הליום - מדע וטכנולוגיה - HWzone פורומים
עבור לתוכן
  • צור חשבון

הליום

SpLAsH

Recommended Posts

הייתי בהרצאה על פיסיקה והמרצה דיבר שם על כמה שההליום משונה כשמקפיאים אותו (מטפס על קירות? נוזל\מוצק על?)

מה גורם לו להתנהג ככה?

ואם אפשר אז תנו עוד כל מני דוגמאות לדברים משונים שההליום עושה

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

למעט מימן הוא החומר הכי קל שאנחנו מכירים. הוית ומימן הוא מיוחד כשלעצמו אך מוגבל בגלל שיש לו רק פרוטון ואלקטרון אחד, ההליום הוא גז אציל, כלומר מאד מאד יציב. כנראה זה מה שמייחד אותו.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

כשמקפיאים הליום ל -300מעלות או משהוא כזה , אל תתפוס אותי במספר ,

הוא הופך לסופרנוזל (הליום3-) שיש לו כמה תכונות מיוחדות כמו למשל שאם תסובב אותו הוא לא יפסיק להסתובב או משהוא דומה.. אני לא ממש בטוח בזה ::)

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

אתה מתכוון -273 מעלות לא 300

והליום הוא האטום הכי קל משום שמיימן בא בצורה של H+עוד אטום או אטומים עם 7 פרוטונים ולכן הוא יותר כבר מההליום שהוא גז אציל ובא בצורה של אטום יחיד

כאשר מקררים הליום כמעט לאפס המוחלט הוא הופך לסופר נוזל כפי שכבר ציינו פה והוא מקיים חוק כלים שלובים גם כשהכלים לא שלובים

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

כלים שלובים זה כאשר יש לך שתי כוסות נניח שמחוברות בתחתית בצינור כלשהו

לפי חוק זה גובה המיים יהיה זהה בשתי הכוסות

במקרה של הליום גם כאשר אין חיבור שכזה חלק מההליום יעבור בניגוד לכוח המשיכה במעלה הכוס עד לכוס השניה(כמובן עד מרחק מסויים) ויבצע חוק כלים שלובים

דרך אגב נזכרתי בטמפרטורה שקרובה לאפס המוחלט מקדם החיכוך שלו = ל0 והוא מחליק ללא חיכוך

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

השאלה היא לא מה עושה אותו מיוחד. כל חומר בטבלה המחזורית הוא חומר יסוד מיוחד שתכונותיו מפתיעות ומיוחדות.

המרצה כנראה החליט להבליט את תכונותיו העיקריות של הליום.

אם היה עושה כן בחומרים אחרים, סביר להניח שהייתם מתעייפים מהר.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

כלים שלובים זה כאשר יש לך שתי כוסות נניח שמחוברות בתחתית בצינור כלשהו

לפי חוק זה גובה המיים יהיה זהה בשתי הכוסות

במקרה של הליום גם כאשר אין חיבור שכזה חלק מההליום יעבור בניגוד לכוח המשיכה במעלה הכוס עד לכוס השניה(כמובן עד מרחק מסויים) ויבצע חוק כלים שלובים

דרך אגב נזכרתי בטמפרטורה שקרובה לאפס המוחלט מקדם החיכוך שלו = ל0 והוא מחליק ללא חיכוך

אני יודע מה זה "חוק כלים שלובים" פשוט קשה לי להבין איך בדיוק זה עולה לאותו גובה בכלים לא שלובים...

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

והליום הוא האטום הכי קל משום שמיימן בא בצורה של H2 ולכן הוא יותר כבר מההליום שהוא גז אציל ובא בצורה של אטום יחיד

טכנית מימן עדין קל יותר גם כשהוא בצורה של H2 . הבה נבדוק ... במימן יש אלקטרון אחד ופרוטון אחד כלומר בחלקיק של H2 יש 2 אלקטרונים ו 2 פרוטונים ובהליום יש 2 אלקטרונים 2 פרוטונים ו2 ניוטרונים כול עוד כול האלקטרונים פרוטונים וניוטרונים יש משקל קבוע (לכול סוג) ולא משנה באיזה חומר הם נמצאים אז שני אטומים של מימן עדיין קלים מאטום הליום אחד.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

כן רק שזה לא H2 אלא טעיתי וגם תיקנתי וזה צריך להיות H2O או כל דבר אחר בכל מקרה מימן צריך להתחבר לאטום עם 7 פרוטונים כדי להגיע לרמה של 8 ולכן הוא יותר כבד

גם כאשר מדברים על אטימות אז אטימות להליום היא האטימות הכי גבוהה ונורה קשה להגיע לרמה של חומר שאטום להליום הרי שהליום הוא האטום הכי קטן (יותר ממימן לפי ההסבר למעלה)

ואני לא יודע איך להסביר לך למה הוא עולה פיתאום באויר כדי לבצע חוק כלים שלובים הוא פשוט חומר קוונטי והוא מקיים כל מיני חוקים מוזרים

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

כשמקררים הליום קרוב לאפס המוחלט הוא הופך לסופרנוזל (זה נשמע קצת פחות מטומטם באנגלית..)

לסופרנוזלים יש איזה קטע מוזר שאין להם צמיגות בכלל ולמרות שהאטומים מושכים אחד את השני כל אטום

מתנהג כאילו הוא בריק, החוסר חיכוך הפנימי הזה גורם לו לעשות דברים מוזרים...

אם אתה באמת רוצה להבין את זה לך ללמוד quantium mechnics

אני אישית לא ממש הצלחתי להבין את ה quantum crap הזה...

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

כן רק שזה לא H2 אלא טעיתי וגם תיקנתי וזה צריך להיות H2O או כל דבר אחר בכל מקרה מימן צריך להתחבר לאטום עם 7 פרוטונים כדי להגיע לרמה של 8 ולכן הוא יותר כבד

גם כאשר מדברים על אטימות אז אטימות להליום היא האטימות הכי גבוהה ונורה קשה להגיע לרמה של חומר שאטום להליום הרי שהליום הוא האטום הכי קטן (יותר ממימן לפי ההסבר למעלה)

ואני לא יודע איך להסביר לך למה הוא עולה פיתאום באויר כדי לבצע חוק כלים שלובים הוא פשוט חומר קוונטי והוא מקיים כל מיני חוקים מוזרים

הצורה הטיבעית של מימן זה H2-> הוא מקבל צורה של הגז האציל הכי קרוב אליו, הליום.

היסודות שואפים למלא את הקליפות החיצוניות S וP שלהם, בS יש מקום לשני e- ולP יש 6 מקומות, ביחד יש 8.

למימן יש רק פרוטון אחד, ואין לו בכלל רמות P, ככה שהוא שואף למלא רק את רמת מS.

ואני תומך בהסבר של G-FoRcE ...

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ארכיון

דיון זה הועבר לארכיון ולא ניתן להוסיף בו תגובות חדשות.

• צור חדש...