח, הפסקות חשמל מהירות בגלל קצרים במערכת של חברת חשמל וכדומה. תופעות כאלה אחראיות לחלק מהנזק שקורה לציוד אלקטרוני בזמן סערה / ברקים / הפסקות חשמל

ובלי מגן ברקים או UPS, אתה יכול פשוט לחבר את כל הציוד האלקטרוני למפצל שיש עליו מפסק. בזמן סערה וכשהוא לא בשימוש, תכבה את המפסק. בכך אתה כן נותן הגנה, גם מפגיעות ברקים דיי ישירות. צריך מכה מאוד חזקה בשביל לפרוץ מרחק בין 2 מוליכים שמנותקים פיזית בתוך מפסק

חוץ מהגנה מברקים דרך כניסת המתח, יש כמה דרכים אחרות שבהם ברקים יכולים לפגוע במחשבים או ציוד אלקטרוני - תבדוק אם אלה דברים שיכולים לקרות אצלך :

מסלול דרך קווי תקשורת :

קו טלפון (אינטרנט ADSL, קו שמחובר למדפסת/פקס שבמקביל מחוברת למחשב), קו טלויזיה (אינטרנט של הוט, ממיר/טלויזיה, מחשב שמחובר לטלויזיה). במקרה של כבל טלויזיה ניתן לפעמים להוסיף הגנה מסויימת על ידי רכיבים כמו DC blocker על הכבל אחריי הכניסה לבית. לא על כל קוי התקשורת ניתן להגן, אבל ניתן לנתק אותם בזמן סערה

מסלול דרך אדמה :

מערכת האדמה של הבית אחראית על כך שהמתח בין מכשירי חשמל למי שנוגע בהם (ועומד על הרצפה) יהיה תמיד 0. כל הדברים האלה מחוברים לאדמה, ופרט חשוב הוא שכל החיבור לאדמה נעשה דרך נקודה משותפת : חוטי האדמה שמגיעים לכל השקעים מגיעים מפס בלוח חשמל, והוא מחובר לאדמה בכבל ראשי - דרך צינור מים, דרך רשתות הברזל ביסודות של הבניין, וכדומה

במערכת אדמה לא תקינה, יכול להיות אזור שלא באמת מחובר למערכת המשותפת : כבל ראשי מנותק מצינור המים, צינור מים מתכתי שהוחלף בצינור מפלסטיק, חיבור שכבר לא עומד בתפקיד בגלל קורוזיה, כבל שמחבר את המחשב לשקע - לא איכותי שהחוט בתוכו קרוע (כבלים כאלה הם סכנת שריפה בלי קשר לבעיות האדמה), שקע בקיר שלא מחובר נכון (ובכל זאת עובד), כבל תקשורת שטכנאים של או יס לא חיברו לאדמה או חיברו לא נכון (וזה נפוץ ביותר), כבל שנגנב על ידי גנבי מתכות וכדומה

פגיעת ברק פורקת כמות גדולה של אנרגיה שמתפשטת במערכת. היכולת של חיבור אדמה, גם תקין, לספוג את כל הכמות הזאת של אנרגיה היא מוגבלת. כשהמערכת תקינה, מובטח שכל המערכת - כולל הבניין עצמו - יעלו ויירדו במתח ביחד, ולא יהיה ביניהם הפרש פוטנציאלים - מה שנמצא בתוך המערכת מוגן ובטוח. כשיש אזור שאמור להיות חלק מהמערכת והוא לא, יכול להופיע בינו לחלק התקין של המערכת מתח גבוה - ולשרוף, לחשמל, וכדומה. האזור הלא תקין יכול להיות בית, דירה אחת, קו הוט/יס שנכנס וכל מה שמחובר אליו, מערכת צינורות המים בבית, שקע 1, או רק המחשב - תלוי איפה בדיוק החיבור המנותק נמצא

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

קודם כל תודה על התשובה ועל ההשקעה!!!

דבר שני במקרים של נפילת מתח כמו הפסקת חשמל בבית (גם במקרים של כל כמה דק הפסקת חשמל ובין לבין הדלקתי את המחשב מספר פעמים והוא נכבה)

הספק כן נותן פתרון לנפילות הללו?

אגב לגבי אל פסק אני יכול לתת עדות אישית על מקרה שזה הציל להורים שלי את המחשב לפני שנתיים.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

הפסקת החשמל עצמה, או כיבוי המחשב על ידי הוצאה פתאומית מהשקע - כשהמתח עובר בצורה חלקה מ 240V ל 0V - לא פוגעים בחומרה

החומרה (בדרך כלל הספק) יכולה להיפגע אם יש משהוא חוץ מסתם הפסקת חשמל חלקה - קפיצות מתח כשהוא נעלם וכשהוא חוזר (וזה קורה ברוב הפסקות החשמל שמגיעות "מבחוץ" בלי סימן נראה לכך שהיתה קפיצת מתח), הפסקות חשמל מהירות - במיוחד אם כמה אחת אחרי השניה, מתח גבוה או נמוך מתמשך וכדומה

ספקים איכותיים יותר עמידים במידה מסויימת, חוצמזה יש להם קבלים גדולים יותר - במקרים של נפילת מתח לשניה קורה שספק איכותי פשוט ממשיך לעבוד בלי הפעלה מחדש של המחשב, כי המטען על הקבלים בתוך הספק הספיק בשביל להפעיל את המחשב בזמן הזה. אבל עדיין, ספק אינו מיועד להתמודד אם מתח לא תקין

האם אתה יכול לתת עדות ? כנראה שלא. האם אתה יכול להיות בטוח שבלי ה UPS המחשב היה נשרף ? יש לך דרך לחזור אחורה בזמן ולנסות ?

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ארכיון

דיון זה הועבר לארכיון ולא ניתן להוסיף בו תגובות חדשות.

• צור חדש...