עם מה אתם מעדיפים לעבוד: Perfboard או Stripboard? - אלקטרוניקה ומודינג - HWzone פורומים
עבור לתוכן
  • צור חשבון

עם מה אתם מעדיפים לעבוד: Perfboard או Stripboard?

card

Recommended Posts

שלום

ידוע כבר שאין חכם מבעל נסיון,

אז אני אשאל אנשים שהתנסו עם שניהם:

עם מה יותר נוח לעבוד:

עם Perfboard - שכולל רק נקודות בלי פסים בינהן,

או עם Stripboard - שכולל פסים בינהם..

כפי שאני רואה את זה,

ב-Perfboard אנחנו נדרשים להלחים גם חוטים בין הרכיבים,

וב-Stripboard אנחנו נדרשים להסיר את המוליכים במקומות שלא צריך.

(זה אומר לחתוך עם סכין יפנית בשני מקומות, ואז לקלף את המוליך שבאמצע..)

ההגיון שלי אומר, שלהלחים חוט, קל יותר מאשר להתחיל להסיר מוליכים מ-PCB...

ולכן נראה לי ש-Perfboard עדיף על Stripboard..

אבל זה מבוסס רק על מחשבה לא על נסיון..

מה אתם אומרים?

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

• תגובות 49
  • נוצר
  • תגובה אחרונה

אני בניתי דברים אם perfboard

ב stripboard ובכללי במעגלים מודפסים שאתה משנה, על מנת להוריד מוליך תחתוך אותו מ 2 הצדדים, תלחים עליו חוט נחושת 1.5mm^2 ותמשוך. ככל שתחמם את המוליך יותר אם המלחם אתה תחליש את ההדבקה שלו ל PCB

בשתיהם במקום הלחמה של כל החוטים ניתן לחבר חוטים על ידיי wire wrapping ועמודים מרובעים

כמו כן יצא לי לראות סוג נוסף של לוח פרוייקטים שאין לי שמץ איך הוא נקרא והייתי רוצה לדעת. ראיתי כזה במעגל דיי ישן, כזה שבו רכיבים גדולים יותר (נגדי פחם וכו) מחוברים על ידיי הלחמת רכיב לרכיב

הלוח מכיל של חורים של 2mm במרחקים של כ 8mm. בחלק מהחורים מוכנס מבודד מפלסטיק לבן ובתוכו עמוד קטן מנחושת, כך שהוא עומד יציב אבל לא נוגע בלוח. על העמוד הזה בגובה מעל הלוח קושרים את הרכיב ומלחימים. הלוח עצמו מהצד של הרכיבים הוא משטח 1 גדול שמחובר לאדמה, כלומר בכל נקודה שבה רוצים לחבר אדמה מלחימים את הרכיב לשטח של הלוח באותה נקודה. מהצד האחורי אין כלום חוץ מהפלסטיקים והראשים של העמודים שקצת בולטים

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

מעניין, תודה

אוקיי אז אתה מעדיף Perfboard ולא Stripboard

אני זוכר שפעם מישהו כאן בפורום אמר שהוא מעדיף דווקא Stripboard

(אולי זה היה מארק?)

מעניין למה, האם עבודת החיתוך לא יותר קשה עבורו?

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

מה מחזיק את העמוד המרובע ? הלחמה ?

שיטה מגניבה .. לא שמעתי עליה

לי יש את שניהים ואני בוחן אם אני יכול לתכנן את המעגל שלי בעזרת סטריפ בורד אז אני הולך על זה

ברוב המקרים זה פרפ בורד כי הוא לא מגביל אותך ואם אתה רואה שבסטריפ בורד אתה כל הזמן צריך להוריד נחושת אז עדיף כבר פרפ בורד :)

- - - תגובה אוחדה: - - -

מה מחזיק את העמוד המרובע ? הלחמה ?

שיטה מגניבה .. לא שמעתי עליה

לי יש את שניהים ואני בוחן אם אני יכול לתכנן את המעגל שלי בעזרת סטריפ בורד אז אני הולך על זה

ברוב המקרים זה פרפ בורד כי הוא לא מגביל אותך ואם אתה רואה שבסטריפ בורד אתה כל הזמן צריך להוריד נחושת אז עדיף כבר פרפ בורד :)

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

עבודה עם wirewrap בפרויקטים גדולים זה פשוט סיוט. זה יוצר תסבוכות ובלאגן. של לדבר על זה שהעבודה עצמה לוקחת הרבה הרבה יותר זמן מאשר הלחמה כלשהי. זה גם מייקר משמעותית את העבודה. כל דבר שקשור איכשהו בwirewrap עולה לא מעט. Stripboard זה חביב ללוחות של שנים שלושה רכיבים, ובהנחה שיש לך מספיק זמן לתכנן במינימום חיתוכים. לבניית פרוייקטים של עשרות רכיבים, אב-טיפוסים, וכאלו שנתונים לשינויים בתכנון תוך כדי הרכבה, אין תחליף ללוח הסטנדרטי עם החורים.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

דרך אגב..

לגבי Perfboard,

אחרי ששמים את הרכיבים, אני רואה 2 אפשרויות להעביר את החוטים שיחברו בין הרכיבים:

1) מתחת ל-PCB - בצד של ההלחמות

2) מעל ל-PCB - בצד שהרכיבים נמצאים

למה זה משנה?

באופציה 1, אנחנו שמים את הרכיבים בצד אחד, ואת החוטים מעבירים בצד השני - איפה שההלחמות.

זה אומנם הגיוני(וגם דיי דומה לאיך שלוח PCB מודפס רגיל בנוי), אבל צריך לזכור מבחינת להלחים זה יחסית קשה,

כי זה אומר שצריך לעשות את זה כך:

א) להלחים בהתחלה את הרכיב אל ה-PCB,

ב) אחרי זה להמיס את ההלחמה עוד פעם בשביל להוסיף לשם גם את החוט.. וזה בלי ששום דבר יתפוס לנו את החוט בזמן ההלחמה.

לא נוח ולא קל..

באופציה 2 לעומת זאת, אנחנו תוקעים את הרכיב, וגם מכניסים לאותו חור גם את החוט,

וכך, מהצד השני של ה-PCB יש לנו שני חוטים שיצאו, ואפשר להלחים שם בפעם אחת,

וכמו כן החור תופס את שני המוליכים בניגוד לאופציה הקודמת.

מה דעתכם?

האם אכן כדאי ללכת לפי האופציה השנייה?

או שיש לכם עוד אפשרות?

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

אתה לא חייב להלחים את כל הרגלים של הרכיב כדי לקבע אותו. מספיקה נקודת הלחמה אחת או שתים. ואין שום בעיה להוסיף חוטים לנקודה קיימת. אפילו יותר מאחד.

לא מקובל להעביר חוטים מהצד העליון, כמו שלא מקובל לשים רכיבים מהצד התחתון. אבל ברגע שזה לוח שלך, תעשה מה שבא לך. רק תזכור שלעיתים קרובות מאוד יש חשיבות אסתטית למראה הלוח, וחוסר אחידות ובלאגן לא עוזרים.

ד"א, יש לוחות כאלה עם נחושת בשני הצדדים של החורים.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

לא מקובל להעביר חוטים מהצד העליון, כמו שלא מקובל לשים רכיבים מהצד התחתון.

אבל ברגע שזה לוח שלך, תעשה מה שבא לך. רק תזכור שלעיתים קרובות מאוד יש חשיבות אסתטית למראה הלוח, וחוסר אחידות ובלאגן לא עוזרים.

האמת שאני האחרון שהולך לפי מה שמקובל,

יותר מעניין אותי מה יותר פונקציונאלי..

עוד עניין שיש כאן הוא שכשהחוטים למעלה(בצד של הרכיבים), אז יש לך יותר מעקב אחרי מי מחובר למי, והאם בצורה נכונה.

למעשה זה מאד דומה למה שקורה ב-Breadboard - גם הרכיבים וגם החוטים, נמצאים למעלה, ונראים.

לגבי מה שאתה אומר על קלות ההוספה של עוד חוט לנקודה קיימת,

אני אנסה את זה,

אבל הלחמות זה דבר שלחובבנים הוא יחסית קשה..

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

עבודה עם wirewrap בפרויקטים גדולים זה פשוט סיוט. זה יוצר תסבוכות ובלאגן. של לדבר על זה שהעבודה עצמה לוקחת הרבה הרבה יותר זמן מאשר הלחמה כלשהי. זה גם מייקר משמעותית את העבודה. כל דבר שקשור איכשהו בwirewrap עולה לא מעט. Stripboard זה חביב ללוחות של שנים שלושה רכיבים, ובהנחה שיש לך מספיק זמן לתכנן במינימום חיתוכים. לבניית פרוייקטים של עשרות רכיבים, אב-טיפוסים, וכאלו שנתונים לשינויים בתכנון תוך כדי הרכבה, אין תחליף ללוח הסטנדרטי עם החורים.

כנראה שאתה כותב מחוסר ניסיון בבנייה של מעגלים על לוחות בנייה עם פסים לאורך לכן ברשותך קבל תיקון.

1. לוח בנייה עם פסים לאורך הרבה יותר נוח לעבודה מאשר לוח עם חורים בלבד. לוח בנייה עם פסים חוסך חיווט והבנייה נראית יותר מקצועית וקל לעקווב אחרי החיבורים בין כול הרכיבים.

2. לוח בנייה עם פסים בהחלט מתאים למעגלים עם יותר מ-2-3 רכיבם ואין שום בעיה גם עם 20 רכיבים.

לביצוע ניתוקים לא חיתוך עם סכין יפני או אלא עם מקדח בקוטר 2.8-3.0 מילימטר או כלי ייעודי שעולה 7 שקלים.

אני אישית לפעמים עושה שרטוט של הצבת הרכיבים על לוח הבנייה או משתמש בתוכנה ייעודית להצבת רכיבים על לוח בנייה עם פסים.

ראה מספר 2 פרוייקטים מתוך עשרות רבות של פרוייקטים שביצעתי על לוח בנייה עם פסים עם יותר מ-20 רכיבים.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ארכיון

דיון זה הועבר לארכיון ולא ניתן להוסיף בו תגובות חדשות.

• צור חדש...