מי צריך אל-פסק? ומגיני ברקים?! מה זה בכלל? - עמוד 3 - ספקים ומארזים - HWzone פורומים
עבור לתוכן
  • צור חשבון

מי צריך אל-פסק? ומגיני ברקים?! מה זה בכלל?

yosi b

Recommended Posts

• תגובות 72
  • נוצר
  • תגובה אחרונה

OR - זה לא שהמגן לקח את הטלויזיה, פשוט היה נחשול מתח גדול. מול נחשולים גדולים גם ל UPS זול אין הרבה סיכוי - הנחשול ישרוף את ה UPS וגם את מה שמחובר אליו

כל ההגנות האלה (מגינים ו UPSים זולים) מגינים מפני תופעות משניות במערכת החשמל שהן "רגועות" יותר אבל גם קורות לעיתים קרובות יותר

ההמלצה שלי על המגן הזה, היא לא בגלל יכולת ספיגת נחשולים גבוהה יותר מהאחרים. מנחשולים שהם בדיוק קטנים אף מגן לא הולך להגן. מה שטוב בו זה הגנות מתח גבוה/נמוך מלאות (מה שאין באף מגן אחר שאני מכיר), כלומר, במקרה של עליית או ירידת מתח חריגה (ולא נחשול) הוא יגן והאחרים לא. בנוסף, רכיבי הגנת הנחשולים שיש בו מנותקים על ידיי מנתק תרמי כשהם "חוטפים". בהרבה מגינים אחרים אין מנתק כזה, ושם אם רכיבי הגנת הנחשולים יספגו מספיק ויתחממו המגן יכול גם לעלות באש

אבל כאמור גם UPSים זולים לא נותנים הגנה שונה עקרונית מהמגן הזה

בקיצור, אם אתה רוצה הגנה "הרמטית" שים online UPS

UPS מחזיק שנה כשמתעללים בו - מעמיסים אותו יותר מידי למשל. בפרט כשבחנות נמכר UPS של 650VA והמשתמשים (וגם נציג החנות ששואלים אותו) מתחילים לנחש שהוא טוב למחשב אם ספק 650W וכו'.... כשבמציאות W ו הם דברים שונים לחלוטין, וגם ה 360W שכתובים באותיות הקטנות הם נתון מונפץ לחלוטין. ה UPS הזה יכול להתמודד אם 250W בערך. עכשו, המשתמש מביא את ה UPS הביתה, מעמיס עליו 400W..... ואחריי שנה (ואוליי 20 דקות של הפסקות חשמל במצטבר במשך כל החיים שלו) ה UPS נשרף.... לא מפתיע בהתחשב בעומס שהיה עליו......

בגלל הדברים האלה אני בכל דיון אפשרי לא מתייחס בכלל לנתונים של ה UPS, אלא כותב את הנתונים שנראים לי, והם יכולים להיות 2/3 - 3/4 מאלה שהירן של ה UPS מתיימר אליהם

בלי התעללות UPS יכול להחזיק גם 3 שנים ויותר (אם אותה סוללה) - אני מכיר UPSים שהחזיקו 5-6....

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

בכל מקרה, לא מצאתי את המגנים של QTRADE / ההמלצה השניה, מישהו יכול לעדכן אותי היכן ניתן לרכוש אותם?

לפני כמה ימים ביררתי וניתן לקנות את המגינים מחברת http://www.ratfon.co.il. קיבלתי מחיר של 210 ליחידה של VDP.

אם יש כמה שרוצים אולי שווה לפתוח על זה דיון בקבוצת רכישה ולקבל מחיר יותר אטרקטיבי..

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

כל ספק מתמודד טוב או לא טוב אם דברים מסוימים לפי סוג PFC שיש בספק :

ספק Active PFC :

- פגיע לצורת גל מרובע

- מתמודד אם מתחים בתחום כ 100-260v

- מתמודד בצורה בינונית אם נפילות מתח

- פגיע מאוד לנחשולי מתח

ספק Passive PFC :

- פגיע לצורת גל מרובע (פחות פגיע מ Active PFC)

- מתמודד אם מתחים בתחום כ 200-260v

- מתמודד בצורה בינונית אם נפילות מתח

- קצת יותר עמיד מהאחרים לנחשולי מתח

ספק ללא PFC :

- עובד טוב אם כל צורת גל

- מתמודד אם מתחים בתחום כ 200-280v

- לוקח קשה נפילות מתח

- פגיע לנחשולי מתח

אם UPSים הבעיה העיקרית היא צורת גל - ספקים ללא PFC (ספקים גנריים למשל) עובדים בכיף גם אם UPS זול שנותן גל מרובע. ספקי PFC (מ 2 הסוגים) הם בעייתיים - שתיהם יכולים להידפק אם צורת הגל היא לא סינוס (או לפחות מנסה להיות דומה לסינוס, כמו שיש ב UPSים קצת יותר טובים). נציין ש UPS offline (כל ה UPSים הביתיים) במצב מרגיל מעביר את גל הסינוס מהחשמל כמו שהוא, הוא עובר לגל מרובע וכו רק כשהוא עובד מהסוללה

מגן שקע לא עובד על ולכן גם לא משפיע על צורת הגל - או שהוא מעביער את המתח מהשקע, או שהוא מנותק

אם מתח גבוה אף אחד מהספקים לא מתמודד טוב במיוחד (לכולם יש הגבלה של קבל אלקטרוליטי של 400V, ו Active PFC צריך גם מרווח כלשהוא בשביל העבודה של הממתג). UPSים נותנים הגנה טובה ממתח גבוה, מגיני שקע לא כולם - רק 2 שאני מכיר בכלל נותנים הגנה כלשהיא מתח גבוה. ה 2 הם VDP של Q protectors (והוריאציות שלו כמו VDPS) ופרוטקשן של עוז און (אבל הוא כנראה דגם ישן ולא נראה לי שהוא עדיין משווק)

אם מתח נמוך Active PFC מתמודד טוב בתחום דיי גדול, אבל גם לו יש סף תחתון - 100V. ה 2 האחרים לא מתמודדים טוב בכלל אם מתח נמוך - כבר מ 200V יש להם בעיה כשהם בעומס גבוה יחסית. עבודה ממושכת על מתח נמוך יכולה לשרוף את הספק, וככל שהמתח יותר נמוך כך יותר מהר. הרבה מגיני שקע נותנים הגנה ממתח נמוך באיזור ה 180V - קצת נמוך לדעתי אבל אם הספק לא בעומס גבוה באותו רגע זה מספיק

אם נפילות מתח אף אחד לא מתמודד טוב, את הבעיה הכי גדולה יש לספק ללא PFC - ספקים כאלה נשרפים מאוד בקלות מנפילה וחזרה של המתח במהירות, ספקי PFC פחות אבל גם הם לא אוהבים את זה. וגם אם במחשב יש ספק PFC, בהרבה מסכים (והרבה דברים אחרים שהם מתחת ל 50W) יש ספקים ללא PFC....

אם נחשולי מתח אף אחד לא מתמודד טוב, נכון ש Passive PFC קצת עוזר ויש ספקים שיש להם הגנה פנימית אבל עדיין כל הדברים האלה מסתכמים ב "קצת עוזר" בלבד. גם המגן שקע או ה UPS, שאמורים לחטוף, עוזרים רק מול נחשולי מתח קטנים. מול נחשול גדול אין להם סיכוי - הוא ישרוף את המגן, ה UPS וגם את המחשב ש "מוגן" על ידם

מה שכן, הרבה פעמים נחשולים קורים בו זמנית או קרוב (לפניי/אחריי) אם תופעות אחרות בחשמל. אם הנחשול מגיע קצת אחריי נפילת מתח וכדומה - למשל כשהמתח חוזר אחריי נפילה של שניה והחזרה שלו מלווה בנחשול, במקרה הזה למגן/UPS יש סיכוי טוב להגן. לא כי הוא יכול לספוג את הנחשול אלא כי הוא ניתק את המחשב לפניי זה בגלל הנפילה, והמחשב עדיין מנותק בזמן שהנחשול מגיע

להרבה מגינים (כולל כאלה אם תו תקן) יש בעיה בטיחותית - הרכיבים שמיועדים לספוג נחשול יכולים להתחמם לטמפ' שבה הם עולים באש אם הם מקבלים מתח גבוה מתמשך (הם מיועדים לספוג נחשולים מהירים מאוד, לא שיתנו להם מתח גבוה קבוע...). במגינים מסוימים הרכיבים האלה מוגנים על ידיי TCO שמנתק אותם אם הם מתחילים להתחמם. הבעיה היא שבהרבה מגינים אין את ההגנה הזאת והרכיבים שסופגים נחשולים עומדים מבפנים ישר מתחת לפלסטיק...... ואם כבר, זה ההגנה הכי חשובה במגן לדעתי - זה לא משנה אם המגן הגן או לא הגן על המחשב אם הוא שרף את הבית....... עד עכשו ראיתי TCO כזה ב VDP (והוריאציות כמו VDPS), ובדגם אחד של GPT - רק שחבל שלדגם הזה אין הגנות מתח גבוה/נמוך והשהיה, באחרים אין את ההגנה הזאת....

מסקנות ?

אם UPS אז UPS, ולבחון אותו לפי קריטריונים של UPS - הספק, נפח , איכות בניה, מחיר וכו

אם מגן אז לבחור מגן שיש בו את ההגנות החשובות - מתח גבוה/נמוך, נפילות (השהיה) ואם ניתן אז גם נחשולים, וחשוב שיהיה מוגן מהתחממות. היחיד שלדעתי מקיים את כל אלה הוא VDP (ו VDPS, שאני ממליץ על ה VDP במקומו כי ל VDPS יש השהיה של 10 שניות בלבד וזה נראה לי קצר מידי)

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

לא - ה UPS מכיל כבר את ההגנות שצריך

יש גם אפשרות של נזק אם אתה מחבר UPS על מגן ברקים או מגן ברקים על UPS - אל תעשה את זה :

- כשמגן ברקים קופץ ועובר להשהיה, אם מחובר עליו UPS הוא יגרום ל UPS לעבור לסוללה ולעבוד ממנה 4 דקות - למרות שהיתה נפילה קטנה שה UPS היה מגבה תוך שניה וחוזר לעבוד על חשמל. התוצאה - ה UPS מבזבז את הסוללה ללא צורך, מקצר את אורך החיים שלה, ומרוקן אותה כך שהיא לא תספיק אם אחריי זה תהיה באמת הפסקת חשמל

- כש UPS עובד מהסוללה הוא מוציא גל לא בדיוק סינוס, ולפעמים יש עליו קפיצות קטנות. הקפיצות האלה יכולות לחמם את רכיבי הגנת הברקים של המגן ולשרוף את המגן

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

אם ה UPS הוא באמת online הוא יכול להגן על המחשב גם מנחשולי מתח חזקים

חוצמזה, UPSים כאלה בדרך כלל בעצמם עמידים יותר, הם לא נפגעים בכזאת קלות כמו ה UPSים הזולים (בין היתר כי להרבה מהם יש השהיה מובנית מה שאין בזולים)

יודע מה, שים לו VDPS - אני לא חושב ש 10 שניות יהיו בעיה בשבילו (או בשביל כל UPS). אבל תתכונן לזה שהוא יתחיל לצפצף 10 שניות על כל קפיצת מתח קטנה

נתקן את מה שאמרתי מקודם : הבעיה "להגן" על UPS אם מגן היא אם למגן יש השהיה ארוכה (4 דקות). במצב כזה המגן יגרום ל UPS לבזבז סתם במשך 4 דקות על כל קפיצה קטנה. אם מגן שנותן השהיה של 10 שניות הבזבוז הוא מינימלי, אז הוא יכול להיות כן בסדר

פקטור אחר לשמירה על חיי הסוללות (חוץ מהקטע של השהיה של המגן) הוא לא להעמיס אותן יותר מידי. UPS online או לא, 250W מסוללה של 7-9Ah זה מקסימום סביר שרצוי להישאר מתחתיו, 300W זה כבר ממש מקסימום

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ארכיון

דיון זה הועבר לארכיון ולא ניתן להוסיף בו תגובות חדשות.

• צור חדש...