חוות דעת לגבי הזמנת מחשב חדש מחר. - עמוד 3 - ייעוץ לפני רכישת מחשב - HWzone פורומים
עבור לתוכן
  • צור חשבון

חוות דעת לגבי הזמנת מחשב חדש מחר.

WiSe-Man

Recommended Posts

• תגובות 41
  • נוצר
  • תגובה אחרונה

אחזור על מה שאמרתי לפני חודשים רבים והוכיח את את עצמו פעם אחר פעם

מאיזו בחינה זה הוכיח את עצמו?

נכון להיום למעבדים של Intel יש יתרון בכל הנוגע ל-IPC ("ביצועים" לתדר). אני מסכים איתך שעבור סביבות העבודה של רוב המשתמשים היום ל-IPC יש עדיין יותר משמעות מאשר לריבוי ליבות, אבל אין זה אומר שאוטומטית המעבד של Intel עדיף בכל מצב, וחשוב להכניס את הדברים להקשר הנכון.

לדוגמה, עבור מערכת משרדית/מדיה ל-IPC יש בתיאוריה משמעות גדולה יותר מריבוי ליבות, אבל בפועל זה לא שההפרש הזה בא לידי ביטוי.

כשעולים לשימושים קצת יותר רב-תכליתיים שכבר פוזלים לעבר תמיכה משופרת בריבוי ליבות אז ל- יש בהחלט מה להציע עם משולשי ומרובעי הליבה שלה מול כפולי הליבה של Intel, גם אלה עם ה-HT.

מעבר לזה העניין הופך להיות מורכב יותר ואם כי אפשר להגיד שפה בחתך רוחב אולי מעבדי SB הם מאוזנים יותר ביחס שבין IPC וריבוי ליבות, זה עדיין לא אומר שאין שימושים שבהם פלטפורמת תשתלם לא פחות למשתמש מסוים. לדוגמה ה-Phenom IIx6 או אחד ממעבדי ה-FX-6xxx/8xxx בהשוואה בחתך רוחב ל-Core i5-2500/2600.

כשזה מגיע למשחקים העניין מאוד פשוט לדעתי. כבר שנים שאני מנסה להסביר לאנשים שבאים בגישה של "אני צריך מערכת משחקים ולכן התקציב בלתי מוגבל" שדווקא מערכת למשחקים היא אחת המערכות שיותר קל לבנות ושממש לא חייבים תקציב גבוה (הכל יחסי כמובן) בשביל לקבל מכונת משחקים טובה. רוב ה"גיימרים" לא מציבים דרישות מיוחדות מלוח האם, לא ממש איכפת להם משקט, אין להם דרישות למערכי אחסון מורכבים (אפילו גיבוי לא עולה על הדעת של רובם) והשימוש שלהם הוא מאוד חד-ממדי. צוואר הבקבוק העיקרי הוא הכרטיס הגרפי וכל עוד משדכים לו מעבד "חזק" מספיק שיכול לדחוף את הנתונים (ובכל נקודת זמן כמעט כל מעבד מודרני עונה על ההגדרה הזאת), הרי שקיבלת מערכת מספיק טובה למשחקים וזה בערך צוואר הבקבוק היחיד שיש בה. זה לא אומר שתמיד צריך להסתפק ב"זול" וגם פה כמובן כל מקרה לגופו (לפעמים המערכת מיועדת בעיקרל משחק מאוד מסוים מה שיכול לשנות את תמונת העלות-תועלת בהשוואה למשחקים באופן כללי), אבל זה כן אומר שלמעבד חשיבות משנית במערכות מסוג זה ועדיף קודם כל להקצות את התקציב המתאים לכרטיס הגרפי.

, מהווה פתרון רק למקרים מאוד ספציפים בעלי מכנה משותף אחד והוא תקציב דחוק, בין אם מדובר במחשב מדיה + משחקים בסיסי

ובין אם מדובר במחשב עריכה, ברגע שהתקציב קצת יותר משוחרר אינטל נותנת מענה עדיף.

גם כשיש תקציב בלתי מוגבל לא תמיד מעבד של Intel משתלם מזה של (סתם כדוגמה קיצונית וכמובן שלא רלוונטית לנושא הדיון הנוכחי -- מחשבי-על) גם במקרים שבהם מעבד אחד עדיף על האחר תחת "תנאי מעבדה" זה לא אומר שהפרש המחיר נמצא ביחס ישר להפרש ה"ביצועים" בכלל ולהפרש הביצועים בפועל בפרט. לדוגמה ה-2500 אל מול ה-2600 או הדוגמה שכבר נתתי ה-Pentium G6xx בהשוואה ל-Core i3-2xxx; דוגמאות מבית AMD ניתן למצוא במעבדי ה- II או אחד ממעבדי ה-Llano בהשוואה ל-Phenom II מקביל, ההבדל בין Phenon IIx6 ל-FX-6100 ויש כמובן דוגמאות נוספות. לעומת זאת לפעמים הפרש המחיר בהחלט מצדיק את עצמו מבחינת תמורה (למי שהיא רלוונטית עבורו כמובן), לדוגמה ההפרש שבין i3-2xxx ו- i5-2300.

כך שכל מקרה לגופו והכל תלוי הקשר. ניתן לבנות מערכת לכל שימוש שתתבסס על המעבדים של שתי היצרניות. לכל אחת היתרונות והחסרונות היחסיים שלה שמידת הרלוונטיות של כל אחד מהם תלויה בשימוש, בדרישות ובתקציב.

אני מסכים שעבור שימושים רב-תכליתיים ממוצעים כפי שמשתקפים פה בפורום (שהם כמובן לא מדגם מלא ולאו דווקא מייצג לשימושי מחשוב באופן כללי) ייתכן שנכון להיום בחלק גדול יותר מהמקרים מעבדי SB הם הבחירה המאוזנת יותר כל עוד אין מגבלת תקציב לאור הדרישות הנקובות מהמערכת, ובעיקר כשעולים מעל לרמת ה- i3-2xxx, אבל באופן אישי אני לא מסכים עם הקביעה האבסולוטית לכך שמעבדי Intel עדיפים באופן כללי ועוד פחות מסכים עם השיוך בין בחירה במעבד AMD לאילוצי תקציב כאילו שהבחירה במעבד שכזה היא פשרה מסוג כלשהו. זה פשוט לא מדויק.

ואם לחזור לנושא הדיון. WiSe-Man, תכנות, עבודה עם גרפיקה דו-ממדית ואפילו עריכת וידאו הם קטגוריות מאוד רחבות המכסות שימושים שלא דורשים כוח עיבוד רב או מיוחד ועד שימושים שדווקא כן דורשים כוח עיבוד רב ושבהם יש עוד צווארי בקבוק מלבד המעבד.

מכיוון שמדובר בילד בן 11 שגם אם יתחיל להתעסק בכל הדברים האלה הוא צפוי לעשות זה מהבסיס וברמה חובבנית אני מציע לא להתפזר אלא להתמקד. קח בחשבון שגם אם הוא יתחיל להתעסק בדברים האלה יש פה עקומת למידה שלוקחת זמן, בייחוד אם הכל יעשה במקביל, ולכן לא צריך לכוון למעלה מדי. לאחר שהוא יתחיל להתעסק בתחומים האלה, אולי יזנח את חלקם ויתפתח יותר באחרים, יהיה אפשר להתאים לו את המערכת הבאה טוב יותר. הרי ממילא כל זמן שהוא רק "ילמד" את התחומים האלה המערכת תתיישן ועד שהוא יגיע לרמת בשלות מסוימת ספק אם גם המערכת היקרה ביותר שתקנה לו היום תספיק לו באופן המשתלם ביותר באותה נקודת זמן בהנחה שיעסוק בהם באופן "מקצועי".

כך שאם לסכם, אם ניתן במסגרת התקציב לקחת מעבד כמו ה- i5-2300 בשילוב לוח H67 או Z68 בסיסי (אזור ה-500 ש"ח) תקבל את האיזון הרב-תכליתי הטוב ביותר בין יישומים שלא מנצלים יותר משתי ליבות (ורוב המשחקים עדיין נמנים עליהם) ובין יישומים שדווקא כן מרוויחים מריבוי ליבות (בעיקר קידוד וידאו ורנדור תלת-ממדי). לעומת זאת, אם הדגש העיקרי של המערכת הוא משחקים והעלייה במעבד באה על חשבון איזון המערכת, הייתי ממליץ להימנע מכך ולהעדיף את ה- G6xx או את אחד ממעבדי Llano המשולשים/מרובעי הליבה בטווח המחיר של ה-Core i3-2xxx.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

קודם כל המון תודה לכולם.

אולי נראה לכם שהמלל שלכם נכתב לשווא אבל הוא לא :)

הרבה אנשים לומדים ממה שאתם כותבים וכפי שאמרתי יש לי מחשב שהזמנתי מהפורום הזה והוא נותן לי שקט כבר מעל שלוש שנים.

אני אראה לאחי את כל מה שכתבתם ונגיע להחלטה משותפת.

הגעתי למפרט הזה עם עליה בתקציב... דרך אגב יש מלא דגמים של I5 עם הבדלים של עשרות שקלים.. מה ההבדל?

לוח אם : H61M - זמין במלאי ₪ 350

קרור למעבד : -COOLING FREEZER 7 PRO REV.2 ₪ 144

מעבד : 2500 - TRAY - לרוכשי מחשב חדש ! ₪ 941

מסך : ULTRASHARP LED 23" U2312HM - PANEL - לרוכשי מחשב חדש מעל 4000 ש"ח ! - זמין במלאי ₪ 993

זיכרון : TRANSCEND 4096MB 1333 CL9 - לרוכשי מחשב חדש ! ₪ 95 X2

כרטיס מסך : INNO3D GTX560 TI "ICHILL" 1GB - RETAIL - לרוכשי מחשב חדש מעל 3000 ש"ח ! ₪ 994

צורב : SH-S223FBLK x22 SATA BLACK - זמין במלאי ₪ 112

מארז : TWO HUNDRED w/o - זמין במלאי ₪ 263

ספק כוח : SEASONIC S12II 430W (80 PLUS BRONZE) - BULK - זמין במלאי ₪ 292

דיסק קשיח : F3 500GB SATA2 - חנוכה ! - זמין במלאי ₪ 495

הרכבת מחשב : "הרכבה ובדיקות EXPRESS" - הרכבה + ביצוע בדיקות בסיס - איסוף מחשב מהחנות תוך 48 שע´ ! ₪ 52

₪ 4826

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

אולי, יש משתמשים שיחלקו עליך. חוץ מזה שמשווים פה היצע תכונות ביחס למחיר ופחות מדברים על מידת הנחיצות של תכונה כזאת או אחרת.

לדוגמה, מעבד Nehalem עולה בערך כמו מעבד SB מקביל. עבור רוב המשתמשים גם מעבד Nehalem "יספיק". אולם כנראה שלא תמצא בנקודת הזמן הנוכחית המלצה על מעבד Nehalem על-פני SB מהסיבה שמקבלים יותר תמורת הכסף, גם אם אולי המשתמש המסוים הזה לא בהכרח זקוק ליותר הזה בפועל.

עד כמה שאני יודע הוא יקר יותר בכ-10-15% בארץ, אבל בהחלט יש לוחות H67 אחרים שממש קרובים לו במחיר ואף קצת זולים ממנו. אבל הלוחות האלה לא מאפשרים לבצע OC. אולי זה חשוב ואולי לא, זה כבר תלוי בדרישות של המשתמש.

בכל מקרה, אם כבר נגענו בנושא הלוחות זה הזכיר לי ששכחתי להגיד משהו. אם כבר משקיעים 400+ ש"ח על לוח-אם, עדיף לדעתי לקנות לוח H67 ולא לוח H61 עם בקר הרחבה SATA 6Gb/s. תמורת עוד כמה עשרות שקלים מקבלים תמורה גבוהה יותר.

אני לא רואה איך מישהו צריך יותר מ2*USB3, ההכפלה פה כבר לא נותנת כלום כמו ה6 פעמים SATA3.

ההיצע של הלוח לא צריך לעניין, כי בעצם קונים לוח עם היצע שתואם את הנחיצות

הדוגמא של הNehalem לא דומה להבדל בן 2 חיבורי USB3 ל4 חיבורים, פה באמת מקבלים ערך מוסך.

הH67 יקר ב20 ש"ח, וזה זניח, OC דורש עוד הוצאות כמו טוב וספק מעט חזק יותר וזה די מתנגש עם דלות תקציב.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

דיברתי באופן כללי ולא ספציפית למקרה הזה.

הדוגמא של הNehalem לא דומה להבדל בן 2 חיבורי USB3 ל4 חיבורים, פה באמת מקבלים ערך מוסך.

כשמסתכלים על הבדל בין פלטפורמות צריך לדעתי להתייחס לכל ההבדלים. לאחר מכן אפשר להכניס את ההבדלים האלה להקשר המתאים למקרה המסוים שבו דנים.

גם על הבדלים בין מעבדים שונים (כמו בדוגמה שנתתי) ועל כל רכיב אחר אפשר להגיד שכן חשוב או לא חשוב. מה שאחד מגדיר כערך מוסף לא בטוח תקף לגבי מישהו אחר באותה מידה ולהפך. לפעמים דווקא לחיבור בלוח-אם יש רלוונטיות גדולה יותר מאשר להפרש "ביצועים" של מעבד או כרטיס גרפי. זאת הנקודה שניסיתי להבהיר -- שמלבד ההיבט האובייקטיבי (המפרט או "ביצועים") יש היבט סובייקטיבי (חשיבות ונחיצות חיבורים מסוימים או ה"ביצועים" המסוימים לאור הדרישות והתקציב).

WiSe-Man:

1. ממליץ לך לרדת במעבד ל-Core i5-2300/2400 ולעלות בלוח אם ל-H67 (כמו אלה של Intel או ASrock). ההבדלים בין המעבדים הם בתדרים והם די זניחים.

2. אין צורך בגוף הקירור הזה ואפשר להסתפק באחד מדגמי ה-Alpine של Cooling. אם הפרש המחיר בין גרסת ה-Tray ל-Box הם כמה עשרות שקלים אני בכלל ממליץ לקנות גרסת Box.

3. הערה כללית: אם רק יש אפשרות להשיג תקין בחיבור SATA, כמו לדוגמה כונן ממערכת ישנה, אני ממליץ לעשות זאת ולא לקנות בנקודת הזמן הנוכחית לאור המחירים. בעוד מספר חודשים כאשר המחירים יחזרו בתקווה לשפיות, ניתן יהיה להשלים גם את הפריט הזה.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ולמרות שהספק יחזיק את המערכת, אני ממליץ לקחת ספק חזק יותר (500W ומעלה) בשביל השקט הנפשי (לספקים יש בלאי עם הזמן) וכן לשדרוג

עתידי - גם אם לא מתוכנן, תמיד ישנן התפעות.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

About:blank אנחנו אומרים את אותם הדברים, העדפתי להסתפק באמירה כללית מבלי להיכנס למקרים פרטיים בכדי לא לפרוש עוד את הדיון.

עם כל הרצון להפיק את המיטב מפלטפורת SB נראה כי שכחנו שמדובר בילד בן 11 ו I5 זו קפיצה מעל הפופיק, אבל אם כסף אינו בעיה שיתחדש.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ארכיון

דיון זה הועבר לארכיון ולא ניתן להוסיף בו תגובות חדשות.

• צור חדש...