ממשלת אחדות - עמוד 5 - אקטואליה ותרבות - HWzone פורומים
עבור לתוכן
  • צור חשבון

ממשלת אחדות

o07

Recommended Posts

• תגובות 71
  • נוצר
  • תגובה אחרונה

אתה יודע למה בחירות עולות כסף, נכון? לכל רשימה יש תקציבים שהיא מקבלת בעבור תעמולה, שינויים בכנסת ועוד המון הוצאות נלוות.

אתה יכול להגיד שזה בעצם הקדמת הבחירות ולא ביטולם נכון? אז לא, תחשוב על זה שכל הבחירות בארץ היו נערכות בזמן, כלומר בסיום

ארבע שנות קדנציה. היינו חוסכים בערך חצי מכמות הבחירות היום.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

האמת? גם אני לא ידעתי על זה.

כלומר אני מממן גם את השמאל בישראל?

הנה, מצאת עוד משהו שממומן מכספי מיסים ולא מוצא חן בעיניך.

יש עוד דברים, תהיה בטוח בזה...

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

על כל דבר שהממשלה עושה או מחליטה בסוף זה פוגע בכיס של האזרחים...

קראתי שכשממשלה מגדילה יתר על המידה את הוצאותיה ודוחקת את המגזר העסקי החוצה, משום שהיא מצמצמת ומייקרת את משאביו. כאן נחוצה התערבות – צריך לקצץ בהוצאות ואם אין ברירה, להעלות מיסים. אם הממשלה לא תצליח לרסן את עצמה, יצטרך בנק "לסייע לה" דרך העלאת הריבית במשק, אך המחיר שישלם אז המשק יהיה מן הסתם גדול יותר

:facepalm:

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

זו הולכת להיות הודעה ארוכה, אפילו בסטנדרטים שלי 8) . כדאי להצטייד בסנדוויצ'ים לדרך.

נראה לי שהרבה אנשים לא מבינים מה קרה כאן וניזונה בעיקר מספינים בתקשורת, כשידוע בכלל אינה מוטה. אז כשירות לציבור:

לביבי היתה קואליציה יציבה למדי. אלא מה, לשמור עליה עלה בהרבה זמן, כסף וקולות. נוצר מצב בו עדיף מבחינתו להקדים את הבחירות: לפי הסקרים צפוי לו ולגוש שלו ניצחון, הרבה מפלגות שמאל מתון מגדילות את הסיכוי לחטוף אחת מהן לקואליציה, כמה הכעות מאוד לא סימפטיות ובעלות פוטנציאל לפירוק הקואליציה נדחות לאחרי הבחירות ובראשן חקיקת מחליף לחוק טל, אובמה יתקשה להתערב בבחירות בארץ נגדו בלי להסתכן באובדן של קולות בארה"ב, הבחירות יערכו כשהמצב הכלכלי עדיין טוב, לפני הצונאמי שצפוי עם קריסת גוש היורו והוא לא יצטרך להתמודד עם שנה חצי שבהן מפלגות הקואליציה מנסות להרוויח קולות ע"י משיכת השמיכה לכיוון שלהן על חשבון הליכוד. והאופוזיציה לא תוכל להתנגד - איך היא תראה אם תתנגד להפלת הממשלה?

למופז היתה תוכנית. קדימה ולכת ומאבדת גובה בסקרים בעיקר בגלל המנהיגות האנמית של "הפוליטיקאית הגרועההאחרת" ציפי לבני. עם הניצחון בפריימריז, יש לו שנה וחצי לשקם את המפלגה. ע"י הצבתה בראש מחנה המתנגדים לקואליציה, ע"י עמידה בראש המחאה הכלכלית (באחור של שנה, אבל זה מה יש), ע"י הצעת תוכניות חלופיות לכל תוכנית ממשלתית וכו'. ואז בא ביבי וטרף לו את הקלפים כשהכריז על הקדמת הבירות. בארבעה חודשים אי אפשר לשקם את המפלגה. לפי הסקרים, קדימה היתה צפויה לאבד בין חצי לשני שליש ממספר המדנטים שלה, ומי אתם חושבים ישא באשמה? כמובן שמופז, למרות שההדרדרות כולה באחריות לבני. אבל להתנגד להקדמת הבחירות הוא לא יכול, הדבר היחיד שנשאר הוא להחריף את ההתקפות נגד ביבי והליכוד ולקוות לטוב. הוא כמובן לא חלם להצטרף לממשלת אחדות לפני הבחירות וביבי לא חשב בכלל שיש סיכוי להקמת ממשלה כזו.

ואז בא איזה יועץ פוליטי, כנראה בכיוון של קדימה והציע רעיון מבריק: כניסה לממשלת אחדות ללא תפקידי שרים אבל עם דרישה לקימום כמה מהפיכות שקדימה חרתה על דגלה. היתרונות: דחיית הבחירות בשנה, שתוכל לשמש לשיקום המפלגה. הוכחה שמה שמעניין את קדימה זה לא רק תפקידים ושררה. השגת חלק מהבטחות הבחירות של קדימה, בקוסטלציה שבד"כ אמורה להיות בלתי אפשרות עקב העובדה שהן לימין והן לשמאל בארץ אין רוב ולכן הם חייבים לגייש תמיכה ממפלגות המרכז, שהן, תתפלאו לשמוע, ש"ס ויהדות התורה.

תארו לעצמכם שבעוד חצי שנה תושלם חקיקתו של חוק לפיו הרבה יותר חרדים (וערבים) יתגייסו לשירות צבאי או לאומי ויוכלו אח"כ לצאת לעבודה. זה הישג אדיר, שהן קדימה והן הליכוד יזקפו לזכותם. מישהו ינסה להגיד משהו נגד קדימה? הנה, הם הבטיחו וקיימו ועשו משהו שאף אחד לפניהם לא יכול היה לעשות. זה בהחלט יכול להציל את המפלגה המיותרת הזו. לא סתם לפיד משתולל, הם גונבים לו חלק נכבד מהמצע מתחת לרגליים.

כשביבי דיבר על הדמת הבחירות זו היתה אמת. טוב, לפחות "אמת לשעתה". הוא לא חשב על מצב שבו עדיף מבחינתו לא להקדים אותן. כשמופז הודיע שהוא לא מתכוון להיכנס לממשלת אחדות, גם זו היתה אמר (לשעתה). גם הוא לא חלם שהדרך היחידה להציל את עצמו ואת המפלגה ובאותה הזדמנות לעשות טוב למדינה היא להיכנס לממשלה (או שבכלל תהיה לו אופציה להיכנס לממשלה). אלא מה, החיים הם מה שקורה כשיש לך תוכניות אחרות... וכמובן, כולם לשיר ביחד בבקשה:

לקחת את ידי בידך ואמרת לי:

בואי נרד אל הגן,

לקחת את ידי בידך ואמרת לי:

דברים שרואים משם, לא רואים מכאן.

ניגנת לי שיר על הגיטרה וקולך רעד,

רוח בי קמה, רוח שרה, והזמן כאילו עמד,

ואני עוד זוכרת כל טעם וריח,

את חלקת השדה לאור הירח,

קול התן מן הואדי וכובד הפרי בבוסתן,

דברים שרואים משם לא רואים מכאן.

איזה שיר, נכון?

אגב, שינוי שיטת הבחירות? תשכחו מזה. פרט להעלאה של אחוז החסימה, שיכולה לעזור בצורה לא משמעותית למשילות, כל שאר ההצעות לא יועילו או אפילו יזיקו. הבעיה אינה בשיטה, הבעיה היא, כפי שכתבתי, שיש בארץ שני גושים פולטיים גדולים שלאף אחד מהם אין רוב, מה שנותן הרבה מאוד כח למפלגות הקטנות שביניהם. כל עוד האזרחים לא יחליטו שרובם עובר למחנה פוליטי אחד או אחר, שום שינוי לא יעזור.

החרדים הם לא הבעיה. הבעיה היא שהשוק לא מייצר מספיק מקומות עבודה לכולם וזה נפתר ע"י אפליה נגד חרדים, ערבים, נשים, אתיופים וכו.

תחפש ירון זליכה ביו טיוב והוא מסביר טוב מאוד מה הולך במדינה הזאת. הוא גן כתב ספר שבו הוא מתאר עד כמה קדימה רקובים מהיסוד.

בנוגע לשחיתות בקדימה זליכה לגמרי צודק, בנוגע למקומות עבודה הוא לגמרי טועה. מה זה "השוק"? גם אתה חלק מהשוק. מה יקרה אם עוד כמה מאות אלפי חרדים וערביות יכנסו לשוק העבודה? חלקם ימצאו משרות קיימות. לחלקם ייצרו משרות במיוחד, שקודם לא היו קיימות כי לא היה מי שיאייש אותן (יש למשל קורסי תיכנות לחרדיות, הן עושות עבודה טובה ומאוד בזול. לא פיטרו אף מתכנת חילוני כדי לפנות להן את מקומות העבודה, אלו פשוט משרות שקודם לא היה כדאי לאייש בגלל העלות הגבוהה של מתכנת) וחלקם ייצרו את המשרות בעצמ כלומר יהיו עצמאים ויפתחו עסק. אם יצליח להם, הם יהיו אלו שיעסיקו אחרים בעסק המשגשג שלהם.

אני רק מקווה שהשר כחלון ימשיך בתפקיד שלו עוד שנים

בוא ואספר לך סוד, אבל רק לך, שאף אחד לא ישמע: זה לא כחלון. מה אתה חושב, שברגע שמינו אותו לשר התקשורת התברר שכבר שנים הוא חושב על מהפיכות בתחום ורק חיכה למינוי? למי ששכח, גם שר התקשורת הקודם נחשב לשר מעולה והוביל מהפיכות, למשל ניידות המספרים, והוא בכלל היה מש"ס. אז מה, בפוקס יצאו לנו שני שרים שממש מבינים בתחום?

מה פתאום. שר לא צריך להבין בתחום שבו עוסק המשרד. בשביל זה יש לו דרג מקצועי. במשרד התקשורת יש פקידים מוכשרים שחושבים איך צריך לטפל בשוק לטובת הציבור ומה שצריך כדי להיות שר תקשורת מצויין זה לאפשר להם לפעול ולתת להם גיבוי פוליטי, וזה מה ששני השרים האחרונים עושים. אם כבר, אז כדאי להעביר את כחלון למשרד אחר, שגם שם יאפשר לפקידים לעשות את מה שצריך לעשות - חסרים לנו שרים שמבינים שתפקידם הוא לדאוג לרווחת הציבור ולא לרווחת המערכת עליה הם מופקדים.

וגם שחברה של טיקון נופלת עושים תיספורת ובהמון מיקרים הוא עוד נישאר בעל השליטה

אני חושב שאתה מפספס את הרעיון שמאחורי התספורת.

חברה רוצה לעשות משהו. המשהו הזה עולה הרבה כסף שאין לה כרגע. אז החברה לוקחת הלוואה, לא חשוב איך. כדי לקבל את ההלוואה, היא מבטיחה להחזיר את הכסף בתאריך מסויים בתוספת ריבית. מי שנותן את ההלוואה הזו מתכנן להרוויח את הריבית הזו. אבל משלמים ריבית בגלל שבכל הלוואה יש אלמנט של סיכון - shit happens ולפעמים החברה שלוותה נתקעת בלי יכולת להחזיר את הכסף. ככל השלווים מעריכים שהסיכון גדול יותר, כך הם ידרשו ריבית גבוהה יותר, כדי שהרווחים במקרה שהסיכון לא יתממש יאזנו את ההפסדים במקרה שהסיכון כן יתממש.

קרה המקרה ומסיבה כזו או אחרת החברה נכשלה ולא יכולה להחזיר את כל החוב. קורה, במיוחד כשהמצב הכלכלי די בעייתי. עכשיו יש שתי אפשרויות: הראשונה היא שהחברה תפשוט רגל. זה מה שקורה כשאתה חייב כסף שאין ללך. אלא מה, במקרה של פשיטת רגל, בעלי החוב יקבלו בד"כ חלק קטן מאוד מהכסף שלהם, אם בכלל. אפשרות אחרת היא תספורת, כלומר התאמה של החוב למצב הקיים: נאמר לוותר על חלקו, לדחות את התשלום של עוד חלק בכמה שנים, לקבל מניות בחברה במקום תשלום חלק נוסף. זה מאפשר לחברה להמשיך לתפקד ולנושים לקבל לפחות חלק ממה שחייבים להם. החלק הזה יצטרך להיות גדול יותר ממה שהם יוכלו לקבל במקרה של פשיטת רגל, אחרת הם לא יסכימו להסדר והחברה תפורק.

במילים אחרות, האלטרנטיבה לתספורת גרועה יותר מבחינת הנושים (ובוודאי גרועה יותר מבחינת המשק).

מישהו יכול להסביר לי איך המדינה בעצם מפסידה 400 מיליון אם יהיו בחירות עכשיו?

אה, זה קל - היא לא מפסידה 400 מיליון.

ראשית הסכון המדובר הוא התקציב שהועמד לוועדת הבחירות. אף אחד לא אמר שהם יוציאו את כולו. עד כמה שאני זוכר, הבחירות האחרונות עלו 250 מיליון. על מה מוציאים את הכסף? על מימון מפלגות (מקבלות תקצוב לבחירות בהתאם לגודלן), על הדפסת פתקים, על שכר לכל מי שמתעסק בכל מה שקשור לקלפיות, על הודעות לבוחרים ושאר מריעין בישין. אבל אותם 400 מיליון הם רק ההתחלה.

העלות הישירה של הבחירות היא רק חלק מהסיפור. יש גם עלויות סמויות. יום הבחירות הוא יום שבתון. רוב המדינה לא עובדת באותו יום. הפסד התוצר ביום הזה גם צריך להיספר ולמיטב ידיעתי זה הרבה יותר מ- 400 מיליון.

מצד שני, ממילא יש בחירות כל ארבע שנים (או צריכות להיות, בכל אופן), כלומר שההוצאה הזו ממילא תהיה. הקדמת הבחירות משמעה שה"סחורה" שעליה שילמנו והיתה אמורה להספיק לארבע שנים הספיקה רק לשלוש, כלומר רבע ממה ששילמנו הלך ללא תמורה. אם נניח שהעלות היא 400 מיליון, הרי שההפסד מהקדמת הבחירות הוא מאה מיליון. לצורך השוואה, תקציב המדינה ל- 2012 הוא כמה גרושים מתחת ל- 400 מיליארד ש"ח, ההפסד שיגרמו הבחירות הוא בקושי 0.025% מהתקציב. גרושים.

ויש גם העלות של מערכת בחירות ממושכת. כלכלת בחירות, מכיר? במצב בו הבחירות הן בעוד שנה וחצי והפריימריז ברוב המפלגות בערך עוד שנה, יש שנה עד שנה וחצי בה כל ח"כ וכל מפלגה שרוצים להייבחר מחדש ינסו לעשות נעים לקהל הבוחרים שלהם, ע"י הוצאת כסף או ע"י צמצום הגביה מהם. הגדלת קצבאות הילדים? הגדלת שכר למגזרים שונים? צמצומי מיסים? רק תגיד. ואם הם נותנים מאה, אנחנו ניתן 200 כדי שתבחר בנו ולא בהם. הנזק שאפשר לגרום כשהבחירות מוקדמות פתאום לעוד ארבעה חודשים הוא הרבה יותר קטן. חושב שעלות הנזק שתגרום שנה של קמפין על חשבוננו תסתכם באיזה 100 מיליון מסכנים? בחלום.

הממ, לא יצא ארוך כמו שחששתי. כנראה שיש יתרונות לכתיבה כשאתה מת לישון...

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ארכיון

דיון זה הועבר לארכיון ולא ניתן להוסיף בו תגובות חדשות.

• צור חדש...