אנשים קורסים תחת הנטל! - עמוד 8 - אקטואליה ותרבות - HWzone פורומים
עבור לתוכן
  • צור חשבון

אנשים קורסים תחת הנטל!

Born2Kill

Recommended Posts

היצע גבוה בהרבה מהביקוש (לאורך זמן) יתרחש רק באמצעות התערבות ממשלתית כמו ריבית נמוכה מאוד/סבסוד משכנתאות/התניות בנייה "יוקרתית" בבנייה "זולה" וכו'.

היצע גבוה בהרבה מהביקוש יוביל לירידת ערך עצומה בנדל"ן - אז כן, אנשים יוכלו לרכוש דירות בהרבה פחות כסף - אבל מה על האנשים שעוסקים בנדל"ן? אנשים שמושקעים בנדל"ן? הם לא חשובים? שכונות נטושות, דירות ריקות - זה משהו טוב?

OmriJ - מזל שיש את איסתרא, הוא ענה לך ואני לא צריך :)

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

• תגובות 119
  • נוצר
  • תגובה אחרונה

משתתפים בולטים בדיון

זה לינק לקטע ספציפי שמדבר על הפרטת קרקעות.

כל הלינקים להרצאה שלו שניתנו בעבר הם להרצאה המלאה שהיא שעה ו40 דקות.

הבאתי קטע מההרצאה של כמה דקות שרלוונטי בדיוק לדיון כרגע.

זה מראה איך שיטת ההפרטות קלוקלת ומובילה לחוסר שוויון ולהגדלת הפערים באופן שיטתי ומכוון לקידום האינטרסים של בעלי ההון, כנגד ההגיון הכלכלי חברתי.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

וואי כבר פעם 20 שאני רואה שמישהו שם את הוידאו הזה בת'רדים פה בפורום בשבוע האחרון. חלאס כבר.

במיוחד שכבר ציינו את הדברים(לפחות אני), ולא פעם אחת...:

עד היום, הפרטה במדינת התרחשה בצורה נוראית ואפילו ציינתי את זה בפורום(אני לא מצליח למצוא את זה בעזרת החיפוש משום מה) - המדינה מרכזת נכסים רבים ומוכרת אותם במחיר מטרה גבוה, בכך היא מבטיחה כי רק "בעלי ההון" יוכלו לרכוש - כמו כן, לאחר הרכישה המדינה ממשיכה "להגן" על החברה הממשלתית לשעבר, ובכך בעצם מעלה את התפוקה של בעל ההון ומורידה את הכח הצרכני של העם.

אפשר לעשות את זה אחרת - אפשר לקחת חברה ממשלתית ולחלק את המניות שלה בציבור - וכך גם אני אוכל לרכוש כמה מניות בכמה מאות דולרים - זו תהיה זכותי המלאה.

גם זליכה מזכיר את זה קצת, למרות שאני לא בעד ההגבלות שהוא רוצה להטיל לאחר הפרטות, עם כך שאתה מפריט רציף אחד לא' ורציף שני לב' ולא את כל הנמל ביחד כך שרק דנקנר-תשובה-אריסון יכולו לרכוש אותו.

הערה: "מרכזת נכסים רבים" = "גרעיני שליטה"/"ריכוזי שליטה"/"מתחמי שליטה" וכל שם מכובס אחר ל-"אנחנו מעוניניים שרק טייקונים יוכלו לרכוש ולאחר מכן להגן עליהם מ "תחרות פרועה וחסרת רסן" ".

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

^עוד אחד שחושב שהצפה זה טוב ושמחירי הדירות גבוהים בגלל מיסים על חומרי בנייה :facepalm:

תקצה שטחים לבנייה. תאמין לי שאם יש ביקוש לדירות אנשים יקנו. ככל שיבנו יותר יהיה יותר היצע => פחות ביקוש => מחירים ירדו.

רק ב-2004 היה שפל במחירי הדירות ויכולת למצוא דירות קטנות ב-200 אלף ש"ח.

אני לא אמרתי שהמחירים יקרים בגלל המיסוי על החומרי בנייה.

ציינתי בפירוש שצריך להקצות שטחים עם חוזה כמו החוזה של הרכבת הקלה , נותנים לחברות הכל - והן בונות.

וציינתי שאם החומרים יהיו ללא מסים זה יוריד את העלות עוד יותר !!!!

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

דירת 3 חדרים בגודל 80 מ"ר בבניין תעלה לקבלן כ-200 אלף ש"ח כולל הכל חוץ מהשטח.

אני חושב שזאת הנחה מאוד אופטימית, בטח אם אתה מוסיף "כולל הכל" ואז היא כבר בכלל לא ריאלית.

עלות ריאלית יותר נעה באיזור ה-1,000 דולר למ"ר. כלומר דירת 80 מ"ר תעלה כ-280 אלף ש"ח בממוצע. זה כולל את הדברים הבסיסיים מעבר ל"קירות" - חשמל, אינסטלציה, ריצוף וכו'. זה יכול לכלול את ה"ריהוט" מסביב ברמה הבסיסית - ארונות מטבח, תאורה וכו' - אבל מדובר על הרמה הבסיסית ביותר - ושם נמצא הכסף הגדול... ההפרשים בין האופציה הזולה ביותר לאופציה הממוצעת (ובטח שהאופציות בגדול העליון) יכולים להגיע למאות אלפי שקלים!

בקיצור, עלות בנייה של דירת 80 מ"ר (אגב זה דיי קטן, ,מתאים לזוג+1 דיי בלחץ) לדעתי לא יורדת מ-350 אלף ש"ח בהנחה שאנחנו מדברים על דירה ממצב של "אדמה" למצב של "יש סלון לשבת בו ולראות טלוויזיה".

נ.ב.

העלויות הנ"ל מתבססות על הניסיון שלי בכל הנוגע לדירות קרקע (כלומר, "בית" אמיתי..). יכול להיות שדירה כחלק מבניין שלם זה סיפור אחר.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

אני עדיין לא לגמרי מבין איך אתם מחשבים את זה ובהתבסס על איזה נתונים - ואני לא מדבר בציניות.

האם זה כולל מחיר מלט(מונפול של מפעל נשר)? האם זה כולל עלות העסקה של עובדים זרים או של עובדים ישראליים? האם זה כולל חיבור לתשתיות כמו חשמל/מים? האם זה כולל חניה צמודה? האם זה כולל את הריסת הבניין הקודם? האם זה כולל הנחת יסודות? כמה זמן עבודה?(חצי שנה/שנה/שנתיים וכו') האם זה כולל שול רווח לקבלן? וכו' וכו' וכו'

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

אני עדיין לא לגמרי מבין איך אתם מחשבים את זה ובהתבסס על איזה נתונים - ואני לא מדבר בציניות.

לא יודע, בהתבסס על הצעות מחיר ועל מחירים ששולמו בפועל, על ידי ועל ידי אנשים בסביבתי.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

1 נכון, 2 מיותר ומזיק.

אני אוותר על כל הציטוט

בטווח הארוך אני מסכים ש2 לא יהיה הכרחי

בטווח הקצר, זה יתן לשוק סוג של פתרון

מכיוון שעד שישוחררו מספיק קרקעות וייבנו מספיק יחידות דיור זה יכול לקחת המון זמן.

אתה רוצה לשמור על הרווח של הקבלנים? גם לזה אפשר למצוא פתרון

הממשלה תשחרר קרקעות שמיועדות לדירות זולות במחיר מוזל, יתמרצו אותם לבנות דירות זולות.

כחלון באמת עושה עבודה מצויינת וגם אטיאס לפני היה טוב מאוד. נו, ומה הם עשו? הכריחו את חברות הסלולר למכור מכשירים פשוטים וזולים כדי שמי שלא יכול להרשות לעצמו יוכל גם לרכוש מכשיר? לא. הם הכריחו אותן להתחרות. אם באמת יש ביקוש, יהיה מי שיספק אותו.

באמת?

לא הכריחו אותם להוריד את מחיר הקישוריות?

לא הכריחו אותם לתת לך זיכוי על מכשיר שלא קנית אצלם? לפעמים גם הרבה מעבר למחיר שקנית את המכשיר?

ובכלל, הששוואה לא כ"כ נמוכה כי זה שוק שאפשר לתת בו פתרון מהיום למחר - ההיצע עולה בהרבה על הביקוש

בשוק הדירות, הפתרון יהיה (למשל) 100 אלף יחידות דיור, זה משהו שיקח הרבה זמן.

אז אל תמתין לממשלה, קום עכשיו ותעשה מעשה! תכניס את היד לכיס ותרום להם ישירות, בלי שהממשלה תגלח כמה עשרות אגורות מכל שקל שהיא לוקחת ממך כדי להעביר אליהם.

יש לי הרבה חברים ומשפחה גדולה. :P

אבל המצב שלך עוד סביר. אתה עדיין בקושי משלם מס ישיר. ברמות הכנסה גבוהות יותר המס מגיע עד ל - תחזיקו חזק - 57%! ואלו האנשים שלרוב יכולים למצוא בקלות עבודה במקום אחר. תקחו מהם מספיק ובשלב מסויים ציונות, שפה וחברים לא יהיו מספיק כדי להשאיר אותם כאן. "בריחת המוחות", מוכר למישהו? אותי לא מדאיג נהג המונית שנמאס לו מהמיסים ומאיים לרדת מהארץ, אותי מדאיג הדוקטור לביוכימיה שנמאס לו מהמיסים ומאיים לרדת מהארץ.

אם המשכורת הפנויה תאפשר לט לחיות ברמת חיים מתאימה, אין שום סיבה שהוא יעזוב את הארץ

היום הוא מיואש כי הוא יודע שהוא סיים ללמוד 7 שנים - דירה הוא לא יכול לקנות והכל יקר

ברגע שנדאג למחירים, הוא ירצה להישאר.

גם אני יכול לרדת מחר מהארץ ולהרוויח הרבה יותר בחו"ל, ובכל זאת אני פה.

לא נותנים להם שקל לתפעול שוטף. אינטל מתכננת להרחיב את המפעל הקיים ולבנותמפעל חדש בהשקעה כוללת של חמישה מיליארד דולר. זו לא השקעה שהם כבר עשו, זו השקעה חדשה. השקעה שאפשר לעשות במקום אחר.אירלנד, עם כל הצרות שלה, עדיין מושכת. אולי אפילו מושכת יותר עכשיו כשהם לחוצים לכסף. מדברים על תוספת של לפחות 2,000 עובדים ישירות ועוד הרבה בעקיפין. אז השקעה של לפחות 16.5 מיליארד שקל מצדיקה מענק של מיליארד מצד המדינה? או שזו עדיין התרפסות?

מתלוננים שהמדינה לא מעודדת יצירית מקומות עבודה בפריפריה וכשהמדינה עושה את זה, מתלוננים שהיא מתרפסת. יש אנשים שאי אפשר לרצות אותם, כבר כתבתי?

צודק,

אני לא מכיר ספציפית את המקרה הנ"ל, אבל פה באמת אין התלבטות וזה אכן לא התרפסות

אבל יש מספיק מענקים אחרים שמחולקים לחברות.

אגב, יש גם מספיק מענקים שמחולקים לאזורים - למשל זיכוי גבוה במס הכנסה לתושבי נהריה או פטור ממע"מ לתושבי אילת שיכולים לוותר עליהם. אין סיבה שמי שמרוויח 20K וגר בת"א ישלם יותר ממי שמרוויח משכורת דומה וגר בנהריה.

צודק. ניסוח מאוד מאוד מאוד שגוי מצידי. המס יכול להפוך חברה שמשתלם להחזיק לחברה שלא משתלם להחזיק. אם יש לך חברה עם נכסים בשווי 1M שמכניסה לך רווח אחרי מס של 10K בחודש, כדאי לך להחזיק אותה. אם היא מכניסה לך 1K, עדיף לסגור ולמכור את הנכסים.

אתה ממש קשה

אני פשוט לא רוצה שיורידו את מס החברות מעבר למה שהוא כיום/היה בשנה קודמת

אם הוא הצליח לגמור את החודש ב2010/2011 הוא יגמור את החודש גם ב2012

הטבה נוספת של 7% היא מיותרת

אבל זה לא רק נוחי דנקנר. יש גם עסקים עם עשרה ועשרים עובדים בארץ. ממש טייקונים. מה איתם?

ויש חברות שיכולות מחר לעבור לחו"ל. לא כמובן. אבל תסכים איתי שהעלאת מס חברות לא תביא אף חברה מחו"ל לארץ, כך שהתועלת מהעלאת המס קטנה מכפי שנראה לך.

אני לא מסכים

גם בשיעור מס החברות הנוכחי מספיק אטרקטיבית

מדובר עדיין על שיעור נמוך.

או, עכשיו אתה מדבר במספרים. אז הלכתי לאתר של אגף הכנסות המדינה ובדקתי מה היה בשנת 2010. הכנסות ממס חברות: בערך 23.6 מיליארד. בוא נעלה את המס באחוז, כמה הרווחנו? טיפה פחות ממיליארד. נגיד מיליארד עגול. וכמה המדינה הרוויחה ממע"מ? קצת יותר מ- 64 מיליארד. בוא נעביר את כל המיליארד שעשינו מהעלאת מס החברות להורדת המע"מ. בכמה ירד המע"מ? ברבע אחוז. וואו, עכשיו אפשר לגמור ת'חודש בכבוד במדינה הזו! rolleyes.gif

ב2007 הכנסות ממס חברות היו כ50 מיליארד, מספר דומה להכנסות ממע"מ

השנתיים האחרונות 2009-2010 הם לא אינדיקציה כ"כ טובה כי חברות עדיין מנצלות הפסדים שצברו בשנת 2008

ולכן משלמות פחות מס.

בכל מקרה, הורדה של 7% (להזכירך ל-18%) זה כבר סיפור אחר ממה שאתה מתאר.

רק שבכל מקום בעולם מחשבים את האבטלה בשיטה הזו... בספרד יש בחישוב הזה 20% אבטלה. רוצה להכניס את כל האוכלוסיה ולחשב כמה אנשים מובטלים? תקבל מספר הרבה יותר גבוה.

עם שיעור האבטלה אין לנו שום בעיה. יש לנו בעיה עם שיעור ההשתתפות בשוק העבודה. עם קיצוצי הקצבאות של סילבן וביבי ב- 2002-2003 חל שיפור במצב, אבל עדיין יותר מידי אנשים בכלל לא חושבים על עבודה בארץ. בעיה נוספת שיש לנו היא המספר הגבוה של עובדים בשכר מאוד נמוך. בעיה שלישית היא פיריון נמוך בתעסיות המסורתיות. מעניין מה גרם למה - השכר הנמוך לפריון הנמור או הפריון הנמוך לשכר הנמוך.

אני לא טענתי אחרת, אם לא הבנת...

אני פשוט חושב שזה יוצר פיקציה שמצב האבטלה בארץ הוא טוב מאוד

בארץ יש אוכלוסיות מיוחדות שאין בספרד למשל, אז המדידה היא לא תפוחים לתפוחים.

דווקא לא מזמן הורידו את המע"מ בחצי אחוז. אני עדיין לא מבין למה אתה חושב שצודק יותר למסות עבודה מאשר למסות צריכה. תקציבי הרפואה והחינוך דווקא גדלו באחוזים מהתקציב בזמן שהביטחון ירד. וכמובן כשפורצת מלחמה, כולם מתלוננים שקיצצו בבטחון. יש אנשים שאף פעם לא מרוצים.

אז איך עושים את הקסם הזה? פשוט מאוד: המשק צומח. אם העוגה גדלה, אפשר לקחת פרוסה קטנה יותר ועדיין להשמין.אם היו 100 ולקחנו מהם 10% ועכשיו יש 120, אפשר לקחת 9% ועדיין להישאר עם יותר.

בנוגע לשומןם בתקציב הביטחון אתה צודק כמובן. גם בבריאות ובחינוך יש הרבה שומנים. ככה זה - ככל שהתציב גדול יותר, כך יש בו יותר מאגרים של שומן.

העוגה גדלה כל הזמן, ואיתה גם המדד (קצב של 4% בשנת 2011 בינתיים) ושכר העובדים

כך שגם המקורות שלך גדלים אבל גם השימושים

רק שאין שום תחרות ברגע שיש פיקוח על מחירים. המחיר של החשמל אחיד כי יש ספק אחד. המחיר של הדלק הוא מחיר המקסימום שהמדינה קובעת עם סטיות קלות פה ושם. כנ"ל במחירי שאר המוצרים המפוקחים - המקסימום שהמדינה קובעת הוא גם המינימום שהמוכרים מבקשים.

ברור, יוצרים מחיר מלאכותי

אבל לפעמים אין ברירה, אחרת מחיר קוטג' מגיע ל8 שקלים.

אבל לא סתם שלחתי אותך לבדוק - כבר עשו את המחקר הזה בדיוק כפי שאתה רוצה. נוח לאנשים לשכוח, אבל רק לפני עשור המיסוי העקיף היה הרבה יותר גבוה מכפי שהוא היום. מע"מ של 16% מכאיב לך? היה 18%. והיה מס קניה של עשרות אחוזים ומכס גבוה - מה דעתך על מס של קרוב ל- 100% על מוצרי חשמל "לבנים"? בבת אחת חתכו את שיעורי המס. לא בשני אחוזים - בעשרות אחוזים. אגב, "משום מה" כל ההשוואות בתקשורת של שיעורי המיסוי העקיף מתחילות משנת 2001. סתם ככה, ללא סיבה. יודע מה קרה? בשווקים עם תחרות חזקה, רוב הירידה הגיעה לצרכן. רוב, לא כל. בשווקים עם פחות תחרות, עד 2/3 מהירידה נכנסה לכיסים של המוכרים ורק שליש הלך לקונים. לא שזה רע כשלעצמו, אבל כדאי שתכיר את העובדות. ויודע מה קרה עם הורדות המע"מ מ- 18% ל- 15.5%? פשוט כלום. שום השפעה על המחירים בכלל.

אין ספק שחלק מההורדות נבלע ברווח של הסוחרים

אבל חלק מההורדות גם מגיע לצרכן

כמובן שיש מוצרים שבהם יש יותר תחרות וכאלו שפחות

אני אשמח לראות את הנתון שמראה שמירידה מ18% ל15.5% לא קרה כלום למחירים

אני מקווה שאתה לוקח בחשבון את המדד בתקופה הזאת כשאתה אומר לא קרה כלום למחירים

אני כן בטוח. המע"מ בארץ נמוך. יש מיסים אחרים, בהחלט. למשל מכסים אדירים על כל מיני מוצרים שמייצרות קבות לחץ בארץ. ראית את הפגנות הרפתנים, למשל? כדי שכמהאלפי אנשים יוכלו להתפרנס, כל תושבי המדינה צריכים לשלם הרבה על חלב ומוצריו. ועדיין, המיסים העקיפים היום הרבה יותר נמוכים מכפי שהיו עד שנת 2000. הירידה במיסוי העקיף הרבה יותר גדולה מהירידה במיסוי הישיר.

שוב, תסתכל על היחס בין מיסים ישירים ועקיפים בארץ לעומת מדינות אחרות

למה אתה חושב שאצלנו זה תקין ובשאר המדינות לא?

חסרי פרופורציה? לא נכון. הכנסות המדינה ממיסוי עקיף רק קצת יותר גדולות מההכנסות ממיסוי ישיר. אלא מה, החלוקה מעוותת: שני העשירונים העליונים מקבלים ביחד קצת יותר מחצי מההכנסות אבל משלמים 80% מהמיסים הישירים ו- 65% מהעקיפים. ואלו האנשים שיצטרכו לשלם עוד.

ככה עובדת מערכת המיסוי, העשירים משלמים יותר

לא טוב לך? תעבור לליכטנשטיין, שם לא תשלם כמעט מס.

לא יודע, בהתבסס על הצעות מחיר ועל מחירים ששולמו בפועל, על ידי ועל ידי אנשים בסביבתי.

אלה אכן המספרים שמדברים עליהם, כ1000 דולר למטר

עלויות הריסת מבנה קיים הם יחסית זניחות

זה כמובן כולל מחיר מלט וכמובן שרובם המוחלט של העובדים בענף הם לא ישראליים.

גם לבנות חניה צמודה זה לא עלות מהותית, ואם אתה מדבר על חניון אז כמובן שזה גם מטרז' שצריך להכפיל ב1000 דולר.

וזה מחיר כולל הכל (ברמת גימור סטנדרטית) למצב שתביא אותך להיכנס לגור בדירה.

זה בערך המחיר שיעלה לך לבנות בית (כלומר כמובן שבעלי המקצוע יבנו, אתה תיקח מפקח שינהל את העבודה)

לתמחור הזה כמובן אין שום קשר למחירים שלוקחים קבלנים...

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

מדובר במחירי עלות הבנייה בלבד, מה שיעלה לך לבנות את הבית שלך, כולל דלתות כיורים אלומיניום וכולי.

בבנייה פרטית על מגרש אכן העלות היא בערך 1000$ למטר בנוי. בפרוייקט של כמה בניינים עם 8 דירות בבניין לקבלן זה יהיה קצת יותר זול.

האדריכלות לרוב נעשית על בניין אחד וחלה על שאר הפרוייקט (עם שינויים קטנים של השטח), הנחה על כמויות ושינוע חומרים מוזילים את העניין.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

אני אוותר על כל הציטוט

נראה לי שוותרת גם על הקריאה כי ענית פשוט לא לעניין.

בטווח הארוך אני מסכים ש2 לא יהיה הכרחי

בטווח הקצר, זה יתן לשוק סוג של פתרון

מכיוון שעד שישוחררו מספיק קרקעות וייבנו מספיק יחידות דיור זה יכול לקחת המון זמן.

מה הקשר? גם אם תעודד/תכריח קבלנים לבנות דירות קטנות יקח המון זמן עד שהן יהיו מוכנות. אבל זה לא משנה, גם אם הדירות יהיו מוכנות מחר זה עדיין פתרון רע. איך אתה מבטיח שהדיקות יגיעו למי שבאמת צריך אותן? איך אתה יודע מחליט בכלל מי באמת צריך אותן? הרי זה כלל בסיסי בכלכלה: כשמורידים את המחיר, הביקוש עולה - והביקוש לדירות רחוק מלהיות קשיח. אם מחיר דירה בת"א ירד, לא נראה לך שהביקוש לדירה בת"א יגדל?

אז שוב, הורדה מלאכותית של מחירי דירות תגרום בעיקר נזק.

אתה רוצה לשמור על הרווח של הקבלנים? גם לזה אפשר למצוא פתרון

הממשלה תשחרר קרקעות שמיועדות לדירות זולות במחיר מוזל, יתמרצו אותם לבנות דירות זולות.

הרווח של הקבלנים מעניין את השערות על הביצה השמאלית שלי, אותי לא. מה שמעניין אותי זה שיעשו שימוש מיטבי בכסף שלי וכפי שלואי השכחתי-כמה אמר, המדינה זה אני. אני אחד מאלו שמממנים את המדינה.

אם לא יכריחו את הקבלנים למכור את הדירות במחיר מוזל הם לא ימכרו אותן במחיר מוזל ולא משנה כמה הם שילמו על הקרקע - הרי הביקוש לדירות גבוה מההיצע כך שהם יצליחו למכור אותן בכל מקרה. אם יכריחו את הקבלנים למכור את הדירות במחיר שנמוך ממחיר השוק, טוב, כבר כתבתי פעמיים בדיוק מה יקרה במקרה הזה. תסלח לי שאני לא חוזר על עצמי בפעם השלישית.

כלומר או שנעביר את הכסף שלי לקבלנים כרווח נוסף או שנעביר את הכסף שלי לכמה ברי מזל/מקושרים/מעאכרים. זה נבלה וזה טריפה.

הממשלה צריכה להתערב כשיש כשל שוק. בתחום הדיור אין כשל שוק - הכשל היחידי הוא שהמדינה לא נותנת לבנות! אם לא משחררים קרקעות, אין על מה לבנות. הרי רק לפני כמה שנים עצרו את שיווק הקרקעות ברוב גוש דן, אז פלא שהמחירים זינקו?

באמת?

לא הכריחו אותם להוריד את מחיר הקישוריות?

לא הכריחו אותם לתת לך זיכוי על מכשיר שלא קנית אצלם? לפעמים גם הרבה מעבר למחיר שקנית את המכשיר?

תגיד, אתה קורא בכלל לפני שאתה מגיב? מה אני אמרתי ועל מה אתה עונה. להכריח קבלן למכור דירה פשוטה בזול זה בדיוק כמו להכריח את חברות הסלולאר למכור מכשיר פשוט בזול. זה לא קשור לדמי הקישוריות וזה לא קשור לזיכוי על מכשיר. שני הנ"ל דומים לקבלן שמחייב אותך לשלם על מטבח יוקרתי גם אם בחרת באופציית המטבח הבסיסי. אף אחד לא הכריח את חברות הסלולאר למכור מכשירים בזול ועדיין המחירים יורדים. כי תחרות עובדת.

ובכלל, הששוואה לא כ"כ נמוכה כי זה שוק שאפשר לתת בו פתרון מהיום למחר - ההיצע עולה בהרבה על הביקוש

בשוק הדירות, הפתרון יהיה (למשל) 100 אלף יחידות דיור, זה משהו שיקח הרבה זמן.

לא מדוייק, אבל בהחלט דברים זזים בתחום הסלולאר הרבה יותר מהר מאשר בתחום הדיור. אז מה? מי אמר שאפשר לספק פתרון מהיום למחר? מה יש, אתה חייב דירה עכשיו? בימים האחרונים מתפרסמות ידיעות על ירידה במספר הדירות שנרכשות. לא, זה לא שהגענו בדיוק לנקודה שבה לאנשים אין כסף, זה שברור לאנשים שבזמן הקרוב יחסית (במונחים של בניות דירות כמובן) המחירים ירדו ולא כדאי לקנות עכשיו. רוב האנשים יכולים להתאפק שנה או שנתיים ולאלו שלא יכולים יש מספיק דירות.

צריך לפתור את הבעיה נכון, גם אם זה לוקח זמן. פתרון מהיר ולא נכון הוא עדיין פתרון לא נכון.

יש לי הרבה חברים ומשפחה גדולה. :P

בעיה שלך, לא שלי.

אם המשכורת הפנויה תאפשר לט לחיות ברמת חיים מתאימה, אין שום סיבה שהוא יעזוב את הארץ

היום הוא מיואש כי הוא יודע שהוא סיים ללמוד 7 שנים - דירה הוא לא יכול לקנות והכל יקר

ברגע שנדאג למחירים, הוא ירצה להישאר.

גם אני יכול לרדת מחר מהארץ ולהרוויח הרבה יותר בחו"ל, ובכל זאת אני פה.

בחייך, אתה לא מכיר את המציאות? לא שמעת על בריחת המוחות? אדם שיכול לקבל בארץ משכורת של עשירון עליון אבל בחו"ל מקבל הרבה יותר ובוחר, כמה מפתיע, באופציה שמכניסה לו הרבה יותר כסף?

להוריד את יוקר המחייה, אחלה פתרון. רק שאתה מציע להוריד את יוקר המחיה על ידי שתיקח עוד יותר כסף מאותו עדם שמציעים לו יותר בחו"ל! כל זקל נוסף שאתה לוקח ממנו זה עוד שקל לטובת מעבר לחו"ל.

אז איך מורידים את המחירים בלי לפשוט לו את העור? נו, אתה כבר יודע את התשובה: תחרות. הקוטג' בחו"ל לא יותר זול מבארץ בגלל ששם יש פיקוח על המחירים; הוא זול יותר כי שם לא קונים אם זה יקר. ובמקומות שבהם אין תחרות מסיבות כאלו או אחרות, צריך לדאוג שתהיה תחרות, גם אם הרפתנים מתעצבנים.

זה עבד בתחום הסלולאר, זה עבד בתחום השיחות לחו"ל, זה עבד באינטרנט, למה שזה לא יעבוד גם במוצרי חלב?

אבל יש מספיק מענקים אחרים שמחולקים לחברות.

לא ממש. אין שום דבר שמתקרב אפילו למענק שאינטל הולכת לקבל. אבל זה בעיקר בגלל שאין אף חברה שמתכוונת להשקיע השקעה שמתקרבת לאותו סדר גודל.

מה לעשות שבד"כ עדיף להקים את המפעל ליד גוש דן? ומה לעשות שהמדינה רוצה שגם לתושבים שרחוקים יותר מהמרכז תהיה עבודה? צריך לתת למפעלים תמריץ לעשות משהו שהם לא רוצים לעשות והדרך הכי טובה היא ג'ובות בכיס.

אגב, יש גם מספיק מענקים שמחולקים לאזורים - למשל זיכוי גבוה במס הכנסה לתושבי נהריה או פטור ממע"מ לתושבי אילת שיכולים לוותר עליהם. אין סיבה שמי שמרוויח 20K וגר בת"א ישלם יותר ממי שמרוויח משכורת דומה וגר בנהריה.

רק שיש הרבה יותר אנשים שמרוויחים 20K בת"א מאשר בנהריה. אגב, נשים משלמות פחות מס הכנסה מגברים. נשים עם ילדים עוד פחות - אישה עם שני ילדים (גם נשואה) לא משלמת מס עד להכנסה שכמעט שווה לשכר הממוצע במשק. למה? כי המדינה רוצה לעודד נשים לצאת לעבוד. המדינה רוצה שיהיו אנשים משרוויחים 20K גם בנהריה. אלא מה, גם הם בד"כ רוצים להיות בגוש דן, עדיף בת"א, ויש להם מספיק כסף לזה. אז איך מעודדים אותם לגור מחוץ לאזור המרכז?

בנוגע לאילת אני חושב שאתה לגמרי צודק. ניסו כמה פעמים לבטל את הפטור המיותר הזה אבל מתברר שלאילתים יש לובי מספיק חזק בכנסת.

אתה ממש קשה

אני פשוט לא רוצה שיורידו את מס החברות מעבר למה שהוא כיום/היה בשנה קודמת

אם הוא הצליח לגמור את החודש ב2010/2011 הוא יגמור את החודש גם ב2012

אז זה הנימוק שלך? בסדר. אז גם לא צריך להוריד מחירים בכלל או להוריד מיסים, עובדה שאנשים מצליחים לגמור את החודש כבר עכשיו.

הטבה נוספת של 7% היא מיותרת

שבעה אחוזים בעוד שמונה שנים. זה לא שמורידים את המס עכשיו. בפיגור אדיר מבחינת תמ"ג לנפש, אנחנו צריכים לסגור אותו ומהר. זו הדרך הטובה ביותר לטפל בבעיית העוני. ואתה לא עושה את זה ע"י פגיעה במנועי הצמיחה שלך.

וכאן נמאס לי. לילה טוב.

copy.pngfavicon.icofavicon.ico

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ארכיון

דיון זה הועבר לארכיון ולא ניתן להוסיף בו תגובות חדשות.

• צור חדש...