האם המוצר שקניתם מתוכנן מראש בשביל להתקלקל? - עמוד 4 - אקטואליה ותרבות - HWzone פורומים
עבור לתוכן
  • צור חשבון

האם המוצר שקניתם מתוכנן מראש בשביל להתקלקל?

Milford Cubicle

Recommended Posts

• תגובות 71
  • נוצר
  • תגובה אחרונה

^^^

עובדת במתח מאוד נמוך, מאירה מאוד חלש ולא מכבים אותה. בתנאים האלו גם נורה שיוצרה שלשום תתחזיק מעמד לנצח.

ומצד שני, כל הנורות אצלי בבית הן CFL (פרט לשתיים שהן LED) והן פשוט לא נשרפות.את הרביעייה הראשונה קניתי לפני כמעט חמש שנים עם אחריות לשנה אחת והן לא מראות סימן שנמאס להן. מישהו צריך לספר ליצרן מה הוא מפסיד.

יש שווקים ומוצרים שבהם כן יש תחרותיות על איכות.

כמו שיש גם חברות בהם לא מלינים שכר לעובדים, ולא דופקים את הלקוחות בשיטתיות.

סליחהף, אבל זה מדהים איך לפעמים אנשים מאבדים את היכולת לחשוב בצורה הגיונית.

אתה באמת חושב שעובדים בוחרים במודע לעבוד בחברה שדופקת אותם במקום בחברה שלא? אם הם הולכים לחברה המחורבנת זה בגלל שאין להם ברירה כי אין משרה אחרת, ואז אין תחרות, או שיש ברירה והם לא יודעים שהחברה בה הם בוחרים רמאית, וזה מה שאני אמרתי, או שיש לחברה שדופקת אותם יתרונות אחרים שגוברים על הבעיות בשכר ואז אין על מה להתלונן.

אתה באמת חושב שבשוק תחרותי אתה יכול לדפוק באופן קבוע את הלקוחות שלך ולא לאבד אותם? מה יש, מכונת כביסה זו חתונה קתולית? אם אתה לא מרוצה מהשירות אתה תקנה מכונה נוספת מאותו יצרן? בחייך.

אסור להתעלם ממקרים בהם כן יש ניצול ציני מגעיל של הצרכנים ושבהם כן מתכננים מוצרים להתקלקל.

תחומים בהם יש קונסולידציה חזקה מאז תקופת האבן ופועלים חזק נגד מתחרים שמנסים לשנות את הסטטוס קוו בו מנצלית בציניות את הצרכנים.

כמה קשקשת. כדי שזה יצליח אסור שתהיה תחרות. כדי שלא תהיה תחרות בשוק גלובאלי זה צריך להיות מוצר שחייב להיות מקומי, למשל שירותי שמירה (כי אתה לא יכול לייבא שומרים שמיוצרים בסין), איסור מצד הרגולטור על קיום תחרות (למשל מכסים של מאות אחוזים על מוצרים מיובאים שמתחרים במקומיים) או טימטום מוחלט של כל הלקוחות. שואב אבק לא חייב להיות מיצור מקומי (אני לא חושב שבכלל מייצרים כאלו בארץ) ואין שום מגבלות על היבוא שלהם. אם אתה רוצה אתה יכול בשבוע הבא לפתוח סוכנות לייבוא שואבי אבק מתוצרת "קים ג'ונג סאקשן" מצפון קוריאה. אז למה אנשים קונים דווקא את השואבים שמתקלקלים מהר? כי כולם טפשים? אולי אתה, אני לא ואני מכיר עוד כמה שלא. אז אולי יש קנוניה של כל יצרני שואבי האבק בעולם שבמסגרת כולם התחייבו לא לייצר שואבים שמחזיקים הרבה זמן? ובניגוד לכל הקנוניות האחרות, דווקא זו מחזירה מעמד למרות שהאינטרס של כל אחד מהמשתתפים הוא לבגוד באחרים. קח לדוגמה את אופ"ק, הקרטל הרשמי של מפיקות הנפט: כל שנה הם היו מסכימים על מכסות שנועדו שלמור על מחירים גבוהים וכל שנה כולם היו מפיקים הרבה יותר מהמכסות האלו. וכמובן שהקנוניה הזו צריכה בדרך כלשהי למנוע מכל אדם אחר לייצר שואבי אבק אלא אם גם הוא יסכים להצטרף לקנוניה. ואם זה עובד כ"כ טוב, למה הם לא מרחיבים אותה כך שתפקח גם על מחירים? הרי אפשר היה לגבות יותר על כל פריט, עובדה שפעם המחירים היו גבוהים יותר.

המודעות של האנשים לתהיליכים איטיים היא אפסית.

קונגלומרט ששולט בכל העולם בשוק מסוים יכול לחסל להשתלט ולצמצם מאוד פעילות של חברות שמאיימות לשנות את ההכנסות השנתיות.

וכשכבר אי אפשר לעצור את הקידמה החברות עצמן מביאות אותה, לאט ובשליטה בתהליך מהונדס שמטרתו למקסם רווח ולעקב ולמנוע ירידות בהכנסות.

יש תחומים שלמים שבהם מתרחשים דברים שהם לא פחות מקונספירציה לנצל ולפגוע בזדון מתוך ראיה כלכלית קרה ומרושעת.

ולזה הדיון (והסרט) מתייחסים.

שטויות.

חברת ענק X לא יכולה למחוק את חברת ענק Y. למעשה, אפילו את החברה הקטנה Z יכול להיות מאוד קשה למחוק. אם כבר, הרבה יותר פשוט וזול לקנות את המתחרה הקטן מאשר להילחם בו.אבל זה לא פוטר אותך מבעיית המתחרה הגדול, זה שמה שלא תעשה ישאר שם. חברות כל הזמן דורכות זו לזו על הרגליים.

חברות רוצות למקסם רווחים. אבל זה לא "ראיה קרה ומרושעת" - גם אתה כזה. או אולי הצעת להחזיר חלק מהמשכורת שלך למעסיק? אלא מה, כמו שאתה לא יכול לדרוש משכורת שגבוהה פי שניים ממה שאתה מקבל כרגע כי המעסיק יחליף אותך בעובד זול יותר, כך גם החברות מוגבלות ע"י התחרות: תנסה להוציא יותר מידי כסף מהלקוחות שלך ותגלה שהם כבר לא לקוחות שלך. אתה חושב שיצרני המקררים רוצים לחהוריד מחירים? הם לא. אף אחד לא רוצה למכור את המוצרים שלו במחיר נמוך יותר. אין להם ברירה כי המתחרים מורידים את המחירים ואם הם לא יורידו גם, הלקוחות ילכו אל המתחרים.

באף אחת מהדוגמאות שהביאו עד עכשיו אין יצרן אחד שיכול לעשות כל מה שירצה בשוק. אז תפעיל את תער אוקאם: או שהמוצרים מחזיקים מעמד פחות בגלל שהתחרות לוחצת על היצרנים להוריד מחירים, בין השאר ע"י קיצוץ בעלויות, או שבכל תחום יש קרטל סודי שמבטיח שהחברים בו לא ייצרו מוצרים בעלי משך חיים ארוך אבל פרט לזה לא מונע מהם להתחרות זה בזה, כשכל היצרנים חברים בקרטלים האלו ושכל מי שרק נכנס לתחום מיד מצורף לקרטל בלי שום יכולת לסרב (איך? שליטה מוחית?). הרי גם בלי תאוריה חליפית והרבה יותר פשוטה, התאוריה של הקרטל העולמי פשוט מטורללת.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

זה מה שיצרנים רוצים. אנחנו שבויים שלהם.

נדמה לך. זה לא שיש מעמד של יצרנים ומעמד של צרכנים ואין שום דרך לעבור ביניהם. רעשית, כל יצרן הוא גם צרכן. שנית, אף אחד לא מונע ממך להפוך ליצרן. מה יש, אם תנסה לפתוח מפעל למכונות כביסה תבוא משטרת היצרנים ותאסור אותך בעוות התחזות לייצרן?

אצלי למשל אם מוצר שובק חיים בטרם עת, אני נמנע מלשנות שוב מאותו יצרן, יש מציאות שבה הצרכנים מעדיפים לקנות מה שנראה להם יפה על המדף ולהאמין בלי פקפוק למה שהמוכר אומר להם, להעדיף לקנות חדש במקום לתקן גם שהתיקון פשוט וזול, לא לקרוא ביקורות, ואפילו להמהע מחיפוש פשוט בגוגל שמעלה בקלות בעיות נפוצות.

נו, בדיוק. זו בעיה של מידע חסר: אתה לא יודע כמה זמן המוצר יחזיק מעמד ולא יכול לחשב כמה העלות הכוללת שלו. אתה כן יכול לדעת מיד מה העלות הראשונית. אז אתה מחליט לפי העלות הראשונית.

אז מה עושה היצרן? מוריד את העלות הראטשונית ככל האפשר. ז לא שאנשים רוצים מוצרים שיחזיקו פחות, הם רוצים מוצרים שיעלו פחות ובגלל מידע חסר, לא יכולים לדעת מראש שמה שהם קונים בזול, בסיכומו של דבר יעלה להם יותר ממה שהם יכלו לקנות ביוקר.

פעם, כשכמעט ולא היה הבדל בין המוצר שסבא שלך קנה ובין המוצר שאתה קנית, היית יכול להשתמש בניסיון שסבא ואבא שלך רכשו: קלשונות זולים יותר מקשלושות תוצרת שוייץ, אבל השיניים שלהם מחלידות הרבה יותר מהר כך שאתה צריך לקנות אחד חדש כל שנה במקום כל עשר ובסיכומו של דבר קניית עולה לך יותר. אבל היום? היום אתה לא קונה קלשון, היום אתה קונה קומביין. עד שזה יתקלקל, בעוד שנתיים, כבר יצאו שלושה דורות חדשים של היפר-סופר-אולטרה קומביין והניסיון שרכשת עם הקומביין שלך כבר בקושי רלוונטי.

ועדיין יש חשיבות למוניטין. יצרנים עובדים קשה ליצור מוניטין ולשמור עליו. זה לוקח הרבה זמן והרבה כסף ואפשר לאבד את זה בקלות. אובדן של מוניטין יכול לגרום לפגיעה אדירה במכירות וברווחים. הצלחת ליצור לעצמך מוניטין של יצרן שהמוצרים שלו מחזיקים מעמד? אתה תשתדל לשמור עליו ולהמשיך ליצור מוצרים שמחזיקים מעמד כי זה יאפשר לך למכור אותם במחיר גבוה יותר מהמתחרים.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

איסתרא בלגינא - אתה נלחם בטחנות רוח.

מה שמוצג כאן לראווה זו התרבות האמריקאית הבסיסית של "אני לא אחראי על החיים שלי, וכל הצרות שלי הם אשמתם של אחרים".

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

תן לי להבין את הראש שלך. כשאתה קונה אייפוד שהסוללה שלו תוכננה ע"י מהנדסי החברה להתקלקל אחרי שנה וחצי זו אשמתך. וכשאתה קונה עם נסתר שמשבית את המדפסת אחרי שהיא הדפיסה X דפים למרות שהמנגנון תקין לחלוטין זו גם אשמתך. כלומר לטענתך הצרכן תמיד אשם כי הוא צריך לדעת מראש איפה נמצא עקב אכילס של כל מוצר וכמה זמן יקח לו להתקלקל.

איסתרא, המטרה היא לקצר את אורך חיי המוצר ככל הניתן בלי לפגוע במוניטין היצרן.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

כשאתה קונה מדפסת או שואב אבק ב300 שקל ומצפה שזה יחזיק 20 שנה זה אשמתך.

תקנה שואב אבק ב2000 שקל כמו פעם והוא יחזיק 20 שנה כמו פעם....

הרי כל הנושא שהסוללה של הIPAD לא מתפרקת עלה כביקרת כלפי בכל מקום אפשרי ברשת ולא ברשת,

ועדיין אנשים נהרו אחרי המותג כמו זומבים... נכון, זה לא בסדר שאפל עשו את זה בכוונה, אבל אנשים בוחרים מה לקנות,

ואם יודעים שאנשים יקנו את המוצרים שלהם גם אם הם ימכרו אוויר, אז האחריות היא לא פחות גם על האנשים.

אין ספק שיש גם מקרים יוצאי דופן של רמאות ושרלטנות. אבל בסופו של דבר, רוב המקרים האלה מתגלים מהר מאוד

תוך מחקר קצר לפני הקניה.

אנשים פשוט מתעצלים לעשות את זה, וקונים את מה שיש לכולם, כי אם זה מה שיש לכולם כנראה שזה הכי טוב.

ואז את מי יאשימו? את כולם....

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

א. אני קניתי שואב אבק של LG ב-2,000 ש"ח שהתחיל להתפרק אחרי חצי שנה. היום יש לי שואב ב-1,000 תוצרת שוויץ שעובד שנה וחצי בלי שום בעיה.

ב. המנגנון של המדפסת תקין. היצרן הרג את המדפסת בצורה מלאכותית.

ג. בפעם החמישים הבעיה לא בעובדה שלא ניתן להחליף סוללה. הבעיה שהסוללה תוכננה להתקלקל ועל זה אפל הפסידו בבית משפט. ומדובר ב-iPod, לא .

במקרה יש ברשותי מספר נגנים MP3:

1. אייפוד טאץ' דור 2 - לא ניתנת להחלפה

2. אייריבר קליקס דור 2 - לא ניתנת להחלפה

3. סנסה קליפ + - לא ניתנת להחלפה

מצד אחד אתה אומר לי "לך תקנה נגן של חברה אחרת אם אתה רוצה להחליף סוללה" מצד שני גם המתחרים לא מאפשרים לי להחליף . מעניין, נכון?

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

אני לא אמרתי לך ללכת לקנות נגן שכן אפשר להחליף סוללה.

מעולם לא קניתי ולא בדקתי את המוצר. אבל אני בטוח שחיפוש קצר בגוגל יעלה את הנושא הזה.

אבל מה אני כן יכול להגיד לך? שלמרות שהיום אלפי אנשים יודעים שאפל עשו את הדבר הזה,

עדיין ל90% מהם יהיה 5 וIPOD/IPAD 19....

אם היית יכול למכור אוויר ב40 שקל לבקבוק, ואנשים היו ממשיכים לבוא לקנות, לא היית מוכר?

אנשים אשמים שהם ממשיכים לקנות מחברה שהם יודעים שדופקת אותם.

בקשר לשואב אבק שלך, זה מקרה ספציפי אז הוא קצת פחות רלוונטי, אבל אני גם מאמין שיש אחריות על דברים כאלה,

ויכול ליהיות שנפלת על אחד דפוק.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

אבל אני בטוח שחיפוש קצר בגוגל יעלה את הנושא הזה.

באמת?? חיפוש , יגיד לך מה יקרה בעוד שנה +?

רק אחרי שנה+ הסוללה מתה, לכן אתה קונה מוצר משתמש בו שנה ורק אחרי שנה מגלה שהוא מתוכנן למות אחרי סיום האחריות.

אז מה עכשיו אם תרצה לקנות פלאפון חדש תחכה שנה + בשביל לדעת שאין לו בעיות כאלו ואז תקנה את אותו "פלאפון חדש" אחרי שנה + שיש כבר מכשירים חדשים בשוק והחדש שלך הוא בעצם ישן?

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

טוב... איכשהו גם אני התחלתי להלחם בטחנות רוח... :P

אבל מה אני כן יכול להגיד לך? שלמרות שהיום אלפי אנשים יודעים שאפל עשו את הדבר הזה,

עדיין ל90% מהם יהיה 5 וIPOD/IPAD 19....

על זה נאמר you fool me once shame on you, you fool me twice shame on me....

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

אתם נלחמים בתחנות רוח, כי לא ראיתם את הסרט ואין לכם מושג על מה מדובר.

בסרט לא מדובר על "קונספירציה כלל עולמית לדפוק אותך בכל מחיר".

ברור שיש חברות שלא עושות את זה עם מוצריהם, אני יכול למנות כמה כאלה

שיש אצלי שעובדים לא מעט זמן.

מה שכן מצויין בסרט, אלה בסה"כ מקרים שתועדו בכל צורה אפשרית

ובחלק מהמקרים, אפילו מובאת בכתב מפורש ע"י היצרן עצמו

שזהו אורך החיים של המוצר ומתארים מדוע זה לא טוב ואיך זה פוגע בסביבה ובצרכן.

מקרה אחד כמו שציין lev-27, זו ששבקה חיים כיוון שיש בה

איזשהו מנגנון נקיון שאחרי כמות מסויימת של הזרקות דיו משבית את המדפסת,

למרות שהיא תקינה לחלוטין.

מקרה נוסף, זה המקרה של האייפוד. שבו לא רק שלא ניתן להחליף את הסוללה,

אלא שהיא גם תוכננה למות אחרי 1.5 שנים(למרות שהאייפוד שהיה לי שרד 3 שנים ועבד פיקס).

וצויינו עוד כמה מקרים דומים ואיך בכלל כל הגישה הזאת לייצור מוצרים נולדה.

אז אני אחזור על עצמי שוב(וזה ייפול שוב על אזניים ערלות של וכחנים כרוניים חסרי הבנה),

תראו את הסרט ותבינו על מה מדובר, אחרי זה תדסקסו.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ארכיון

דיון זה הועבר לארכיון ולא ניתן להוסיף בו תגובות חדשות.

• צור חדש...