מה עדיף? לקנות ראוטר באופן פרטי או לקחת מספק התשתית? - תמיכה טכנית למחשבים - HWzone פורומים
עבור לתוכן
  • צור חשבון

מה עדיף? לקנות ראוטר באופן פרטי או לקחת מספק התשתית?

ofir2000

Recommended Posts

שלום לכולם !

עד היום גלשתי דרך חייגן וכעת אני רוצה לעבור לגלוש דרך ראוטר. האפשרות הראשונה היא לקנות ראוטר באופן פרטי והאפשרות השנייה היא להחליף את המודם אצל ספק התשתית בראוטר. מצד אחד אם אקנה ראוטר באופן פרטי אני חושש שבמידה שבמידה ותהיה לי תקלה בגלישה ספק התשתית יסרב לתת לי תמיכה טכנית בטענה שהראוטר נקנה באופן פרטי והוא לא מחוייב לתקן בעיות שנובעות מציוד שלא שלו .מצד שני אם אני אקח את הראוטר מספק התשתית הוא רוצה תוספת תשלום חודשי נוסף עבור הראוטר (הוא טוען שהתעריף עבור עם ראוטר גבוה מהתעריף של עם מודם. מה אתם ממליצים?

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

1. שייך לפורום רשתות ואינטרנט.

2. למה אתה רוצה ראוטר - האם אתה מקים רשת ביתית שבה יהיו מספר מחשבים? האם אתה צריך אלחוטי (WiFi)? סתם בא לך להיפטר מהחייגן?

3. אתה תמיד יכול לקנות ראוטר ולהשתמש בו. במקרה של תקלה, פשוט תחבר את המחשב ישירות למודם ותשתמש בחייגן כמו שאתה עושה עכשו - כך תוכל לדעת אם הבעיה היא בתשתית או בראוטר שלך. ספק התשתית לא צריך לדעת שיש לך ראוטר בכלל. חוץ מזה, אין כאן משהו לא חוקי, כך שספק התשתית לא יכול דרוש ממך כלום - אתה מקבל חיבור (למעשה חיבור לספק האינטרנט שלך ולא חיבור אמיתי) ואתה יכול לעשות איתו מה שאתה רוצה בבית שלך ולפצל אותו כרצונך. מה שכן, ספק התשתית לא יעזור לך לבצע הגדרות או לפתור בעיות עם הראוטר אם לא קנית אותו מהם, אבל בד"כ לא צריכה להיות בעיה כזו.

4. ספק התשתית שלך סתם רוצה להרוויח עוד כסף, והוא עושה זאת ע"י החכרת ראוטר למשתמש, דבר שבד"כ גם מחייב אותך לתקופת זמן מסויימת לספק וגם עולה לך יותר מאשר ראוטר רגיל (וכנראה טוב יותר ממה שספק התשתית מציע). ועוד משהו - בסוף (כאשר אתה מתנתק מספק התשתית) אתה נשאר בלי ראוטר... השיטה הזו מתאימה לאנשים שלא מבינים כלום במחשבים/רשתות וגם לא רוצים להבין, ואין להם מי שיעזור להם אם יש בעיה.

לדעתי, אתה צריך לשלם לספק התשתית שיתקין לך נקודת בבית (שימתחו חוטים מארון התקשורת שלהם, שיתקינו לך מודם ואם צריך - גם מגבר), וידאגו שתהיה מחובר כל הזמן. כל דבר נוסף לדעתי הוא מיותר ופחות טוב ממה שאתה יכול לעשות באופן פרטי.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

אחי - דבר ראשון תודה על העזרה. לגבי תשובתך.

1) אתה צודק - לא שמתי לב לכך.

2) עד עכשיו היה לי בבית רק מחשב אחד ולכן חיבור של חייגן היה מספיק לי. כעת קניתי טאבלט ואני חייב שיהיה לי גם חיבור WIFI

3) לא אמרתי שחיבור אלחוטי הוא לא חוקי. רק שכפי שציינתי, במידה והאינטרנט לא יתחבר לי, תהיתי, האם ספק האינטרנט ייתן לי תמיכה לראוטר שנרכש באופן פרטי. הרעיון שלך, שבמקרה של תקלה אחבר את המודם וכך אוכל לדעת האם מקור התקלה הוא בתשתית או בראוטר - מעולה !!!

4) ברור לי שספק האינטרנט רוצה לסחוט ממני עוד כסף (כמו כל ספקי השירות במדינת הגנבים שלנו). אמרת שראוטר שאקנה באופו פרטי טוב יותר מהראוטר שאקבל מספק האינטרנט - האם יש באמת הבדלים גדולים בין ראוטר לראוטר? על איזה פרמטרים אני צריך לשים דגש בבחירת הראוטר? אשמח את יש לך המלצה לראוטר טוב.

לא הבנתי את הפיסקה האחרונה של דבריך - יש לי כבר חיבור בבית כך שאני לא צריך חיבור חדש ולא הבנתי למה אני צריך מגבר?

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

אחי - דבר ראשון תודה על העזרה. לגבי תשובתך.

4) ברור לי שספק האינטרנט רוצה לסחוט ממני עוד כסף (כמו כל ספקי השירות במדינת הגנבים שלנו). אמרת שראוטר שאקנה באופו פרטי טוב יותר מהראוטר שאקבל מספק האינטרנט - האם יש באמת הבדלים גדולים בין ראוטר לראוטר? על איזה פרמטרים אני צריך לשים דגש בבחירת הראוטר? אשמח את יש לך המלצה לראוטר טוב.

בעיקרון הפרמטרים לקניית ראוטר הם:

א. קצב השידור - סביר להניח שתרצה ראוטר שיתמוך ב IEEE 802.11n, כדי שתוכל לקבל רוחב פס של 300Mbps, גם אם חיבור האינטרנט שלך איטי יותר כרגע.

ב. הפרוטוקולים שבהם הראוטר תומך - תלוי בפרוטוקולים בהם ספק האינטרנט שלך תומך, כמו LT2P ו PPTP, בכדי שהראוטר יוכל לשמש כחייגן. היום לא צריכה להיות בעיה כזו, אבל מומלץ לבדוק את הראוטר ולוודא שהוא אכן מתאים לספק התשתית ולספק האינטרנט שלך מבחינת פרוטוקולי התקשורת.

ג. האמינות של הראוטר - כשאני קניתי את הראוטר שלי היה מומלץ להתרחק מראוטרים של EDIMAX, שכן דווח על הרבה מקרים של ניתוקים איתם, אבל אני לי יודע מה המצב עכשו - בשביל זה יש פורום רשתות.

יש עוד פרמטרים, שלדעתי הם פחות חשובים, כמו מספר האנטנות והאם ניתן לפרק אותן. שוב - עדיף שתשאל בפורום רשתות ולא כאן (מוזר לי שאף מנהל עדיין לא העביר את הדיון הזה לפורום המתאים). כמובן שבדומה לכל מוצר שאתה קונה, רצוי זמן אחריות ארוך ככל האפשר, וברור שהתקציב הוא פרמטר...

מבחינת המלצה - אני יכול להמליץ לך על ראוטר כמו שיש לי, שהוא ה TL-WR841N של TP-Link. היום יש גירסאות יותר חדשות לראוטר הזה, ואולי יש ראוטרים מומלצים יותר. שוב - תבדוק בפורום רשתות.

אגב, אם אתה ממקם את הראוטר במקום כמו ממ"ד/מקלט, אז יכולה להיות בעיה עם התקשורת האלחוטית, וייתכן שתצטרך לקנות ציוד נוסף להגברת האות.

לא הבנתי את הפיסקה האחרונה של דבריך - יש לי כבר חיבור בבית כך שאני לא צריך חיבור חדש ולא הבנתי למה אני צריך מגבר?

הקטע של המגבר נובע מהניסיון שיש לי עם HOT - יש מקומות בהם התשתית לא הכי טובה, ואז בכדי שהמודם של ספק התשתית יעבוד, יש צורך בהגברת האות שמגיע אליו. זה לא משהו שצריך להדאיג אותך - הטכנאי שמתקין את המודם ידאג שהוא יעבוד. אם כבר יש לך נקודת בבית והכל עובד, אז אין לך בעיה. הוספת ראוטר לא תשנה כלום. כל מה שהתכוונתי הוא שתבקש מספק התשתית שיתקין את כל מה שצריך עד המודם שלו (המצב הקיים אצלך), ושאין צורך בדברים כמו ראוטר בתוספת תשלום חודשית.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

אחי - כמה שאלות:

1) מה יעזור אם אקנה ראוטר עם רוחב פס גבוה יותר מרוחב הפס שאני מקבל כרגע מספק התשתית (בהנחה שאני לא הולך להגדיל את רוחב הפס מספק התשתית בזמן הקרוב)? הרי רוחב הפס נקבע ע"י רוחב הפס הנמוך מבין השניים.

2)איך אני יכול לדעת תחת איזה פרוטוקול תקשורת אני גולש? האם לשם כך אני צריך לברר את זה אצל ספק התשתית או שאפשר לבדוק את זה לבד? ואם כן איך?

3)לשם מה הראוטר צריך לשמש כחייגן? האם גם בראוטר ההתקשרות לאינטרנט מתבצעת ע"י חיוג כמו במודם?

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

1. רוחב הפס המדובר מתיחס לLAN (הרשת הפנים ביתית שלך). לא ישפיע על חיבור האינטרנט המוגבל ע"י הספק. כן יעזור במקרים שתרצה להעביר מידע בין המחשבים בבית וכו'.

2. אתה יכול לבדוק בהגדרות החייגן שלך במחשב, בגוגל או מול הספק.

3.הראוטר יכול לבצע גם את תפקיד המודם.

שורה תחתונה אופיר אם יש לך את הידע להתעסק ולהגדיר את הראוטר קנה אחד באופן פרטי ותחסוך הרבה כסף. אם אין לך את הידע או אתה מעדיף לשלם על נוחות - תן לספק לבצע את העבודה.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

בסוף (כאשר אתה מתנתק מספק התשתית) אתה נשאר בלי ראוטר... השיטה הזו מתאימה לאנשים שלא מבינים כלום במחשבים/רשתות וגם לא רוצים להבין, ואין להם מי שיעזור להם אם יש בעיה.

החלק הראשון לא נכון, והחלק השני הוא שטויות במיץ עגבניות.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

החלק הראשון לא נכון, והחלק השני הוא שטויות במיץ עגבניות.

בקשר לחלק הראשון - אם אתה חוכר ראוטר ולא קונה אחד, כלומר מקבל ראוטר בהשאלה בתמורה לתשלום חודשי, הרי שבסיום ההתקשרות בין הצדדים (כאשר מתנתקים מספק התשתית), ספק התשתית אמור לקחת חזרה את הראוטר שלו. מה לא נכון בזה? אני לא יודע אם לספקי התשתית (HOT ובזק) יש "מבצעים" שבהם מוכרים לך את הראוטר. בכל מקרה, אם זה לא המצב כיום, אשמח לקבל עדכון.

בקשר לחלק השני - האם אתה טוען שהשיטה הזו של החכרת/קניית ראוטר מספק התשתית מתאימה גם לאנשים שמבינים בתחום ("השיטה טובה לכולם") או שמא אתה טוען שהשיטה לא מתאימה לאיש ("השיטה לא טובה לאף אחד")?

1. רוחב הפס המדובר מתיחס לLAN (הרשת הפנים ביתית שלך). לא ישפיע על חיבור האינטרנט המוגבל ע"י הספק. כן יעזור במקרים שתרצה להעביר מידע בין המחשבים בבית וכו'.

2. אתה יכול לבדוק בהגדרות החייגן שלך במחשב, בגוגל או מול הספק.

3.הראוטר יכול לבצע גם את תפקיד המודם.

אני מסכים עם מה שכתוב פה, רק שלא ברור לי למה הכוונה בכך שראוטר יכול לשמש גם במודם. המודם הוא ציוד DCE, שמתחבר מצד אחד לתשתית של ספק התשתית (החוטים/הכבלים) ומצד שני מתחבר לציוד הלקוח, ולמעשה משתמש כמעין מתאם. אולי קיימים ראוטרים שיכולים לבצע את התפקיד הזה, אבל לא שמעתי שמישהו פה בארץ קנה אחד כזה, כי את המודם מקבלים גם ככה מספק התשתית בלי עלות, אולי התכוונת שהראוטר יכול לשמש גם בתור חייגן, וזה כמובן נכון (ברוב המקרים).

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

בקשר לחלק הראשון - אם אתה חוכר ראוטר ולא קונה אחד, כלומר מקבל ראוטר בהשאלה בתמורה לתשלום חודשי, הרי שבסיום ההתקשרות בין הצדדים (כאשר מתנתקים מספק התשתית), ספק התשתית אמור לקחת חזרה את הראוטר שלו. מה לא נכון בזה? אני לא יודע אם לספקי התשתית (HOT ובזק) יש "מבצעים" שבהם מוכרים לך את הראוטר. בכל מקרה, אם זה לא המצב כיום, אשמח לקבל עדכון.

בקשר לחלק השני - האם אתה טוען שהשיטה הזו של החכרת/קניית ראוטר מספק התשתית מתאימה גם לאנשים שמבינים בתחום ("השיטה טובה לכולם") או שמא אתה טוען שהשיטה לא מתאימה לאיש ("השיטה לא טובה לאף אחד")?

מה זה "אם אתה חוכר", הראוטר שאתה מקבל מבזק (בחינם, עם תשלום חודשי של "חיוב זיכוי" במשך שנתיים) זה ראוטר שנשאר אצלך. הוא שלך וזאת קניה לכל דבר.

את ה"הוט-בוקס" של הוט אתה באמת לא קונה אלא מקבל מהם לתקופת השימוש, אבל ההוט-בוקס הוא כבר הרבה יותר מ"ראוטר", מדובר על ציוד של הוט שמיועד לכל שירותי הרשת שלהם - אינטרנט וטלפון - שבמקרה הוא כולל גם מודול של ראוטר מובנה.

לגבי החלק השני, היו לי את כל 3 האפשרויות: גם ראוטר עצמאי שקניתי בעצמי, גם את ההוטבוקס של הוט, וגם את הראוטר שבזק נותנים. שלושתם עשו עבודה מצויינת (ולמעשה, הראוטר העצמאי היה היחיד מבין השלושה שהתקלקל.....) וסיפקו את כל הדרישות שלי - רשת ביתית קווית, רשת אלחוטית מוצפנת, הפניית פורטים, שמירת כתובות IP לפי כתובת - לא היה חסר לי שום דבר.

אם אתה חושב שאני "איש שלא מבין כלום במחשבים/רשתות" אז... אממ.. אוקיי.

אולי קיימים ראוטרים שיכולים לבצע את התפקיד הזה, אבל לא שמעתי שמישהו פה בארץ קנה אחד כזה, כי את המודם מקבלים גם ככה מספק התשתית בלי עלות

מה?

גם בהוט וגם בבזק - מקבלים ראוטר שהוא גם מודם מובנה.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

אם אתה חושב שאני "איש שלא מבין כלום במחשבים/רשתות" אז... אממ.. אוקיי.

מעולם לא אמרתי דבר כזה ולא רמזתי על דבר כזה. כל מה שאמרתי הוא שיש אנשים שלא מבינים בתחום ולא רוצים להתעסק עם הדברים האלו, ועבורם קניית ראוטר מספק התשתית הוא הפתרון המתאים (בדומה למישהו שלא מבין כלום במכוניות - הוא מעדיף לקחת את הרכב שלו לטיפול במוסך במקום לתקן בעיה פשוטה בעצמו).

גם בהוט וגם בבזק - מקבלים ראוטר שהוא גם מודם מובנה.

התכוונתי לזה שאף אחד לא יקנה על דעת עצמו ראוטר שהוא גם מודם שיש לו כניסה קואקסיאלית (במקרה שספק התשתית הוא HOT) מכיוון שגם ככה ספק התשתית נותן אחד כזה. מה שרוב האנשים קונים הוא ראוטר רגיל (כניסות ויציאות Ethernet).

אגב, למה עדיין לא העברת את הנושא הזה לפורום של רשתות?

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

מעולם לא אמרתי דבר כזה ולא רמזתי על דבר כזה. כל מה שאמרתי הוא שיש אנשים שלא מבינים בתחום ולא רוצים להתעסק עם הדברים האלו, ועבורם קניית ראוטר מספק התשתית הוא הפתרון המתאים (בדומה למישהו שלא מבין כלום במכוניות - הוא מעדיף לקחת את הרכב שלו לטיפול במוסך במקום לתקן בעיה פשוטה בעצמו).

הראוטר שמקבלים מספק התשתית מתאים לכולם, ולכן זה אכן נכון שגם עבור אנשים "שלא מבינים כלום במחשבים" הוא יתאים.

אבל זה לא ממש מה שהשתמע מהדברים שלך, כאשר המלצת על רכישה עצמאית של ראוטר וציינת לגבי שימוש בראוטר שמקבלים מספק התשתית ש"השיטה הזו מתאימה לאנשים שלא מבינים כלום במחשבים/רשתות וגם לא רוצים להבין" ...

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

אני כבר דיי הרבה זמן עם העניין- (לא יודע מה קורה בהוט, אני מדבר איתך פה רק על תשתית בזק)-

אם אתה מתכנן להיות שנתיים ברצף עם כנותן התשתית, חד משמעית עדיף לך לקחת את הציוד קצה שהם נותנים בגלל ש:

1. הוא יהיה בחיוב-זיכוי של 25 ש"ח בחודש ככה שבעצם זה חינם (רק אם אתה שנתיים ברצף..)

2. בטוח לא תהיה לך שום בעיית תאימות (כמו גם שירות טכני מלא)

3. הציוד שלהם הוא לא משהו סיני לא מוכר אלא ראוטר משולב מודמם של החברות המוכרות. (בד"כ DLINK או NETGEAR)

4. היצע השוק. אין הרבה היצע בשוק הישראלי של ציוד תקשורת חדש (כמו ראוטרים בתקן ac) וכשיש - הם מאוד יקרים. כמוהם גם הראוטרים שמשלבים מודמים. רוב הציוד בשוק הפרטי מסתכם בראוטרים בתקן N- ככה שצריך לקנות את המודם מבזק. (בעלות של 100 ש"ח).

(אנשי השירות לא יכולים לומר איזה מכשיר יביאו לך כי פשוט הם לא יודעים.. זה קשור רק למלאי של סטור, להנפקה, למהירות התשתית ולטכנאי)

אבל... לעומת כל מה שרשמתי יש כמה הסתייגויות:

1. שדרוג מהירות- אם אתה מתחבר לתשתית 15 מגה אתה תקבל ציוד שתומך במהירות הזו. במידה ותרצה לשדרג את מהירות האינטרנט לא יספקו לך ציוד חדש בחינם ותיכנס למן אזור אפור בתקנון שלהם שתלוי בעיקר במידת כושר ההתמקחות שלך. ככלל לא מספקים ציוד מעבר לשירות- כלומר אם אתה רוצה ציוד עם תמיכה לעתיד (שתומך בתשתית של 100 מגה, אבל בינתיים מתחבר רק לתשתית של 15 מגה)- בזק פשוט לא עושים כזה דבר.

**זה היתרון הכי רציני של קנייה פרטית**

2. שנתיים. אמנם אתה לא מתחייב לבזק ואין לך קנס יציאה, אבל בזק עושים פה טריק זול ומלוכלך בזה שהחיוב-זיכוי הוא לשנתיים. למה? בגלל שהם מתחייבים לך למחיר רק על שנה אחת, ולאחר מכן מעלים את המחיר. (כדי לסבר את האוזן- הם מעלים את המחיר של התשתית ללא שדרוג המהירות שלך בעוד שמבחינה טכנולוגית קורה בשוק דווקא ההפך- המחיר יורד והתשתיות היותר מהירות יותר זולות..) למה הם עושים את זה? תכלס כי הם חארות והם בדואופול ביחד עם (בינתיים) בעניין הזה של התשתית ככה שהם עושים מה הם רוצים על חשבון הלקוחות. לפי מה שהם אומרים- זה שהמחיר המקורי הוא מחיר היכרות למצטרפים. (יאמר פה לזכותם שלפחות הם לא מכחישים שהמחיר יעלה). מה שקורה זה שרוב האנשים מגלים את הטרמית אחרי שנה, מתנקים מבזק רק כדי להתחבר שוב אחרי חודש כמצטרפים חדשים, אבל... אז הם 'תקועים' עם שאר התשלומים על הציוד קצה. (שבחישוב מהיר - 25ש"ח - שזה התשלום החודשי כפול 12 חודשים שנשארו יוצא 300 ש"ח - עלות של TPLINK 1043 ראוטר N איכותי)

מה הפתרון שואלים? תכלס, הגברת התחרות בשוק נותני התשתית.

עד אז יעשו עלינו כסף וטריקים מלוכלכים בלי שנוכל לעשות דבר בדיוק כמו חברות הסלולר עד לא כל כך מזמן...

ובינתיים שכל אחד יעשה ככל העולה על רוחו רק שכולם ישיכילו להיות צרכנים נבונים ולדעת על מה משלמים כמה ולמה. ומה החלופות.

ולידע כללי- שאלתי את בזק למה לא לעשות גם את החיוב זיכוי לשנה, או למה לא לתת אופציה להחזיר או המכשיר (בזק לא מקבלים ציוד קצה בחזרה אלא אם כן מקרה מיוחד ספציפי) וכמובן שקיבלתי תשובה מתחמקת ללא משמעות מיוחדת שלמען האמת נגזר ממנה - כדי להרוויח עוד כסף.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ארכיון

דיון זה הועבר לארכיון ולא ניתן להוסיף בו תגובות חדשות.

• צור חדש...