עזרה באיתור תקלה בספק כח - אלקטרוניקה ומודינג - HWzone פורומים
עבור לתוכן
  • צור חשבון

עזרה באיתור תקלה בספק כח

roeesnir

Recommended Posts

שלום.

יש לי מסך שלא נדלק.

בד"כ אני מפרק את ספק הכח, ורואה קבלים מנופחים. מחליף אותם והכל מסתדר.

עכשיו, מבחינה חזותית, אני לא רואה שום דבר חריג.

אני גם לא מוצא איפה אפשר לקנות ספק כח כזה חדש.

איך אפשר לאתר את התקלה?

תודה.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ומי אמר שהתקלה בספק? אולי באינוורטר (שלא נמצא בתמונה)? אולי בנורות?

בתור התחלה, אתה יכול לחבר את הכל ולמדוד מתחים בקונקטור בצד שמאל בתמונה. מתחתיו רשום כמה אמור להיות בכל פין.

נראה כמו מסך עתיק של מאג :)

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

יכול להיות שתמדוד בלי מאמץ והכול ייצא בסדר, תנסה להעמיס עליו קצת (מאוורר סטנדרטי של מחשב לוקח כ 140mA. הספק הזה אמור להחזיק כ 1-2A בכל מסילה) - באמת תלוי מה קרה שם

ללא מתח (ותפרוק את הקבל הגדול בחלק המתח הגבוה), תמדוד התנגדות של רכיבים :

- פיוזים שרופים ביציאה או לפניי האינוורטר וכו - בדרך כלל תוצאה של משהוא שנפרץ באינוורטר, וזה יכול להיות תוצאה של מנורות שרופות

- דיודות מקוצרות ביציאה - בדרך כלל תוצאה של התחממות יתר או זרם יתר

- פיוז שרוף בכניסה - תוצאה של רכיב שנפרץ וקיצר בחלק המתח הגבוה של הספק

- רכיבים פרוצים בחלק המתח הגבוה : מוספט מקוצר, נגד הספק בין source של המוספט ו - של המתח הגבוה מראה נתק, אחת מ 4 דיודות במיישר מוליכה ב 2 הכיוונים וכו - בדרך כלל אלה נזקים של קפיצות מתח מהרשת

תחת מתח, ניתן למדוד גם את ה vcc של הציפ בחלק המתח הגבוה

יש שם קבל אלקטרוליטי קטן, כשהספק עובד בצורה תקינה אמור להיות עליו באיזור ה 12V יציב. כשהספק עובד בצורה לא תקינה יכול להיות שתראה את המתח על הקבל עולה ויורד בצורה משמעותית, או שבכלל לא מגיע אליו מתח (על הקבל יש 12V אבל בינו לאדמה יכול להיות 240-340V אז אל תתחשמל ממנו)

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

המסך לא נדלק בכלל, לכן אני יודע שהבעיה בספק.

1101, לא הבנתי. אמנם אין לי בעיה לעשות תיקונים, להחליף רכיבים וכו'... אבל הידע שלי באלקטרוניקה שואף ל-0.

(אבל אני לומד מהר)

איפה נמצאים הפיוזים?

דיודות מקוצרות ביציאה? את "מקוצרות" הבנתי. "דיודות"ו-"בכניסה" לא.

תודה.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

זו קצת בעיה אם אתה לא מבין באלק'.

פיוז אמור להיות בפינה ימנית תחתונה מתחת לקבל הצהוב. אני לא רואה אותו בתמונה.

לגבי מדידות, התכוונתי מדידות כשהכל מחובר, גם הכבלים ביציאות מהספק.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

את כל זה אתה בודק כשהספק לא מחובר למתח ופרקת את הקבלים - במיוחד את הגדול בכניסה

פיוזים בספק כזה בדרך כלל נראים כמו פיוז זכוכית או קראמי, לפעמים קטן יותר מהרגיל ולפעמים אם שרינק עליו, ולפעמים כמו חלק גלילי אדום. פיוזים של מתח נמוך לפעמים נראים כמו נגד בלי קווי צבע עליו או כמו קבל קראמי מרובע כתום. תחפש רכיבים שהסימן שלהם על המעגל הוא F1 וכו'

בחלק המתח הגבוה יש פיוז ישר על כניסת המתח - 1 מהקווים של ה 240V אמור להגיע ישר אליו

בחלק המתח הנמוך יכולים להיות כמה פיוזים - לא בכל הספקים יש כאלה. בדרך כלל אם יש, הם נמצאים על היציאות של המסילות לאינוורטר או למעגל ה VGA. את המסילות ניתן לזהות לפי הקבלים האלקטרוליטיים והסלילים בחלק המתח הנמוך. קבלים אלקטרוליטיים מחוברים אם + למסילות ו - לאדמה, סלילים נמצאים על המסילות (קו שלפני ואחרי הסליל הוא המשך של אותה מסילה)

פיוזים שלמים אמורים להראות התנגדות של 0 ולצפצף כשהמולטימטר במצב בדיקת רציפות/דיודות, פיוזים שרופים הם נתק (לפעמים לא תראה שם נתק אלא התנגדות של מסלול עקיף כלשהוא דרך רכיבים אחרים במעגל, אבל היא תהיה גבוהה בהרבה מ 0 ו/או תלך ותעלה ככל שאה מחזיק את המולטימטר ומודד אותה)

פיוזים שרופים הם אף פעם לא בעיה יחידה, הם נשרפים כתוצאה מקצר שנגרם בגלל רכיבים שרופים אחרים

בכניסת המתח יש מיישר. הוא מקבל AC מכניסת המתח אחרי כל רכיבי סינון ההפרעות (סלילים/שנאים וקבלים לא אלקטרוליטיים), ומוציא DC במתח גבוה לקבל האלקטרוליטי הגדול. תעבור על המוליכים של המקומות האלה במעגל ותמצא אותו

לפעמים המיישר נראה כמו רכיב 1 אם 4 רגליים, כשה AC מגיע ל 2 האמצעיות ו DC יוצא מה 2 הרחוקות. הרכיב מכיל בתוכו פשוט 4 דיודות במארז משותף. לפעמים שמים סתם 4 דיודות ולא מיישר ברכיב יחיד, זה אותו דבר

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

בחלק המתח הגבוה יש קבל אלקטרוליטי קטן. אמור להיות עליו 12V יציב כשהספק תקין. כמה יש עליו ? האם המתח יציב או עולה ויורד בתחום של 9-12 ?

תיזהר כשאתה מודד אותו, המתח בין + ו - שלו הוא 12V אבל בינו לבינך יש 240-340V

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

מה המתחים ביציאה על כל מסילה ? האם הדיודות שלמות ?

אם יש דיודה מקוצרת ביציאה הספק יכול להיכנס להגנה ולהתכבות, כשהוא נכנס למצב הזה הקבל מפסיק לקבל טעינה מהשנאי (נשאר רק אם הטעינה האיטית דרך נגד מהמתח הגבוה) והמתח שלו יורד

אם אין, יכול להיות שהקבל עצמו לא תקין. תנסה להחליף אותו לקבל שהוא לפחות כמו המקורי בקיבול (ואם המקורי היה 10-22uF הייתי מעלה אותו ל 22-47uF לפחות בהתאמה, אבל זה אמור לעבוד גם אם קבל שהוא בדיוק כמו המקורי) ומתח לפחות 35V

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ארכיון

דיון זה הועבר לארכיון ולא ניתן להוסיף בו תגובות חדשות.

• צור חדש...