עזרה בתכנון מערכת קירור מים למחשבי כרית Litecoin - אוברקלוקינג וקירור - HWzone פורומים
עבור לתוכן
  • צור חשבון

עזרה בתכנון מערכת קירור מים למחשבי כרית Litecoin

kessler403

Recommended Posts

לפני שבועיים בניתי כמה מערכות לכריית Litecoin . הם מייצרות חום אדיר ואני רוצה לתכנן מערכת קירור מים שתוריד את טמפרטורת העבודה ושתהיה שקטה עד כמה שאפשר.

יש לי 2 לוחות Asus Z87-A עם מעבד i3 ו3 כרטיסי sapphire R290.

לוח Gigabyte Z87X – OC עם מעבד i3 ו4 כרטיסי sapphire R290.

לוח ASUS P8H67- M Pro עם מעבד i5 ו-2 כרטיסי sapphire R290.

ובמחשב האישי שלי – לוח Asus rampage IV עם מעבד i7-4820k וכרטיס אחד sapphire R290 כל זה במארז P182.

בכל 4 המחשבים הראשונים אני צריך לקרר רק את כרטיסי המסך בלי המעבד ובמחשב שלי גם את הכרטיס וגם את המעבד.

4 המחשבים עובדים בקופסה פתוחה וגמישה ( זה בעצם מסגרת זמנית שבניתי עד שאסיים את בניית המערכות)

הם יעבדו 24 שעות 7 ימים בשבוע במשך תקופה ארוכה והטמפרטורה הנוכחית היא בסביבות 90-95 מעלות צלזיוס . צריכת החשמל שלהם היא סביב 300Wלכל כרטיס.

כרגע הם עובדים ללא OC כי כשניסיתי לעשות OC המערכת קרסה נראה לי שזה קשור בחום או בהגדרות של הספקים( יש לי לכל 5 כרטיסים ספק Corsair AX1200i+AX860i). אבל חלק מהעניין של ההשקעה במערכת קירור היא לעשות OC ולקבל יותר עוצמה.

כל המערכות נמצאות אחד ליד השני אבל אם אפשר אני ארצה להרחיק את ה בערך 2 מטר שלא ישבו לי ליד האוזן כשאני עובד. כמו כן אם אפשר לתכן את המערכת שאם אני ארצה לשים את הרדיאטור מחוץ לחלון במרחק של 2 מטר מהמערכת או יותר אני מעדיף.

קניתי גם רייזרים כדי שאוכל להתקין 5 כרטיסים ב-3 הלוחות הראשונים אבל עד עכשיו כנראה בגלל החום המערכת לא יציבה ב-5 כרטיסים. אבל בעתיד יהיו 5 כרטיסים ב 3 הלוחות הראשונים+2 כרטיסים בלוח 4 ואת המערכת של ה בנפרד. אולי אני אקח 2 כרטיסים מהמערכת ואשים אותם ב כשארצה לשחק משחקים בעתיד.

האיכות והמחיר הוא יותר חשוב לי מהמראה של המערכת.

לסיכום: צריך לקרר 4 מערכות שבכל מערכת יש 3-5 כרטיסים מסוג

sapphire R290

+ מערכת של מעבד

i7-4820k על תושבת 2011 וכרטיס מסך 1 sapphire R290

סה"כ כרטיסים כרגע = 13

תודה על העזרה

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

• תגובות 41
  • נוצר
  • תגובה אחרונה

ymac תכף יבאו...אין מצב שהוא מפספס את זה:)

אני יודע שזאת שאלה מיותרת ..אבל יש לך תקציב?

ניראה לי שמעל 1000 דולר להזמנה אחת צריך כבר לפתוח פנקס יבוא אישי במכס.

בהצלחה בבניה (ניראה לי הרצינית ביותר שראיתי בארץ מבחינת עוצמה ועלות :D).

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

^ לשאלתך לא, גם לא בטוח שיצליח למרות כח העיבוד המעולה לכריית ליטקויין.

האמת שלא הבנתי כמה כרטיסים יושבים על כמה ספקים ואילו, אם תוכל להכין תרשים, נוכל להגיד לך אם הקריסות שאתה מקבל

נובעות מהעמסה מיותרת על אחד מספקי הכח.

למה אתה לא משכיב לפחות מאווררים על המארז או הארגז? צריך פתרון מהיר לפני הקיץ הארצישראלי.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

לגבי קריסות ,לא ברור לי מהתמונה איזה ספק מחובר ללוח . אם הם עם מפצל מלא אז אולי אין בעיה , אם לא אז כדאי שזה יהיה החזק יותר.

לגבי חום ורעש , אתה לא צריך מים , אתה צריך openrig ו pci-e risers .

לא הבנתי כמה רייזרים יש לך. אתה חייב שכל הכרטיסים בכל מערכת יהיו על הרייזרים הם צריכים להיות יותר מרווחים .

openrig אתה יכול לבנות בעזרת כל מי שמתעסק באלומיניום .

אפשר גם מקורות עץ דקות .

יש מספיק הוראות בניה ברחבי הרשת.

כמו-כן , ממקום של חוסר ניסיון עם מים, האם בכלל יש סיכוי לדחוף מערכות מים בצפיפות כזאת ?

אם לא, אז גם לקירור מים אתה צריך openrig עם risers .

למגיבים , מי שקנה כרטיס מסך בתחילת דצמבר וכרה כהלכה 24\7 כבר החזיר את ההשקעה כולל קיזוז חשמל .

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

הוא טוען שכל 5 כרטיסים מחוברים לשני ספקים האחד של 1200W והשני 860W.

אתה טועה שהוא לא צריך מים, כל כרטיס מושך חום מהכרטיס השני, כל החום נשאב דרך מאוורר מסכן של סטוק כך שהכרטיס

התחתון ביותר הוא המסכן, בפועל קיבלת רדיאטור חימום ולא יעזור לך כמה שהמרחב יהיה פתוח, גם אוויר לא ממש יעזור.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

לעניין הספקים , יכול להיות שאני ממש סתום אבל עדין לא הבנתי איזה ספק מזין את הלוח.

כל כרטיס לוקח מהלוח 75 וואט לפחות גם כאשר הוא מוזן ע"י המחבר החיצונים.

כדאי להניח שבמציאות נצרך מהלוח יותר מזה ( נניח 7 אמפר על כל כרטיס ) + מעבד וזכרון וכו'.

ז"א 35 אמפר לפחות על 5 כרטיסים שהלוח צריך לקבל מהספק ולספק לכרטיסים כל עוד הם לא חוברו לרייזרים עם אספקת מתח ממולקס.

אני לא יכול להתווכח עם העובדה שהקירור סטוק של ה 290 הוא זוועה שגובלת בפשע .

openrig ( להלן OR ) איכותי יחזיק 8-10 כרטיסים מסובבים ( פליטת חום כלפי מעלה ) על 2 לוחות .

OR לא מיועד לעבוד עם מאווררי 120מ"מ אלא עם מאווררים חיצוניים , למשל משהו שעלול להעיף את המחשב:

http://www.zap.co.il/model.aspx?modelid=587714 .

גם סתם מאוורר רצפה של 10" ו 40 וואט מוריד מ 4 כרטיסים 10C מהליבה ו20 מה VRM .

כן הייתי לוקח בחשבון שהכרטיסים הנ"ל באים עם הגבלת עוצמת מאוורר ל 55% או משהו כזה ( וגם אז עושים רעש של מטוס סילון ) .

כך שיש עוד מקום לשיפור הקירור על חשבון האזניים.

לעניין שהעלת על ה"כרטיס התחתון" , ב OR אין כרטיס תחתון ויש מרווח של כ4 ס"מ בין כל כרטיס ואם הם מסובבים מעלה אז כל כרטיס לוקח אוויר קר מתחתית החדר .

זאת לא מסובבת אבל מסבירה את העקרון :

https://openrigs.com/vitalia-standalone-gpu-frame

כאמור , ניתן לבנייה עצמאית ללא מאמץ רב .

ברור לחלוטין שכל קירור האוויר הנ"ל אינו עולה בקנה אחד עם השקט המבוקש , אבל אני חושב שאם יהיה לאוויר היכן לזרום המערכת הנ"ל תעבוד בטמפ' יותר נמוכה תוך יצור פחות רעש.

גם הייתי לוקח בחשבון ( לא יודע מה קורה ב 290 ) שב 7800-7900 וגם ב r280x הביצועים המיטביים לכרייה לא בהכרח דורשים מתח מירבי של הליבה ואף מצליחים להחזיק עם מתח נמוך מהמקור.

הם גם לא תמיד דורשים מהירות מירבית אלא סיכנרון לא ברור בין הליבה לזכרון.

280x יתן ביצועים עדיפים כשהוא ב 1015/1495 מאשר כשהוא ב 1100/1500 . ויש עוד כל מיני קומבינות.

אם יש כסף בשפע , אפשר לקנות מערכת מים לכל העסק כאשר גם אז אני מעלה את השאלה אם יש מספיק מרווח בין הכרטיסים למערכת מים שגם מקררת את ה VRM , הרי בלי מאוורר ה VRM יתחממו עוד יותר .

כדאי לחפש קצת בפורומים שקשורים לכרייה נטו , לא בלתי נמנע שב OR עם חיצוני ה 290 עם סטוק אחרי undervolting יכולים לעבוד יציב בטמפ' יותר נמוכה מטמפ' רתיחה כאשר המאווררים עובדים פחות .

מעבר לכל זיבולי השכל שלי , השאלה החשובה היא האם מערכת תיכנס למארזים צפופים והאם היא תעשה את העבודה כהלכה. אם לא, אז בכל מקרה צריך OR .

אם בכל מקרה צריך OR אז כדאי קודם לבנות אותו ורק אחרי שמגלים שהוא עדין לא פותר את בעיית הרעש והחום להתקדם למערכת .

נ.ב.

אני לא מדבר על OR עם 8 כרטיסים מהיפוטזות או דברים שקראתי...

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

יש משהו שמסקרן אותי להבין - אשמח אם תוכל להשיב לי ---

האם כבר הצלחת להחזיר את העלות של כל החומרה הזו (והחשמל שהיא צורכת) ע"י כרייה?

עדיין לא. אני עומד ב 20% אבל עבדתי לא נכון והזמן שלי להתעסק עם זה מאד מוגבל. אני מניח שאם זה היה לי יותר זמן לשחק בהגדרות הייתי עומד על 30%

- - - תגובה אוחדה: - - -

ymac תכף יבאו...אין מצב שהוא מפספס את זה:)

אני יודע שזאת שאלה מיותרת ..אבל יש לך תקציב?

ניראה לי שמעל 1000 דולר להזמנה אחת צריך כבר לפתוח פנקס יבוא אישי במכס.

בהצלחה בבניה (ניראה לי הרצינית ביותר שראיתי בארץ מבחינת עוצמה ועלות :D).

יש תקציב.

מי זה YMAC??

לגבי המכס, אני לא יודע

תודה לכל המגיבים :)

1) בנתיים מחוברים רק 3 כרטיסים לכל לוח וספק AX1200i. לפי התוכנה שמסופקת עם הספק צריכת החשמל עומדת על סביבות 1000W.

2) יש לי רייזרים עם מולקס אבל כשחיברתי אותם משום מה המערכת הייתה לא יציבה אז ויתרתי עליהם בינתיים. בשבוע הבא אני אלך לחבר שלי שמבין בOC יותר ממני ואנסה איתו להרכיב 5 כרטיסים על כל לוח ב OPEN RIG וספק AX1200i+AX860i. החיבור שלהם מתבצע בעזרת חיבור לUSB על הלוח - ככה לפחות אני הבנתי. ניסיתי כבר לחבר אותם כך עם 5 כרטיסים אבל המערכת לא הייתה יציבה אולי עשיתי משהו לא נכון.

3)גם אם אשים מאווררים ישר על המערכת זה לא ממש יעזור. זה יוריד את הטמפרטורה מ-90 ל 85+- ואת הרעש זה בקושי יוריד ככה שאני חייב מים. בינתיים שמתי מאוורר בייתי שייקח את האוויר החם מעל המערכת ויזרוק אל החלון כך שתהיה תחלופת אויר קר

המערכת הזאת הולכת לעבוד לפחות עוד 3-6חודשים 24/7, כך שזה מטרד רציני.

4)כרגע המאווררים עובדים כמעט על 100% דרך Afterburner. את הוולטאז' לא הצלחתי לשנות, כנראה זה קשור לגרסת ה FIRMWARE של הכרטיסי מסך שנועלת את האופציה. אני צריך גרסה אחרת שמתאימה לכרטיס הזה שהאופציה פתוחה.

5) לגבי מערכת הקירור -כרגע לפי החומרה שיש לי אני יכול לחסוך את השימוש ברייזרים שבמקרה של מערכת נראה לי מיותר:

2 מערכות - לכל לוח -3 כרטיסים Sapphire R290 + ספק AX1200i.

עוד מערכת של לוח עם 4 כרטיסים Sapphire R290 +ספק AX1200i+AX860i

עוד מערכת אחת של 2 כרטיסים R290 + ספק AX860i.

עוד מערכת אחת שאיתה אני אשאר גם אחרי הלייקוין : המערכת שציינתי של ה : לוח Rampage IV formula+i7 4820K+ספק Corsair AX860i+כרטיס אחד R290

סה"כ 13 כרטיסים מסוג R290 + מעבד i7 בתושבת 2011

יש 3 חברות שנראה לי שאפשר להרכיב אצלם מערכת כזו:

http://www.ekwb.com/shop/

http://www.swiftech.com/

http://shop.aquacomputer.de/index.php?language=en&&XTCsid=3qim403sj844ob0hv1bcjbc24jtgq5ls

תודה לכולם

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

במקום להוציא כלכך הרבה כסף על כרטיסים כאלה(או לפחות היית קונה את הדגמים עם הקירור המשופר של ספייר למשל) ועל מים לכרטיסים האלה, עדיף היית קונה ישירות ביטקוין/לייטקוין בכסף הזה ומרכיב גם מערכת שתחזיק יופי עם אויר..

קח לדוגמא יש כאן שתי מערכות שמספקות 5.8MHS שעלותן כ17Kשח והן לא צריכות כרגע מעבר למאורר קטן , בקיץ אפשר לשים מאוורר גדול

אלא אם כן אתה מחפש שקט ויש לך כסף להוציא על זה, אז בהצלחה.

M2qMcwo.jpg

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

למערכות הכריייה, פשוט לא ישתלם לך לקנות 10 בלוקים של מים + 4 משאבות ו-5 רדיאטורים גדולים ויש עוד מאווררים ותכנון איפה לתקוע את כל הטוב הזה.

זה עשוי לעלות כמה אלפי דולרים, וקשה לי להאמין שיחזיר את עצמו.

במקרה הזה, מומלץ מערכת פתוחה, כמו שדיברו עליה פה.

לא, היא לא תהיה שקטה, אבל זה ייתן לך את יחס הביצועים\מחיר הטוב ביותר.

למערכת האישית שלך, זה כבר סיפור אחר.

אגב, אני Ymac :P

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

:rolleye0018: אפילו לא הסתכלתי על השמות...

אתה צודק זה לא עניין של רווח אלא היכולת לעבוד ליד המערכת בלי לצאת מטורלל מהסיפור.

כרגע אני יושב בחדר כמעט ערום. זה כמו לשבת במדבר... אשתי מייבשת פה כביסה יותר מהר ממייבש.

והרעש... אוי הרעש......

עם כל החלקים היקרים האלה... לא עדיפה מכונת כרייה יעודית?

אנחנו מדברים על לייטקויין... אם הייתה מכונה הייתי קונה. כרגע הם בפיתוח ורק לקראת סוף מרץ הם יתחילו להגיע ללקוחות. אם הייתי מזמין עכשיו הייתי מקבל במאי. אני מקווה שעד מאי אכסה את המערכת ואוכל לרכוש מכונות ייעודיות כמו שיש לביטקויין.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

אהבתי את המערכת :):yelclap:

כל המערכת של הכריה עלתה לי בסביבות 37K ככה שזו המערכת הכי משתלמת כרגע ואם מערכת הקירור תעלה עוד 10K הייתי אומר שזו המערכת הכי משתלמת מבחינת השקט והביצועים שהיא תתן

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

אנחנו מדברים על לייטקויין... אם הייתה מכונה הייתי קונה. כרגע הם בפיתוח ורק לקראת סוף מרץ הם יתחילו להגיע ללקוחות. אם הייתי מזמין עכשיו הייתי מקבל במאי. אני מקווה שעד מאי אכסה את המערכת ואוכל לרכוש מכונות ייעודיות כמו שיש לביטקויין.

אם הן יגיעו ללקוחות לפני אוגוסט זה יהיה מרשים.

כמה מגה האש אתה מקבל תמורת ה37K ?

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ארכיון

דיון זה הועבר לארכיון ולא ניתן להוסיף בו תגובות חדשות.

• צור חדש...