טרנד המחאות - עמוד 4 - אקטואליה ותרבות - HWzone פורומים
עבור לתוכן
  • צור חשבון

טרנד המחאות

dvirf1

Recommended Posts

יש לכם פתרון למצוקת הדיור? תציעו אותו לממשלה

מאת: דניס ויטצ'בסקי, מערכת וואלה!

יום שלישי, 26 ביולי 2011, 12:15

האתר הממשלתי לשיתוף הציבור מבקש מכם להציע פתרונות למצוקת הדיור. ההצעות תונחנה על שולחנו של ראש הממשלה

השר מיכאל איתן רוצה שתציעו פתרונות למצוגת הדיור, והוא מבטיח להעביר אותם לראש הממשלה. איתן, האחראי על שיפור השירות הממשלתי לציבור, פתח הבוקר (שלישי) דיון באתר ממשלתי "שיתוף הציבור" – אתר שמטרתו לשתף את הציבור בנושאים בהם דנה הממשלה. בנוסף, מתקיים הדיון גם בבעמוד הפייסבוק של "שיתוף הציבור".

בדיון שנפתח, מבקש איתן מהציבור לא רק להעביר את הבעיות הקשורות בנושא, כי אם גם הצעות לפתרונן. בנוסף, יועלו לדיון גם הצעדים עליהם הכריז ראש הממשלה בנימין נתניהו, כשגם עליהם יתבקש הציבור לחוות את דעתו. בהודעה שהוציא איתן, נכתב כי "השר איתן מתחייב לאסוף את הערות והצעות הציבור ולהעלותן בתום הדיון בפני ראש הממשלה."

לדבריו של השר, " הממשלה מצידה מחויבת לקיים דיאלוג עם הציבור בסוגיות האלה, להקשיב לרעיונות חדשים ולהצעות העולות מן הציבור, מתוך הכרה בעיקרון שחכמת הרבים מסוגלת לשפר את תהליך קבלת ההחלטות ויישמן ודיאלוג כזה הוא חלק מחובותיה של ממשלה דמוקרטית בעידן המידע".

גם לראש הממשלה יש הצעות

ראש הממשלה בנימין נתניהו הציג הבוקר (שלישי) את התוכנית שלו לפתרון מצוקת הדיור. הצעד הראשון בתוכנית הוא הוספה של 50 אלף דירות לשוק בתוך שנה וחצי, "במסלול עוקף ביורוקרטיה". צעד נוסף הוא הוספת 10,000 יחידות דיור חדשות ומעונות לסטודנטים בערים מרכזיות, זאת ללא תשלום על הקרקע. סטודנטים אף יזכו בהנחה של 50 אחוזים ממחיר הנסיעה בתחבורה הציבורית בישראל.

נתניהו אף הבטיח להחיל הנחות על קרקעות שיוקצו לבניית דיור שמטרתו השכרה ולא מכירה. "ניתן חמישים אחוזי הנחה על הקרקע וכל ההוזלה תלך לדייר" אמר.

Walla! Tech

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

• תגובות 112
  • נוצר
  • תגובה אחרונה

לפותח הדיון, צר לי אבל אתה צעיר וחי בבועה.

MINI, אני באמת לא מבין אותך. לפי משנתך אתה מאמין שמי שלא משתכר משכורת 5 ספרתית לא רשאי לחיות בתל אביב? כל העיר צריכה להיות מורכבת מעשירים?

captaincaveman נתן לך פה מראה של עצמך בעוד 10 שנים, כשתהיה מהנדס עם משכורת יפה ועדיין, גם אם תגור בפריפריה (חוכמה גדולה, רק בהיי טק יש משרות מפתות בפריפריה, כמה אנשים מהאוכלוסיה עובדים בהיי טק?) עדיין ישאר לך אחרי הילדים סכום שבקושי מתאים לקניית דירה נאה (שלא לדבר על וילה ביישוב איכותי שאשתך סביר להניח תדרוש). יש לך כאן מהנדס שמרוויח פי 2 מהממוצע ולא מצליח לסגור את החודש כמו שצריך, והאמת היא שאני מכיר עוד הרבה כמוהו של אנשים שמשתכרים הרבה מעל הממוצע וחיים בפריפריה ברמת חיים סבירה ולא מצליחים לחיות בעושר ולצבור הון ,כפי שאתה טוען.

מילא תגיד שמהנדס אולי מפונק טיפה. מה יגידו העוסקים בעשרות המקצועות ה"פסולים" (כפי שמשתמע מדברייך על כל מקצוע שהוא לא הנדסה) כולל אקדמאים במקצועות "רציניים" שלא משתכרים כמו מהנדס? האם על כולם נגזר לחיות חיי דלות?

אנשים שחושבים כמוכם חיים בבועה,שתתנפץ להם בפרצוף עוד שנה שנתיים כשהגל הזה יגיע גם אליהם. הטענות במאבק הן לגיטימיות- הורדת הצמיחה הלא פרופורציונאלית במחירי הדירות והנגשה של דיור לכל האוכלוסיה גם במרכזי הערים. מפה אני מאוד מקווה שזה יתפשט לשאר התחומים. המחאה היא סך הכל פועל יוצא של האזרח הממוצע, אני ואתה, שמשרת בצבא, עושה מילואים ולמד תואר או שניים ועובד קשה. למרות זאת אין לי יכולת להשיג בית. תנסה להוציא את החשיבה המקובעת ותבין באיזה מצב טוב אתה בתור מהנדס לעתיד (ושוב,כמו שאמרו לך אולי יום אחד המקצוע לא ישתלם כלכלית כמו היום), ותחשוב על 95% מישראל שלא נמצאים במצבך, שעובדים קשה ולא מצליחים לעמוד בנטל של יוקר החיים בארץ. האם זה נשמע לך הגיוני שמעמד הביניים, זה שמשלם מיסים לא יצליח לגמור את החודש ויהפוך לפרולטריון החדש?

אנשים היום תודה לאל מודעים למעמדם ויצביעו על שינוי, שטוב שיבוא לפני שהארץ הזאת מתרוקנת מאנשים שיבינו שדופקים אותם כל הזמן ולא נותנים להם כלום בתמורה. ואני אומר זאת בתור קפיטליסט גמור.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

אם המשבר היה נטו בגלל כוחות שוק, אז מילא.

אבל מדובר במשברים מלאכותים.

בדיור נוצר המשבר עקב זה שהמדינה כבר שנים ממקסמת רווחים, (מנהל מקרקעי ישראל) ע"י שיחרור איטי של קרקעות. מדובר בהיצע מזויף, ולא אמיתי. - זו לא כלכלת שוק.

במזון bוצר המשבר ע"י הפרטה וריכוז כל היצור ע"י מספר קטן מאוד של מונופולים עוצמתיים. ומצד שני, מניעת יבוא ע"י מכסי מגן גבוהים. גם זו לא כלכלת שוק.

תוך כדי, עוד מיסוי עקיף של המדינה על האזרחים - בשיעורים הגבוהים ביותר בעולם המערבי. אם זה מע"מ, מיסי קנייה, מכסים, ארנונה, בלו, ועוד ועוד.

למינימייזר... נכון בארה"ב הלימודים מאוד יקרים. אבל אם אתה משווה לארה"ב, תשווה הכל לארה"ב. את המיסים הנמוכים, במיוחד העקיפים, את שפע היצע קרקעות, את כלכלת השוק הפתוחה האמיתית, המתבטאת במחירים נמוכים, בכל התחומים.

מדינת מהבחינה של כלכלת שוק, יותר קרובה לאירופה (גם בזה רחוקה) מאשר לארה"ב. ובאירופה, הלימודים חינם או כמעט חינם.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

הסכם הבוררות שניתן בנובמבר 2008 הועלה שכר הרופאים בשיעורים של 23.36%-24.41% בעלות של 257 מיליון שקל לשנה. בינואר 2011 תושלם העלאת שכר הרופאים שעליה סוכם בבוררות, ובסופה יהיה השכר הממוצע לרופא מתמחה 18,654 שקל; למומחה 23,705 שקל; לרופא בכיר, מנהל יחידה או מחלקה - 34,428 שקל בממוצע; ועד 75,000 שקל לרופאים בדרגים הגבוהים ביותר במערכת ולמנהלי בתי חולים."

"בקרה שבוצעה במשרד הבריאות באחרונה איתרה כי באחד מבתי החולים שהו בשעה 14:00 רק 10% מהרופאים, למרות חובתם של עובדי בתי חולים ציבוריים לשהות במוסדות עד 16:00."

המתמחים באמת נדפקים על ידי הרופאים המומחים שנמנעים מלעשות תורנויות, אבל זה משהו שאמור להפתר פנימית בין הרופאים לבין עצמם. ניתן גם לבצע חלוקת כספים הוגנת יותר, כלומר לקחת מהרופאים המומחים, ולתת יותר למתמחים, אבל שוב מגיעים לנקודה שאי אפשר פשוט לתת יותר וזהו. צריך לעשות את החלוקה הנכונה, וזה כולל גם הוספת חדרים ומיטות, כדי שחולים לא ישנו במסדרון, ומה לעשות - גם זה עולה כסף

נסכם הבוררות של 2008 נחתם 8 שנים לאחר השביתה של שנת 2000.... התוספת של 25% הייתה על תקופה של כמעט 10 שנים.

רופא מתמחה מרוויח כ-18000 ש"ח על חודש עבודה עם 6-7 תורניות, כולל עבודה בסופי שבוע וימי עבודה שלעיתים נמתחים ל-10 שעות ויותר. מדובר במשכורת נומינלית בסיסית של פחות מ-40 ש"ח לשעה. רופא מתמחה הוא לא סטאז'ר במשפטים ולא "מתלמד", הוא אדם שסיים 6.5 שנות לימוד ועוד שנה סטאז'.

המשכורת הבסיסית של רופא מומחה במערכת הציבורית היא לא גבוהה משמעותית. רופאים מאוד בכירים במערכת הציבורית, אנשים עם וותק של 20 שנה ויותר, מגיעים למשכורות של 30-40 אלף, אם הם מקדישים את כל-כולם למערכת. בודדים מגיעים ליותר.

אני מזכיר שמבין המקצועות השונים במשק, רופאים הם בעלי ההכשרה וההשכלה הגבוהים ביותר, זמן ההכשרה (לימודים וצבירת ניסיון מעשי) של רופא מיומן יותר מכפול משל מהנדס.

יש תופעה של רופאים "שמבריזים" מוקדם יותר, אני בהחלט מסכים שצריך לטפל בתופעה זאת.

לגבי מועד השביתה הנוכחית, אין שום קשר לאורינטציה המדינית של הממשלה הנוכחית. מדברים על השביתה הזאת כבר שנים רבות, אולם לא ניתן היה לשבות בזמן ההוא בגלל ההסכם שנחתם לאחר השביתה הקודמת.

ברור שנתניהו לא אשם באופן מלא במשבר מערכת הבריאות ולא למשבר הנדל"ן ולא לשחיקת המעמד הבינוני. אבל המשברים האלו התפוצצו בקדנציה שלו ובמקום להתמודד ולהציע פתרונות כאלו או אחרים, הוא בעיקר עסוק במריחת מייק-אפ על הבעיה, בספינים בלתי פוסקים ובהאשמה בלתי פוסקת של ממשלות העבר. הטרנד החדש הוא ביטול המחאות כ-"פוליטיות" ואת המוחים כחבורה של שמאלנים-מפונקים. ההתנהלות הזאת עלובה, הגיע הזמן שנתניהו יפנים את הדבר הבא :

704662937_b5b019b63a_z.jpg

704662937

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

MiniMizer, אני מסכים איתך לגמרי שהמחאה הוא המאבק לא צריכים להתמקד רק בהודרות מחירי הדירות, אלא בתיקון המצב שבו כבר מעל לעשור יש שחיקה הולכת וגדלה של השכר. או אם לדבר באופן מופשט וכללי יותר, בשינוי המצב החברתי-כלכלי במדינה.

גם אם נניח שיימצא עכשיו פתרון קסם לבעיות הדיור ומחירי הדירות יוזלו בן לילה, האם זה באמת ישנה מהותית את המצב החברתי-כלכלי במדינה? לא צריך להתמקד רק בסוגיית הנדל"ן ולהציג אותה כחזות הכל מכיוון שמדובר בשוק שנע ונד מטבעו (גם אם בשנים האחרונות נע לכיוון אחד ובאופן די מוגזם), זה אחד הדברים שיותר מפריעים לי במחאה, שבמקום להפוך אותה למה שהיא צריכה להיות, מאבק על העתיד החברתי-כלכלי של המדינה והיכולת של אנשים ממוצעים לחיות כאן בכבוד, מתמקדים בנושא שולי יחסית. כאילו שאם תהיה לכל אחד שרוצה דירה, אפילו בלב תל אביב, אז פתאום כל שאר החוליים לא יפריעו.

לפעמים אני פשוט לא מבין את האוכלוסיה במדינה הזאת, כמה הם בולעים בשקיקה דמגוגיה בגרוש, מתעסקים בטווח הקצר ובמה שמעניין אותם באותו רגע ובכלל לא מסתכלים על התמונה הרחבה יותר (אבל גם זה נושא לדיון אחר).

בינתיים, אם לשפוט לפי התגובות, הפוליטיקאים, בשלהם. עוד פתרונות "קסם" למצב שנגרר כבר מעל לעשור ושאין לו שום פתרון קסם, שוב הטחת האשמות, שוב תירוצים בנאליים, שוב אותו חוסר אונים שלפחות אני מפרש אותו כמצב שבו הם חיים בבועה, ענייני המדינה לא ממש מעניינים אותם, יותר מעניין אותם לטוס לחו"ל ולשחק ב-. איך בכלל הם הגיעו לאן שהגיעו (שאלה שהיא חצי רטורית) נשגב מבינתי, אבל פה אשם לא פחות מהם גם ה"עם" שכבר 20 שנה מעלה את אותם פרצופים לשלטון ולא משנה כמה הוא הוכיחו את אוזלת ידם.

מצד אחד אין מה לעשות, מי שהשקיע את המאמץ, השלים תואר ומצא עבודה שקשורה לנושא התואר שלו שבה הוא יכול מאוד להועיל ולקדם- סביר להניח, וזה גם הגיוני ונכון שירוויח יותר.

אבל זאת בדיוק הבעיה. גם מי שהשלים תואר (או שניים) במקצועות שאינם "הייטק" מתקשה הרבה פעמים למצוא את מקומו. כבודו של ההייטק במקומו מונח, אבל לא כל אחד מתאים להיות איש הייטק, אנשים שונים מוכשרים לדברים שונים ומונעים ממניעים שונים. אני יכול להגיד לך שלפחות ממה שאני מכיר, חלק גדול מאנשי ההייטק שאני מכיר הלכו להייטק לא בגלל שזה התחום שהם חלמו לעבוד בו, או אפילו שהוא ממש מעניין אותם, אלא פשוט בגלל הכסף (וחלקם גם בגלל הפיתוי להגר לחו"ל), הסטטוס החברתי וכי הם יכלו (במובן של אוחזים במספיק כישורים כדי להשתלב בתעשייה). אז אני חלילה לא מכליל, אבל מדינה וחברה מתוקנות צריכות לדאוג לאיזון. לא יכול להיות שעוד ועוד אנשים ממגוון מקצועות חופשיים ובפחות חופשיים לא יוכלו להתפרנס בכבוד ולכלכל את משפחתם בכבוד. וכאן אני שוב לא מכליל כל מיני בכיינים כרונים, עצלנים כרונים ועוד כל מיני טיפוסים שלהם עצמם יש חלק במצבם, אלא לאדם חרוץ ממוצע שעשה מסלול > לימודים (אם טיול באמצע או בלי), שבסך הכל רוצה לעבוד, מוכן לעבוד ובמקביל גם רוצה קצת לחיות (לחסוך קצת כסף, לאפשר לעצמו דבר מותרות מפעם לפעם, לאפשר לעצמו תחביבים, להשתקע ולאפשר לילדיו ולמשפחתו לגדול בסביבה מאושרת).

חוץ מזה כפי שנאמר כבר, יש חשיבות לכל המקצועות, גם מקצועות שעבורם אין צורך ב"השכלה" במובן האקדמי, מקצועות שלהם זקוקים גם העשירים וגם העניים.

לא ייתכן מצב שבו אנשים עובדים פה בתנאים לא הגיוניים (כמו שעות כדי להגיע לתלוש שכר שאיכשהו מאפשר עוד לצוף עם הראש מעל למים, שלא נזכיר חלילה חסכון כלשהו) ועדיין מתקשים לגמור את החודש. שוטרים, עובדים סוציאלים, ועוד רבים וטובים. בזה לדעתי צריכה להתמקד המחאה ולאו דווקא במחירי הדירות (למרות שגם בזה, כמו בהרבה דברים אחרים בזה צריך לטפל), כי זה פשוט לא צריך להיות המוקד כי ברגע שמחירי הדירות ירדו, אפילו שרק תתחיל המגמה, אז המחאה הכל כך מוצדקת הזאת שעומקה ומניעיה רבים יותר מהסיסמאות הבנאליות שנזרקות לאוויר על-ידי שני הצדדים, תאבד למעשה את תוקפה.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

fungi - אפשר די עם הסגידה הזו לטרומן? זו לא פעם ראשונה שאתה מביא את השלט שלו, כאילו על כך עומד או נופל העולם - כבר הראתי לך, וגם אז דיברנו על נושא הנדל"ן - איך ממשלות קודמות אחראיות במידה גדולה, אם לא רבה יותר מהממשלה הנוכחית לגבי המצב:

http://hwzone.co.il/community/index.php?topic=501426.msg4292101#msg4292101

כל מהלך קצר רואין שהממשל יבצע עכשיו, גם אם יועיל בטווח הקצר, יזיק מאוד בטווח הארוך - אבל העיקר שביבי לא יהיה כאן. זה חשוב. מאוד חשוב.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

fungi - אפשר די עם הסגידה הזו לטרומן? זו לא פעם ראשונה שאתה מביא את השלט שלו, כאילו על כך עומד או נופל העולם - כבר הראתי לך, וגם אז דיברנו על נושא הנדל"ן - איך ממשלות קודמות אחראיות במידה גדולה, אם לא רבה יותר מהממשלה הנוכחית לגבי המצב:

http://hwzone.co.il/community/index.php?topic=501426.msg4292101#msg4292101

אני אביא את השלט הזה עוד אלף פעמים, כי המסר לא נכנס לראש. התגובה שלך מוכיחה את זה.

זה לא משנה מה מה עשו או לא עשו ממשלות עבר. משנה מה עושה ביבי עכשיו.

ואם כבר מדברים על ממשלות העבר, ביבי שולט במשרד האוצר, באופן ישיר, או דרך מינויים ("רוח המפקד") בערך 8 שנים. האשמתו את ממשלות העבר בחוליי החברה היום, היא לא רק בכיינית ועלובה, היא גם במידה מסוימת שקרית.

אני שמח שהוא "חזה" את המשבר שמתרחש היום. אני משער שהוא חזה אותו כי היה לו יותר מיד ורגל בהווצרותו. אני גם לא רוצה ממנו צעדים לטווח קצר, לא רוצה פלסטר ולא רוצה דירה במרכז תל-אביב. אני רוצה לראות תוכנית מגובשת לטווח ארוך, לראות וועדה לבדיקת הריכוזיות במשק, תוכנית ל-5 או 10 שנים לבניית תשתיות תחבורת המונים, תוכניות מגובשות לשכונות חדשות בבניה רוויה, גם באיזורי ביקוש, עם הגדרות ל-X דירות להשכרה, Y דירות לדיור בר-השגה ו-Z סתם דירות 3 חדרים. אני לא רוצה שביבי יחלק את אדמות המדינה, שהן של כולנו, בזול לחברים שלו! אני רוצה שביבי, שהוא גם שר הבריאות למי ששכח, יתערב להצלת הרפואה הציבורית הגוססת.

בנתיים אין כלום, רק פתרונות לטווח קצר, הבטחות מעורפלות ותחושה רעה שלי שהסופרטאנקר רק יוביל לחלוקת נכסי מדינה לטייקונים ובניה בעיקר של שכונות יוקרה ווילות באופן חסר מעצורים ותוך חורבן ערכי טבע, רמיסת שטחים ציבוריים ובכייה לדורות.

וכן, אני רוצה שביבי לא יהיה ראש ממשלה. זאת זכותי הדמוקרטית לרצות בכך וזכותי לפעול בכל דרך חוקית להביא לזה. מצד שני, הרצון הזה הוא לא אישי נגדו, הוא נובע בין השאר מהדברים האמורים מעלה, אם ביבי יוכיח שיש לו חזון ותוכנית ראויים, אני בהחלט עשוי לחשוב אחרת.

העובדה שאני לא רוצה את ביבי בראשות הממשלה לא הופכת את המצוקה שלי לפחות רלוונטית ולא שוללת את הלגיטימיות של המחאה שלי.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

אני אביא את השלט הזה עוד אלף פעמים, כי המסר לא נכנס לראש. התגובה שלך מוכיחה את זה.

זה לא משנה מה מה עשו או לא עשו ממשלות עבר. משנה מה עושה ביבי עכשיו.

ואם כבר מדברים על ממשלות העבר, ביבי שולט במשרד האוצר, באופן ישיר, או דרך מינויים ("רוח המפקד") בערך 8 שנים. האשמתו את ממשלות העבר בחוליי החברה היום, היא לא רק בכיינית ועלובה, היא גם במידה מסוימת שקרית.

בתור קפיטליסט קיצוני אני אומר לך: השינויים בכיוון שוק חופשי צריכים להתבצע בהדרגתיות, כיוון שהנזק הסוציאליסטי כה רחב שפירוקו יוביל לנפילה כלכלית כואבת. אין שום סיבה שהשלטון יהיה כ"כ מסואב ובירוקרטי ויש אלפי משרות מיותרות בשירות המדינה - זה לא אומר שמחר צריך לפטר את כולם כי זה דרסטי מדי. לאט לאט לאט.

לא, אין פה שום שקר. נתניהו הוא כנראה רוה"מ ושר האוצר שעשה הכי הרבה למען הציבור בתחום הנדל"ן - בתכל'ס, הוא עשה מעט - אבל עדיין הרבה יותר מקודמיו.

אני שמח שהוא "חזה" את המשבר שמתרחש היום. אני משער שהוא חזה אותו כי היה לו יותר מיד ורגל בהווצרותו. אני גם לא רוצה ממנו צעדים לטווח קצר, לא רוצה פלסטר ולא רוצה דירה במרכז תל-אביב. אני רוצה לראות תוכנית מגובשת לטווח ארוך, לראות וועדה לבדיקת הריכוזיות במשק, תוכנית ל-5 או 10 שנים לבניית תשתיות תחבורת המונים, תוכניות מגובשות לשכונות חדשות בבניה רוויה, גם באיזורי ביקוש, עם הגדרות ל-X דירות להשכרה, Y דירות לדיור בר-השגה ו-Z סתם דירות 3 חדרים. אני לא רוצה שביבי יחלק את אדמות המדינה, שהן של כולנו, בזול לחברים שלו! אני רוצה שביבי, שהוא גם שר הבריאות למי ששכח, יתערב להצלת הרפואה הציבורית הגוססת.

הנה מסקנות וועדת הריכוזיות במשק: המשק ריכוזי עקב חסמי כניסה שמטיל השלטון בישראל. חסכתי לך עכשיו דיונים על גבי דיונים וחודשים עד להגשת המסקנו והדו"ח הסופי.

מה זה ה-X Y ו-Z האלה? נאמר ואני מרוויח 8K נטו בחודש, האם נגזר עליי לשלם "מחיר שוק" עבור "סתם דירת 3 חדרים", בעוד שלחברי, שמרוויח רק 4K נטו בחודש, יש זכות ל"דיור בר השגה"? איזה טימטום זה! ולא רק טימטום, זה גם לא יעבוד.

אני פשוט אומר לחבר הטוב שלי לשכור בעבורי את הדירה ואז אני אשכור אותה ממנו במחיר זול יותר ממחיר השוק אך יקר יותר מהמחיר הרשמי. כל ההצעות שלך הן רק עוד נזק לשוק הנדל"ן - גם למוכרים וגם לקונים. גם לשוכרים וגם למשכירים.

ביבי יחלק את אדמות המדינה שהן כולנו? רגע, אם זה בבעלות המדינה אז זה באמת של כולנו? אתה באמת מרגיש שאדמות המדינה שייכות לך ומסייעות לך? שנמלי , רכבת וחברת החשמל עובדות לטובתך כיוון שהן בבעלות ממשלתית? אני לא! המחשב הפרטי שלי הוא הרבה יותר שלי ומסייע לי הרבה יותר מכך שמנהל מקרקעי מחזיק ביותר מ-90% מאדמות המדינה ומחלק אותן לפי גחמות פוליטיות וגורם לעליית מחירי הדיור על חשבוני וחשבונך!

מה יעזור לחברים של ביבי לקנות את כל אדמות המדינה? הדרך היחידה של החברים של ביבי להרוויח מאדמות המדינה שהוא יחלק להן(אם יחלק להן...) זה להשמיש את הקרקע לפיתוחים כמו פארקים, שכונות, דירות להשכרה, דירות למכירה - מכל הבא ליד!

אני הראשון שאסכים איתך שתהליך ההפרטה שנוהל בראשותו של ביבי לוקה בחסר - לא כיוון שהוא מעביר דברים מבעלות ממשלתית לידיים פרטיות, אלא כיוון שהוא מכוון בראש ובראשונה לטייקונים במקום לכלל האוכלוסייה. אין שום סיבה הגיונית שבעל עסקים קטן עם הכנסה ממוצעת+ לא יכול לרכוש לעצמו איזה מגרש קרקע להשקעה באזור באר-שבע - המחיר אמור לאפשר את זה.

אבל ההפרטות בארץ יעבדו ככה שיחלקו את המדינה ל20-30 "מגרשי ענק" ואז אותן ימכרו, וברור שרק מיליארדרים יוכלו לרכוש כזו כמות!

אבל, גם אז המצב שלנו יהיה טוב יותר - כי הדרך היחידה של אותם טייקונים להתעשר היא למכור חלק, ועוד חלק וכו' וכו'.

בנתיים אין כלום, רק פתרונות לטווח קצר, הבטחות מעורפלות ותחושה רעה שלי שהסופרטאנקר רק יוביל לחלוקת נכסי מדינה לטייקונים ובניה בעיקר של שכונות יוקרה ווילות באופן חסר מעצורים ותוך חורבן ערכי טבע, רמיסת שטחים ציבוריים ובכייה לדורות.

טווח קצר - בעיה של כלל ממשלות וממש לא מנת חלקה של ממשלת נתניהו לבדה.

לגבי הטייקונים וכו' - נניח שהתחזית שלך נכונה ויבנו עכשיו עשרות אלפי וילות בשכונות יוקרה - הרי שמחיר הוילות ירד כיוון שההיצע יהיה מאוד גבוה, וכיוון שאנשים אמידים יעברו לוילות הללו, יעזבו את הדירות הנוכחיות שלהן ובכך יכניסו אותן לשוק הנדל"ן מחדש - זה נשמע לי כמו רעיון מצויין.

רק שהוא לא יתגשם כי אין דבר כזה יזמות רק לעשירון העליון. תמיד יקום יזם לעשירונים התחתונים יותר, הרי יש שם המון כסף שחבל לוותר עליו! ודוכני הפלאפל והמזון המהיר וסופרמרקטים זולים שצצים בכל מקום הם הוכחה לכך - השוק החופשי מספק פתרונות לכלל שכבות האוכלוסייה.

אין שום בעיה אגב, שמנהל מקרקעי ישראל ישאיר לעצמו שמורות טבע ושטחים ציבוריים(כמו חופי ים) לעצמו - בנייה במושבים וקיבוצים ובנייה לגובה בתל אביב לא הורסות שום ערכי טבע ולא יהוו שום בכייה לדורות - הבכייה לדורות היא המצב הנוכחי, ואני חושב שאתה מסכים איתי פה.

וכן, אני רוצה שביבי לא יהיה ראש ממשלה. זאת זכותי הדמוקרטית לרצות בכך וזכותי לפעול בכל דרך חוקית להביא לזה. מצד שני, הרצון הזה הוא לא אישי נגדו, הוא נובע בין השאר מהדברים האמורים מעלה, אם ביבי יוכיח שיש לו חזון ותוכנית ראויים, אני בהחלט עשוי לחשוב אחרת.

העובדה שאני לא רוצה את ביבי בראשות הממשלה לא הופכת את המצוקה שלי לפחות רלוונטית ולא שוללת את הלגיטימיות של המחאה שלי.

בתור קפיטליסט, גם אני לא מסמפט את ביבי. אני חושב שהוא סטטי יתר על המידה, כמו כל קודמיו.

מה שמציק לי הוא הניסיון הפתטי הזה להשליך את כל מצוקות ההווה על ביבי. כאילו לא היה כאן מועצת החלב מימים ימיה. כאילו מנהל מקרקעי ישראל לא שולט באדמות המדינה מאז 1951.

העובדה שנתניהו לא הביא פיתרון לבעיות הללו - לא הופך אותו לאשם בהן וזו עובדה!

זכותך הדמוקרטית היא מקודשת לחלוטין, אבל לפחות תגבה את עצמך בעובדות ולא בשקרים וחצאי אמיתות כמו "כל האשמה היא של ביבי".

עריכה:

ועכשיו גם ההסתדרות תיכנס למשחק ותשבית את המשק. ההסתדרות. גוף סמי-ממשלתי פוליטי לחלוטין הולך לנצל מצוקה כלכלית(שנגרמה עקב מדיניות בה ההסתדרות תומכת) בשביל להפיל את הממשלה או לכופף אותה לרצונו - זה מסריח מאוד. פי כמה וכמה מקומם ומסריח מארגוני זכויות אדם אנטי-ישראליים. הנזק שההסתדרות יכולה לגרום למשק הישראלי הוא עצום. עצום.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

האשמה היא לא כולה של ביבי, האחריות כן, כל זמן שהוא ראש ממשלה.

אם חולה מתחרבן לי במהלך התורנות, זאת האחריות שלי לעשות כמיטב יכולתי לעזור לו. לא משנה ש-10 רופאים לפני פיקששו את האבחנה והטיפול. להאשים את כל העולם לא יקדם את העניינים.

זאת דרך החשיבה שלי.

אבל ההפרטות בארץ יעבדו ככה שיחלקו את המדינה ל20-30 "מגרשי ענק" ואז אותן ימכרו, וברור שרק מיליארדרים יוכלו לרכוש כזו כמות!

אבל, גם אז המצב שלנו יהיה טוב יותר - כי הדרך היחידה של אותם טייקונים להתעשר היא למכור חלק, ועוד חלק וכו' וכו'.

יקרה מה שקרה בכמעט כל ההפרטות בזמן האחרון - במקום שהמדינה תמכור לך את הקרקעות במחיר X (מופקע). הטייקונים ימכרו לך אותם במחיר Y (מופקע עוד יותר) שכל ההבדל הוא שהרווח יזרום לכיסם ולא לאוצר המדינה. עדיין קרקעות ישווקו במשורה, עדיין הספסרות תחגוג ועדיין יעדיפו לבנות דירות יוקרה שהרווח על כל מ"ר בהן גבוה יותר.

הרי אין באמת שוק חופשי בישראל, אני חושב שהדימיון המפליא של מחירים של מוצרים מתחרים שונים מדגים זאת, כמו גם הפער המדהים במחירים של מוצרים בין ישראל וחו"ל (גם לאחר שיקלול מיסוי).

מה זה ה-X Y ו-Z האלה? נאמר ואני מרוויח 8K נטו בחודש, האם נגזר עליי לשלם "מחיר שוק" עבור "סתם דירת 3 חדרים", בעוד שלחברי, שמרוויח רק נטו בחודש, יש זכות ל"דיור בר השגה"? איזה טימטום זה! ולא רק טימטום, זה גם לא יעבוד.

אני פשוט אומר לחבר הטוב שלי לשכור בעבורי את הדירה ואז אני אשכור אותה ממנו במחיר זול יותר ממחיר השוק אך יקר יותר מהמחיר הרשמי. כל ההצעות שלך הן רק עוד נזק לשוק הנדל"ן - גם למוכרים וגם לקונים. גם לשוכרים וגם למשכירים

אתה מביא מובאה מבלוג ליברטרניסטי קיצוני כחיזוק לדבריך? מי אמר שזאת הגישה המוצלחת? אתה יודע שיש הטוענים שאין הבדל גדול בין ליברטרניזם לאנרכיה? מי מבטיח לך שמדובר בשיטה יציבה ולא כזאת שתוביל לכאוס? מי מבטיח לך ששיטה זאת לא תוביל במהרה לפלוטוקרטיה פאודלית?

ואני אומר לך שכל מיני שיטות של דיור ציבורי ו-rent-control עובדים בערים גדולות רבות באירופה המערבית ובאמריקה ואותן ערים לא רק שלא חרבו, אלא גדלות ומשגשגות.

רק שהוא לא יתגשם כי אין דבר כזה יזמות רק לעשירון העליון. תמיד יקום יזם לעשירונים התחתונים יותר, הרי יש שם המון כסף שחבל לוותר עליו! ודוכני הפלאפל והמזון המהיר וסופרמרקטים זולים שצצים בכל מקום הם הוכחה לכך - השוק החופשי מספק פתרונות לכלל שכבות האוכלוסייה.

סליחה? מלבד במגזר החרדי, שוק הנדל"ן היום פונה רק לעשירון העליון. מבאר שבע בדרום ועד נהריה בצפון בונים דירות ב-900K ש"ח ומעלה.

אני אתן לך פיתרון "ליברטניסטי" לבעיית העשירונים התחונים. את המשכורת שלהם ישלם האדון בצורת תלושים שתקפים רק ברשת השיווק של אותו אדון. ככה לא תהיה להם "הכנסה פנויה" ולא תהיה שום יזמות שתפנה לאותם מגזרים. ככה נראה "השוק החופשי" בחלקים מאנגליה וצרפת במאה ה-19. מונח "ההכנסה הפנויה" של מעמד הפועלים התפתח בעיקר מסוף המאה ה-20, בד בבד עם כל מיני תהליכים "סוציאליסטיים" רחמנא לצלן.

בתור קפיטליסט, גם אני לא מסמפט את ביבי. אני חושב שהוא סטטי יתר על המידה, כמו כל קודמיו.

רוצה דינמיות? ואני חשבתי שהמשפט "עולם ישן עדי היסוד נחרימה" בא מהצד השמאלי של המפה הפוליטית...

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

אהלן, אני ניר ואני כותב מתוך האוהל ברוטשילד.

המחאה הזאת היא כבר מזמן לא על הדיור והאמת שהדיור הוא חלק זניח בה

המחאה היא של קבוצות מכל העם ומבטאת בעיקר את התסכול מחוסר הקשר שיש לעם עם הממשלה, מהעובדה שהממשלה מתנערת מאחריותה בכמעט כל תחום אפשרי ומחלקת מתנות ונכסי מדינה ששייכים לכולנו לבעלי ההון.

איך יכול להיות שמערכות שלמות כמו בתי אבות ומקלטים לילדים עוברות לניהול של ״עמותות״ ואז התיקצוב שלהם יורד והם צריכות להתחנן לציבור לתרומות ?

איך יכול להיות שאנשים במדינה עובדים משמרות של מעל 12 שעות באופן קבוע ?

איך יכול להיות שהמדינה מעסיקה עובדי קבלן במכרזים במחירי הפסד ?? המשמעות של זה היא אחת והיא שגונבים ועושקים את העובדים.

המחאה היא נגד השיטה הכושלת שבה במשך שנים מנוהלת המדינה. ולמי ששואל על פתרונות אני רק אגיד שעדיין לא הבנו את מימדי הבעיה. ואי אפשר לתת פתרון לפני שמבינים היטב את הבעיה.

כל מי שעוד לא היה במאהל אני מזמין אותו לבוא ולראות שמתרחש פה תהליך מדהים של דו שיח ותקשורת בין אנשים צעירים ומבוגרים, עשירים ועניים, שמאלנים ו... טוב שמאלנים יותר ;) אבל הנקודה היא שמתוך הדו שיח מגיעים לתובנות ורעיונות. אני אישית בחיים לא חשבתי שבעידן שבו אנשים נדקרים על מקום חניה אפשר לנהל דיון רציני בצורה תרבותית.

אם הייתה אלטרנטיבה למגורים במרכז הייתי שמח לנסות אותה אבל אם לוקח לי ארבעים דקות להגיע מהרצליה לתל אביב באוטובוס וזה רק לעזריאלי אז יש משהו דפוק פה.

גילוי נאות. אני בדעותי במרכז. שירתתי בקרבי גר בתל אביב וסיימתי תואר במדעי המחשב

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

הרצליה גם מאוד יקרה היום

פעם עוד היה אפשר למצוא שם בית רגיל ב500 אלף שקל

וחור ב350 אלף שקל

ובית חדש ב700 אלף

היום גם חור שם עולה מעל מיליון

ויש לך קומבינות של מחסנים ומקלטים שמושכרים למגורים

בכל מקרה צריך להפגין מול בתי בעלי ההון ולא מול הבית של ביבי

ביבי זה רק בובה שלהם ולא משנה ציפי ביבי או כל בובה על חוט אחרת -הבעיות יפטרו רק עם הטיקונים ילחצו

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

אם הייתה אלטרנטיבה למגורים במרכז הייתי שמח לנסות אותה אבל אם לוקח לי ארבעים דקות להגיע מהרצליה לתל אביב באוטובוס וזה רק לעזריאלי אז יש משהו דפוק פה.

גילוי נאות. אני בדעותי במרכז. שירתתי בקרבי גר בתל אביב וסיימתי תואר במדעי המחשב

במשפט הזה איבדת את התמיכה שלי. עשרות אלפים נוסעים כל יום ארבעים דקות ומעלה לתל אביב. לא מתים מזה. המחאה שלכם על הזכות לחיות בתל אביב. אני אומר אין לכם זכות כזאת. המחאה שלי היא על התייקרות הדירות ויוקר המחייה גם בפריפריה.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

למחות רק על יוקר הדיור, פריפריה או לא, זה לדעתי חסר תכלית בפני עצמו. כמו שכבר אמרו פה, הכל יקר מדי, ועדיין יש מי שיכול לשלם. חלק (הקפטיליסטים) יגידו שהממשלה מגבילה יותר מדי את השוק וחלק (הסוציאליסטים) יגידו שזה בגלל שיש שוק חופשי, וכל עוד אנשים מוכנים לשלם אלה יהיו המחירים.

כך או כך, אי אפשר לפתור את בעיית ה'דיור' כי אין בעית דיור. דיור זה סימפטום של הההבדל התהומי בישראל בין הכנסה לעלות המחיה.

וזה כן מופרך לנסוע 40 דקות באוטובוס מרחק של 15 ק"מ - כי הרי חיכית לאוטובס לפחות רבע שעה. וגם הגעת רק לתחנת ביניים ועכשיו שוב תחכה רבע שעה ושוב תסע לפחות רבע שעה עד לעבודה עצמה. אין כמעט מצב להגיע ליעד הסופי שלך בפחות משעה וחצי. זה שלוש שעות ביום, ובישראל גם ככה עובדים הרבה שעות. אם הייתי גר בפרבר של ניו יורק במרחק 150 ק"מ מהמשרד זה עוד היה הגיוני.

אבל רבאק 20 ק"מ מהעבודה ועדיין שעה וחצי בתחב"צ...?

אם הייתי יכול לקנות ב-5 משכורות של כאלה ימים, או דירה ב-50 משכורות אז אולי הייתי סובל את זה בשקט. הבעיה ששום דבר פה לא מתפקד. התחב"צ מגוחך ברמות שאי אפשר לתאר. המשכורות לעומת יוקר המחיה זה כשלון קולוסאלי ממחיר של אוכל ועד מכונית ודירה.

בקיצור אני לא חושב שאפשר לבוא ולמחות על משהו נקודתי אחד ולהתעלם מהשאר. זו סתם בחירה אקראית מתוך סל די גדול של כשלונות.

לצורך העניין, אם היו פה רכבות שמגיעות בחצי שעה מב"ש להרצליה תהיה בטוח שהיו הרבה יותר אנשים שהיו מוכנים לגור בב"ש. זה לא מופרך - מדובר סה"כ על של 240 קמ"ש. בעולם כבר הרבה שנים יש רכבות במהירות כפולה מזה. אבל אצלנו רכבת זה עדיין יותר איטי מרכב, אפילו בפקקים! איך זה יכול להיות?!

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ארכיון

דיון זה הועבר לארכיון ולא ניתן להוסיף בו תגובות חדשות.

• צור חדש...