שאלה לגבי bios ו rom - עמוד 2 - מעבדים, לוחות-אם וזכרונות - HWzone פורומים
עבור לתוכן
  • צור חשבון

שאלה לגבי bios ו rom

barakdavid

Recommended Posts

אם כבר מדברים על הסוללה, אז אולי כדאי לציין שתפקידה, מלבד הפעלת השעון גם כאשר המחשב לא מחובר למתח, הוא לספק מתח לשבב ה CMOS ובכך לוודא שהערכים שבו, שהם ערכים לפרמטרים שנקבעים ע"י המשתמש בתוכנת ה (תדרים, מתחים, סדר איתחול וכד'), לא יימחקו. כך לפחות זה היה במחשבים ישנים יותר. אני לא בטוח אם זה עדיין תקף בלוחות המודרניים או שנתונים אלו שמורים בשבב flash שאינו דורש חיבור למתח בכדי לשמור על הערכים שבו.

זה התפקיד העיקרי של הסוללה.. הנתונים האלו בכוונה לא שמורים על flash כי יש צורך שיהיה ניתן לאפס אותם במקרה הצורך.

נתוני הגדרות ה בכלל לא נשמרים בציפ שבו שמור ה עצמו אלא ב cmos . עד כמה שידוע לי הוא נמצא בתוך ה south bridge (בלוח שבתמונה - בציפ הגדול שכתוב עליו intel) יחד אם ה rtc עצמו והרבה דברים אחרים

אני לא יודע איפה פיסית נמצא הזיכרון הזה אבל בלוחות חדשים כלל אין southbridge... ככה שאני מאמין שזה דווקא יהיה איזשהו רכיב בפני עצמו..

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

יש מחשבים שבהם הנתונים אכן שמורים על flash או משהוא דומה. במחשבים כאלה צריך להעביר ג'אמפר למצב של clear ולהדליק את המחשב במצב הזה על מנת שהאיפוס יתבצע, לאחר מכן להחזיר את הג'אמפר למקום

בלוחות חדשים חלק מה north bridge - כמו בקר וכ מסך מובנה של הלוח - הלכו לתוך המעבד. מה שנשאר וכן ה south bridge מאוחדים לציפ יחיד שהוא מה שנשאר מה "ציפסט", ושם נמצא גם ה cmos

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

@stojakovic

לדעתי, טכנית לא צריכה להיות בעיה בכך שהגדרות ה CMOS יישמרו בשבב flash. בגישה כזו לא יידרש מתח לצורך שמירת הנתונים, אבל לצורך איפוסם אני מניח שצריך לבנות את מעגל האיפוס כך שהוא יישלח 0 לוגי קבוע למבואות הכתיבה של השבב ו-1 לוגי לרגל המאפשרת כתיבה.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ארכיון

דיון זה הועבר לארכיון ולא ניתן להוסיף בו תגובות חדשות.

• צור חדש...