שימוש חיי הסוללה במחשבים ניידים - ייעוץ לפני רכישת מחשב - HWzone פורומים
עבור לתוכן
  • צור חשבון

שימוש חיי הסוללה במחשבים ניידים

Cha0stAlker

Recommended Posts

יש לי נייד של המשמש בתור דסקטופ ב 95% מהזמן. בהתחלה עבדתי עם הסוללה בחוץ כדי שהיא תישאר צעירה לנצח, אבל החלטתי שאני מעדיף להחליף פעם בכמה שנים מאשר שתהיה הפסקת חשמל וה HDD שלי יילך קיבינימט.

השאלה היא, כיצד משמרים את אורך החיים של lithium ion המצויות כיום במחשבים ניידים?

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ה HDD לא ילך קיבינימאט, ובכלל כיבויים פתאומיים לא יכולים לגרום לנזק לאף רכיב חומרה במחשב. לכל היותר לאיבוד של קובץ שלא סיים להיכתב לדיסק באותו רגע או לתקלה של וינדוס (אז עושים repair)

מערכות קבצים היום - מה שאומר NTFS ו Ext3-4 - מכילות Journal שמגן עליהן מנזקים חמורים בגלל כיבוי פתאומי. מחיצות שלמות שהפכו ללא קריאות בגל כיבוי היו ב FAT32, לא יהיו במערכות קבצים של היום

איך ניתן לשמר את הסוללה ?

- כשהיא מחוץ למחשב : טעונה בין 80% (אם אתה רוצה שהיא בכל זאת תהיה מוכנה לחטוף ולהשתמש מיידית בלי טעינה) - 50% (לשימור מקסימלי), כולל טעינות קטנות אחת לחודש או כמה חודשים כדיי לשמור עליה טעונה לרמה שרוצים. לשמור אותה במקום קריר, לא נראה לי שצריך מקרר/מקפיא אלא אם אתה באמת מחפש אקסטרים (ואם כן אז תצתרך לשמור עליה יבשה שלא יופיעו אדים ויקצרו אותה)

- כשהיא בתוך המחשב : לשמור עליה קרה עד כמה שניתן, למשל על ידיי משטח למחשב

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

כל מחשב מודרני. בעבר הרחוק מאוד דיסקים קשיחים היו צריכים פקודה להזיז את הראש למסלול נחיתה לפניי שמנתקים להם את החשמל. כבר 20 שנה כל הדיסקים בנויים כך שהראש נמשך מגנטית למקום שצריך ברגע שמנתקים להם את החשמל בלי התראה

נחשולים וכו' יכולים לשרוף את הספק, בדרך כלל זה מסתכם רק בספק אבל לפעמים קורה שנדפק משהוא חוץ ממנו (לא נפוץ בספקים איכותיים). מגיני ברקים / UPS interactive מגינים מהדברים האלה במידה בינונית, UPS online במידה גבוהה

והבעיה היא לא רק נחשולים. על נחשולים ניתן לדבר הרבה אבל היכולת להתגונן מהם מוגבלת - במגן ברקים (שאין לו סיכוי נגד ברקים) יש רכיבים שאמורים לספוג נחשולים, הם בעצמם קטנים ויכולים לספוג לכל היותר נחשול קטן (וכל מה שמעבר לזה עובר למחשב). לא הרבה יותר גבוה ממה שהספק היה יכול להחזיק בעצמו

המגינים כן יעילים מפניי תופעות אחרות שיכולות להיות מלוות לבעיות חשמל, במיוחד במקומות אם מערכת חשמל בעייתית : סדרת נפילות (כתוצאה מקצר בקווים של חברת חשמל שהמערכת לא מצליחה "להעיף") ומתח גבוה/נמוך (כתוצאה מניוטראל מנותק בבית או בחלק של המערכת שקרוב לבית) - ההגנות האלה לא מבוססות על רכיב שסופג מכה (והגודל שלו מגביל את גודל המכה שהוא יכול לספוג) אלא על ממסר שמנתק מגעים מכאניים והוא דיי אמין. ההגנות האלה לפעמים נותנות הגנה מפניי נחשולים כתוצאה מהפעולה שלהן, למשל אם היתה נפילת מתח ואחריה נחשול כשהמתח חוזר, הממסר עדיין מנותק והנחשול לא יכול להגיע למחשב

במקרה של המחשב הסוללה לא מוסיפה הגנה לחומרה - הספק בכל מקרה הוא הראשון שמקבל את המתח, ממנו המתח מגיע ללוח, ומהלוח לסוללה. אם מגיע נחשול רוב הסיכויים שהוא ישרוף רק את הספק, אבל אם הוא ישרוף משהוא מעבר אליו זה יהיה הלוח.....

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

האם באמת יש סיבה מוצדקת לנתק את הבטרייה מהנייד כאשר הוא נייח?

הרי המחשבים הניידים של היום לפחות שלי מגיעים לאחוז מסויים כלשהו ( אצלי 75%) ופשוט עוברים להשתמש בחשמל ישירות ככה שאין שחיקה של הבטרייה כלומר אין שימוש בבטריה וטעינה קבועה .. אז למה בכלל לפרק את הבטרייה מהמחשב הסיבה היחידה שאני יכול לחשוב עליה היא החום שאליו היא חשופה כאשר היא מחוברת למחשב.. מעבר לזה לא יודע מה הסיבה..

אני עובד בצורה הזאת כבר שנתיים ובאמת שההשפעה על הבטרייה זניחה כן היא כבר לא כמו חדשה אבל אני בטוח שהתוצאה הייתה זהה גם אם היא הייתה מנותקת כל התקופה הזאת..

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ארכיון

דיון זה הועבר לארכיון ולא ניתן להוסיף בו תגובות חדשות.

• צור חדש...