הניפוי המזרחי במדינת ישראל - עמוד 2 - אקטואליה ותרבות - HWzone פורומים
עבור לתוכן
  • צור חשבון

הניפוי המזרחי במדינת ישראל

פילון153

Recommended Posts

כל הטענות הקשורות לאפליה (מכל צד שהוא) לרוב נוטות להתעלם באופן נוח מאוד מכל שאר הגורמים שמסביב:

1. ידיעת השפה והכרת "מנהגי המקום" - חסר לכל עולה חדש שהוא, בלי קשר למוצא.

2. קשרים ופרוטקציה - חסר לכל עולה באותה המידה.

3. מצב כלכלי בזמן ההגעה לישראל - העולים מעדות המזרח לרוב הגיעו לכאן כמעט ללא כלום, אבל זה נכון גם לעולים מאתיופיה, העליה מרוסיה של תחילת שנות ה90 (בזמנו השלטונות שם לא אפשרו להוציא מהמדינה כסף כמעט לחלוטין), ניצולי השואה שעלו מאירופה...

4. השכלה קודמת ונטייה תעסוקתית - העולים מאירופה ומברה"מ היו בממוצע משכילים יותר מהעולים מעדות המזרח. אין בכך כל אמירה לגבי יכולות, אלא רק תאור המצב שנוצר עקב ההגבלות השונות שחלו על יהודים בארצות שונות, היהודים פנו לעיסוקים שונים, וכך יצא שבעוד שבמדינות אירופה כל יהודי עם ראש על הכתפיים פנה למקצועות עצמאיים כמו או עריכת דין, במזרח יהודים נטו להצליח בתור סוחרים. אותן נטיות עלו גם לישראל, ונשארו בחינוך שניתן לילדים. מצד אחד, באקדמיה אכן יש יותר אשכנזים. מצד שני, כמה בעלי חנויות אשכנזים אתם מכירים?

5. כמות ילדים במשפחה - קל יותר לכלכל משפחה קטנה, וקל יותר לתת לילדים נקודת פתיחה ראויה להמשך החיים.

6. גיל הנישואין הממוצע - ככל שמתחתנים בגיל מאוחר יותר, רמת ההשכלה הממוצעת עולה וכך גם הממון הפנוי להשקיע בילדים.

כל אלו הם גורמים אובייקטיביים. היכן עומדים המזרחים ביחס לאשכנזים?

בעניין קצת אחר, אם כבר מדברים על גזענות לשמה, משפחתי (שעלתה מאוקראינה בשנת 90') חוותה יחס קשה יותר מצד המזרחים בישראל מאשר מצד האשכנזים. כילד קטן בבית הספר היסודי, למרות שכבר ידעתי היטב את השפה ולמרות ששאר הגורמים ברשימה לעיל אינם רלוונטיים בין ילדים בגילאים הללו, ילדים ממוצא מזרחי נטו להציק לי הרבה יותר מהאשכנזים (אם כי גם אלו וגם אלו לא בדיוק היו מלאכים, וגם אני לא). היה מקרה אחד שזכור לי בו הותקפתי פיזית ע"י קבוצת ילדים, רובם מזרחים, כשהייתי בכיתה ג', והגבתי מתוך הגנה עצמית באלימות קשה למדי. בשנתיים שלפני כן, מנהלת בית הספר (האשכנזיה) ניסתה לפתור מקרים שכאלו בצורה הגיונית, היתה מנסה להבין מה קרה ולנהוג בהתאם. באותה שנה, המנהלת התחלפה ובמרומה באה אחת אחרת, מזרחית. כשקרה המקרה המדובר, היא סרבה לחלוטין לשמוע בכלל את הצד שלי ובחרה להשעות אותי מהלימודים. כנגד הילדים שתקפו אותי היא לא עשתה דבר.

הורי זכו ליחס דומה מצד מעסיקים, פקידים ושאר גורמים.

וחוץ מכל אלו, אני טוען שבהחלט יש הבדל (בממוצע) בין ההתנהגות ה"מזרחית" ל"אשכנזית", כשהראשונה נוטה להיות הרבה יותר כוחנית ואלימה. עכשיו יבואו כל המקופחים המקצועיים כאן ויגידו שאני גזען...

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

• תגובות 270
  • נוצר
  • תגובה אחרונה
כל הטענות שלך נגועות בחצאי אמיתות ובבכיינות.

לגבי ההשכלה - בתואר ראשון הפערים מאוד זעירים, ובעצם לא קיימים. לגבי תואר שני ושלישי אכן הרבה יותר אשכנזיים הולכים למסלולים אלו, וזה יכול להסביר את אחוזם הגבוה יותר באקדמיה.

לגבי הכתבה בגלובס.

לגבי ההכנסה. הפערים כמעט לא קיימים כאשר בודקים הכנסה לנפש. הפער המשמעותי בהכנסה נמצא דווקא בקצות סולם ההכנסה, כאשר ממוצע רווחיהם של המזרחים פחות משמעותי לעומת ממוצע ההכנסה של האשכנזים. אך זה ממש לא משנה, כי מה עוזר לאשכנזי ממוצע שישנם כמה טייקונים אשכנזיים עשירים. ולגבי אלו שנמצאים בתחתית, זה בעיקר עקב סדרי עדיפויות פגומים, בשימת דגש על הטפל במקום על החינוך.

גם לגבי הכתבה בגלובס הבאת חצאי אמיתות. לא ציינת שהקבוצות ההרבה יותר מופלות הם האתיופים, החרדים והערבים. והנתונים שהרבה יותר משמעותיים לגבי הערכה כמה באמת המוצא משפיע על קבלת לעבודה: כ 50% מהעובדים גם כך מגוייסים עקב קשרים, ולא משנה אם הם אשכנזיים או ספרדים. ו 36% לא מגייסים מילואמיניקים.

מסקנה, תמיד ניתן לקחת נתונים חלקיים ולנפחם מעבר לכל פרופורציה כדי להדגיש תחושת מסכנות.

לא ברור לי היכן יש כאן בכיינות. יש כאן עובדות בשטח, לא מומצאות שנאספו בידי אנשים מהימנים. לא ברור לי גם איך אתה מפריך את העובדות שהבאתי בעזרת מוצא פיך בלבד. עובדה תפריך בעובדה.

פרט לכך, אין ספק שאתיופים וערבים מופלים, אך אם היית שם לב, בחרתי את האוכלוסייה המזרחית כי אצלה דוגמת הקיפוח היא הקלאסית ביותר. אין מן האמור לעיל להסיק מסקנות כאילו אנחנו אוכלוסייה מסכנה ונחשלת אלא לשים לב שישנם דברים שחייב לשנות.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

כן, ישנם דברים שחייבים לשנות ללא ספק, אלא שרובם נמצאים בראש של האנשים שחושבים כמוך.

ניקח דוגמה ספציפית (מאלו שהעלית, בלי להכנס לשאלת נכונותה) - מיעוטם היחסי של הסטודנטים המזרחים. מה בדיוק אתה מציע לעשות?

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

אוי לא, המקופחים הגיעו...

אני פשוט משתגע מזה, באמת. הרדיו מלא בפופ ערבי בעברית, ערוץ 24 שהיה משדר פעם מוזיקה משדר היום רק את זה, והטלוויזיה מלאה תוכניות כמו "אייל גולן קורא" ו"דודו אהרון מחפש את הרווק". ואתה באמת חושב שיש אפליה כלפי מזרחיים?

ולהזכירך מי הם רוב מצביעי הליכוד שבחרו להם ראש ממשלה לבן...

והכי מרגיז, זה להסתכל על אוכלוסיות כמו האתיופים, שהם באמת סובלים מקיפוח, וגם מצד מזרחיים. ומה הם עושים? בוכים? צוקעים מגיע לי? לא! הם מנסים להשתלב בשקט, כמו שהרוסים עשו, ועדיין יורקים להם בפרצוף! זה קיפוח.

תתעורר כבר, אנחנו ב-2013. תפסיקו להאחז בקרנות מזבח האפליה, ותתחילו לנסות להתקדם בחברה במקום להיות מקופחים. מה אתה רוצה? שיבחרו נשיא אוניברסיטה בגלל שהוא מזרחי? זו לא אפליה? אה, ואולי בעצם אם כבר מזרחי, אז שלא יהיה עיראקי, כי הם הסתדרו טוב? אתה פשוט פאטתי. זה ממש מזכיר לי את כל הפליטים הערבים למיניהם, שעד היום חיים ב"מחנות פליטים" בגלל מה שקרה לפני 70 שנה, במקום לעשות משהו עם החיים שלהם.

קיבינימט, המדינה הזאת התערבבה כל כך, כל ילד היום הוא רבע טורקי, רבע רומני, רבע פולני ורבע תימני. כל הסיפור העדתי כל-כך התערבב והתבלבל. ומוטב לו שכך. היחידים שמרוויחים מהעלאת השד הזה מתהום הנשייה הם פרזיטים כמו ש"ס, שחרתו על דגלם את שימור הקיפוח לטובת אינטרסים אנוכיים, וזאת באמצעות כלים פסבדו-יהודיים למיניהם. הם רוצים שתישאר מקופח וצעקני (ונבער ועני, אל תתקדם בחיים! וגם תעשה מלא מצביעים פוטנציאליים, כלומר ילדים, נממן לך) בשביל לשמר את הכוח הפוליטי והכלכלי שלהם. אז פשוט חאלס. מספיק לספור מי מזרחי, ומי אשכנזי ומי ספרדי ומי ראבק. הימים האלו עברו כבר. כולנו יהודים במדינת ישראל. ומי שמתבדל, שלא יתפלא שהוא גם מבודד.

הרדיו מלא בגלל תחנות הרדיו האיזוריות - בגלגל"צ התחנה הרשמית הלאומית לא תמצא שם אלא מספר שירים מזרחיים ביותר\

הטלוויזיה מלאה אך באילו ערוצים? ערוץ 10 המחרים את המשטר בארץ ועניין זה הוא כהתרסה כנגדם וערוץ הנישתי 24 שבשנה שעברה קשת סירבה לשידור הגמר בערוץ 2. רק לאחר לחץ רב הם נסוגו מעמדתם.

מי שלא צועק נהרס. שים לב כמה רציחות יש באוכלוסייה האתיופית. העניין הוא לא השילוב, העניין הוא מה המדינה עושה כדי להוציא אותם ממעגל העוני. האתיופים אנשים טובים בעלי מוסר ולכן קל לרמוס אותם.

הרוסים לא מקופחים פה, הם נמצאים בכל מקום וחברו לממשל האשכנזי שהביא אותם לפה מלכתחילה. אל תצפה שמתוך 3 מיליון רוסים, כולם יחיו ויטעמו מפירות הכח. גם משום העניין כי מסופקני כמה מהם באמת יהודים וחלק גדול מהם שנמצא כאן כדי לעבוד ולהתפתח וברח מאימת השילטון הדיקטטורי ברוסיה. הרבה צעירים רוסים אומרים את זה והרבה נשארים נאמנים למולדת שלהם ולא למדינת שבאמת הוציאה אותם מחושך לאור.

אני מבין אותך, אתה בעצם רוצה את מה שאני רוצה. מדינה אחת לעם אחד. לא אכפת לי שאחד יגיד שהוא מזרחי, אשכנזי או אתיופי וישמור על המסורות העדתיות שלו רק שיהיה כאן שיוויון אמיתי. אך הערבוב הזה שאתה מדבר עליו הוא כמו שמן ומים.. מנסים לערבב אך זה לא אפשרי. המזרחים "המירו" את תרבותם, ניסו להתחבר ולהתחבב והנה היום העובדות מדברות בעד עצמן.

רק כשישתנו העובדות אולי ישתנו כאן דברים. אני לא מתבכיין וכל מזרחי שאני מכיר לא עושה כך. להיפך, אנחנו לומדים ועובדים אך ישנה מציאות שאנחנו רוצים שתשתנה. לא רק בשבילנו, אך כשהיא תשתנה בגללנו, כל המדוכאים האחרים יזכו לטעום מפירות השינוי הזה.

- - - תגובה אוחדה: - - -

כן, ישנם דברים שחייבים לשנות ללא ספק, אלא שרובם נמצאים בראש של האנשים שחושבים כמוך.

ניקח דוגמה ספציפית (מאלו שהעלית, בלי להכנס לשאלת נכונותה) - מיעוטם היחסי של הסטודנטים המזרחים. מה בדיוק אתה מציע לעשות?

הכל מתחיל בחינוך. אם קראת את הפוסט שלי, שמת לב שיהודים ממוצא מזרחי/לא אשכנזים הניבו לא פחות מ- 12 חתני פרס נובל ומשם תוכל להסיק שככל שתשקיע באוכלוסייה, הפירות יהיו גדולים יותר. לכן יש צורך לקחת תקציבים גדולים ולהשקיע אותם היכן שמזניחים את האוכלוסיות. בעיקר בעיירות הפיתוח.

יש צורך בהול להתחיל ולהפסיק לשלוח את כל המזרחיים לבתי ספר מקצועיים, ללמד אותם על ההיסטוריה שלהם, להפחית את כמות התלמידים בכיתה, להשקיע מגיל קטן בלימוד עברית, ערבית ואנגלית, לסווג אותם גם ליחידות מובחרות ולא רק גולני גבעתי ויחידות חי"ר ואולי להתחיל להפסיק לשאול מאיפה עלה הסבא/סבתא ואז לא יורידו לנו את הסיווג הביטחוני

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

הכל מתחיל בחינוך.

הכל מתחיל בחינוך מבית.

אם קראת את הפוסט שלי, שמת לב שיהודים ממוצא מזרחי/לא אשכנזים הניבו לא פחות מ- 12 חתני פרס נובל

שנתחיל לספור את כמות פרסי הנובל בקרב אלו שכן אשכנזים?

ומשם תוכל להסיק שככל שתשקיע באוכלוסייה, הפירות יהיו גדולים יותר. לכן יש צורך לקחת תקציבים גדולים ולהשקיע אותם היכן שמזניחים את האוכלוסיות. בעיקר בעיירות הפיתוח.

אני לא מוצא את הקשר הסיבתי בין המשפט הזה למשפט הקודם, שיכול היה להצדיק את הניסוח, אבל בגדול אתה צודק - רק מה, פריפריה היא לא רק מזרחים, ויתרה מכך, קיימים פערים בין מזרחים לאשכנזים גם באותן ערים בפריפריה בהן כולם הולכים לאותו התיכון. מה ההסבר שם? לדעתי, ההסבר הוא מה שאמרתי במשפט הראשון.

יש צורך בהול להתחיל ולהפסיק לשלוח את כל המזרחיים לבתי ספר מקצועיים

ישנם עדיין בתי ספר מקצועיים בכלל? וגם אם כן, יש לך ראיות כלשהן לכך ש"מזרחים" נשלחים לשם יותר כי הם מזרחים, ולא עקב הישגים לימודיים נמוכים יותר בלימודים עד לאותו שלב?

ללמד אותם על ההיסטוריה שלהם

זה תקף במידה דומה לכל התלמידים. ילדים כיום לומדים מעט מאוד הסטוריה בבתי הספר... רק מה, אפשר להרחיב על נושאים שונים אבל אי אפשר לשנות את ההסטוריה. למשל, בפרקים העוסקים בהקמת המדינה (טרם היותה מדינה) תמצא, מן הסתם, מעט מאוד מזרחים. אם אתה מדבר על ההסטוריה של יהדות המזרח טרם עלייתה ארצה, הרי שאני בעד (כלומר, בעד ללמד זאת את כולם, לא רק המזרחים כפי שמשתמע משום מה מהודעתך).

להפחית את כמות התלמידים בכיתה, להשקיע מגיל קטן בלימוד עברית, ערבית ואנגלית

לא יודע לגבי ערבית, אבל איך בדיוק הדברים שכתבת כאן יחודיים לעדות המזרח? רצוי לשפר את רמת החינוך בארץ, נכון, אבל איך שיפור רוחבי יתרום לעליית אחוז המזרחים באקדמיה?

לסווג אותם גם ליחידות מובחרות ולא רק גולני גבעתי ויחידות חי"ר ואולי להתחיל להפסיק לשאול מאיפה עלה הסבא/סבתא ואז לא יורידו לנו את הסיווג הביטחוני

גם אם זה נכון וגם אם זה לא נובע מרקע אישי חלש יותר בלי קשר לעדה, איך לכל הרוחות זה קשור לשילובם באקדמיה?

אגב, באמת שלא רציתי להכנס לזה, אבל אני לא מסוגל לשתוק לנוכח גיבוב השקרים באחת מהודעותיך הקודמות:

הרוסים לא מקופחים פה

היום כבר לא. בהתחלה בוודאי שהם היו, בין השאר מסיבות אובייקטיביות כמו שמניתי באחת מההודעות הקודמות, אבל הם לא נשארו "מקופחים" אלא הלכו לקדם את עצמם.

הם נמצאים בכל מקום

כלומר, כל מקום שאינו מנוהל ע"י מזרחים בשיטת "חבר מביא חבר", כמו כל ועד עובדים במדינה בערך.

חברו לממשל האשכנזי שהביא אותם לפה מלכתחילה.

אותו "ממשל אשכנזי" שהביא את המזרחים, לא?

אל תצפה שמתוך 3 מיליון רוסים, כולם יחיו ויטעמו מפירות הכח.

גם אל תצפה שזה יהיה המצב בקרב המזרחים.

גם משום העניין כי מסופקני כמה מהם באמת יהודים

מאלו שלא עלו בעליה הגדולה של תחילת שנות ה90, אחוז הלא-יהודים אכן גדל עם השנים... רק מה, לכשעצמו זהו טעון גזעני פרופר, והרי גזענות זה משהו שאשכנזים עושים, לא?

חלק גדול מהם שנמצא כאן כדי לעבוד ולהתפתח וברח מאימת השילטון הדיקטטורי ברוסיה.

כן, וסביך לא ברחו מהערבים, נכון? מעניין שאתה טוען כנגד הרוסים שהם כאן שלא מטעמי ציונות, בעוד שהמזרחים לא לקחו כמעט חלק בהקמת המדינה (פרט לאלו שכבר היו כאן כמה דורות, אם אתה מחשיב אותם כמזרחים), אלא הגיעו לכאן רק אחרי שהמדינה הוקמה והערבים, כנקמה על הפסדם במלחמת העצמאות, בעטו אותם החוצה ממדינות המזרח.

הרבה צעירים רוסים אומרים את זה והרבה נשארים נאמנים למולדת שלהם ולא למדינת שבאמת הוציאה אותם מחושך לאור.

שקר גמור ומוחלט. אני בספק שאתה מכיר "הרבה צעירים רוסים" - אני דווקא כן, ואיש מהם לא אומר זאת. אלו שבאמת אומרים כך הם חלק מהמיעוט הלא יהודי שעלה לכאן בשנות ה90 המאוחרות או אחרי כן, ובאמת נוהג כפי שציינת, אבל נדרשת הרבה חוצפה (ולא מעט גזענות) להחיל זאת על כלל יוצאי ברה"מ.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

לפני התגובה שלי אני רוצה לציין יש לי חברים מזרחים, ואני לא מזלזל בהם ואומר שהם "ברברים" או היו "ברברים" כמו שציינת.

לפי דעתי אלו כתבות שטות, אין שום אפליה בישראל לפחות בין מזרחים לאשכנזים, זה הכל תלוי רק בהשקעה של בן אדם, נטו השקעה.

כולם בוכים שהם מקופחים אבל אף אחד לא מקופח, חברים שלי שהם מזרחים אפילו אמרו שהם מתביישים בכתבה הזאת שמנסים להוציא את המזרחים מסכנים.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

כולכם דמגוגים ובמיוחד אתה Vic, בחיים לא היית בצד השני כך שאתה לא באמת יודע מה זה סלקציה במועדון או מה זה להתקבל לחברות כמו תעשיה אווירית, רפאל או אלביט, שם הרוב השולט הוא אשכנזי.

השד העדתי הולך ודועך, אני מאמין שעוד כ-20 שנה זה כבר כמעט ולא יהיה, אחרי שהדור של האשכנזים הגזענים יצאו לפנסיה.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

כולכם דמגוגים ובמיוחד אתה Vic, בחיים לא היית בצד השני

ואללה נכון, באמת אף פעם לא הייתי מזרחי. תגיד, ואתה פעם היית רוסי?

כך שאתה לא באמת יודע מה זה סלקציה במועדון

את הטענה הזו תפנה לבעלי מועדונים (אגב, כולם אשכנזים?), שעושים שיקול שלכאורה מנוגד להגיון העסקי (אמור להיות להם משתלם יותר להכניס כל לקוח אפשרי, לא?), או לאותם מזרחים שמוציאים שם רע לשאר, אבל לא למדינה או לכלל התושבים.

או מה זה להתקבל לחברות כמו תעשיה אווירית, רפאל או אלביט, שם הרוב השולט הוא אשכנזי.

תשווה את המספרים בקרב אלו שלמדו מקצועות רלוונטיים ולא ביחס לכלל האוכלוסיה... אבל היי, תמצא לי אשכנזי שיכול להתקבל לרכבת או לנמל.

השד העדתי הולך ודועך, אני מאמין שעוד כ-20 שנה זה כבר כמעט ולא יהיה, אחרי שהדור של האשכנזים הגזענים יצאו לפנסיה.

מסכנים המזרחים, על מה הם יבכו אז? אגב, אני בטוח שברגע שזה יקרה, כל הילדים המזרחים ירוצו ללמוד כמו שצריך (בעידוד הוריהם, כמובן) ויעדיפו השכלה רקדמאית על פני פתיחת חנות. אגב, אני בטוח שאז כל החונטות המזרחיות יפתחו את שעריהן לציבור הרחב.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

לפני התגובה שלי אני רוצה לציין יש לי חברים מזרחים, ואני לא מזלזל בהם ואומר שהם "ברברים" או היו "ברברים" כמו שציינת.

לפי דעתי אלו כתבות שטות, אין שום אפליה בישראל לפחות בין מזרחים לאשכנזים, זה הכל תלוי רק בהשקעה של בן אדם, נטו השקעה.

כולם בוכים שהם מקופחים אבל אף אחד לא מקופח, חברים שלי שהם מזרחים אפילו אמרו שהם מתביישים בכתבה הזאת שמנסים להוציא את המזרחים מסכנים.

אני ציינתי פה את מה שאמר השילטון האשכנזי על המזרחים דבר ראשון.

דבר שני, אם אלה כתבות שטות, תפריך את העובדות. רק כך תוכל באמת להוכיח את דבריך.

דבר שלישי, הבעיה הכי גדולה היא שאנשים כמוך חושבים שהמזרחים מתבכיינים. אם היית קורא את הפוסט שלי היית שם לב שאין שם נימה אחת של בכיינות. אני האחרון בעולם שיהיה מסכן. ואני לא מביט על ההצלחה של אחד ואומר אין קיפוח, אני מביט על קבוצה אחת גדולה ורואה שיש פער עצום בין א' ל- ב'. כל ניסיון של אדם כזה או אחר לומר שהם לא מצליחים כי הם מעדיפים להיתלות ע"ג אמתלות אמת של קיפוח ואפלייה, טועה בהחלט.

דבר רביעי, אני מחפש הכרה בכל מה שנעשה למזרחים. והכרה בכל פועליהם מאחרי חורבן בית שני ועד היום. הם עשו לא פחות ואף יותר בהקמתה, ביסוסה וכינונה של מדינת דבר שמדינת מתעלמת ממנו לחלוטין ולא עולה בקנה אחד עם ההיסטוריה השקרית המוכתבת לנו ע"י השילטון.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

כולכם דמגוגים ובמיוחד אתה Vic, בחיים לא היית בצד השני כך שאתה לא באמת יודע מה זה סלקציה במועדון או מה זה להתקבל לחברות כמו תעשיה אווירית, רפאל או אלביט, שם הרוב השולט הוא אשכנזי.

הדוגמה שנתת לא רלוונטית. קשה מאוד להתקבל לעבודה בחברות כמו חברת החשמל, רכבת , מקורות, מס הכנסה, מע"מ, ביטוח לאומי, רשות שדות התעופה, רשות הנמלים, עירייה ועוד בלי קשרים. גם אשכנזי טהור דם עם תואר מהטכניון יתקשה להתקבל לשם. מדובר בכנופיות שמושכות פנימה רק את המשפחה. מדובר בשרידים של מפא"י, יד רוחצת יד, חבר מביא חבר, תשמור לי אני אשמור לך.

אני ציינתי פה את מה שאמר השילטון האשכנזי על המזרחים דבר ראשון.

דבר שני, אם אלה כתבות שטות, תפריך את העובדות. רק כך תוכל באמת להוכיח את דבריך.

דבר שלישי, הבעיה הכי גדולה היא שאנשים כמוך חושבים שהמזרחים מתבכיינים. אם היית קורא את הפוסט שלי היית שם לב שאין שם נימה אחת של בכיינות. אני האחרון בעולם שיהיה מסכן. ואני לא מביט על ההצלחה של אחד ואומר אין קיפוח, אני מביט על קבוצה אחת גדולה ורואה שיש פער עצום בין א' ל- ב'. כל ניסיון של אדם כזה או אחר לומר שהם לא מצליחים כי הם מעדיפים להיתלות ע"ג אמתלות אמת של קיפוח ואפלייה, טועה בהחלט.

עד אמצע שנות ה-80 הייתה כמעט מדינה קומוניסטית. היה מעמד של עובדי מדינה מקורבים לצלחת עם קביעות, הטבות ופנסיה תקציבית. כל השאר היו אזרחים סוג ב'. אותם פקידים חילקו דירות והחליטו מי יתקבל למועדון שלהם. מר' ביטון נשלח לגור בבניין רכבת באופקים, מר' ליברמן נשלח לגור בבניין רכבת ברמת גן. ברגע ששלחו את המזרחים לעיירות גזרו עליהם עשרות שנים של נחשלות. עד כאן אין ויכוח.

היום אין אפליה. היום יש פערים שנוצרו בעקבות האפליה שהייתה בעבר. הפערים נסגרים בהדרגה. לטעון שהיום מישהו לא מצליח בגלל שהוא מזרחי זו שטות מוחלטת. היום יש שוק חופשי (סוג של) בו מתקבלים לעבודה על סמך כישורים ופחות על סמך קשרים. המזרחי בעיירת יכול ללכת לאוניברסיטה. אם הוא לא מצליח להתקבל לאוניברסיטה הוא יכול ללכת למכללה. אם הוא לא מצליח להתקבל למכללה הוא יכול לנסות ללמוד באוניברסיטה הפתוחה. להמשיך?

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

כנראה בגלל האפליה שהיתה בשנים עברו הם החליטו להקים לעצמם ועד כדי להבטיח לעצמם את מקום העבודה.

בחלק מהמקומות שציינת אף אחד לא רצה לעבוד פעם, במיוחד לא האשכנזים שאת רוב העבודה הקשה נתנו למזרחיים, במקרה עבדתי תקופה בבית זיקוק, משם אנשים לפני 30 שנה ברחו בגלל הקושי והסירחון ומי שנשאר הרוויח.

לא נבכה עכשיו על כך שההורים שלי כשהגיעו לארץ נזרקו למעברות, הובטחה להם דירה ועבודה טובה ונשלחו לעיירות ״קיפוח״, בעוד שהאשכנזים שלטו פה בכל העבודות הנחשבות וקראו למזרחיים פרענקים, שוורצה חיה ועוד שמות גנאי מטופשים.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

הכל מתחיל בחינוך מבית.

שנתחיל לספור את כמות פרסי הנובל בקרב אלו שכן אשכנזים?

אני לא מוצא את הקשר הסיבתי בין המשפט הזה למשפט הקודם, שיכול היה להצדיק את הניסוח, אבל בגדול אתה צודק - רק מה, פריפריה היא לא רק מזרחים, ויתרה מכך, קיימים פערים בין מזרחים לאשכנזים גם באותן ערים בפריפריה בהן כולם הולכים לאותו התיכון. מה ההסבר שם? לדעתי, ההסבר הוא מה שאמרתי במשפט הראשון.

ישנם עדיין בתי ספר מקצועיים בכלל? וגם אם כן, יש לך ראיות כלשהן לכך ש"מזרחים" נשלחים לשם יותר כי הם מזרחים, ולא עקב הישגים לימודיים נמוכים יותר בלימודים עד לאותו שלב?

זה תקף במידה דומה לכל התלמידים. ילדים כיום לומדים מעט מאוד הסטוריה בבתי הספר... רק מה, אפשר להרחיב על נושאים שונים אבל אי אפשר לשנות את ההסטוריה. למשל, בפרקים העוסקים בהקמת המדינה (טרם היותה מדינה) תמצא, מן הסתם, מעט מאוד מזרחים. אם אתה מדבר על ההסטוריה של יהדות המזרח טרם עלייתה ארצה, הרי שאני בעד (כלומר, בעד ללמד זאת את כולם, לא רק המזרחים כפי שמשתמע משום מה מהודעתך).

לא יודע לגבי ערבית, אבל איך בדיוק הדברים שכתבת כאן יחודיים לעדות המזרח? רצוי לשפר את רמת החינוך בארץ, נכון, אבל איך שיפור רוחבי יתרום לעליית אחוז המזרחים באקדמיה?

גם אם זה נכון וגם אם זה לא נובע מרקע אישי חלש יותר בלי קשר לעדה, איך לכל הרוחות זה קשור לשילובם באקדמיה?

אגב, באמת שלא רציתי להכנס לזה, אבל אני לא מסוגל לשתוק לנוכח גיבוב השקרים באחת מהודעותיך הקודמות:

היום כבר לא. בהתחלה בוודאי שהם היו, בין השאר מסיבות אובייקטיביות כמו שמניתי באחת מההודעות הקודמות, אבל הם לא נשארו "מקופחים" אלא הלכו לקדם את עצמם.

כלומר, כל מקום שאינו מנוהל ע"י מזרחים בשיטת "חבר מביא חבר", כמו כל ועד עובדים במדינה בערך.

אותו "ממשל אשכנזי" שהביא את המזרחים, לא?

גם אל תצפה שזה יהיה המצב בקרב המזרחים.

מאלו שלא עלו בעליה הגדולה של תחילת שנות ה90, אחוז הלא-יהודים אכן גדל עם השנים... רק מה, לכשעצמו זהו טעון גזעני פרופר, והרי גזענות זה משהו שאשכנזים עושים, לא?

כן, וסביך לא ברחו מהערבים, נכון? מעניין שאתה טוען כנגד הרוסים שהם כאן שלא מטעמי ציונות, בעוד שהמזרחים לא לקחו כמעט חלק בהקמת המדינה (פרט לאלו שכבר היו כאן כמה דורות, אם אתה מחשיב אותם כמזרחים), אלא הגיעו לכאן רק אחרי שהמדינה הוקמה והערבים, כנקמה על הפסדם במלחמת העצמאות, בעטו אותם החוצה ממדינות המזרח.

שקר גמור ומוחלט. אני בספק שאתה מכיר "הרבה צעירים רוסים" - אני דווקא כן, ואיש מהם לא אומר זאת. אלו שבאמת אומרים כך הם חלק מהמיעוט הלא יהודי שעלה לכאן בשנות ה90 המאוחרות או אחרי כן, ובאמת נוהג כפי שציינת, אבל נדרשת הרבה חוצפה (ולא מעט גזענות) להחיל זאת על כלל יוצאי ברה"מ.

חינוך מבית? אז מדוע אתה הולך לבית הספר? האמת שאני יכול להסכים איתך עקב העובדה המצערת שההיסטוריה הנלמדת בבתי הספר היא שקר אחד גדול במיוחד שמספרים שם רק על אשכנזים ולא על הצד שלי. אז קדושים אשכנזים יש לנו מכאן ועד הודעה החדשה. הגיעה הזמן לפנות את הבמה לאישים חשובים ומשפיעים מזרחים.

כן, תתחיל לספור את הזוכים האשכנזים. רק תעשה לי טובה, תוריד את כל הזוכים בקטגוריית השלום שזה קשקוש אחד מוחלט. כולם מקבלים את הפרס ועדיין המלחמות משתוללות כאן כל הזמן ואת כל הזוכים שהאשכנזים מנכסים לעצמם כאילו הם אשכנזים רק כדי להראות שמהם יצאו גדודים של זוכים. אח"כ תבוא ונדבר.

שתדע לך, היכן שלא הייתי ומה שלא אמרתי כל מילה קטנה שאמרתי ישר צעקו אשכנזים "גזענות". אולי מספיק? זאת מילת הזהב אצל הרבה אנשים. זאת עובדה שעלו לכאן רוסים שאינם יהודים. נתקלתי בהמון אנשים כאלה שאמרו לי את זה בצורה חד משמעית. יתירה מזאת, המדינה עשתה לעולים טריק אחד גדול כשהיא הביאה אותם לכאן בתואנה שהם יעברו מכאן לארה"ב ותקעה אותם כאן. אבל זה נושא אחר.

הרבה משפחות לא ברחו מארצות ערב ולא ממש ששו לעלות ארצה, הם היו אנשים שחיו יחסית טוב לאנשי עירם היהודים ואף היו אמידים יותר מעשירים אשכנזים. המחתרת הציונית הגזענית סכסכה בין היהודים בארצות ערב לערבים תושבי המקום. הם חטפו יהודים, פוצצו בתי כנסת וביצעו פשעים שהם למדו בשואה.

תקרא את הפוסט שלי לפני כן. אני מרגיש שחסר לך ידע מהותי בדיון הזה.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ארכיון

דיון זה הועבר לארכיון ולא ניתן להוסיף בו תגובות חדשות.

• צור חדש...