הניפוי המזרחי במדינת ישראל - עמוד 3 - אקטואליה ותרבות - HWzone פורומים
עבור לתוכן
  • צור חשבון

הניפוי המזרחי במדינת ישראל

פילון153

Recommended Posts

הרדיו מלא בגלל תחנות הרדיו האיזוריות - בגלגל"צ התחנה הרשמית הלאומית לא תמצא שם אלא מספר שירים מזרחיים ביותר\

הטלוויזיה מלאה אך באילו ערוצים? ערוץ 10 המחרים את המשטר בארץ ועניין זה הוא כהתרסה כנגדם וערוץ הנישתי 24 שבשנה שעברה קשת סירבה לשידור הגמר בערוץ 2. רק לאחר לחץ רב הם נסוגו מעמדתם.

לא, אני מדבר על ערוץ 10 שהוא אחד הערוצים הגדולים בארץ (מחרים את המשטר? התרסה? על מה אתה מדבר בכלל?), וערוץ 24 שהיה משדר פעם מוזיקה ישראלית והיום משדר רק "מזרחית". וזה לא משנה שהוא "נישתי", הוא וותיק מספיק בכדי להעיד על איזשהו שינוי.

בקשר לרדיו, אני לא שומע גלגל"צ בד"כ, ככה שאני לא יכול להגיד לך. בכל מקרה, גם ריבוי התחנות המקומיות מעיד על משהו.

מי שלא צועק נהרס. שים לב כמה רציחות יש באוכלוסייה האתיופית. העניין הוא לא השילוב, העניין הוא מה המדינה עושה כדי להוציא אותם ממעגל העוני. האתיופים אנשים טובים בעלי מוסר ולכן קל לרמוס אותם.

לא מבין מה אתה אומר פה בכלל. מה זה אנשים טובים? זה כמו להגיד שמזרחיים הם אנשים טובים, או שאשכנזים הם אנשים טובים. יש ויש. ואני מסכים איתך שבמדינה הזאת צריך לפעמים לצעוק בשביל לקבל את מה שמגיע לך, אבל יש מי שצועק בשם מגזר שלם בשביל לקבל מה שלא מגיע לו...

הרוסים לא מקופחים פה, הם נמצאים בכל מקום וחברו לממשל האשכנזי שהביא אותם לפה מלכתחילה. אל תצפה שמתוך 3 מיליון רוסים, כולם יחיו ויטעמו מפירות הכח. גם משום העניין כי מסופקני כמה מהם באמת יהודים וחלק גדול מהם שנמצא כאן כדי לעבוד ולהתפתח וברח מאימת השילטון הדיקטטורי ברוסיה. הרבה צעירים רוסים אומרים את זה והרבה נשארים נאמנים למולדת שלהם ולא למדינת שבאמת הוציאה אותם מחושך לאור.

גזענות מזרחית, מי ישמע. לפחות על זה ויק ענה לך יפה. גילוי נאות, אינני רוסי ולו במעט.

אני מבין אותך, אתה בעצם רוצה את מה שאני רוצה. מדינה אחת לעם אחד. לא אכפת לי שאחד יגיד שהוא מזרחי, אשכנזי או אתיופי וישמור על המסורות העדתיות שלו רק שיהיה כאן שיוויון אמיתי. אך הערבוב הזה שאתה מדבר עליו הוא כמו שמן ומים.. מנסים לערבב אך זה לא אפשרי. המזרחים "המירו" את תרבותם, ניסו להתחבר ולהתחבב והנה היום העובדות מדברות בעד עצמן.

רק כשישתנו העובדות אולי ישתנו כאן דברים. אני לא מתבכיין וכל מזרחי שאני מכיר לא עושה כך. להיפך, אנחנו לומדים ועובדים אך ישנה מציאות שאנחנו רוצים שתשתנה. לא רק בשבילנו, אך כשהיא תשתנה בגללנו, כל המדוכאים האחרים יזכו לטעום מפירות השינוי הזה.

שטויות במיץ. אתה חי בסרט עם איזו "אליטה אשכנזית" ששולטת במדינה ומונעת כור היתוך, בעוד המזרחיים המסכנים עשו הכל להשתלב ונדחו פעם אחר פעם.

בוא ואספר לך סיפור קטן. את שנות בית הספר היסודי ביליתי בבית ספר בעל דומיננטיות מזרחית. למעשה, גם הרבה אשכנזים היו שם. כוונתי היתה לדומיננטיות של התרבות המזרחית (המרוקאית והכורדית ביחוד). רוב תלמידי בית הספר היו ממושבים באזור (זכר לתקופה בה באמת היתה אפליה), ואני מוכרח להודיע לך שהיתה אוירה בדלנית למדי באויר. חוץ מזה שלי, האשכנזי היחיד בערך שלא ממש "התמזרח" (סליחה שאני לא אוהב "מזרחית" באמת), נתנו את להרגיש שאני נחות כיוון שאני אשכנזי, היה בקרב רוב התלמידים איזשהו קונצנזוס שהתרבות המזרחית, והמזרחיים בעיקר, טובים יותר מהאשכנזים, שכל מה ש"אשכנזי" הוא רע, או לפחות נחות. עידוד הילדים לכיוון האקדמיה לא בדיוק היה קיים. מבדיקה לא מקצועית ולא מחייבת שערכתי, הכוללת בדיקה עם חברים שגרו במקומות אחרים, העלתה שהמצב הזה קיים בעוד מקומות, גם פחות פרובנציאליים. לזה אתה קורא השתלבות?

לעומת זאת, פגשתי הרבה מזרחיים אח"כ בחיי שלא רק שלא החזיקו בעמדות גזעניות שכאלה, אלא שבכלל לא עניין אותם העניין העדתי כמשהו שמשפיע על מעמדם החברתי. לא, הם לא "השתכנזו", והם לא עברו כור היתוך מוחק זהות. כל אחד מהם בוודאות גדולה מקיים מסורות כלשהן ששרדו מהימים הגלותיים, כמו טקסי חינה אצל הודים, או סהרנה אצל כורדים, וכמובן אוכל מסורתי כמו ג'חנון אצל תימנים או חריימה אצל תוניסאים, בדיוק כמו שאני (לצערי) אוכל גפילטע בראש השנה (בדבר אחד אני מודה: האוכל המזרחי טעים לי עשרות מונים מהאשכנזי. דג מרוקאי>גפילטע). אבל הם לא הפכו את זה לאיזה סממן חברתי מסוג זה או אחר. ונחש מה? הצליחו יפה, יפה מאוד אפילו. מכיר משפחה תימנית אסלית, שחומה אפילו, שחלקים גדולים ממנה מפתחים ברפא"ל. סתם לדוגמה. הם לא הפכו את מוצאם לקרדום לחפור בו, ולא בכו שמגיע להם יותר בגלל הניצול המחפיר של העבדים יוצאי תימן ע"י האשכנזים בימי עליה ראשונה ושניה (דבר שאכן קרה). ויש עוד הרבה דוגמאות.

אגב, אני לא מכיר מישהו שחושב שמגיע לו משהו בגלל שהוא אשכנזי. ואני לא מכיר מפלגות וארגונים פוליטיים שמתלוננים על קיפוח חוץ ממפלגות "מזרחיות" (ש"ס כבר אמרנו?). אה, וביקשת מזרחי שמתבכיין? אמנון לוי, אריה דרעי, ד"ר מירב אלוש לברון, להמשיך?

הכל מתחיל בחינוך. אם קראת את הפוסט שלי, שמת לב שיהודים ממוצא מזרחי/לא אשכנזים הניבו לא פחות מ- 12 חתני פרס נובל ומשם תוכל להסיק שככל שתשקיע באוכלוסייה, הפירות יהיו גדולים יותר. לכן יש צורך לקחת תקציבים גדולים ולהשקיע אותם היכן שמזניחים את האוכלוסיות. בעיקר בעיירות הפיתוח.

יש צורך בהול להתחיל ולהפסיק לשלוח את כל המזרחיים לבתי ספר מקצועיים, ללמד אותם על ההיסטוריה שלהם, להפחית את כמות התלמידים בכיתה, להשקיע מגיל קטן בלימוד עברית, ערבית ואנגלית, לסווג אותם גם ליחידות מובחרות ולא רק גולני גבעתי ויחידות חי"ר ואולי להתחיל להפסיק לשאול מאיפה עלה הסבא/סבתא ואז לא יורידו לנו את הסיווג הביטחוני

אני אספר לך שלחומר של הבגרות בהיסטוריה באמת נוסף חלק שלם העוסק בעליה מארצות האסלאם. פרק שלם, במסגרת הנושא של מלחמת הקוממיות. ומה למדתי שם? למשל, שקהילת יהודי עיראק למשל עלתה ארצה בשלמותה, עם האליטה וההנהגה החברתית, ולכן הצליחה להשתלב בארץ יחסית במהירות, במערכת הבנקאות למשל. וזאת בניגוד ליהודי מרוקו, אשר שם מרביץ האליטה היגרה לצרפת (סרז' הרוש, זוכה פרס נובל בפיזיקה לשנת 2012 מצרפת, שייך לצאצאי האליטה הזו, למרות שהוא גם חצי אשכנזי, אז נעזוב את זה), והשאר הגיעו ארצה ללא ההנהגה החברתית, ולכן התקשו להשתלב.

ואני לא יודע על מה אתה מדבר בצבא. לא שאלו אותי בראיון מהיכן סבא שלי עלה. שאלו אותי מה היא ארץ לידה שלי, ואולי גם של ההורים. וזה לא ששם המשפחה שלי מעיד על מוצא ממש, כי הוא שם מעוברת, ומגיע דווקא מסבא מצד אבא, שנולד בטורקיה (משפחה ספרדית). אם זה מרגיע אותך, כשהייתי בזמנו במיונים של תלפיות ומודיעין, פגשתי לא מעט מזרחיים.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

• תגובות 270
  • נוצר
  • תגובה אחרונה

היום אין אפליה. היום יש פערים שנוצרו בעקבות האפליה שהייתה בעבר. הפערים נסגרים בהדרגה. לטעון שהיום מישהו לא מצליח בגלל שהוא מזרחי זו שטות מוחלטת. היום יש שוק חופשי (סוג של) בו מתקבלים לעבודה על סמך כישורים ופחות על סמך קשרים. המזרחי בעיירת פיתוח יכול ללכת לאוניברסיטה. אם הוא לא מצליח להתקבל לאוניברסיטה הוא יכול ללכת למכללה. אם הוא לא מצליח להתקבל למכללה הוא יכול לנסות ללמוד באוניברסיטה הפתוחה. להמשיך?

ידידי, תפריך את העובדות בבקשה. האפליה היא שקופה ולא חד משמעית כמו פעם. הצאצאים של המפלים היום יושבים במשרות הבכירות. האם הם יהיו ליברלים? מסופקני. זה כמובן לא ימנע ממני לגדול ולהתפתח. מאידך, אפילו היום אישים אשכנזיים מתבטאים בגזענות כנגד מזרחיים, אפילו על השטרות לא רצו לשים אישים מזרחיים, מקרה? ממש לא. מבחינתך אולי אפליה היא רק במקום העבודה והשכר, אצלי היא נמדדת בכל אספקט בחיים. עדיין לא זכינו להכרה על פועלנו.

http://www.takdin.co.il/Pages/Article.aspx?artId=4300265

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

חינוך מבית? אז מדוע אתה הולך לבית הספר? האמת שאני יכול להסכים איתך עקב העובדה המצערת שההיסטוריה הנלמדת בבתי הספר היא שקר אחד גדול במיוחד שמספרים שם רק על אשכנזים ולא על הצד שלי. אז קדושים אשכנזים יש לנו מכאן ועד הודעה החדשה. הגיעה הזמן לפנות את הבמה לאישים חשובים ומשפיעים מזרחים.

הנה למשל רשימה של ה"ישראלים" שנפלו במחלמת העצמאות טרם הכרזתה הרשמית של כמדינה. אתה מוזמן לספור את כמות בעלי השמות המזרחיים ברשימה, ואז לספר לי על "הצד שלך" בהסטוריה.

http://www.justice.gov.il/NR/rdonlyres/82C699F1-E9A8-4E89-9984-D1BF933AD636/27410/6232.pdf

כן, תתחיל לספור את הזוכים האשכנזים. רק תעשה לי טובה, תוריד את כל הזוכים בקטגוריית השלום שזה קשקוש אחד מוחלט. כולם מקבלים את הפרס ועדיין המלחמות משתוללות כאן כל הזמן ואת כל הזוכים שהאשכנזים מנכסים לעצמם כאילו הם אשכנזים רק כדי להראות שמהם יצאו גדודים של זוכים. אח"כ תבוא ונדבר.

הנה, ספרתי:

http://he.wikipedia.org/wiki/%D7%96%D7%95%D7%9B%D7%99_%D7%A4%D7%A8%D7%A1_%D7%A0%D7%95%D7%91%D7%9C_%D7%9E%D7%9E%D7%95%D7%A6%D7%90_%D7%99%D7%94%D7%95%D7%93%D7%99

12 מזרחים, אתה אומר (לא ספרתי)? כלומר, בניכוי אלו שקיבלו פרס נובל לשלום (אני אגב מסכים אתך שהפרס הזה הוא בולשיט), יש 167 אשכנזים.

הרבה משפחות לא ברחו מארצות ערב ולא ממש ששו לעלות ארצה, הם היו אנשים שחיו יחסית טוב לאנשי עירם היהודים ואף היו אמידים יותר מעשירים אשכנזים. המחתרת הציונית הגזענית סכסכה בין היהודים בארצות ערב לערבים תושבי המקום. הם חטפו יהודים, פוצצו בתי כנסת וביצעו פשעים שהם למדו בשואה.

אהה, הבנתי, אז האשכנזים הם האשמים ביחס של הערבים ליהודים שגרו אז במדינותיהם. תודה רבה על ההבהרה הזו, לפניה עוד חשבתי בטעות שיש איזשהו טעם לדבר איתך. בכל זאת, מכיוון שאני נחמד היום, מצאתי עבורך מדריך שעשוי להיות שימושי:

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

אני צופה שבקצב הזה בעתיד עוד יהיה לנו רמטכ"ל "רוסי"

מכיוון שרוב האנשים בארץ כשהם אומרים "רוסי" הם מתכוונים בדרך כלל ליוצאי ברית המועצות , אז אני אכליל גם אותם ברשימה:

יעקב דורי

חיים לסקוב

צבי צור

"מזרחים":

שאול מופז

גבי אשכנזי

כולם לא נולדו בארץ....

זאת אומרת , ש25 אחוז מהרמטכלים שלנו , הם אנשים שלא נולדו בארץ , ושייכים כביכול לאוכלוסיות מוחלשות...

ה"אפלייה" היא שטות , וזה בעיקר פערים בין האוכלוסיות שהשתרשו מבעיות שנוצרו בעבר.

מדינת עודדה התיישבות במקומות אסטרטגיים , אז יישבו את אותם "מזרחים" חסרי השכלה במקומות לא מרכזיים ובנו להם מפעלים שיתאימו לכישורים שלהם.

באירופה היו מתקדמים הרבה יותר , והעולים מחבר העמים היו הרבה יותר משכילים , וזאת עובדה.

הבעיה היא שהרבה מהילדים של המזרחים היו צריכים לצאת לעבוד בגיל צעיר מאד ולכן לא למדו , והילדים שלהם גם לא למדו , וזה מעגל שצריך לשבור אותו.

היום , אם להורים אין כסף , אז קשה מאד לרכוש השכלה טובה...

זה דומה מאד למצב בארה"ב , שאם להורים יש כסף , אז הילד ילך ללמוד באוניברסיטה מליגת קיסוס , ומי שאין לו כסך ילך ללמוד במקום מקומי , וככה המעגל ממשיך.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

הבעיה היא שהרבה מהילדים של המזרחים היו צריכים לצאת לעבוד בגיל צעיר מאד ולכן לא למדו , והילדים שלהם גם לא למדו , וזה מעגל שצריך לשבור אותו.

אמת, אלא שחלק גדול מהבעיה הוא כמות הילדים במשפחה. במשפחה בה יש 2 ילדים, פחות סביר שהילדים יאלצו לעבוד בגיל צעיר מאשר במשפחה עם 5 ילדים... אלא מה, את זה מקהלת המקופחים המקצועיים לעולם לא תזכיר, שכן לא מדובר במשהו שאפשר להאשים בו את "הממסד האשכנזי".

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

הרבה משפחות לא ברחו מארצות ערב ולא ממש ששו לעלות ארצה, הם היו אנשים שחיו יחסית טוב לאנשי עירם היהודים ואף היו אמידים יותר מעשירים אשכנזים. המחתרת הציונית הגזענית סכסכה בין היהודים בארצות ערב לערבים תושבי המקום. הם חטפו יהודים, פוצצו בתי כנסת וביצעו פשעים שהם למדו בשואה.

יצא המרצע... היחסים בין כל הערבים לכל היהודים היו מצויינים, והציונים הגזעניים סכסכו בכוונה בינהם וזרקו רימונים על יהודים. והכל בשביל מה? בשביל לגרום ליהודים הספרדים לעלות לישראל! תגיד, אתה לא יודע כמה מטומטם זה נשמע ? אולי הם גם הכינו מצות מדם של ספרדים ? אולי הכריש של המוסד כבר היה קיים אז?

אתה יהודי בכלל? הבכיינות והעלילות הדם שלך מתאימות לערבי. חתיכת גזען.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

בהחלט :)

בכל אופן, בכיינים מקצועיים קיימים היום, לצערי, רק בשם "המזרחיים". ובכיינות מקצועית זה אף-פעם לא טוב.

לפעמים אני מרגיש כאילו כל מזרחי שהצליח בחיים אוטומטית מכונה "משתכנז". אני חושב שזה הוא שורש הבעיה.

בעקבות אפליה שאכן היתה קיימת בשנים עברו כלפי מזרחיים, ביחוד כלפי מרוקאים, השתרש לו איזה תסביך נחיתות בקרב חלק מאותם יוצאי מרוקו, שהם נחותים לכאורה מהאשכנזים. כמו הילדים הדפוקים שאמנון לוי מצא ('ראית פעם מוכר פלאפל אשכנזי?'. דרך אגב כן, קוראים לו לוסקי והוא נחשב לשם דבר בנהריה, אבל זו שווארמיה דווקא, לא פלאפל). זה כמובן חסר כל בסיס, הרבה מזרחיים הצליחו בחיים, אבל בגלל שהם לא שמו את מוצאם בראש סדר העדיפויות הם כונו "משתכנזים".

והם הצליחו בדיוק בגלל זה. כל מי שקנאי למוצא שלו יתקשה להצליח. זה לא אומר שהם "משתכנזים". לא קיבלתי בחיים שלי כלום בגלל שאני אשכנזי, וגם לא ציפיתי לקבל. ואותו הדבר אני מצפה ממרוקאי למשל.

הסיפור עם השטרות נגיד, הוא בגדר קנטרנות טיפשית שרק מי שקנאי למוצאו יכול להעלות על הדעת. הנושא הוא משוררים ציוניים שחיו בארץ בעת החדשה. יש שם איזה מזרחי לרפואה? ואל תתן לי את יהודה הלוי בבקשה. הוא לא חי בארץ והוא לא מהעת החדשה. במקור בכלל רצו את בגין, רבין, הרצל ובן גוריון, אבל הוחלט להרחיב את היצוג הנשי בשטרות.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

הסיפור עם השטרות נגיד, הוא בגדר קנטרנות טיפשית שרק מי שקנאי למוצאו יכול להעלות על הדעת. הנושא הוא משוררים ציוניים שחיו בארץ בעת החדשה. יש שם איזה מזרחי לרפואה? ואל תתן לי את יהודה הלוי בבקשה. הוא לא חי בארץ והוא לא מהעת החדשה. במקור בכלל רצו את בגין, רבין, הרצל ובן גוריון, אבל הוחלט להרחיב את היצוג הנשי בשטרות.

לא, לא אתה מגזים... בוא ניקח משוררים מהשנה האחרונה ונתקע אותם על שטרות. האמת היא שבדיוק כפי שאתה אומר, לקחו משוררים מהעת החדשה כי זה מה שיש להם, התנועה הציונית היא ההיסטוריה של האשכנזים. רק מאה וקצת שנים אחורה. הכל סובב סביבה ורק סביבה וכדי למדר אוכלוסיות מייצוג על שטרות צמצמו את הבחירה כדי שתתאים רק לקריטריונים שלהם.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ארכיון

דיון זה הועבר לארכיון ולא ניתן להוסיף בו תגובות חדשות.

• צור חדש...