טרנד המחאות - עמוד 6 - אקטואליה ותרבות - HWzone פורומים
עבור לתוכן
  • צור חשבון

טרנד המחאות

dvirf1

Recommended Posts

האשמה היא לא כולה של ביבי, האחריות כן, כל זמן שהוא ראש ממשלה.

אם חולה מתחרבן לי במהלך התורנות, זאת האחריות שלי לעשות כמיטב יכולתי לעזור לו. לא משנה ש-10 רופאים לפני פיקששו את האבחנה והטיפול. להאשים את כל העולם לא יקדם את העניינים.

זאת דרך החשיבה שלי.

אתה צודק, אין ספק שצריך לעשות הרבה דברים והממשל הנוכחי צריך לעשות את זה - אבל בתור מישהו חכם, אתה מכיר טוב טוב את אילוצי המערכת הפוליטית בארץ - הסיכוי להעביר משהו, יחסית פשוט אפילו, כמו הפסקת תקצובם של אברכים(מהיותם אברכים) הוא על גבול הבלתי אפשרי. המחשבה שאם תחליף רוה"מ תצליח לעשות כאן משהו קונקרטי היא תמימה במקרה הטוב, ופוליטית לחלוטין ומרושעת במקרה הרע.

ולאנלוגיה שלך: כן, במשמרת שלך אתה תנסה כמיטב יכולתך להציל את החולה - אבל כאשר החולה חלילה נפטר, לאחר שנתנו לו מורפיום בלי לומר לך, ואתה זיהת נשימה רדודה והכרה מעורפלת - וטיפלת עקב הסימפוטמים האלה, וכתוצאה הוא מת - מירב האשמה אינו נופל עלייך.

יקרה מה שקרה בכמעט כל ההפרטות בזמן האחרון - במקום שהמדינה תמכור לך את הקרקעות במחיר X (מופקע). הטייקונים ימכרו לך אותם במחיר Y (מופקע עוד יותר) שכל ההבדל הוא שהרווח יזרום לכיסם ולא לאוצר המדינה. עדיין קרקעות ישווקו במשורה, עדיין הספסרות תחגוג ועדיין יעדיפו לבנות דירות יוקרה שהרווח על כל מ"ר בהן גבוה יותר.

עדיפה בניית יוקרה מאי-בנייה בכלל.

כבר הדגמתי בעניין הוילות - דירות יוקרה גורמות למשפחות אמידות לעבור לדירות יוקרות, ובכך הן מפנות את מגוריהן הקודמים ומכניסים אותן לשוק.

הפרטה ישראלית בה מוכרים חלקים גדולים במרוכז לטייקונים, יחד עם "תנאי מכרז" מועדפים של חסם תחרות הם לא קפיטליזם והם פסולים - אבל זה לא מה שהצעתי, אז מדוע לתקוף אותי על כך?

הרי אין באמת שוק חופשי בישראל, אני חושב שהדימיון המפליא של מחירים של מוצרים מתחרים שונים מדגים זאת, כמו גם הפער המדהים במחירים של מוצרים בין וחו"ל (גם לאחר שיקלול מיסוי).

נכון. אין שוק חופשי בישראל כמעט בכל תחום, אולי בהיי-טק(וגם פה לא - ויוכיח מענק המיליארדים האחרון לאינטל).

אתה מביא מובאה מבלוג ליברטרניסטי קיצוני כחיזוק לדבריך? מי אמר שזאת הגישה המוצלחת? אתה יודע שיש הטוענים שאין הבדל גדול בין ליברטרניזם לאנרכיה? מי מבטיח לך שמדובר בשיטה יציבה ולא כזאת שתוביל לכאוס? מי מבטיח לך ששיטה זאת לא תוביל במהרה לפלוטוקרטיה פאודלית?

הרעיון שמושך את העין ברשומה הזו הוא כמובן עניין ההשוואה בין הפצצה לפיקוח על שכ"ד, והוא אכן מוגזם - למרות שפיקוח על שכ"ד מוביל להרס שכונות רבות(אם לא ערים). מי מבטיח לך ששיטה כזו לא תוביל לפאודליזם? הרצון הבסיסי של האדם להטיב עם עצמו, ועיקרון האי-אלימות שהוא מובנה חזק מאוד ב-ליברטרניזם. מה זה "יש הטוענים שאין הבדל עם אנרכיה" - מי טוען - אתה? למה להתחבא מאחורי "יש הטוענים"? יש הבדל עם אנרכיה, למעט ליברטנים מאוד קיצונים - רובנו(ובעיקר אני - "רק על עצמי לספר ידעתי") מכירים בחשיבותו של השלטון - רק מה, השלטון הזה צריך להיות כמה שיותר קטן וצר ולהגן על האזרחים מפני אויבים מבחוץ(צבא) ואויבים מבפנים(משטרה ובתי משפט) - לא הרבה יותר מזה.

ואני אומר לך שכל מיני שיטות של דיור ציבורי ו-rent-control עובדים בערים גדולות רבות באירופה המערבית ובאמריקה ואותן ערים לא רק שלא חרבו, אלא גדלות ומשגשגות.

תביא דוגמאות. בכל מקום בו יש פיקוח על שכ"ד או סבסוד שכ"ד קרה בדיוק מה שכתוב ברשומה שפירסמתי בבלוג - או תחמון של המדיניות עם "דמי מפתח" או "שכירת דירה מרוהטת" או רשימת המתנה של כמה שנים עד לקבלת הזכות לשכירת דירה - או הרס של שכונות ובניינים שלמים.

סליחה? מלבד במגזר החרדי, שוק הנדל"ן היום פונה רק לעשירון העליון. מבאר שבע בדרום ועד נהריה בצפון בונים דירות ב-900K ש"ח ומעלה.

נכון. וממש לא מזמן, בהודעה הזו - הסכמנו שאין שוק חופשי בארץ - בטח ובטח לא בנדל"ן.

אני אתן לך פיתרון "ליברטניסטי" לבעיית העשירונים התחונים. את המשכורת שלהם ישלם האדון בצורת תלושים שתקפים רק ברשת השיווק של אותו אדון. ככה לא תהיה להם "הכנסה פנויה" ולא תהיה שום יזמות שתפנה לאותם מגזרים. ככה נראה "השוק החופשי" בחלקים מאנגליה וצרפת במאה ה-19. מונח "ההכנסה הפנויה" של מעמד הפועלים התפתח בעיקר מסוף המאה ה-20, בד בבד עם כל מיני תהליכים "סוציאליסטיים" רחמנא לצלן.

אתה תוקף איש קש. לא פרסתי פה משנה ליברטנית ולא ביקשתי את הפידבק שלך עליה - אנחנו מדברים כרגע על יוקר המחיה בארץ ככלל ונושא הדיור - אני תוקף אותך כבעל משנה סוציאליסטית על כך שכל רוצחי העמים במאה ה-20 היו סוציאליסטים, או לפחות בעלי גישה של "תכנון מרכזי"? לא.

בלי קשר לכך שה"פתרון" שלך הוא, כדרכו של השוק החופשי, רק "פתרון" אחד מני רבים - יבוא תעשיין אחר ולא ייתן תלושים אלא כסף - יעבדו אצלו. כמו כן תעשיין שינסה לעשות לעצמו אימפריה כלכלית אוטרקית יקרוס מהר מאוד - זה פשוט לא עובד, לא ברמת המדינה ולא ברמת התעשייה.

רוצה דינמיות? ואני חשבתי שהמשפט "עולם ישן עדי היסוד נחרימה" בא מהצד השמאלי של המפה הפוליטית...

אני הייתי שמח לראות התקדמות חזקה יותר לכיוון חוקה חופשית, כלכלה חופשית ועוד שלל נושאים שהייתי שמח לראות לו לפחות היה מתפתח בהם דיון במוסדות השלטון(הקטנת השלטון, הסרת חסמי כניסה בשווקים, הורדת מסים, רפורמה מקיפה בביטוח לאומי ועוד).

אף אחד לא מבקש להחריב שום דבר - ממש להפך. אל תכניס לי מילים לפה. הריסת האפשרות של קבוצות לחץ פוליטיות לגנוב כסף מכלל האוכלוסייה איננה הרס בשום דרך.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

• תגובות 112
  • נוצר
  • תגובה אחרונה
מי מבטיח לך ששיטה כזו לא תוביל לפאודליזם? הרצון הבסיסי של האדם להטיב עם עצמו, ועיקרון האי-אלימות שהוא מובנה חזק מאוד ב-ליברטרניזם. מה זה "יש הטוענים שאין הבדל עם אנרכיה" - מי טוען - אתה? למה להתחבא מאחורי "יש הטוענים"? יש הבדל עם אנרכיה, למעט ליברטנים מאוד קיצונים - רובנו(ובעיקר אני - "רק על עצמי לספר ידעתי") מכירים בחשיבותו של השלטון - רק מה, השלטון הזה צריך להיות כמה שיותר קטן וצר ולהגן על האזרחים מפני אויבים מבחוץ(צבא) ואויבים מבפנים(משטרה ובתי משפט) - לא הרבה יותר מזה.

ליברטניזם, כמו מרקסיזם, הוא רעיון על חברה אוטופי שדינו להכשל משום שאינו מביא בחשבון את טבע האדם.

המרקסיזם נפל, לא בגלל שהחברה אליו שאף הייתה פגומה, אלא בגלל "שכל החיות שוות, אבל יש חיות שוות יותר" (בהפשטה).

ליברטניזם לא יצליח כי מעמד הפלוטוקרטים ירצה להנציח את עושרו ועוצמתו ויעשה זאת על ידי קרטליזציה, חסימת וחיסול מתחרים ואפילו שימוש באיומים ואלימות, לבסוף על ידי השתלטות ישירה או עקיפה, ע המשטר המרכזי ושימוש בו לצרכיהם.

התופעה לא נצפתה באופן מדויק כמו במקרה של מרקסיזם (למרות שלציין שגם מרקסיזם "טהור" מעולם לא יושם בעולם), אולם תופעות דומות ניצפו, לדוגמא בארה"ב של אמצע וסוף המאה ה-19 (ע"ע robber barons ומונופולי הנפט והרכבות).

דוגמא אחרת היא התרוממות השיטה הפאודלית מתוך האנרכיה שאחרי האימפריה הרומית. הממשל המרכזי הקודם קרס ושכבה חדשה לקחה פיקוד והנציחה את שילטונה על ידי בניית ריבוד מעמדי קשיח, תוך שימוש בדת והרבה אלימות למניעת ניוד בין המעמדות (באמפריה הרומית שקדמה לה, למרות השלטון המרכזי החזק, היה הרבה יותר ניוד-מעמדי ושוק חופשי יותר).

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

שיטה ידועה לחיסול מחאות ציבוריות - האשמת המפגינים בנטיות פוליטיות קיצוניות והרסניות. האשמתם ב-"חוסר-פטריוטיות" ובסיכון הביטחון הציבורי ("משליכים אבנים על חיילים"). השמאל הקיצוני הוא חלק קטן מאוד מהמחאה, הוא אולי מאוד רעשני, אבל מהווה אחוז קטן מאוד. יש מוקדי מחאה בערים שהם מעוזי ליכוד ידועים, יש הרבה מירמור גם "בפריפריה".

הדגשתי שהבעיה אמיתית.

אבל מובילי המחאה מעוניינים בדברים נוספים, וכל שאר התמימים שנותנים להם כוח, בעצם נותנים להם כוח הרסני.

מעניין איך באותו זמן פורצת גם מחאת דיור, גם מחאת עגלות, כשברקע מערכת הבריאות בסכנה.

"תפסת מרובה כן תפסת" זה המוטו שכנראה נבחר.

הרי אף אחד לא מצפה שתיפתר בעיית הדיור, תיפתר בעיית החינוך לגיל הרך, ירדו מחירי מוצרים, ותחבורה ציבורית בבת אחת, נכון?!

ובכלל, מאיפה המדינה תממן את כל הרפורמות האלה? הגדלת מסים. זה לא אחד מהמחאות, או שזה גם בדרך?!

מובילי המחאות לא מחפשים פתרון, הם מחפשים ליצור תחושת מחנק, תחושת כאוס וייאוש מוחלט, ואז "מתוך האפר" יקום "עוף החול" ויציל אותנו.

בכל פינה יש רמזים וסימנים, כמו מי מממן, מי דוחף, ומה הססמאות שנדחפות לשלטים.

הקרן לישראל חדשה מוציאה "מדריכים" ומימון לכל מי שרוצה להצטרף.

הקרן להשמת ישראל זה סרטן שאחראי להכל.

אני אמות מרעב ולא אתן אצבע להרס המדינה היהודית ע"י גייס חמישי.

אחת הקרנות של הקרן (מעניין מתי היא נוסדה...)

קול קורא להגשת בקשות מענק - קופת הצדק החברתי לקידום אקטיביזם חברתי

יש משהו שמרגיז אותך והיית רוצה לפעול לשינוי? נגרם לך או למישהו עוול חברתי והיית רוצה שכולם ידעו? אנו רוצים לסייע לך להשמיע את קולך ולפעול לשינוי!

מהי פעילות למען צדק חברתי?

פעילות למען חברה שוויונית וצודקת, בה הממשלה והרשויות אחראיות למימוש הזכויות החברתיות והכלכליות הבסיסיות של כל אדם: הזכות לרווחה וקיום בכבוד, הזכות לדיור, הזכות לתעסוקה, הזכות לחינוך, הזכות לבריאות.*

באיזו פעילות למען צדק חברתי אנו מעוניינים לתמוך?

פעילות שטח חברתית נקודתית של אדם או קבוצה שמערבת אנשים נוספים ויוצרת תהודה. לדוגמא: הפנינג, פעילות רחוב, הפגנה, צעדה, אירוע עם מסר של צדק חברתי, מיצג מחאה וכו'.

התמיכה לא תינתן לפעילות: צדקה, חסד, מתן שירותים וחלוקת מצרכים ורכוש, מחקר והוצאה לאור, מלגות, סדנאות או קורסים, אירועי התרמה.

איזו תמיכה ניתן לקבל?

מענק קטן- החל מכמה מאות שקלים ועד 10,000 ש' במקרים מיוחדים. המענק יכסה הוצאות של קיום הפעילות, תיעוד ופרסום של הפעילות, החזר הוצאות של הפעילות והפעילים (למשל: הוצאות נסיעה, טלפון, שמרטפות. המענק לא יכסה תשלום על שעות עבודה).

מי יכול להגיש בקשה?

יוזמות של נשים פרטיות וגברים פרטיים, התארגנויות וארגונים

http://www.nif.org.il/grants

צדק חברתי - כי בשביל להוביל מחאה צודקת צריך לקבל החזרים.

אפילו טייקונים מצטרפים ומביעים תמיכה במפגינים וקוראים לדיור בר השגה.

אקירוב מתראיין בערוץ 10 ואומר "כל הכבוד, שלא יוותרו".

הזוי? כן.

יש אינטרס לפגוע בממשלה? כן.

מחאה אפקטיבית תבוא רק מהימין. כי לא יצוץ שום חשד (מבוסס או לא) שיש ניסיון להדיח את הממשלה דרך מחאות ולא דרך הקלפי.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ליברטניזם לא יצליח כי מעמד הפלוטוקרטים ירצה להנציח את עושרו ועוצמתו ויעשה זאת על ידי קרטליזציה, חסימת וחיסול מתחרים ואפילו שימוש באיומים ואלימות, לבסוף על ידי השתלטות ישירה או עקיפה, ע המשטר המרכזי ושימוש בו לצרכיהם.

אמת. ליברטריאניזם אינו יכול להתקיים לאורך זמן תחת מדינה כפי שהיא שקיימת היום.

קרטליזציה וחיסול מתחרים נעשתה בעבר בעיקר על ידי רגולציה: החברות הגדולות לוחצות על הממשלה "לפקח" על השוק (הדוגמא הקלאסית היא AT&T) כדי שיהיה אפשר לאכוף באופן חוקי את הקרטל. לא ידוע לי על מקרה שהשוק יצר קרטל ריווחי שהחזיק במקום גדול הרבה זמן. שורש הבעייה הוא במונופול האלים של המדינה.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

מ"הפרטת ההורות" והלאה, כל מילה בסלע.

לא מסכים איתה. בכלל. עגלה וריהוט זו הוצאה חד פעמית שניתן להעביר גם לילד הבא. גן עולה כל חודש 2,000 - 3,000 שקל ואני לא מדבר איתך על איזה גן פלצני במרכז. גן רגיל לחלוטין. ואם זה לא מספיק אתה משלם על כל השנה בזמן שהגן עובד רק תשעה חודשים. חודשי הקיץ נחשבים לקייטנה והם בתוספת תשלום.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

זה לא באמת משנה מי מוביל את ההפגנות או לאיזו מטרה אישית של קבוצה קטנה. המחאה צודקת והגיונית.

זה לא ייתכן שמשפחה ממוצעת בישראל שוקעת כל הזמן בחובות ובקושי גומרת את החודש, אני לא מדבר בכלל על משפחות שמרוויחות פחות מהממוצע, כלומר פחות מ-8,000 ש"ח בחודש לכל אחד, ויש לא מעט כאלה.

בנוסף, זה לא בגיוני שמחירי המזון, הדלק, המכוניות, הביגוד וכמעט כל דבר אחר הוא הכי יקר או בין היקרים בעולם. למה אני צריך לשלם 3\4 מהמשכורת שלי למדינה בשביל לגור באיזה חור פיצפון, חסר משאבים ומוקף בערבים שמתעלל באזרחים שלו? אז לא כולם יכולים לקום וללכת, כמו שכולם אוהבים להגיד לאלה ש"לא טוב להם פה". לא טוב לכל עם .

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

חבל שאתה כותב דברים נכונים אחרי משפט פתיחה כ"כ חסר מחשבה. זה לא משנה מי מוביל? אולי, אבל בטוח משנה האם הוא בכלל מנסה לפתור את הבעיה או רק למנף אותה לצרכים אחרים. בעוד שהרופאים למשל דורשים צעדים קונקרטיים ולא משנה להם איזו ממשלה תיישם אותם, דרי האוהלים דורשים קודם כל שהממשלה תתפטר, ואח"כ נראה.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

בתכלס אני גם כבר לא מאמין בממשלה של ביבי. הוא יותר מדי פוליטיקאי תחמן לטעמי והדבר היחיד שהוא יודע לעשות זה לקצץ קיצבאות (של כולם חוץ מדתיים) ולגבות מיסוים עקיפים.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

בתכלס אני גם כבר לא מאמין בממשלה של ביבי. הוא יותר מדי פוליטיקאי תחמן לטעמי והדבר היחיד שהוא יודע לעשות זה לקצץ קיצבאות (של כולם חוץ מדתיים) ולגבות מיסוים עקיפים.

רציתי לכתוב שבחיים שלי לא קראתי כזה גיבוב של שטויות, אבל אז נזכרתי שאתה לא הראשון שכותב באינטרנט את הקישקושים האלה...

:/

ושוב, הוכחה נוספת שה"מחאה" שיש עכשיו היא לא יותר מאשר ניסיון להשמדת מדינת , של אנשים ניאו נאצים בעלי אזרחות ישראלית.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

אני לא אוהב את זה שביבי בונה את הכלכלה של על הגב של אמא שלי, זה רע?

א. מה זה אומר בכלל?

ב. אם אני מבין מה זה אומר, אתה מתנגד לפעילות כלכלית וכלכלה מודרנית בישראל? אוקיי, באיזה שדה תעדיף לחרוש במקום מיכון חקלאי - בנגב או בגליל?

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ארכיון

דיון זה הועבר לארכיון ולא ניתן להוסיף בו תגובות חדשות.

• צור חדש...