בעיית איטיות במחשב נייד, גם לאחר התקנה מחדש (+שאלות שעלו תוך כדי טיפול במחשב) - תמיכה טכנית למחשבים - HWzone פורומים
עבור לתוכן
  • צור חשבון

בעיית איטיות במחשב נייד, גם לאחר התקנה מחדש (+שאלות שעלו תוך כדי טיפול במחשב)

lharpaz

Recommended Posts

שלום לכולם,

המחשב הנייד שלי מאוד איטי, ואני לא מוצא את הסיבה - אשמח אם תוכלו לעזור בנושא.

המחשב הוא inspiron 6400, עם 2 ג'יגה זיכרון, ומעבד כפול ליבה T7200 במהירות 2GHz, עם כרטיס מסך X1400.

הוא מריץ התקנה חדשה של Windows Vista (משלשום), מעודכן עם כל העדכונים/פאטצ'ים.

המחשב אמנם כבר בן 4 בערך אז אני לא מצפה לביצועים מדהימים, אבל הוא מאוד איטי - אפילו לפתוח דפדפן לוקח לו הרבה זמן. זה בהחלט לא היה כך כשהוא היה חדש (קיוויתי להגיע למצב בו הוא מתפקד בצורה דומה לאיך שהיה כשרכשתי אותו).

חשדתי בכך שזבל שהצטבר מאט אותו, אז התקנתי את מערכת ההפעלה מחדש מהמחיצה המיועדת בדיסק הקשיח (מה שנקרא Factory Image Restore) - לצערי לא מצאתי דיסקים של מערכת הפעלה שהגיעו עם המחשב (אולי הם פשוט לא הגיעו...) - ועדכנתי את כל העדכונים דרך Upadte.

המחשב עדיין איטי מאוד (לא קרוב אפילו לאיך שהיה כשרכשתי אותו).

ניסיתי לפתוח אותו ולנקות קצת אבק, אבל לא הצלחתי לפתוח (מברג דפוק...). כן הצלחתי לשחרר מעט אבק ע"י אויר דחוס, אבל לא כמות משמעותית. המחשב כמובן עדיין איטי.

האמת שעשיתי את זה בעיקר כי לא חשבתי על משהו מעניין אחר. המחשב לא הראה סימני התחממות מיוחדים, אם כי נדמה לי שהוא כן קצת יותר חם ממה שהיה כשהוא היה חדש.

1. האם יכול להיות שבהתחממות הדגם הזה מאט את מהירות המעבד?

2. מה עוד יכול לגרום לאיטיות כזו? (זכרונות? דיסק קשיח? - איך בודקים אותם?).

3. מכיוון שאין לי דיסקים עם התקנה של מערכת ההפעלה, השתמשתי במחיצה בדיסק הקשיח. יש לי שתי בעיות עם זה:

א. לקח בערך יומיים להוריד ולהתקין את כל העדכונים ולהגיע למצב הנוכחי.

ב. אם הדיסק הקשיח הולך - אין לי מערכת הפעלה.

השאלה שלי היא איך אפשר לעשות איזה-שהוא Image של המצב הנוכחי? שמעתי על Norton Ghost - האם יש חלופה טובה וחינמית?

המטרה היא שבפעם הבאה שארצה להתקין מחדש התהליך יהיה קצר יותר (לא אצטרך להוריד שוב את כל העדכונים).

בנוסף, למקרה שהדיסק הקשיח יתקלקל אוכל פשוט לרכוש חדש ולהעביר את מערכת ההפעלה אליו מבלי לרכוש מערכת הפעלה פעם נוספת. יכול להיות שזה משהו שארצה לעשות בכל מקרה בשביל לעבור לדיסק קשיח מהיר יותר / אחד בעל נפח גדול יותר - זה אפשרי?

4. כרגע נראה שבמחיצה הראשית בדיסק הקשיח יש כ-34 ג'יגה תפוסים.

כל מה שיש שם זו מערכת ההפעלה, וכמה תוכנות בודדות. תיקיית תופסת כ-21 ג'יגה - האם זה סביר?

תודה מראש לעוזרים (ולכל מי שטרח וקרא עד פה...).

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

אני אנסה לענות על כל השאלות שלך:

תשובה: לא הגיוני שמשהו מאט את המעבד בכוונה. אבל ייתכן שהחום עצמו מאט את המערכת. רכיבים חמים עובדים לאט יותר מרכיבים קרים (לפחות בחשמל התיאורטי שאני מכיר).

2. מה עוד יכול לגרום לאיטיות כזו? (זכרונות? דיסק קשיח? - איך בודקים אותם?).

תשובה: אם שום דבר לא "דפק" פיסית את המערכת, החשד היחיד שלי הוא שהדיסק הקשיח מעט תקול, ולכן הוא מאט את העבודה. כדאי לך לבדוק מה מצבו בעזרת תוכנות ייעודייות, כמו HDTune (אם אני לא טועה בשם התוכנה).

3. מכיוון שאין לי דיסקים עם התקנה של מערכת ההפעלה, השתמשתי במחיצה בדיסק הקשיח. יש לי שתי בעיות עם זה:

השאלה שלי היא איך אפשר לעשות איזה-שהוא Image של המצב הנוכחי? שמעתי על Norton Ghost - האם יש חלופה טובה וחינמית?

המטרה היא שבפעם הבאה שארצה להתקין מחדש התהליך יהיה קצר יותר (לא אצטרך להוריד שוב את כל העדכונים).

בנוסף, למקרה שהדיסק הקשיח יתקלקל אוכל פשוט לרכוש חדש ולהעביר את מערכת ההפעלה אליו מבלי לרכוש מערכת הפעלה פעם נוספת. יכול להיות שזה משהו שארצה לעשות בכל מקרה בשביל לעבור לדיסק קשיח מהיר יותר / אחד בעל נפח גדול יותר - זה אפשרי?

תשובה: בחיפוש פשוט מצאתי איזושהי המלצה לעשות את זה מלינוקס. קישור בכל מקרה, כדי לצרוב את המחיצה הזו, אתה יכול להשתמש בתוכנה הבאה (גרסאת נסיון ל 30 יום, ככל הנראה) - קישור נוסף.

כל מה שיש שם זו מערכת ההפעלה, וכמה תוכנות בודדות. תיקיית תופסת כ-21 ג'יגה - האם זה סביר?

תשובה: לזה אין לי תשובה (אני יודע ש,חלונות" היא לא מערכת רזה מדי, אבל מספרים מדויקים אין לי), אבל אתה יכול לחפש בפורום- אני מניח שמישהו כבר שאלה את זה.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

תודה על התגובות.

אני כרגע מנסה להריץ defragmentation כפי שהציעו, ולאחר מכן אנסה להריץ תוכנות לבדיקת הדיסק הקשיח כפי שהצעתם (אעדכן בהמשך).

תשובה: לא הגיוני שמשהו מאט את המעבד בכוונה.

האמת שזה משהו שאני יודע בוודאות שקורה - בניידים עם קירור גרוע המעבד מאט כדי לא להתחמם יותר מידי.

אני פשוט לא יודע איך לבדוק אם זה קורה בדגם הספציפי שברשותי.

תשובה: בחיפוש פשוט מצאתי איזושהי המלצה לעשות את זה מלינוקס. קישור בכל מקרה, כדי לצרוב את המחיצה הזו, אתה יכול להשתמש בתוכנה הבאה (גרסאת נסיון ל 30 יום, ככל הנראה) - קישור נוסף.

קראתי קצת ועושה רושם שהדבר הזה יותר מסובך מכפי שחשבתי.

אני מנסה כרגע לחפש איך יוצרים קשר עם Dell (כרגע ללא הצלחה), בשביל לבקש שישלחו לי דיסקים של מערכת ההפעלה. אני יודע שזה משהו שהם שולחים עם חלק מהמחשבים שלהם, ועם חלק לא.

מה לגבי האפשרות של לקחת דיסק של Vista בגרסה שיש לי, ולהתקין ממנו אבל עם המפתח שיש לי. זה אפשרי? אח"כ אצטרך להשיג דרייברים מתאימים ולהתקין?

כל מה שיש שם זו מערכת ההפעלה, וכמה תוכנות בודדות. תיקיית windows תופסת כ-21 ג'יגה - האם זה סביר?

תשובה: לזה אין לי תשובה (אני יודע ש,חלונות" היא לא מערכת רזה מדי, אבל מספרים מדויקים אין לי), אבל אתה יכול לחפש בפורום- אני מניח שמישהו כבר שאלה את זה.

נראה לי שיש פה משהו מאוד מוזר - עקרונית השחזור אמור להיות מתוך מחיצה של recovery, שנראה שהגודל שלה הוא רק 3.5 ג'יגה.

אם כך לא ברור לי מה גורם למערכת להתנפח כל כך...

עדכון: יכול להיות שזה מצב תקין. אני אשמח אם מישהו שיש לו Vista יוכל להגיד איך זה אצלו.

נראה שמה שתופס הרבה נפח (כ-9.5 ג'יגה, לאחר שצמצמתי אותה ב-2.5 ג'יגה) זו התיקיה C:\Windows\winsxs

הכלים האלו עזרו לי להוריד את נפח התיקיה (מתאים לבעלי vista sp1 או sp2, בהתאמה):

http://www.mydigitallife.info/windows-vista-sp1-file-removal-tool-vsp1clnexe-reclaims-disk-space/

http://www.mydigitallife.info/service-pack-cleanup-tool-in-vista-sp2-to-clean-up-old-rtm-sp1-backup-files/

בדוק את הגדרות צריכת האנרגיה (תעביר ל - High Performance )

זה היה על high performance לפני ההתקנה מחדש, והעברתי שוב ל-high performance כשסיימתי להתקין.

כמו כן - לא יזיק לבצע DEFRAG מחוץ למערכת ההפעלה

המערכת היא התקנה חדשה, אז כמה defrag כבר יכול להיות לה?

הדרך היחידה שאני מכיר זה ללחוץ כפתור ימני על הכונן --> properties --> tools --> defragmentation

מה זה אומר לעשות את זה "מחוץ למערכת ההפעלה"?

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

מחוץ למערכת ההפעלה: בעזרת Live-CD כלשהו, כדי שניתן יהיה לאחות גם קבצים ששיכים למעה"פ, ושבדרך-כלל "רצים" ולכן לא ניתן להזיז אותם.

בנוגע למעבדים שמאטים את עצמם - אני לא מאמין שמחשב בן ארבע שנים משנה את מהירות המעבד כדי לפתור בעיות חימום יתר, אני יודע שזה עובד במעבדים חדשים יותר. בכל מקרה, רכיבים חמים עובדים לאט גם מבחינה חשמלית, כך שזו עדיין יכולה להיות בעיית .

בנוגע לשיחזור המחשב ע"י מחיצה - לא חשבתי על זה, אבל ישנה האפשרות להשתמש ב Deep-Freeze. אני לא יודע עד כמה זה מתאים לדרישות שלך, אבל כדאי לך לקרוא קצת כדי לראות.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

עדכון: הרצתי MHDD.

אלו התוצאות שקיבלתי:

AVG 36918 kb/s - הערך אחרי כמה דקות של סריקה היה סביב ה-45,000, אבל בהמשך הוא ירד - נראה שהחלק שהוא סרק בהתחלה משמעותית מהיר יותר ממה שהוא סרק בסוף (בסוף הסריקה ה-ACT היה על 24290 kb/s).

זה מוזר או שזו תופעה נורמלית?

<3ms : 448815
<10ms : 470555
<50ms : 9
<150ms : 1

שאר השורות נשארו ריקות.

מה זה אומר?

יש בעיה או שהכל תקין? הדיסק הקשיח מתנהג כצפוי או שהוא באמת איטי?

לחצתי גם על F8 (סתם כי ראיתי את זה באיזה מדריך - התוצאות לא אמרו לי כלום...), ושמתי לב שהוא כותב שם שורה בשם HDA Temperature. הערכים בשורה הזו הם:

Val: 95 Worst: 85 Raw: 52

המחשב באמת קצת חמים, בעיקר בצד ימין שלו שזה האיזור של הדיסק הקשיח. - זה תקין? או שצריך לדאוג?

מה השלב הבא?

לנסות לבדוק גם עם HDTune? אולי עם תוכנה של ? (הוצאתי את הדיסק הקשיח וראיתי שהוא של WD).

אולי בכלל לעבור לבדיקה של הזכרונות?

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

מה תוצאה בשורה של Reallocated Sectors Count ובUDMA CRC error

מצ"ב כמה ערכים מהטבלה שנראו לי רלוונטים (אין אצלי משהו בשם UDMA CRC error, אבל יש משהו קרוב)

Reallocated sectors count: Val=200 Worst=200 Raw=0

Seek error rate: Val=200 Worst=200 Raw=0

Reallocate event count: Val=200 Worst=200 Raw=0

Ultra ATA CRC Error Rate: Val=200 Worst=200 Raw=0

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ok, ביצעתה בדיקת SMART והתומאות תקינות.

בנוסף מומלץ גם בדיקת שטח של הדיסק (גם בMHDD לחיצה F4 פעמיים אחרי בחירת דיסק) בדיקה יכולה לקחת בערך שעה. בבדיקה הזו צריך להסתכל על השגיאות UNC, WARNINGS וסקטורים איטיים.

קיריל

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ok, ביצעתה בדיקת SMART והתומאות תקינות.

בנוסף מומלץ גם בדיקת שטח של הדיסק (גם בMHDD לחיצה F4 פעמיים אחרי בחירת דיסק) בדיקה יכולה לקחת בערך שעה. בבדיקה הזו צריך להסתכל על השגיאות UNC, WARNINGS וסקטורים איטיים.

קיריל

תודה רבה.

ביצעתי את הבדיקה הזו ודיווחתי על התוצאות (לא ראיתי warnings או משהו כזה):

עדכון: הרצתי MHDD.

אלו התוצאות שקיבלתי:

AVG 36918 kb/s - הערך אחרי כמה דקות של סריקה היה סביב ה-45,000, אבל בהמשך הוא ירד - נראה שהחלק שהוא סרק בהתחלה משמעותית מהיר יותר ממה שהוא סרק בסוף (בסוף הסריקה ה-ACT היה על 24290 kb/s).

זה מוזר או שזו תופעה נורמלית?

<3ms : 448815
<10ms : 470555
<50ms : 9
<150ms : 1

שאר השורות נשארו ריקות.

מה זה אומר?

יש בעיה או שהכל תקין? הדיסק הקשיח מתנהג כצפוי או שהוא באמת איטי?

מה השלב הבא?

לנסות לבדוק גם עם HDTune? אולי עם תוכנה של ? (הוצאתי את הדיסק הקשיח וראיתי שהוא של WD).

אולי בכלל לעבור לבדיקה של הזכרונות?

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

אז אני מבין שאתה מסכים שהתוצאות של MHDD תקינות.

1. כמה זיכרון יש לך במחשב?

2 ג'יגה.

2. חוץ מהתקנת מערכת הפעלה אתה מתקין עוד משהו?

כרגע מותקן: מערכת הפעלה עם כל העדכונים, אנטי-וירוס (AVG free), דפדפן , ג'אוה, Adobe reader.

שוב תודה על העזרה.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

אחרי 4 שנים בלי ניקוי סביר מאוד שהמחשב מתחמם בגלל אבק.

התחממות המעבד גורמת להפעלת מנגנון הגנה ואיטיות של המעבד.

כמו כן הרבה פעמים המשחה הטרמית מתקלקלת אחרי כמה שנים של עבודה וזה גורם למעבד להתחמם עוד יותר.

וגם האבק שמפריע לאוויר החם לצאת החוצה גורם להתחממות של רכיבים אחרים בתוך המחשב, לדוגמה דיסק קשיח,

מה שהראה גם אחת בדיקות שעשית - WORST TEMP=85. טמפרטורה גבוהה של דיסק קשיח גם מפריעה לעבודה תקינה של דיסק קשיח

ומקצרת את חיים שלו, שגם ככה כבר לא הכי צעיר. ואם יש לך כרטיס מסך נפרד של או ATI, גם הוא מתחמם ומוסיף חום למערכת.

לסיכום: כדאי להפעיל תוכנה שמעמיסה על המעבד ומחממת אותו למספר דקות ולבדוק טמפרטורת המעבד ואם זורם אוויר אחוצה מהפתח הצדדי.

אם המעבד מתחמם או לא יוצא אוויר - המחשב צריך ניקוי והחלפת משחה טרמית.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ארכיון

דיון זה הועבר לארכיון ולא ניתן להוסיף בו תגובות חדשות.

• צור חדש...